|
|
І.Жансүгіров «Жазғытұрым»
Тақырыбы: І.Жансүгіров «Жазғытұрым»
Заттың атын білдіретін сөздер
Мақсаты: 1) Заттың атын білдіретін сөздер жайлы түсінік бере отырып, оларға дұрыс сұрақ қоя білуге үйрету.
2) Түрлі тапсырмалар орындату арқылы ізденімпаздық қабілеттерін, ой-өрістерін дамыту.Есте сақтау қабілеттерін арттыру.
3) Табиғатты сүюге, қорғауға тәрбиелеу.
Көрнекілігі: қимақағаздар, слайдтар
Түрі: кіріктірілген сабақ
Әдісі: сұрақ-жауап, көрнекілік, жаңа білімді игерту.
Пәнаралық байланыс: математика, дүниетану
Сабақ барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі
(психологиялық дайындық)
Шеңбер құрып тұрайық жылы жүзбен,
Бізге келсін қуаныш нұр іздеген.
Шуақ толған жанымыз, жүрегіміз,
Үлгі алсын басқалар мына бізден.
ІІ. Негізгі бөлім
- Балалар, дәптерімізді ашып ай, күн ретін жазайық. Көркем жазу: Кк
- Енді алдарыңдағы қимақағазбен жұмыс жасайсыңдар. Қимақағаз арқылы сөздік жұмысын орындайсыңдар.
құл н күр к
жұлд з құр қ
от н жұм с
түлк көл к
- Болғандарың назарларыңды тақтаға аударыңдар.Не көріп тұрсыңдар?
(жауап) слайд №1
- Дұрыс айтасыңдар.Бұл төртбұрыштар. Тағы қандай геометриялық фигураларды білесіңдер. Сиқырлы төртбұрыштарда цифрлар жазылған.Әр цифрға сәйкес сұрақтар бар. Сұрақтарға дұрыс жауап берсеңдер, ұяшықтар ашылады.
1.Қазақ әліпбиінде неше әріп бар?Олар нешеге бөлінеді?
2. Дауысты дыбыс түрлерін ата.Жұп дауыстылар?
3. Дыбысты не істейміз?Әріпті ше?Дыбыстан не құраймыз? Буыннан ше?
4. Сөзде қанша буын болады?
5. Сөз қалай айтылады?
6. КР-ның рәміздерін ата.Туда не бейнеденген? Елтаңбада ше?
7. Әнұран қай кезде орындалады?
8. Қар,мұз еріп,
Су көбейіп,
Сай – салаға ағады.
Бүршік шашып,
Жапырақ ашып,
Гүл, бәйшешек басады.
Бөбектерім, айтыңдаршы,
Бұл қай кезде болады?
- Көктемде.
ІІІ. Жаңа сабақ
- Дұрыс балалар. Жылдың неше мезгілі бар?
- Төрт мезгілі бар.(атау, әңгімелеу).
- Бүгін біз сендермен І.Жансүгіров аталарың жазған «Жазғытұрым» атты өлеңімен танысамыз. (слайд №2 мәнерлеп өзім оқимын)
- Сөздік жұмысы: желіндейді
(сергіту сәті)
Құстарға біз ұқсайық,
Қане қанат жазайық.
Ұшып – ұшып алайық,
Орнымызға қонайық.
Оқулықпен жұмыс: таңдап оқу (өлең сөздерімен)
1.Қандай жел соғыпты?
2. Жылғалардан не ақты?
3. Қандай құс келіпті?
4. Көк майса не қылды?
5. Мал не қылады?
6. Ауыл қайдан көшті?
7. Апамдар не істеді?
- Жақсы балалар, су, қаз, көк майса, мал дегеннің бәрін бір сөзбен не деуге болады?
- Табиғат
- Табиғатты не істеуіміз керек? (жауап)
- Өлеңнің қай жолдары мына суретке келеді?
- Ал енді көктем көрінісінен нелерді көріп тұрмыз?Кімдерді көріп тұрмыз? Атай қойыңдар.
Кім? Не?
бала ағаш
ана тау
ұя
Мәселелік сұрақ:
- Балалар, мен сендердің жауаптарыңды қалай жаздым? Дұрыс екі бағанға бөліп жаздым. Неге олай жаздым деп ойлайсыңдар? (жауап)
- №3 слайд арқылы жауапты қорытындылау, толықтыру
- Келесі тапсырманы орындайық. №4 слайд бойынша
- Дәптерімізге оқулықтағы 84-жаттығуды орындайық. (айтып отырып жазу)
Көктем келді. Күн жылына бастады.Қар еріді. Жылғалардан су ақты.
ІҮ. Қорытындылау, бағалау (семантикалық карта арқылы)
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Үйге тапсырма: өлеңді жаттау, 85-жаттығу
Соңғы жарияланған материалдар тізімі
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.
История открытые уроки по истории |
Педагогика открытые уроки по педагогике |
Биология открытые уроки по биологии |
Информатика открытые уроки по информатике |
Математика открытые уроки по математике |
Физика открытые уроки по физике |
Химия открытые уроки по химии |
Разное открытые уроки |
География Открытые уроки по географии |
русский язык |