|
|
Қазақстаның демалыс орындары
Сабақтың тақырыбы: Қазақстаның демалыс орындары
Сабақтың мақсаты: 1.Қазақстанның демалыс орындары туралы мәлімет
беру, тіл байлықтарын арттыру,сұраулы сөйлем туралы білімдерін көтеру.
2.Ауызекі сөйлеу тілін дамыту, сөздік қорын молайту,оқушылардың
белсенділігін арттыру.
3.Оқушыларды бос уақыттарын тиімді қолдануға шақыру.
Сабақтың әдіс-тәсілі: әңгімелеу, сұрақ-жауап, көрнекілік әдісі.
Сабақтың көрнекілігі: интерактивтік тақта, мәтін, үлестірме қағазы.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ.
Сабақтың барысы:
1. Ұйымдастыру кезеңі: оқушыларды түгендеп, сабаққа бейімдеу.
2. Үй жұмысын тексеру.
Ойын өткізу арқылы үй жұмысын тексеру.
«Сиқырлы сандық» ойыны.
3. Жаңа сабақ.
Мұғалім: Балалар, интерактивтік тақтаға назар аударамыз.Берілген
суреттерге қарап, сендер сұрақтарға жауап бересіңдер.
- Суретте не бейнеленген?
- Бұл суреттер қандай тақырыпқа жатады деп ойлайсыңдар?
- Бұл жерлерде демалыс күндері адамдар не істейді?
Мұғалім: Бүгінгі сабақтың тақырыбы демалыс деп аталады.
Мұғалім: Сабақтың мақсатымен, жұмыс түрлерімен таныстыру.
Үнтаспаны тыңдау. Мәтін « жексенбі күні»
Мұғалім: Балалар, бұл мәтін не туралы?
Қандай таныс сөздер кездесті?
Жексенбі күндері не істейсіңдер ?
Мұғалім: Әр жұпқа мәтін ұсыну.
- Мәтінді іштей оқу, дыбыстап оқу, мәнерлеп оқу.- Бір-бірлерінің қателерін түзету.
- Жаңа сөздерге назар аудару.Сөздіктеріне жаздыру.Дұрыс оқыту.
Интерактивтік тақтамен жұмыс.Берілген сөйлемдердің соңына д ұрыс
тыныс белгілерін қою. ( флепчартты қолдану)
Сергіту сәті.
Сұраулы сөйлемді орыс тілімен салыстыра отырып, түсіндіру.
Жеке жұмыс: « Дұрыс , бұрыс» кестесін толтыру.Бір-бірін тексеру.
Топпен жұмыс. Әр топқа берілген диалогты сахналау.
Үй тапсырмасы: Берілген сөздермен 3-4 сөйлем құрастыру.
Қорытынды: Бүгін сабақта қандай тақырыппен таныстық?
Қандай жұмыс жасадық?
Бағалау: Оқушылардың сабаққа қатысуына байланысты мұғалім баға
қояды
Қазақстан Республикасы-тәуелсіз мемлекет.
Сабақтың тақырыбы: Қазақстан Республикасы-тәуелсіз мемлекет.
Сабақтың мақсаты:
Білімділігі: оқушылардың мәтін аясында білімдерін кеңейту, жаңа сөздер үйрету. Сөйлесім әрекеттері арқылы оқушылардың сөйлеу қабілетін жетілдіру. Ол әрекеттерді жүйелі түрде қолдану. Практикалық жұмыстарға мейлінше көп көңіл бөліп, тілдесім әрекетіне жетелеу.
Септеулік шылауларды меңгерту.
Дамытушылығы: оқушылардың байланыстырып сөйлеу дағдысын қалыптастыру. Берілген материалдарды өмірдегі жағдайлармен салыстыра, байланыстыра отырып, тілдесім әрекетін жандандыру. Ойлау, есте сақтау қабілеттерін күшейте түсу. Грамматикалық тақырыптарға көп көңіл бөлу.
Тәрбиелігі: өз елін, өз жерін, Отанын сүюге тәрбиелеу. Патриоттық сезімдерін ояту.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Сабақтың әдісі: сұрақ –жауап, әңгімелеу, түсіндірмелі талдау.
Сабақтың көрнекілігі: суреттер, кесте, слайд.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
II. Үй тапсырмасын тексеру:
- Үйге қандай тапсырма берілді?
-Үй тапсырмасын барлығымыз орындадық па? (үй тапсырмасын жалпылай сұрақтар арқылы және жекелеп тексеріп шығу)
III. Жаңа сабаққа даярлау:
-Сендер қандай жерде, қандай елде тұрасыңдар?
-Сендер өз елдеріңнің тарихын жақсы білесіңдер ме?
-Қазақстан қандай мемлекет?
-Қазақстан тәуелсіздігін қашан жариялады?
IY. Жаңа тақырып:
Сабақтың мақсатымен, барысымен таныстыру.
Септеулік шылаулар.
Септеулік шылау сөздерді бағындыра байланыстырады. Ол атау, барыс, шығыс және көмектес септіктерінде тұрған сөзбен тіркесіп қолданылады. Алдындағы сөздің септігіне қарай оның 4 түрі бар.
Септік Шылау Мысал
Атау септігіне қатысты туралы, жайында, сияқты, үшін т.б. Отан үшін отқа түс –
қүймейсің.
Барыс септігіне
қатысты дейін, қарай, тарта, таман, жуық т.б. Түске дейін жүзге жуық
хат жібердік.
Шығыс септігіне
қатысты кейін, соң, әрі, гөрі, бері
Осыдан кейін үйге барамын
Көмектес
септігіне қатысты бірге, қабат, қатар
Мен досыммен бірге жұмыс істедім.
1. Мәтінге дейінгі жұмыс:
Сөздікпен жұмыс:
а) берілген сөздердің оқылуымен, аудармасымен, қолданылу аясымен таныстыру
ә) сөздерді хормен, жекелеп оқытып шығу
б) осы сөздерді қатыстырып сөз тіркестерін немесе сөйлемдер құрату
тәуелсіздік - независимость шақырым – километр
жарияланды- объявлен солтүстік-батыс – северо-запад
батыс - запад оңтүстік-шығыс – южный- восток
көршіміз - соседи өсімдік - растения
шектеседі - граничат аумағында - величина, объем
жер көлемі – обьем земли шекара - граница
2. Мәтінмен жұмыс:
-берілген мәтінді мәнерлеп оқып шығу
-оқушыларға жекелеп, кезекпе-кезек оқытып шығу
-мәтінді аударту
-мәтін бойынша слайд көрсету
Қазақстан Республикасының тәуелсіздігі 1991 жылдың 16 желтоқсан айында жарияланды. Жер көлемі -2717,3(екі мың жеті жүз он жеті бүтін, оннан үш) мың шаршы шақырым. Халқы – 16 миллион, астанасы – Астана қаласы.
Қазақстан Республикасының шекарасы 15 мың шақырымнан асады. Оның 12 мың шақырымы құрлықпен, ал 3 мың шақырымы сумен (Каспий және Арал теңізі бойларымен) өтеді. Батыс, солтүстік-батыс, солтүстігіміздегі көршіміз – Ресей Федерациясы, оңтүстік-шығыс және шығыста Қытай Халық Республикасымен шектеседі. Оңтүстік және оңтүстік-батыстағы шекараларымыз – Түрікменстан, Өзбекстан және Қырғызстан Республикалары. Ірі өзендері: Ертіс, Есіл, Жайық, Іле, Сырдария, Тобыл.
3. Мәтіннен кейінгі жұмыс:
1. Қазақстан Республикасы қай жылы тәуелсіз ел болды?
2. Оның жер көлемі қандай?
3. Халқының саны қанша?
4. Шекарасы қанша шақырым?
5. Қазақстан қай елдермен шектеседі?
6. Тәуелсіз Қазақстан Республикасында қандай ірі өзендер бар?
4. Топпен жұмыс:
1. Берілген сөздерге фонетикалық талдау жасау.
Ү лгі: Мемлекет, 8 әріп, 8 дыбыс, 3 д/ты, 5 д/сыз
Мем-ле-кет – үш буын, 1,3-бітеу, 2-ашық буын
м – дауыссыз, үнді
е - дауысты, жіңішке, ашық, езулік
л – дауыссыз, үнді
к - дауыссыз, қатаң
т - дауыссыз, қатаң
1-топ: Халық 2-топ: Теңіз 3-топ: Көлем
2. Мәтіннен септік жалғауында тұрған сөздерді теріп жазып, талдау.
Үлгі: Республика+ның-ілік септік, ненің?
3. Берілген шылау сөздерді қатыстырып сөйлемдер құрастыру.
1-топ 2-топ 3-топ
Туралы, қарай, соң. Бірге, кейін, сияқты. Қатар, жайында, жуық.
Y. Сабақты бекіту:
-Бүгін сабақта не істедік?
-Қандай жаңа сөздер үйрендік?
-Қандай мәтін оқыдық?
YI. Үйге тапсырма:
-73-бет 2-тапсырма.
-Республика сөзіне фонетикалық талдау жасау.
YII. Бағалау.
YIII. Сабақ соңы.
Сабақтың тақырыбы: Құттықтау ашық хат
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Оқушылардың тілін дамыту, білімдерін қайталап, жүйеге келтіру.Сыйлық, сый тарту туралы қағидаларды анықтау.
Дамытушылық: Оқушылардың ойлау, есте сақтау қабілеттерін жетілдіру.Пәнге деген қызығушылығын арттыру.
Тәрбиелік: Әрбір оқушыны әдептілікке , сыйластыққа , сыпайылыққа және мәдениетті сөйлесуге баулу.
Сабақтың түрі: Қайталау сабағы.
Сабақтың әдістері: Сұрақ- жауап, деңгейлік тапсырма,
Көрнекілігі: Интерактивті тақта , суреттер
Пәнаралық байланыс: Өмірмен байланысты
Сабақтың жүрісі:
І. Ұйымдастыру кезеңі . А) фонетикалық шынықтыру .
2 Өткенді қайталау
1. Сөздерді қайталап, сөз тіркестер,сөйлем құрастыру (интерактив, тақтадағы сөздердің баламасын еске түсіру)
Подарок әдепсіздік с уважением сыйлық
Подарить таңдау не обижаться сый тарту
Внимание ренжімеу возвращать шын пейілмен
От души қайтып беру обязан ілтипат көрсету
Вкус мейрімділік невоспитанность талғам
Доброта рақмет айту
Заранее алдын ала
Поблагодарить құрметпен
Выбирать тиісті
2 Сыйлық түрлері.
1 Мәтінді тыңдап, аудару.
Өмірде айналадағыларға қуаныш әкелетін мүмкіндіктер көп. Соның бірі сыйлық , сый тарту. Сый тартып, қонақ етуге бала жастан үйрену керек.. Сыйлықты тек мереке күндері емес, сонымен қатар жай күндері де істеу қажет. Шын пейілден жасалған сыйлық қанша тұратынына қарамай-ақ , адамның бойына мейірімділік туғызады. Бірақ сыйлықты таңдап , тарта білу керек. Бұдан сый тартушының талғамы, тапқырлығы мен әдептілігі көрінеді.
2 Сөйлесім. «Бұл сыйлықтар кімдікі?»
1.Оқушылар суреттерді екі топқа болуге тиіс және аттарын атап беруге тиіс.
Еркектер сыйлықтары: Әйелдер сыйлықтары:
2 Оқушылар бір-біріне сұрақ қояды. Мысалы: Сен досыңа (апаңа, әжеңе, атаңа,әкеңе) қандай сыйлық аласың?
3. Сөйлесім. Диалогты толтырып, өзара сөйлесіңдер.
1. -Сәлем......
- Сәлем....
- Сен анаңа 8 наурыз күніне қандай сыйлық сыйлайсың ?
-Мен анама ..... . Ал сен ше?
-Біз әкеммен иісмай аламыз. Сен гүлдің қай түрін аласың ?
-Мен раушан гүлін алғым келеді, өйткені анамның ең жақсы көретін гүлі.
-Жарайды, Көріскенше.
-Сау бол!
Туған күн.
2. –Сәлем...
-Сәлем...
- Сені ..... туған күніне шақырды ма ?
-Иә, шақырды. Ал сен барасың ба ?
- Иә, барамын. Екеуміз қосылып, бір сыйлық алайық.
- О, бұл дұрыс шешім. Сонда не апарамыз ?
- Ол қомпьютерлік ойын жақсы көреді, жаңасын таңдап сатып алайық.
-Жақсы, ертең дүкенде кездесейік. Көріскенше.
-Сау бол.
4. Жағдаят. «Кімдікі дұрыс?» көріністі қарап, құзыреттілік тапсырманы орындайды: кім дұрыс, сыпайы түрінде әкелген сыйлықты қабылдады?
Оқушылар ережелерді дәптеріне жазып, әңгімелейді.
1 топ: сый тарту ережелерін.
1 Сыйлықты талғамына, өмір салтына байланыстырып, таңдау керек.
2 Сыйлықты шын пейілмен сыйлау жөн.
3 Сыйлықты әдемі, сыпайы түрде береді.
4 Сыйлықты бергенде оның бағасын айтпайды.
5 Сыйлық адам жасына сәйкес болуға тиіс.
2 топ:сыйлық кабылдау ережелерін.
1Сыйлықт ұнамаса да, ренжімей қабылдау керек.
2 Міндетті түрде рақмет айту тиіс.
3. Жоқ. Сыйлықтың бағасын сұрамайды.
4 Сыйлықты қайтарып беру-әдепсіздік.
5 Сыйлық әкелмеген қонаққа да, құрмет көрсету керек.
5 Құттықтау жазу. (Оқушылар бір ашық хат дайындау тиіс)
Ашық хатта құттықтау жазылады. Оқушылар оны жатқа айту тиіс
6 Түсінгендерін тексеру.
1. Сыйлық ұнамаса да, оны қалай қабылдау керек ?
2. Міндетті түрде не айту тиіспіз ?
3. Сыйлықтың бағасын сұрауға бола ма ?
4. Сыйлықты қайтарып беру неге жатады?
5. Сыйлық әкелмеген қонаққа не көрсету керек?
6. Қорытынды, бағалау
Үй жұмысы:
6 .Деңгейлік тапсырмалар 1 деңгей – Кімге не сыйлар едің? (эссе жазу)
2 деңгей – Досыңа құттықтау жаз.
3 деңгей – Қандай мерекемен құттықтау болады?(бірнеше сөйлем)
Тест.
1.Берілген сөйлемді мағынасына қарай аяқтаңдар. Дұрыс тамақтану адамның.......
А) көңілін түсіреді
В) көңілін көтереді
С) ұйқысын келтіреді
Д) қанның толықтырады
2. Тамақ ішер алдында не істеу керек?
А) ұйқыны қандыру керек
В) кітап оқу керек
С) қолды сабындап жуу керек
Д) далаға шығып таза ауа жұту керек
3. Адамға қандай тағам жеген пайдалы деп ойлайсыңдар?
А) өте майлы
В) тым ащы тағамдар
С) көкөністер мен жемістер
Д) салқын тамақтар
4. Кешкі тамақ ішу ұйқыға дейін ұйқыға дейін қанша уақыт бұрын болу керек?
А) 10 минут бұрын
В) 1 сағат бұрын
С) 2 сағат бұрын
Д) 5 сағат бұрын
5. Дастарқанға шанышқыны қалай орналастыру қажет?
А) тәрелкенің үстіне қою керек
В) тәрелкенің сол жағына қою керек
С) тәрелкенің оң жағына қою керек
Д) шанышқының қажеті жоқ
6. Кофе қай ғасырда пайда бола бастады?
А) ХҮІІ ғ.
В) ХҮІІІ ғ.
С) ХІХ ғ.
Д) ХХ ғ.
7. Шайдың Отаның табыңдар.
А) Үндістан
В) Қытай
С) Грузия
Д) Жапония
8. Берілген сөйлемге тиісті септеулік шылауды қойыңдар. Олар достарымен ...... шай ішті.
А) арқылы
В) кейін
С) бірге
Д) шейін
9. Бірінші (первый) тамаққа қандай тағамдарды жатқызамыз?
А) қою тағамдарды
В) сұйық тағамдарды
С) салқын тағамдарды
Д) сусындарды
10. Ыстық тағамдардың температурасы қанша градустан жоғары болмауы тиіс.
А) 10-20 градус Д) 50-60 градус
В) 20-30 градус
С)30-40 градус
тәуелсіздік – независимость
шақырым – километр
жарияланды- объявлен
солтүстік-батыс – северо-запад
батыс - запад
оңтүстік-шығыс – южный- восток
көршіміз - соседи
өсімдік - растения
шектеседі – граничат
аумағында - величина, объем
жер көлемі – обьем
земли шекара - граница
тәуелсіздік – независимость
шақырым – километр
жарияланды- объявлен
солтүстік-батыс – северо-запад
батыс - запад
оңтүстік-шығыс – южный- восток
көршіміз - соседи
өсімдік - растения
шектеседі – граничат
аумағында - величина, объем
жер көлемі – обьем
земли шекара - граница
тәуелсіздік – независимость
шақырым – километр
жарияланды- объявлен
солтүстік-батыс – северо-запад
батыс - запад
оңтүстік-шығыс – южный- восток
көршіміз - соседи
өсімдік - растения
шектеседі – граничат
аумағында - величина, объем
жер көлемі – обьем
земли шекара - граница
тәуелсіздік – независимость
шақырым – километр
жарияланды- объявлен
солтүстік-батыс – северо-запад
батыс - запад
оңтүстік-шығыс – южный- восток
көршіміз - соседи
өсімдік - растения
шектеседі – граничат
аумағында - величина, объем
жер көлемі – обьем
земли шекара - граница
1-тапсырма.
Қазақстан Республикасының тәуелсіздігі 1991 жылдың 16 желтоқсан айында жарияланды. Жер көлемі -2717,3(екі мың жеті жүз он жеті бүтін, оннан үш) мың шаршы шақырым. Халқы – 16 миллион, астанасы – Астана қаласы.
Қазақстан Республикасының шекарасы 15 мың шақырымнан асады. Оның 12 мың шақырымы құрлықпен, ал 3 мың шақырымы сумен (Каспий және Арал теңізі бойларымен) өтеді. Батыс, солтүстік-батыс, солтүстігіміздегі көршіміз – Ресей Федерациясы, оңтүстік-шығыс және шығыста Қытай Халық Республикасымен шектеседі. Оңтүстік және оңтүстік-батыстағы шекараларымыз – Түрікменстан, Өзбекстан және Қырғызстан Республикалары. Ірі өзендері: Ертіс, Есіл, Жайық, Іле, Сырдария, Тобыл.
1-тапсырма.
Қазақстан Республикасының тәуелсіздігі 1991 жылдың 16 желтоқсан айында жарияланды. Жер көлемі -2717,3(екі мың жеті жүз он жеті бүтін, оннан үш) мың шаршы шақырым. Халқы – 16 миллион, астанасы – Астана қаласы.
Қазақстан Республикасының шекарасы 15 мың шақырымнан асады. Оның 12 мың шақырымы құрлықпен, ал 3 мың шақырымы сумен (Каспий және Арал теңізі бойларымен) өтеді. Батыс, солтүстік-батыс, солтүстігіміздегі көршіміз – Ресей Федерациясы, оңтүстік-шығыс және шығыста Қытай Халық Республикасымен шектеседі. Оңтүстік және оңтүстік-батыстағы шекараларымыз – Түрікменстан, Өзбекстан және Қырғызстан Республикалары. Ірі өзендері: Ертіс, Есіл, Жайық, Іле, Сырдария, Тобыл.
1-тапсырма.
Қазақстан Республикасының тәуелсіздігі 1991 жылдың 16 желтоқсан айында жарияланды. Жер көлемі -2717,3(екі мың жеті жүз он жеті бүтін, оннан үш) мың шаршы шақырым. Халқы – 16 миллион, астанасы – Астана қаласы.
Қазақстан Республикасының шекарасы 15 мың шақырымнан асады. Оның 12 мың шақырымы құрлықпен, ал 3 мың шақырымы сумен (Каспий және Арал теңізі бойларымен) өтеді. Батыс, солтүстік-батыс, солтүстігіміздегі көршіміз – Ресей Федерациясы, оңтүстік-шығыс және шығыста Қытай Халық Республикасымен шектеседі. Оңтүстік және оңтүстік-батыстағы шекараларымыз – Түрікменстан, Өзбекстан және Қырғызстан Республикалары. Ірі өзендері: Ертіс, Есіл, Жайық, Іле, Сырдария, Тобыл.
1-тапсырма.
Қазақстан Республикасының тәуелсіздігі 1991 жылдың 16 желтоқсан айында жарияланды. Жер көлемі -2717,3(екі мың жеті жүз он жеті бүтін, оннан үш) мың шаршы шақырым. Халқы – 16 миллион, астанасы – Астана қаласы.
Қазақстан Республикасының шекарасы 15 мың шақырымнан асады. Оның 12 мың шақырымы құрлықпен, ал 3 мың шақырымы сумен (Каспий және Арал теңізі бойларымен) өтеді. Батыс, солтүстік-батыс, солтүстігіміздегі көршіміз – Ресей Федерациясы, оңтүстік-шығыс және шығыста Қытай Халық Республикасымен шектеседі. Оңтүстік және оңтүстік-батыстағы шекараларымыз – Түрікменстан, Өзбекстан және Қырғызстан Республикалары. Ірі өзендері: Ертіс, Есіл, Жайық, Іле, Сырдария, Тобыл.
2-тапсырма.
1.Қазақстан Республикасы қай жылы тәуелсіз ел болды?
2. Оның жер көлемі қандай?
3. Халқының саны қанша?
4. Шекарасы қанша шақырым?
5. Қазақстан қай елдермен шектеседі?
6. Тәуелсіз Қазақстан Республикасында қандай ірі өзендер бар?
2-тапсырма.
1.Қазақстан Республикасы қай жылы тәуелсіз ел болды?
2. Оның жер көлемі қандай?
3. Халқының саны қанша?
4. Шекарасы қанша шақырым?
5. Қазақстан қай елдермен шектеседі?
6. Тәуелсіз Қазақстан Республикасында қандай ірі өзендер бар?
2-тапсырма.
1.Қазақстан Республикасы қай жылы тәуелсіз ел болды?
2. Оның жер көлемі қандай?
3. Халқының саны қанша?
4. Шекарасы қанша шақырым?
5. Қазақстан қай елдермен шектеседі?
6. Тәуелсіз Қазақстан Республикасында қандай ірі өзендер бар?
2-тапсырма.
1.Қазақстан Республикасы қай жылы тәуелсіз ел болды?
2. Оның жер көлемі қандай?
3. Халқының саны қанша?
4. Шекарасы қанша шақырым?
5. Қазақстан қай елдермен шектеседі?
6. Тәуелсіз Қазақстан Республикасында қандай ірі өзендер бар?
2-тапсырма.
1.Қазақстан Республикасы қай жылы тәуелсіз ел болды?
2. Оның жер көлемі қандай?
3. Халқының саны қанша?
4. Шекарасы қанша шақырым?
5. Қазақстан қай елдермен шектеседі?
6. Тәуелсіз Қазақстан Республикасында қандай ірі өзендер бар?
3-тапсырма.
Мемлекет-
М-
Е-
М-
Л-
Е-
К-
Е-
Т-
___________________
3-тапсырма.
Мемлекет-
М-
Е-
М-
Л-
Е-
К-
Е-
Т-
_____________________
3-тапсырма.
Мемлекет-
М-
Е-
М-
Л-
Е-
К-
Е-
Т-
3-тапсырма.
Мемлекет-
М-
Е-
М-
Л-
Е-
К-
Е-
Т-
_________________
1-тапсырма.
Подарок әдепсіздік
с уважением сыйлық
Подарить таңдау
не обижаться сый тарту
Внимание ренжімеу
возвращать шын пейілмен
От души қайтып беру
обязан ілтипат көрсету
Вкус мейрімділік
невоспитанность талғам
Доброта рақмет айту
Заранее алдын ала
Поблагодарить құрметпен
Выбирать тиісті
Подарок әдепсіздік
с уважением сыйлық
Подарить таңдау
не обижаться сый тарту
Внимание ренжімеу
возвращать шын пейілмен
От души қайтып беру
обязан ілтипат көрсету
Вкус мейрімділік
невоспитанность талғам
Доброта рақмет айту
Заранее алдын ала
Поблагодарить құрметпен
Выбирать тиісті
Подарок әдепсіздік
с уважением сыйлық
Подарить таңдау
не обижаться сый тарту
Внимание ренжімеу
возвращать шын пейілмен
От души қайтып беру
обязан ілтипат көрсету
Вкус мейрімділік
невоспитанность талғам
Доброта рақмет айту
Заранее алдын ала
Поблагодарить құрметпен
Выбирать тиісті
1 Мәтінді тыңдап, аудару.
Өмірде айналадағыларға қуаныш әкелетін мүмкіндіктер көп. Соның бірі сыйлық , сый тарту. Сый тартып, қонақ етуге бала жастан үйрену керек. Сыйлықты тек мереке күндері емес, сонымен қатар жай күндері де істеу қажет. Шын пейілден жасалған сыйлық қанша тұратынына қарамай-ақ , адамның бойына мейірімділік туғызады. Бірақ сыйлықты таңдап , тарта білу керек. Бұдан сый тартушының талғамы, тапқырлығы мен әдептілігі көрінеді.
1 Мәтінді тыңдап, аудару.
Өмірде айналадағыларға қуаныш әкелетін мүмкіндіктер көп. Соның бірі сыйлық , сый тарту. Сый тартып, қонақ етуге бала жастан үйрену керек. Сыйлықты тек мереке күндері емес, сонымен қатар жай күндері де істеу қажет. Шын пейілден жасалған сыйлық қанша тұратынына қарамай-ақ , адамның бойына мейірімділік туғызады. Бірақ сыйлықты таңдап , тарта білу керек. Бұдан сый тартушының талғамы, тапқырлығы мен әдептілігі көрінеді.
1 Мәтінді тыңдап, аудару.
Өмірде айналадағыларға қуаныш әкелетін мүмкіндіктер көп. Соның бірі сыйлық , сый тарту. Сый тартып, қонақ етуге бала жастан үйрену керек. Сыйлықты тек мереке күндері емес, сонымен қатар жай күндері де істеу қажет. Шын пейілден жасалған сыйлық қанша тұратынына қарамай-ақ , адамның бойына мейірімділік туғызады. Бірақ сыйлықты таңдап , тарта білу керек. Бұдан сый тартушының талғамы, тапқырлығы мен әдептілігі көрінеді.
1 Мәтінді тыңдап, аудару.
Өмірде айналадағыларға қуаныш әкелетін мүмкіндіктер көп. Соның бірі сыйлық , сый тарту. Сый тартып, қонақ етуге бала жастан үйрену керек. Сыйлықты тек мереке күндері емес, сонымен қатар жай күндері де істеу қажет. Шын пейілден жасалған сыйлық қанша тұратынына қарамай-ақ , адамның бойына мейірімділік туғызады. Бірақ сыйлықты таңдап , тарта білу керек. Бұдан сый тартушының талғамы, тапқырлығы мен әдептілігі көрінеді.
1 Мәтінді тыңдап, аудару.
Өмірде айналадағыларға қуаныш әкелетін мүмкіндіктер көп. Соның бірі сыйлық , сый тарту. Сый тартып, қонақ етуге бала жастан үйрену керек. Сыйлықты тек мереке күндері емес, сонымен қатар жай күндері де істеу қажет. Шын пейілден жасалған сыйлық қанша тұратынына қарамай-ақ , адамның бойына мейірімділік туғызады. Бірақ сыйлықты таңдап , тарта білу керек. Бұдан сый тартушының талғамы, тапқырлығы мен әдептілігі көрінеді.
1 Мәтінді тыңдап, аудару.
Өмірде айналадағыларға қуаныш әкелетін мүмкіндіктер көп. Соның бірі сыйлық , сый тарту. Сый тартып, қонақ етуге бала жастан үйрену керек. Сыйлықты тек мереке күндері емес, сонымен қатар жай күндері де істеу қажет. Шын пейілден жасалған сыйлық қанша тұратынына қарамай-ақ , адамның бойына мейірімділік туғызады. Бірақ сыйлықты таңдап , тарта білу керек. Бұдан сый тартушының талғамы, тапқырлығы мен әдептілігі көрінеді.
1 Мәтінді тыңдап, аудару.
Өмірде айналадағыларға қуаныш әкелетін мүмкіндіктер көп. Соның бірі сыйлық , сый тарту. Сый тартып, қонақ етуге бала жастан үйрену керек. Сыйлықты тек мереке күндері емес, сонымен қатар жай күндері де істеу қажет. Шын пейілден жасалған сыйлық қанша тұратынына қарамай-ақ , адамның бойына мейірімділік туғызады. Бірақ сыйлықты таңдап , тарта білу керек. Бұдан сый тартушының талғамы, тапқырлығы мен әдептілігі көрінеді.
3. Сөйлесім. Диалогты толтырып, өзара сөйлесіңдер.
1. -Сәлем......
- Сәлем....
- Сен анаңа 8 наурыз күніне қандай сыйлық сыйлайсың ?
-Мен анама ..... . Ал сен ше?
-Біз әкеммен иісмай аламыз. Сен гүлдің қай түрін аласың ?
-Мен раушан гүлін алғым келеді, өйткені анамның ең жақсы көретін гүлі.
-Жарайды, Көріскенше.
-Сау бол!
3. Сөйлесім. Диалогты толтырып, өзара сөйлесіңдер.
1. -Сәлем......
- Сәлем....
- Сен анаңа 8 наурыз күніне қандай сыйлық сыйлайсың ?
-Мен анама ..... . Ал сен ше?
-Біз әкеммен иісмай аламыз. Сен гүлдің қай түрін аласың ?
-Мен раушан гүлін алғым келеді, өйткені анамның ең жақсы көретін гүлі.
-Жарайды, Көріскенше.
-Сау бол!
3. Сөйлесім. Диалогты толтырып, өзара сөйлесіңдер.
1. -Сәлем......
- Сәлем....
- Сен анаңа 8 наурыз күніне қандай сыйлық сыйлайсың ?
-Мен анама ..... . Ал сен ше?
-Біз әкеммен иісмай аламыз. Сен гүлдің қай түрін аласың ?
-Мен раушан гүлін алғым келеді, өйткені анамның ең жақсы көретін гүлі.
-Жарайды, Көріскенше.
-Сау бол!
3. Сөйлесім. Диалогты толтырып, өзара сөйлесіңдер.
1. -Сәлем......
- Сәлем....
- Сен анаңа 8 наурыз күніне қандай сыйлық сыйлайсың ?
-Мен анама ..... . Ал сен ше?
-Біз әкеммен иісмай аламыз. Сен гүлдің қай түрін аласың ?
-Мен раушан гүлін алғым келеді, өйткені анамның ең жақсы көретін гүлі.
-Жарайды, Көріскенше.
-Сау бол!
3. Сөйлесім. Диалогты толтырып, өзара сөйлесіңдер.
1. -Сәлем......
- Сәлем....
- Сен анаңа 8 наурыз күніне қандай сыйлық сыйлайсың ?
-Мен анама ..... . Ал сен ше?
-Біз әкеммен иісмай аламыз. Сен гүлдің қай түрін аласың ?
-Мен раушан гүлін алғым келеді, өйткені анамның ең жақсы көретін гүлі.
-Жарайды, Көріскенше.
-Сау бол!
Туған күн.
2. –Сәлем...
-Сәлем...
- Сені ..... туған күніне шақырды ма ?
-Иә, шақырды. Ал сен барасың ба ?
- Иә, барамын. Екеуміз қосылып, бір сыйлық алайық.
- О, бұл дұрыс шешім. Сонда не апарамыз ?
- Ол қомпьютерлік ойын жақсы көреді, жаңасын таңдап сатып алайық.
-Жақсы, ертең дүкенде кездесейік. Көріскенше.
-Сау бол.
Туған күн.
2. –Сәлем...
-Сәлем...
- Сені ..... туған күніне шақырды ма ?
-Иә, шақырды. Ал сен барасың ба ?
- Иә, барамын. Екеуміз қосылып, бір сыйлық алайық.
- О, бұл дұрыс шешім. Сонда не апарамыз ?
- Ол қомпьютерлік ойын жақсы көреді, жаңасын таңдап сатып алайық.
-Жақсы, ертең дүкенде кездесейік. Көріскенше.
-Сау бол.
Туған күн.
2. –Сәлем...
-Сәлем...
- Сені ..... туған күніне шақырды ма ?
-Иә, шақырды. Ал сен барасың ба ?
- Иә, барамын. Екеуміз қосылып, бір сыйлық алайық.
- О, бұл дұрыс шешім. Сонда не апарамыз ?
- Ол қомпьютерлік ойын жақсы көреді, жаңасын таңдап сатып алайық.
-Жақсы, ертең дүкенде кездесейік. Көріскенше.
-Сау бол.
Туған күн.
2. –Сәлем...
-Сәлем...
- Сені ..... туған күніне шақырды ма ?
-Иә, шақырды. Ал сен барасың ба ?
- Иә, барамын. Екеуміз қосылып, бір сыйлық алайық.
- О, бұл дұрыс шешім. Сонда не апарамыз ?
- Ол қомпьютерлік ойын жақсы көреді, жаңасын таңдап сатып алайық.
-Жақсы, ертең дүкенде кездесейік. Көріскенше.
-Сау бол.
Туған күн.
2. –Сәлем...
-Сәлем...
- Сені ..... туған күніне шақырды ма ?
-Иә, шақырды. Ал сен барасың ба ?
- Иә, барамын. Екеуміз қосылып, бір сыйлық алайық.
- О, бұл дұрыс шешім. Сонда не апарамыз ?
- Ол қомпьютерлік ойын жақсы көреді, жаңасын таңдап сатып алайық.
-Жақсы, ертең дүкенде кездесейік. Көріскенше.
-Сау бол.
1 топ: сый тарту ережелерін.
1 Сыйлықты талғамына, өмір салтына байланыстырып, таңдау керек.
2 Сыйлықты шын пейілмен сыйлау жөн.
3 Сыйлықты әдемі, сыпайы түрде береді.
4 Сыйлықты бергенде оның бағасын айтпайды.
5 Сыйлық адам жасына сәйкес болуға тиіс.
1 топ: сый тарту ережелерін.
1 Сыйлықты талғамына, өмір салтына байланыстырып, таңдау керек.
2 Сыйлықты шын пейілмен сыйлау жөн.
3 Сыйлықты әдемі, сыпайы түрде береді.
4 Сыйлықты бергенде оның бағасын айтпайды.
5 Сыйлық адам жасына сәйкес болуға тиіс.
1 топ: сый тарту ережелерін.
1 Сыйлықты талғамына, өмір салтына байланыстырып, таңдау керек.
2 Сыйлықты шын пейілмен сыйлау жөн.
3 Сыйлықты әдемі, сыпайы түрде береді.
4 Сыйлықты бергенде оның бағасын айтпайды.
5 Сыйлық адам жасына сәйкес болуға тиіс.
1 топ: сый тарту ережелерін.
1 Сыйлықты талғамына, өмір салтына байланыстырып, таңдау керек.
2 Сыйлықты шын пейілмен сыйлау жөн.
3 Сыйлықты әдемі, сыпайы түрде береді.
4 Сыйлықты бергенде оның бағасын айтпайды.
5 Сыйлық адам жасына сәйкес болуға тиіс.
1 топ: сый тарту ережелерін.
1 Сыйлықты талғамына, өмір салтына байланыстырып, таңдау керек.
2 Сыйлықты шын пейілмен сыйлау жөн.
3 Сыйлықты әдемі, сыпайы түрде береді.
4 Сыйлықты бергенде оның бағасын айтпайды.
5 Сыйлық адам жасына сәйкес болуға тиіс.
1 топ: сый тарту ережелерін.
1 Сыйлықты талғамына, өмір салтына байланыстырып, таңдау керек.
2 Сыйлықты шын пейілмен сыйлау жөн.
3 Сыйлықты әдемі, сыпайы түрде береді.
4 Сыйлықты бергенде оның бағасын айтпайды.
5 Сыйлық адам жасына сәйкес болуға тиіс.
1 топ: сый тарту ережелерін.
1 Сыйлықты талғамына, өмір салтына байланыстырып, таңдау керек.
2 Сыйлықты шын пейілмен сыйлау жөн.
3 Сыйлықты әдемі, сыпайы түрде береді.
4 Сыйлықты бергенде оның бағасын айтпайды.
5 Сыйлық адам жасына сәйкес болуға тиіс.
2 топ:сыйлық кабылдау ережелерін.
1Сыйлықт ұнамаса да, ренжімей қабылдау керек.
2 Міндетті түрде рақмет айту тиіс.
3. Жоқ. Сыйлықтың бағасын сұрамайды.
4 Сыйлықты қайтарып беру-әдепсіздік.
5 Сыйлық әкелмеген қонаққа да, құрмет көрсету керек.
2 топ:сыйлық кабылдау ережелерін.
1Сыйлықт ұнамаса да, ренжімей қабылдау керек.
2 Міндетті түрде рақмет айту тиіс.
3. Жоқ. Сыйлықтың бағасын сұрамайды.
4 Сыйлықты қайтарып беру-әдепсіздік.
5 Сыйлық әкелмеген қонаққа да, құрмет көрсету керек.
2 топ:сыйлық кабылдау ережелерін.
1Сыйлықт ұнамаса да, ренжімей қабылдау керек.
2 Міндетті түрде рақмет айту тиіс.
3. Жоқ. Сыйлықтың бағасын сұрамайды.
4 Сыйлықты қайтарып беру-әдепсіздік.
5 Сыйлық әкелмеген қонаққа да, құрмет көрсету керек.
2 топ:сыйлық кабылдау ережелерін.
1Сыйлықт ұнамаса да, ренжімей қабылдау керек.
2 Міндетті түрде рақмет айту тиіс.
3. Жоқ. Сыйлықтың бағасын сұрамайды.
4 Сыйлықты қайтарып беру-әдепсіздік.
5 Сыйлық әкелмеген қонаққа да, құрмет көрсету керек.
2 топ:сыйлық кабылдау ережелерін.
1Сыйлықт ұнамаса да, ренжімей қабылдау керек.
2 Міндетті түрде рақмет айту тиіс.
3. Жоқ. Сыйлықтың бағасын сұрамайды.
4 Сыйлықты қайтарып беру-әдепсіздік.
5 Сыйлық әкелмеген қонаққа да, құрмет көрсету керек
2 топ:сыйлық кабылдау ережелерін.
1Сыйлықт ұнамаса да, ренжімей қабылдау керек.
2 Міндетті түрде рақмет айту тиіс.
3. Жоқ. Сыйлықтың бағасын сұрамайды.
4 Сыйлықты қайтарып беру-әдепсіздік.
5 Сыйлық әкелмеген қонаққа да, құрмет көрсету керек.
2 топ:сыйлық кабылдау ережелерін.
1Сыйлықт ұнамаса да, ренжімей қабылдау керек.
2 Міндетті түрде рақмет айту тиіс.
3. Жоқ. Сыйлықтың бағасын сұрамайды.
4 Сыйлықты қайтарып беру-әдепсіздік.
5 Сыйлық әкелмеген қонаққа да, құрмет көрсету керек.
Соңғы жарияланған материалдар тізімі
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.
История открытые уроки по истории |
Педагогика открытые уроки по педагогике |
Биология открытые уроки по биологии |
Информатика открытые уроки по информатике |
Математика открытые уроки по математике |
Физика открытые уроки по физике |
Химия открытые уроки по химии |
Разное открытые уроки |
География Открытые уроки по географии |
русский язык |