Ұстаздар сайты u-s.kz Сайттың атауы www.u-s.kz
» » Бөлшек - рационал өрнектерді түрлендіру тақырыбына есептер шығару


Бөлшек - рационал өрнектерді түрлендіру тақырыбына есептер шығару

 Бөлшек - рационал өрнектерді түрлендіру тақырыбына есептер шығару

Сабақ 2

Сабақ өтілетін күн: 9.04.2014жыл

Орны: 7 сынып бөлмесі

Мұғалім: Бейсембаева Ғ.К.

Барлық оқушы саны: 9

Қатысқаны : 9

Сілтеме

Оқу жоспары, күнтізбелік жоспар

Ә.Н.Шыныбеков Алгебра 7 Алматы «Атамұра» 2012

Сабақ тақырыбы

 Бөлшек - рационал өрнектерді түрлендіру тақырыбына есептер шығару

Мақсаты

Рационал бөлшектің негізгі қасиетін пайдаланып есептеу дағдыларын қалыптастыру, логикалық ойлау қабілетін белсенді дамыту, тапқырлыққа және жылдамдыққа тәрбиелеу

Түйінді идеялар

Рационал өрнектерді түрлендіре алу

Әдіс-тәсілдер

Жекелей,жұптық, топтық жұмыс, баяндау, «Ыстық орындық» әдісі, «Трамплиннен секіру» ойыны, «Сыңарын тап» ойыны, «Қателер қалашығы» ойыны, «Білемін, білгім келеді, білдім» кестесі, «Постер жасау» әдісі.

Көрнекіліктер, ресурстар

Оқулық, маркер, түрлі түсті  қағаз, ватман, тақта, компьютер, стикер

Дерек көздері

Оқулық,электронды оқулық, дидактикалық материал, әдістемелік құрал, қосымша мәліметтер: www.cpm.kz

Оқыту нәтижелері   

  • Рационал өрнектерді түрлендіргенде бөлшектерді қысқарта алады;
  • Топпен жұмыс істей алады;
  • Белсенді оқытудың әдіс-тәсілдерді қолдана алады;

Сабақ барысы

І кезең

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының  іс - әрекеті

Қызығушылықты ояту:

  • Ұйымдастыру, жағымды атмосфера орнату 2

Топқа бөлуді ұйымдастырады.

Топқа бөлінеді.

Сергіту сәті: «Тілек жазу» әдісі. Тілек жазған қағаздан ұшақ жасап ұшырады.

Сергіту жаттығуын орындайды.

  • Үй тапсырмасын тексеру
  • Қарастырған үй тапсырмасы бойынша бұрынғы білім еске түсіріледі
  • Белсенді әрекетке жұмылдырылады
  • Ойлау жұмысына ынталандырылады 7′

Оқушыларға өткен сабақтың жалғасы екендігін айтып, сабақтың мақсатын айқындайды.

Тапсырма 1.«Ортақ тұжырым» тәсілі бойынша № 487-489  аралығында үйде орындалған есептердің ішінен өз қалауы бойынша бір есепке талдау жасап, жариялайды.

Оқушылар өз ойларын айтады.

 

Үй жұмысы бойынша № 487-489  аралығында үйде орындалған есептердің ішінен бір есепті таңдап алып, талқылап тұжырымды плакатқа жазады (жаңа идея құрастырады). Қабырғаға іліп қояды, қорғайды.

Бағалау парағы толтырылады.

Тапсырма 2. Өткен тақырып бойынша өз пікірін айтып, сұрақтарға жауап беру үшін «Ыстық орындық» әдісін ұсынады.

Оқушылар дөңгелек жасап отырады. Бір оқушыдан алға шығып өз пікірін айтып , оқушылар қойған сұрақтарға жауап береді.

Тапсырма 3.  Слайдта көрсетілген ауызша есептеуге  арналған «Сыңарын тап» ойынын ұсынады.

Топпен жұмыс жасайды, жауаптарын кезекпен айтып түсіндіреді.

Бағалау парағы толтырылады.

Тапсырма 4. «Айнымалының қандай мәнінде мағынасы болмайды» тапсырмасы жазылған парақтарды таратады.

Жұппен, топпен жұмыс жасайды. Ортақ тұжырымға келіп, жауаптарын жариялайды.

Бағалау парағы толтырылады.

Тапсырма 5.  Парақта жазылған ауызша есептеуге арналған  «Қатесін тап» ойынын ұсынады.

Мұғалім оқушыларды сырттай бақылап, білім, білік дағдыларын анықтайды. Кері байланысқа шығады.

Барлық есептердегі мысалды топпен ақылдасады, кезекпен дауыстап (комментарий айтып) түсіндіреді.

Бағалау парағы толтырылады.

 

2-кезең. Мағынаны ажырату 20′:

- оқушылар өз тәжірибелері арқылы жаңа білім туралы өзіндік түсінік пен пікір қалыптастырады;

- жаңа білім жайлы өзіндік түсінік қалыптастырады.

 

Оқулықтағы деңгейлі есептерді «Трамплиннен секіру» әдісі бойынша бірлесе отырып шығаруды тапсырады. Бағыт бағдар беріп отырады.

 

 

 

 

 

А деңгейлі №487 есептің ішінен 2-уін таңдап, жекелей шығарады. Жұмысты орындау барысында бір-бірімен ақылдаса алады. Нәтижесі жарияланады.

В деңгейлі №495 есепте берілген есептерді ақылдаса отырып, топ ішінде бірлесе шығарады. Бір оқушы есептің жауаптарын сыныпқа жариялайды, қалғандары өз жұмыстарын тексереді (қажет болса). Топта ақылдасып, ортақ шешімге келеді. Тақтаға жазады.

А және В  деңгейлерінің  есептерін  шығарған оқушыларға  С деңгейінің есептері беріледі. Нәтижесін тексереді.

С деңгейлі №506 тапсырма [есептердің шешімі қосымшада көрсетілген].

Бағалау парағы толтырылады.

3-кезең. Ой- толғаныс 14′

- аталдау , өз ойлары мен түсініктерін өздері игерген мәліметтері арқылы жеткізеді;

- жинактау, бір-бірімен ой

бөліседі;

- сабақ қорытындысы;

- бағалау.

«Кім ойшыл» логикалық есептер слайдтан көрсетеді. Сол есептерді шығарған оқушы сыныптағы «ең ойшыл оқушы» атанатындығын жариялайды. Жауаптарын тыңдайды, бағыт бағдар береді, қолпаштайды.

Берілген тапсырма бойынша ойланады, өз пікірлерін жекелей түрде ұсынады.

Бағалау парағы толтырылады.

Түсінік және жұмыс жасау деңгейлерін бағалау үшін «Білемін, білгім келеді, білдім» шығу парағы бойынша сабақты қорытындылап, білімдерін бағалайды.

Сабақ барысында толтырылған бағалау парағы  бойынша жиынтық бағалау жүргізеді. [бағалау парағының үлгісі қосымшада көрсетілген]

Сұраққа жазбаша жауапты стикерге жазып «Білемін, білгім келеді, білдім» шығу парағына жапсырады.

 

 

 

 

Келесі оқуға арналған тапсырма 1′

Бөлшектердің қосындысы мен айырмасы тақырыбын оқып келу. Есеп шығару: № 500,502

Қорытынды

Рефлексия 1′

1. Сабақ ұнады ма?

2. Сабақ барысында қандай қиыншылықтар туындады?

 3. Тәсілдерді орындау қиын болған жоқ па?

 

       

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                                                                                                                                                           Қосымша 1

Бағалау парағы                                                                                                                                             

 

 

тапсырма

аты-жөні

Өзін-өзі бағалауы

Топ жетекшісінің бағалауы

Мұғалімнің бағалауы

Қорытынды бағалау

1

2

3

4

5

6

7

1

2

3

4

5

6

7

 

 

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Критерилер:

20-25 бал   «5» - Тақырыпты толық меңгерген, анықтама және қасиеттерін  білетін, есеп шығаруда еркін  қолдана алатын оқушыға қойылады.

15-20 бал  «4» - Тақырыпты толық меңгерген, анықтама және қасиеттерін  білетін, есеп шығаруда еркін қолдана алмаған оқушыға қойылады.

10-15 бал  «3» - Тақырыпты жартылай  меңгерген, анықтама және қасиеттерін  жетік білмейтін, есеп шығаруда қолдана алмаған оқушыға қойылады.                     1-10 бал   «2» - Тақырыпты мүлде  меңгермеген, анықтама және қасиеттерін   білмейтін, есеп шығаруда қолдана алмаған оқушыға қойылады.

Постерді бағалау парағы                                                                                                                                                                     Қосымша 2

 

 

Оқушының

аты-жөні

Тақырыпқа сәйкестігі

(1-3б)

Мазмұндылығы

(1-3б)

Формаға

сәйкестігі

(1-3б)

Шығармашылық тұрғыдан келу

(1-5б)

Әсемдігі

(1-4б)

Тірек сызбаны қорғауы

 (1-5б)

Жалпы қорытынды

1

 

 

 

 

 

 

 

 

2

 

 

 

 

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

 

 

 

4

 

 

 

 

 

 

 

 

5

 

 

 

 

 

 

 

 

6

 

 

 

 

 

 

 

 

7

 

 

 

 

 

 

 

 

8

 

 

 

 

 

 

 

 

9

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

«5» - 23балл

«4» - 17балл

«3» - 10балл

 

     Есептердің шығарылу барысы:                                                                                                                Қосымша 3

    №487

  1. 2в2: (2а4в2)=

Соңғы жарияланған материалдар тізімі
Рационал өрнектерді көбейту және бөлу
Рационал бөлшектердің қосындысы мен айырмасы
Бөлшек - рационал өрнектерді түрлендіру
Бөлшек – рационал өрнектерді тепе-тең түрлендіру
Ондық бөлшектерді азайту
Бөлшек – рационал өрнектерді тепе-тең түрлендіру
Рационал сандарды бөлу
Сындық нүктелер, функцияның экстремумдеріне есептер шығару.
Жуық шаманың салыстырмалы қателігі
Логарифмдік өрнектерді түрлендіру” тақрыбына есептер шығару.
Бөлім: Уроки / Математика | Көрсетілім: 3993 | Қосты: Бейсембаева Ғалия Каукуловна | Ілмек сөздер:
Информация
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.
Бөлімдер
История
открытые уроки по истории
Педагогика
открытые уроки по педагогике
Биология
открытые уроки по биологии
Информатика
открытые уроки по информатике
Математика
открытые уроки по математике
Физика
открытые уроки по физике
Химия
открытые уроки по химии
Разное
открытые уроки
География
Открытые уроки по географии
русский язык