|
|
«Қозыкүрең» әңгімесінің көркемдік ерекшелігі.
Сынып |
5-сынып |
||||
Мерзімі |
16.2014 жыл |
||||
Тақырыбы |
«Қозыкүрең» әңгімесінің көркемдік ерекшелігі |
||||
Мақсаты |
Шығарманың композициялық құрылымын ашу. Көркемдік тіл ерекшелігін ұғындыру. |
||||
Күтілетін нәтиже |
Композициялық құрылымын талдай алады. Шығарама тілінің көркемдік ерекшелігімен танысады. |
||||
Құрал-жабдықтар |
Интербелсенді тақта, тірек кесте |
||||
Әдіс-тәсілдер |
Жұптық жұмыс, топтық жұмыс, инсерт әдісі |
||||
|
|||||
Сабақ кезеңдері |
Мұғалім іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті
|
Нәтижесі |
Уақыты |
Бағалау |
Ұйымдастыру кезеңі |
Ұлттық ойындармен топқа бөлу (Бәйге, Көкпар, Аударыспақ). |
Ұлттық ойындар жазылған қағаздар арқылы топқа бөліну керек. |
3 топқа бөлінеді. |
1 мин |
|
Психологиялық ахуал туғызу |
Мен ... жақсы. Барысын түсіндіреді. |
Менің дайындығым жақсы. М.ен жақсы жазамын. т.б |
Ынтымақтастық атмосферасы орнайды. |
2 мин |
Формативті бағалау. |
Үй тапсырмасын тексеру. |
2.1. Жұптық жұмыс. Үйден дайындаған 5 сұрақты жұп бойынша талқылап, шығарманың мазмұнын пысықтайды. 2.2. Топтық жұмыс. «Аялдама» Топ болып шығарманың мазмұнына сай 3сұрақ жазып, басқа топтармен алмасып жауап береді. |
Жұп бойынша бір-біріне сұрақ қояды.
Топ болып 3 сұрақ жазады, басқа топтардың сұрақтарына жауап береді. |
Шығарманың мазмұнын пысықтайды. |
4 мин
7 мин |
Бірі-бірі бағалау. |
Талдау Шығарманың композициялық құрылымын талдау. |
Әңгімені құрылымына талдату. Басталуы Майданға ат жөнелту. Дамуы Паромның дайын болмауы. Байланысы Қозыкүреңдегі өзгеріс. Шиеленісуі Саяқбайдың жорамалы. Шарықтау шегі Жылқының қашуы. Шешімі Туған жерге оралуы, өлуі. Қорытынды Туған жердей жер болмас. Шығарамадағы ерекше әсер еткен оқиғаны баянда. Неліктен? |
|
Оқушылар өздері ой қозғайды, композициялық құрылымын талдайды.
|
8 мин |
Формативті бағалау. |
Сергіту сәті |
Жылқының жауы не? Танымдық ойын «Неше қасқыр?» |
Жауабы - қасқыр |
Сыни ойланады. |
3 мин |
Формативті бағалау. |
Қолдану Шығарманың тілдік көркемдік ерекшелігін таныту |
«Оқу және талдау» әдісі: 1. Әңгіме желісінде тілдің көркемдегіш құралдарының қолданылуы. 2.Сатылай кешенді талдау: -кейіпкерлері; -портрет; -салт-дәстүр; -кәсіп; -туыстық атаулар; |
1.Көркемдегіш құралдарын таба білу керек 2. Төреқұл – қырғыз досы Ағыбай – қазақ досы Ержан, Ерқанат – Ағыбайдың жиендері. Күлайша – Ағыбайдың бәйбішесі. Саяқбай-қарт жылқышы |
|
4 мин
4 мин |
Бағдаршам бойынша бағалау |
Әдебиет теориясы |
Параллелизм туралы түсінік береді. |
Жазба жұмысын жүргізеді. |
Параллелизм туралы түсінігі қалыптасады. |
2 мин |
Формативті бағалау. |
Шығармашылық ізденіске жетелеу |
І топ - « Қозыкүреңнің туған жерге келуі» тақырыбында сурет салу. ІІ топ – өлең жазу немесе синквейн. ІІІ топ – «Егер мен жазушы болсам...» әңгіме жазу. |
1.Тақырыпқа сәйкес сурет сала отырып, әңгімелеу керек
|
Сурет салады, сурет бойынша әңгімелейді |
5 мин |
Өзара бағалау |
Үйге тапсырма |
1.7 сұрақтан тұратын тест құрастыру. 2.« Қиялымдағы Қозыкүрең» тақырыбында ертегі жазу. |
Үй тапсырмасын жазып алады. |
Жауапкершілікті сезінеді. |
1 мин |
Формативті бағалау. |
Бағалау Бағалау парақшасы бойынша |
Инсерт әдісі
Бағалау парақшасының қорытындысы бойынша суммативті бағалайды. |
Өз пікірін жазады. |
Кері байланыс парағын іледі |
4 мин |
Бағалау парақшалары бойынша бағалау.Сабаққа қатысушыларды мадақтау. |
Соңғы жарияланған материалдар тізімі
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.
История открытые уроки по истории |
Педагогика открытые уроки по педагогике |
Биология открытые уроки по биологии |
Информатика открытые уроки по информатике |
Математика открытые уроки по математике |
Физика открытые уроки по физике |
Химия открытые уроки по химии |
Разное открытые уроки |
География Открытые уроки по географии |
русский язык |