|
|
Н. Сералиев «Аңсау» әңгімесіндегі ата мен бала сағынышы
Күні:
Пәні: Қазақ әдебиеті
Сыныбы: 5
Сабақтың тақырыбы: Н.Сералиев «Аңсау» әңгімесіндегі ата мен бала сағынышы
Сабақтың мақсаты: Әңгіменің композициялық құрылымына талдау жасай отырып, идеясы мен тақырыбы туралы теориялық білім беру
Сабақтың міндеттері:
1.Әңгімені оқып мазмұны мен идеясын анықтайды, көркемдік ерекшелігіне баға береді.
- Шығармадағы кейіпкерлер іс-әрекетін баға береді, бүгінгі өмірмен байланысын қарастырады.
- 3. Адамгершілік қасиеттерге тәрбиеленеді.
Оқыту технологиясы: ұжымдық оқыту технологиясы, сын тұрғысынан ойлау технологиясы
Сабақтың типі: бекіту сабағы
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Сабақтың әдісі: «Интервью» , «Ойлаудың алты қалпағы» , «Егер де мен автор болсам...»
Сабаққа қажетті құралдар мен көрнекіліктер:
1.Құралдар: интерактивті тақта,компьютер, маркер, А1 форматты қағаз.
2.Көрнекіліктер: мәтіндік тапсырмалар
Пәнаралық байланыс: қазақ тілі , тарих.
Күтілетін нәтиже: 1.Қорытынды пікір қалыптастырып бүгінгі күнмен байланысын қарастырады. 2.Кейіпкер іс-әрекетіне баға береді. Сабақ барысы:
Кезеңі Уақыт |
Жұмыстың түрлері |
Мұғалімнің іс - әрекеті |
Оқушының іс - әрекеті |
І Ұйым-дастыру 2 мин |
Ұйымдастыру кезеңі 1.Топқа бөлу 2.Бағалау критерийлері- мен таныстыру барлығы 8-9 бал - «5» 6-7 бал - «4» 4-5 бал - «3» |
Қима қағаздар арқылы топқа бөлу. |
Төрт топқа 5-6 оқушыдан бөлініп отырады. І топ ІІ топ ІІІ топ ІҮ топ
|
ІІ Үй тапсыр- масын сұрау 4 мин |
Жоспар құру |
Оқушы берген жауаптарын тыңдайды, бағыт береді.
|
Мәтін бойынша жазып келген жоспарларын оқиды. |
Бекіту 5 мин
|
«Интервью» әдісі |
«Интервью» әдісі арқылы сыныптағы 1 оқушы өзі алдын ала дайындаған сұрақтарын әр топтағы қалаған оқушыларға қояды 1.Н.Сералиев туралы не білеміз? 2.Қандай шығармалары бар? 3.Қарияның қалаға келу себебі неде? 4.Бала қартты үйіне алып келуіне не себеп болды? 5.Ермектің анасы қандай жан? 6.Бала кімді аңсап жүр еді? |
Оқушылар сұрақтарға нақты дәлелдермен жауап бере отырып, өткен тақырыпты еске түсіреді. Мысалы:Н.Сералиев 1930 жылы Қызылорда облысы Қармақшы ауданындағы Қашқансу деген жерде дүниеге келген.
|
ІІІ Жаңа сабақ 22 мин |
Әңгіменің композиция-лық элементтері
Топтық тапсырмалар
|
Әңгіменің композициясы туралы не айтасыңдар? Оқиға қалай басталады? Оқиғаның байланысы қандай? Оқиғаның дамуын қалай түсінесіндер? Оқиғаның шиеленісуі не? Оқиғаның шарықтау шегі? Оқиғаның шешімі?
І топ - Қарт пен бала арасындағы диалогті рөлге бөліп оқыңдар . ІІ топ- Мәтіндегі орысша сөздердің баламасын табыңдар. ІІІ топ- Ермектің орысша араластырып сөйлеуін қалай түсіндіріп бересіңдер? ІV топ- Баланың шешесі не себепті ұлына бөтен қарияның жанына жатуға рұқсат берді? |
Жұптық, топтық жұмыс Топ мүшелері топта әңгімені композициялық құрылымына талдайды, Біріне-бірі көмектесіп,ой бөліседі.Әр топтан бір оқушы оқиды.
|
ІV Бекіту 5 мин |
1.«Ойлаудың алты қалпағы» әдісі |
Эмоциялық көңіл күйін білдіреді . Менде қандай ақпарат бар , не білемін? Жағымды тұстары қандай болды?Маған не ұнайды? Жағымсыз тұстары , маған не ұнамайды? Менде қандай идеялар бар? Басшылық жасап, қорытынды айтады. |
Тақырып бойынша өзіндік пікірлерін білдіреді. |
V Қоры- тынды 5 мин |
Егер мен автор болсам.. |
Егер де сен автор болсаң,шығарманы қалай аяқтар едің? -Неге? |
Жеке жұмыс Топ мүшелерінің өзіндік ойлары тыңдалады |
VІ Үй тапс. 1мин |
Үй тапсырмасы бойынша түсіндіріп өтеді. 1«Өзіңді аңсап...» ойтолғау жазу |
Оқушылар күнделіктеріне түртіп жазып алады. |
|
VІІ Баға- лау. 1мин |
Жинаған ұпайларына қарай бағаланады |
Күнделіктеріне алған бағаларын қойғызады |
Соңғы жарияланған материалдар тізімі
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.
История открытые уроки по истории |
Педагогика открытые уроки по педагогике |
Биология открытые уроки по биологии |
Информатика открытые уроки по информатике |
Математика открытые уроки по математике |
Физика открытые уроки по физике |
Химия открытые уроки по химии |
Разное открытые уроки |
География Открытые уроки по географии |
русский язык |