|
|
Тақырыбы Африканың физикалық – географиялық орны, материк жағалауын шайып жатқан мұхиттар мен теңіздер, Африканың зерттелуі
Сабақ мақсаты: Оқушылардың Африка материгі бойынша білімдерін кеңейту.
Міндеттері:
- Оқушыларфизикалық – географиялық орны ұғымын, оның материк табиғатына әсерін, материктер және олардың жеке бөліктерін, зерттеушілерді білу.
- Оқушылардың жұппен, топпен жұмыс жасай отырып, ойлау, өз пікірін еркін жеткізу, ізденгіштік, салыстыру қабілеттерін дамыту.
- Оқушыларды ережені сақтай отырып, бір-бірін тыңдай білуге, сыйлай білуге, жәрдемдесе білуге, қолпаштай білуге, ортақ шешім қабылдай білуге, өзін әділ бағалай білуге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ
Құралдар: Интербелсенді тақта, электронды оқулық, төрт түсті маркерлер, атлас, кескін карта, флипчарт, оқулық, стикерлер, скотч, қайшы, бейнекамера, фотоаппарат
Әдіс-тәсілдер: жұппен жұмыс, топпен жұмыс, талдау.
Оқыту нәтижесі:
-Оқушылар Африка материгінің физикалық – географиялық орнын сипаттауды біледі. -Өздігінен білім алу қабілеттері дамиды.
- Диалогқа түседі.
- Өз ойларын жеткізеді.
-Пікірталасқа түседі.
-Ортақ шешімге келеді.
- Өзін және өзгелерді бағалайды.
Атаужүйе: Мүйістер: Бен – Секка, Альмади, Рас – Хафун, Игольный; Шайып жатқан мұхиттар мен теңіздер: Атлант пен Үнді, Жерорта мен Қызыл теңіз; Мадагаскар аралы; Ең биік нүктесі – Килиманджаро жаңар тауы (5895м); Ең төмен нүктесі – Ассаль көлі (-153м).
Сілтеме: Оқулық Ә.Бейсенова, С.Әбілмәжінова, К.Каймульдинова «География материктер мен мұхиттар» 7 – сынып, Алматы «Атамұра» 2012жыл.
Сабақ кезеңдері |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
уақыт |
модуль |
||||||||||||||||||||||||||||||
Ұйымдастыру кезеңі |
Психологиялық ахуалды ескеру. «атом молекуласы» сергіту сәтін жүргізу. Бірден топқа бөлу шарты орындалады. |
Шеңберге тұрып, оқушылар топқа бөлінеді. |
2мин |
ОБжК |
||||||||||||||||||||||||||||||
Білу Жаңа тақырыпқа ену
|
Тақырыпқа ену үшін кіріспе сұрақтары беріледі. -Экватор сызығы мен бастапқы меридиан кесіп өтетін материк. -негроидтық нәсіл басым материк - көлемі жағынан Еуразия материгінен кейін тұрған материк |
Сұрақтарға жауап бере отырып, сабақтың тақырыбы мен мақсатын ашады.
|
2 мин |
СТОү, ОЖЕСО
|
||||||||||||||||||||||||||||||
Түсіну. Оқулықпен жұмыс
|
Электронды оқулықты пайдаланып Африканың физикалық-географиялық орнын көрсету. 1.Әр топқа тапсырма: І топ – географиялық орны; жағалауындағы мұхиттар мен теңіздер; ІІ топ – атлант мұхиты,үнді мұхиты алаптары. ІІІ топ – Зерттелу тарихы 2. «аялдама» әдісі арқылы түсіндіреді.спикер бағыттама арқылы таңдалады. Түстер арқылы жаңадан топ құру. |
Оқулықтағы мәтінді оқиды, жұппен және топпен талқылайды.
Басқа топта түсіндіреді, басқаны тыңдайды, түсінбегенін сұрайды. Спикер әр топқа барып, түсіндіреді. |
10 мин |
АКТ ДО, ОЖЕСО
|
||||||||||||||||||||||||||||||
Қолдану Дәптермен, электронды оқулықпен жұмыс
|
Оқушыны доппен қағып түсу арқылы таңдау. 1.Карточкаға жауап беру: №1 1. Африка материгінің географиялық орнын картадан көрсетіп, сипаттама бер? 2. Жағалауын қандай мұхиттар мен теңіздер шайып жатыр? №2 1. Африка мен оның жағалауында болып қайтқан зерттеушілерді атаңдар? 2. Давид Ливингстонның еңбектерін ата? №3 1. Генри Стэнли нені зерттеді? 2. Сахара шөлі мен мадагаскар аралы қандай қорға енгізілді? 2. Электронды оқулықтағы (№7 тапсырма) кескін картаға нысандарды дұрыс орналастыру. Географиялық нысандар: Мүйістер:Бен – Секка, Альмади, Рас – Хафун, Игольный; Шайып жатқан мұхиттар мен теңіздер:Атлант пен Үнді, Жерорта мен Қызыл теңіз; |
- Доп тиген бала ортаға жауап беруге шығады. - - Карточкадағы тапсырмаларды орындай отырып, картамен жұмыс жасайды. Африка материгіне сипаттама бере отырып, әр топтың жауаптарын толықтырады. - - - - Берілген объектілерді электронды оқулықтағы кескін картаға нысандарды дұрыс орналастырады |
8мин
6мин+ 2мин |
ОмОЖТ, ОБжК ТжДБО АКТ |
||||||||||||||||||||||||||||||
Талдау |
Флипчартта постер орындату. 1 топ - Африканың физикалық – географиялық орны, 2 топ-материк жағалауын шайып жатқан мұхиттар мен теңіздер. 3 топ- Африканың зерттелуі |
Флипчартта постер орындайды, әр топтан бір оқушы «галерея» әдісімен қорғайды, оған басқа оқушылар сұрақ қояды, екі жұлдыз, бір ұсыныс айтады. |
10мин |
СТОү ОБжК ТжДБО ОүбОб
|
||||||||||||||||||||||||||||||
Жинақтау
|
«insert»әдісі арқылы қорытындалайды. сұрақтар қояды. |
Оқушылар кестені толтыру арқылы, сабақты қорытындылайды. |
4мин |
СТОү ОүБ
|
||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау |
- «синквейн» әдісін қолдану арқылы ой түйіндеу.
«африка» материгін контур картасында бейнелеп келу
|
« Африка» материгіне 5 жолдық тақпақ шығару Үй тапсырмасын контур картасына орындап келеді |
4мин |
ОүБ |
||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау |
- Оқушыларға карточка бойынша бағалау.Карточка арқылы бағалау /критериялар / Оқушылардың бірін-бірі бағалауы
|
|
5мин |
ОБжК оүБОб |
І топ – географиялық орны; жағалауындағы мұхиттар мен теңіздер;
ІІ топ – атлант мұхиты,үнді мұхиты алаптары.
ІІІ топ – Зерттелу тарихы
1. Карточкаға жауап беру:
1. Африка материгінің географиялық орнын картадан көрсетіп, сипаттама бер?
2. Жағалауын қандай мұхиттар мен теңіздер шайып жатыр?
2. Электронды оқулықтағы (№7 тапсырма) кескін картаға нысандарды дұрыс орналастыру.
Географиялық нысандар:
Мүйістер: Бен – Секка, Альмади, Рас – Хафун, Игольный;
Шайып жатқан мұхиттар мен теңіздер: Атлант пен Үнді, Жерорта мен Қызыл теңіз;
1. Карточкаға жауап беру:
1. Африка мен оның жағалауында болып қайтқан зерттеушілерді атаңдар?
2. Давид Ливингстонның еңбектерін ата?
2. Электронды оқулықтағы (№7 тапсырма) кескін картаға нысандарды дұрыс орналастыру.
Географиялық нысандар:
Мүйістер: Бен – Секка, Альмади, Рас – Хафун, Игольный;
Шайып жатқан мұхиттар мен теңіздер: Атлант пен Үнді, Жерорта мен Қызыл теңіз;
1. Карточкаға жауап беру:
1. Генри Стэнли нені зерттеді?
2. Сахара шөлі мен мадагаскар аралы қандай қорға енгізілді?
2. Электронды оқулықтағы (№7 тапсырма) кескін картаға нысандарды дұрыс орналастыру.
Географиялық нысандар:
Мүйістер: Бен – Секка, Альмади, Рас – Хафун, Игольный;
Шайып жатқан мұхиттар мен теңіздер: Атлант пен Үнді, Жерорта мен Қызыл теңіз;
Флипчартта постер орындату.
1 топ - Африканың физикалық – географиялық орны,
Флипчартта постер орындату.
2 топ-материк жағалауын шайып жатқан мұхиттар мен теңіздер.
Флипчартта постер орындату.
3 топ- Африканың зерттелуі
Нені үйрендім? Не ұнады? |
Не ұнамады? |
Не білгім келеді? Келесі сабақта |
|
|
|
Нені үйрендім? Не ұнады? |
Не ұнамады? |
Не білгім келеді? Келесі сабақта |
|
|
|
Нені үйрендім? Не ұнады? |
Не ұнамады? |
Не білгім келеді? Келесі сабақта |
|
|
|
Не бағаланады? |
5
|
4 |
3 |
2 |
Тақырыпты түсіндіре білуі |
|
|
|
|
Мәнді,орынды сұрақтар қоюы |
|
|
|
|
Мысалдардың сәйкестігі |
|
|
|
|
Көмек көрсетуі |
|
|
|
|
Тақырыпты ашуы |
|
|
|
|
Не бағаланады? |
5
|
4 |
3 |
2 |
Тақырыпты түсіндіре білуі |
|
|
|
|
Мәнді,орынды сұрақтар қоюы |
|
|
|
|
Мысалдардың сәйкестігі |
|
|
|
|
Көмек көрсетуі |
|
|
|
|
Тақырыпты ашуы |
|
|
|
|
Не бағаланады? |
5
|
4 |
3 |
2 |
Тақырыпты түсіндіре білуі |
|
|
|
|
Мәнді,орынды сұрақтар қоюы |
|
|
|
|
Мысалдардың сәйкестігі |
|
|
|
|
Көмек көрсетуі |
|
|
|
|
Тақырыпты ашуы |
|
|
|
|
Соңғы жарияланған материалдар тізімі
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.
История открытые уроки по истории |
Педагогика открытые уроки по педагогике |
Биология открытые уроки по биологии |
Информатика открытые уроки по информатике |
Математика открытые уроки по математике |
Физика открытые уроки по физике |
Химия открытые уроки по химии |
Разное открытые уроки |
География Открытые уроки по географии |
русский язык |