Ұстаздар сайты u-s.kz Сайттың атауы www.u-s.kz
» » Қола дәуіріндегі Қазақстан


Қола дәуіріндегі Қазақстан

Қола дәуіріндегі Қазақстан

 

ОҚО,Мақтарал ауданы,"Т.Аубакиров

атындағы жалпы орта мектебі" КММ

Ежелгі Қазақстан тарихы пәнінен

(6 сынып)"Қола дәуіріндегі Қазақстан

Қайталау" тақырыбы бойынша жасалған

қысқа мерзімдік сабақ жоспары

ІІ тоқсан 2014 жыл

Тарих пәні мұғалімі: Алибекова

Тарбия Кантургановна

 

Күні: 03.12.2014 жыл

Пәні: Ежелгі Қазақстан тарихы

Сыныбы: 6 "Ә"

Сабақтың тақырыбы:

Қола дәуіріндегі Қазақстан.Қайталау.

Жалпы мақсаты:

Өткен тақырыптарды  жаңа әдіс-тәсілдер арқылы қайталау.Қола дәуірі туралы білімдерін еске түсіреді.Топтағы ынтымақтастыққа тәрбиеленеді.Ортақ бір тұжырымға келуге дағдыланады.

Күтілетін нәтиже:

Оқушылар өткен білімдері  пысықтап, қорытындылауға үйренеді.Қола дәуірі туралы білімдерін өз ой-тұжырымы мен жеткізе алады.Топтың идеясынтүсініп,пікір айтады.

Түйінді идеялар:

Оқушылардың сын тұрғысынан ойлауын дамыта отырып,диалогтік оқыту әдісімен өз тұжырымын ауызша,жазбаша және шешен жеткізу.

Сілтеме:

"Ежелгі Қазақстан тарихы" оқулығы,"Ежелгі Қазақстан тарихы" жұмыс дәптері

Пайдаланылған құралдар:

Оқулық, суреттер, интернет материалдары және кеспе қағаздар

Қолданылған әдіс-тәсілдер:

Cыни тұрғыдан ойлауды   сабақ барысында тиімді пайдалану.Жұптық жұмыс.Топтық жұмыс.Жеке жұмыс.

Келіссөз жүргізу

Сабақта қолданылған модульдер

СТО, Көшбасшылық, Жас ерекшеліктеріне  сәйкес оқыту, Талантты  және дарынды  балаларды оқыту, ОүБ және оқуды бағалау,Диалогтік оқыту,АКТ.

 

 

Сабақтың барысы

 

Сабақ кезеңдері және уақыт

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Оқыту әдісі

Бағалау

І.Кіріспе.

Психологиялық дайындық  кезеңі

 

6 минут

1.Оқушыларды топқа бөледі."Сап түзеу"

2.Сергіту сәтін ұйымдастырады.Әр топқа суреттер беру арқылы тақырыпқа қатысты әңгімелесу.(Андрондықтардың баспанасы,Сәтбаев,Марғұлан)

3.Сабақтың мақсаты мен міндетін баяндайды.

4.Әр топтың бағалаушысын сайлайды.

1.Оқушылар туған жыл мезгілдеріне байланысты  сапқа тұрады және топқа бөлінеді.

2.Әр топ өзіне берілген суреттің тақырыпқа қатыстылығын анықтайды.

1             

3.Сабақтың мақсаты мен міндетін түсінеді.

4.Әр топтың бағалаушысы анықталады.

СТО.Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру.

Топтық жұмыс. Зерттеушілік әңгіме.

Ұйымдастыру кезеңіндегі көңіл-күйлерін "Бас бармақ" әдісімен бағалайды.

ІІ.

Қызығушылығын ояту.Блум таксономиясы.

 

10 минут

"Сенемін,сенбеймін" ойын шарты:әр оқушыға  кезекпен сұрақтар қойылады.Бірінші оқушы жауап бермесе,келесі оқушы жауап беруге болады.Дұрыс жауап 2 ұпай.

1.Тұрмыста тұңғыш пайдаланған металл- мыс. (Сенемін)

2.Қола табиғатта таза күйінде кездеседі.(Сенбеймін)

3.Жезқазғаннан 2 миллион тоннадай кен өндірілген.(Сенбеймін)

4.Қалба,Нарын кен орындарынан 1100 тонна қалайы шығарылған.(Сенемін)

5.Қола мыс пен қалайының қоспасы.(Сенемін)

6.Андрондықтар еуропеоидтерге ұқсаған.(Сенемін)

7.Андрондықтардың сырт бейнесін сипаттаған ғалым Қ.И.Сәтбаев. (Сенбеймін)

8.Ылыс жасаудыңиең бір өрістеген түрі -көзе құмыралар жасау. (Сенемін)

9.Беғазы және Дәндібай мекендері Оңтүстік Қазақстанда.(Сенбеймін)

10.Малды туысқандар арасында бөлісу жеке меншіктің тууына әкелді. (Сенемін)

Диалогтік оқыту.

Топтық жұмыс

АКТ

Топтық бағалау.Өзін-өзі бағалау.

 

 

4 минут

"Жұмбақ сандар".Шарты:Берілген сандарда қандай тарихи оқиға болғанын айту керек.Дұрыс жауап 1 ұпай.

1).4 мың жыл бұрын

2).Б.з.б. 2 мыңыншы жылдық

3).1 миллион тонна

4).100 мың тонна

5).1100 тонна

6).Б.з.б. 2800 жыл - б.з.б. 900 жыл

7).30 қоныс,150 оба

8).1946 жыл

9).100 шаршы метрден 300-400 шаршы метр.

СТО.Диалогтік оқыту.АКТ

Топтық бағалау

ІІІ.Негізгі бөлім.

Мағынаны тану.

5 минут

 

 

 

1."Ішіне,сыртына" стратегиясы.Мақсатым,оқушылардың ойын белгілі бір жүйеге түсіру

2."Академиялық дау-дамай стратегиясы". "Қола дәуірінде жеке меншіктің тууы және мүлік теңсіздігінің шығуы жақсы нәрсе болдыма?"

1.Мыс,руда,Жезқазған,Сәтбаев,1100,Ачинск,Алексеев,шоқпар,қашау,Арқайым,найза,неолит,саналы адам,еуропоид,Беғазы-Дәндібай.

2.Оқушылар жеке-жеке келіп өз ойын + белгісін қою арқылы білдіріп,топқа бөлінеді."ИӘ" тобы 3дәлел,"ЖОҚ" тобы 3 дәлел,"БЕЙТАРАП" тобы 3 дәлел келтіреді,сұрақтарға жауап береді.

Иә

Бейтарап

Жоқ

 

 

 

 

 

 

 

СТО.Диалогтік оқыту.Талантты және Дарынды балаларды оқыту.Көшбасшылық.

Өзара бағалау.Өзін-өзі бағалау. Топ басшысының бағалауы

ІУ.Қорытынды.

 

Ой толғаныс кезеңі.

 

Sinkuein немесе бес жолды өлең стратегиясы.

 

5 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Венн диаграммасы

 

 

5 минут

Sinkuein немесе бес жолды өлең стратегиясы - оқушы берілген тапсырмабойынша өлең құрастырады.Бес жолды өлең құрудың ережесі мынадай: бірінші жолда 1 зат есім,екінші жолда 2 сын есім,үшінші жолда 3 етістік,төртінші жолда 4 сөзден тұратын сөйлем яғни ойды түйіндеу,бесінші жолда тақырыпқа байланысты 1 синоним сөз жазылады.

 

 

 

 

 

 

Ұқсастығы мен айырмашылығын табу.Сыни тұрғыдан ойлана отырып ерекшеліктері атап, ұқсастығын сипаттауға тапсырма беремін.

 

Сұрақтар

1 топ

2 топ

3 топ

Кім? Не?

Қола

Сәтбаев

Андрон

Қандай?

Металл,қоспа

Атақты,білімді

Қоныстар,Обалар,

Не істейді?

Өндіреді,өңдейді,жасайды

Зерттейді,анықтайды,есептейді

Аталады,тарайды,ұқсайды

Түйін

Тарихи дәір туралы атау

Қазақтың белгілі зерттеуші ғалымы

Еуразия даласындағы мәдениет атауы

Синоним

дәуір

адам

мәдениет

Овал: ТасОвал: ҚолаОвал: Ұқсастығы

 

1 топ.

 

 

 

 

 

 

Овал: МарғұланОвал: ҰқсастығыОвал: Сәтбаев2 топ.

 

 

 

 

 

Овал: Беғазы-ДәндібайОвал: ҰқсастығыОвал: Андронов3 топ.

 

 

 

 

 

Талантты және Дарынды балаларды оқыту.Оқытуды басқару және Көшбасшылық,Оқушыларды жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту және оқу,ОҮБжОБ. АКТ.

Топ басшысының бағалауы.

Рефлексия

5 минут

"Әңгімелесетін әріптестер" бағалау әдісінің сұрақтарын қоямын.1)Кестені толтырғанда не жеңілболды? 2)Не қиын болды? 3)Алдағы уақытта не үйренгің  келеді?Сабақтан қандай әсер алдыңдар?

Оқушылар сұрақтарға ауызша түрде жауап береді.Өз ойларын ортаға салады.

СТО.ДО.ТжДБО.ОЖЕСО.ОҮБжОБ.

Өзін-өзі бағалау.Ынталандыру арқылы  бағалау.

Үй тапсырмасы

1 минут

Тақырып бойынша әр оқушы тест дайындап келеді.

Үй тапсырмасын дәптерге және күнделігіне жазып алады.

 

 

Бағалау

 4 минут

Мұғалім оқушылардан өзін-өзі бағалауды сұрайды.

Оқушылар бағалау парағын толтырады.

Кіріспе

Сенемін

Жұмбақ жыл

Ішіне-сыртына

А.Дау-д

Sinkuein

Венн

Рефлекс

2

2

2

2

2

2

2

2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ОҮБжОБ

Өзін-өзі бағалау.Жиынтық бағалау


Соңғы жарияланған материалдар тізімі
Қоғамның әлеуметтік құрылымы
Әлеуметтік қатынастар
Әлеуметтік қатынастар
Қола дәуірі тұрғындарының шаруашылығы.
Қола дәуірінің негізгі сипаты
Мектеп жұмысы мен оқушы жетістіктерін өрістетудегі негізгі тұлға - мұғалім
Қастек Баянбаев. "Араша"
Заттың атын білдіретін сөздер. "Сауысқан мен көкек"
Заттың атын білдіретін сөздер. Құстарым, келіңдер
"Математикалық кокпар" ойыны
Бөлім: Уроки / Тарих | Көрсетілім: 4551 | Қосты: Алибекова Тарбия Кантургановна | Ілмек сөздер:
Информация
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.
Бөлімдер
История
открытые уроки по истории
Педагогика
открытые уроки по педагогике
Биология
открытые уроки по биологии
Информатика
открытые уроки по информатике
Математика
открытые уроки по математике
Физика
открытые уроки по физике
Химия
открытые уроки по химии
Разное
открытые уроки
География
Открытые уроки по географии
русский язык