Ұстаздар сайты u-s.kz Сайттың атауы www.u-s.kz
» » Тайкелтірдің төрелігі


Тайкелтірдің төрелігі

Тайкелтірдің  төрелігі

Қысқа мерзімді жоспар

Сабақ №4

Қазақ әдебиеті 5 «ә» сыныбы

Сабақтың  тақырыбы:

«Тайкелтірдің  төрелігі»

Жалпы  мақсаты:

  1. Негізгі мәтінмен таныстыру
  2. Тайкелтір шешен туралы мәлімет беру
  3. Жаңа сөздер үйрету
  4. Мәтіннен Төле бидің, Тайкелтірдің , таласқан жігіттердің сөзін тауып оқу
  5. Тайкелтірдің төрелігінің  мәні туралы ойланту арқылы ой қорытуға үйрету
  6. Шығармашылық жұмыс орындау (Шешендікті меңгеруге талпыныс жасату)

Оқу нәтижеcі:

  • Шешендік сөздің  мазмұнымен танысады;
  • Тайкелтір шешен  туралы ақпарат алады;
  • Қазақ елі тарихындағы дауды кім шешкенімен және әділ шешу жүйесімен танысады
  • Ойларын түсіндіреді
  • Шығармашылық жұмыс орындайды, шешендікті меңгеруге талпыныс жасайды – көзқарастарын дәлелдейді , мәтін құрастырады;

Топпен жұмыс істеу барысында өзгелермен пікір алмасып, білімдерін толықтырады.

 

Сабақ  бойынша  мұғалімнің  жазбалары:

 

Мұғалім  немен айналысады.

Оқушылар немен  айналысады.

 

Сабақты ұйымдастыру кезеңі: оқушыларды түген-деп,сергіту сәтін өткізеді.

 

2.Топқа бөлу:

 

 

 

 

3.Ереже тағайындау

 

 

4. Сабаққа мақсат қою

 

 

 

5. Үй тапсырмасын сұрау:

 

 

 

 

 

 

 

 

6. Үй тапсырмасын бекіту, қорыту

 

 

 

 

7.Сергіту сәті

 

8. Жаңа сабақ.

 

 

 

 

 

 

9. Сөздік жұмысы

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10. Танымдерек

 

11. Жаңа сабақты бекіту:

 

 

 

 

 

 

 

12.Қосымша шығармашылық жұмыс

 

 

 

 

 

 

 

13. Сабақты қорытындылау

 

 

14.Үй тапсырмасы

 

 

15.Бағалау

 

 

 

 

 

 

16. Кері байланыс

 

1.Сергіту сәтін орындайды. 1 мин. (Қимыл-әрекет арқылы).

Сабаққа көңілді, жағымды әсермен кіріседі.

 

 

2. Бөлінген топтарында әр топ өз  көшбасшысын тағайындайды,   1 мин. (Оқытуды басқару және көшбасшылық).

Балаларды көшбасшы бағалайды

 

 

Тақтада бұрынғы ережелер бар

 

 

4. Мақсат оқушылардан сұрақ-жауап арқылы қойылады , тиянақталады, 2 минут

 

 

1-тапсырма.  Миға шабуыл – бұл  стратегия арқылы оқушылар бұрынғы білімдерін еске түсіреді, тез әрекет етеді,

2минут

Сұрақтар:

  1. Қандай шешендерді білеміз?
  2. Өткен тақырыптағы аңыз – әңгіме қалай аталады
  3. Басты кейіпкері кім?
  4. Жиренше қандай адам?
  5. Жиренше кімді жақтады?

Экрандағы суретке қарап – «Суреттерді сөйлету» (шығармашылық жұмыс) 5мин

  • баяндап беру;
  • кейіпкер болып сөйлеу;
  • көрсету.

 

«Қаңбақ» (Жел соққанда оң жаққа , сол жаққа қаңбақтың домалауын қолдарын қимылдату арқылы көрсетеді. Жел тоқтағанда тоқтайды)  1мин

 

«Тайкелтірдің төрелігі»

Жаңа сабақтың барысы:

1. Тайкелтір туралы мәлімет (электрондық оқыту жүйесіндегі Е-кітапханадан  аудиожазба арқылы тыңдайды)

      2 мин

2. Тайкелтірдің төрелігі (ЭО аудиожазба арқылы тыңдайды) 2 мин

 

3. Сөздік жұмысы  2 минут

Пана болу –қамқор болу

Түзу бағыт – дұрыс жол көрсету

Атқосшы – ат күтуші көмекші

Төрелік , бітім  – әділ шешім айту;

Қол қусырып амандасу- аса сыйластық көрсетіп, қос қолдап сәлем беру;

Зер -  әшекейдің түрі;

Тобылғы – қызыл түсті бұта (өсімдік);

Байырқалап қарау – бақылап , зерттеп қарау (смотреть изучая);

 

 

 

Өнегелік жол туралы оқулықтан мәлімет оқу     2 минут

 

  1. тапсырма – Әңгімені кезектесіп  оқу 4 минут

2- тапсырма-«Біз таптық!» - Мәтінмен жұмыс:

1-топ  -Төле бидің ойын тауып оқу- 1мин

2- топ -Төле бидің сөздерін тауып оқу - 1мин

3-топ  -Тайкелтірдің сөздерін тауып оқу – 1 мин

Жеке тапсырма - Таласқан жігіттердің сөзін тауып оқу  1 мин   

 

Жаңа тақырып бойынша ойлануға сұрақ (жеке жұмыс)

таласқан екі адамның сөзге тоқтауы нені білдіреді?    2мин

 

Топпен жұмыс .

«Дәлелдеу». (Шешендікке талпыныс жасау мақсатында) Постер арқылы қорғау 5+3 мин   

1-топ. «Қыс жақсы»

2-топ «Жаз жақсы»

3-топ  «Күз жақсы»

 

«Фишбоун» әдісі арқылы .(Кімнің балығы семіз?)  2 минут 

 

 

 

«Тайкелтірдің төрелігі» шешендік сөзін толық оқып келу.

«Мен осы дәлелді сөзге тоқтай білемін бе?» сұрағына ой толғау.

1 мин  

 

 

Көшбасшы бағалайды 

Топ басшысын мұғалім бағалайды.    3 мин        

(оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау).

 

 

Кесте толтырады  1мин (қосымшада)

Пән мұғалімі Сейдалина Сәуле Жабатайқызы

 

Қосымша

Бағалау парағы

Оқушының аты

Сұраққа жауап

«Суреттерді сөйлету»

Электронды оқулық тапсырмасы

«Тауып алдым!»

«............

жақсы »

Қосымша сұраққа жауаптар

 

1

 

 

 

 

 

 

 

2

 

 

 

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

 

 

4

 

 

 

 

 

 

 

5

 

 

 

 

 

 

 

 

Кері байланыс кестесі

 

Мұғалімнің

Достарымның

Өзімнің

Не ойландырды

 

 

 

 

Не істей алғанына / алғаныңа  қуандың

 

 

 

Не істей алмағанына /алмағаныңа  өкіндің

 

 

 

 Сәйкес белгіні қорша

!           +             -

      !           +             -

!           +             -

 


Соңғы жарияланған материалдар тізімі
Дарынды және талантты балаларды оқыту
"Мен соғысты жек көрем"
Астана-Қазақстанның бас қаласы
Қазақ билері
Сөз сыры
Э дыбысы
Қазақтың би-шешендері
Төле бидің төрелігі. Халқыңа адал бол
Жіктеу есімдіктері
Рационал сандарды бөлу
Бөлім: Уроки / Қысқа мерзімді жоспар | Көрсетілім: 5866 | Қосты: Сейдалина Сауле Жабатаевна | Ілмек сөздер:
avatar
• 19 января 2015 09:23
Балалардың жас ерекшелігіне сай, уақыты нақты бөлінген өте жақсы жоспар
avatar
• 26 января 2015 05:25
Жаңа әдіс-тәсілдер бойынша жақсы сабақ
Информация
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.
Бөлімдер
История
открытые уроки по истории
Педагогика
открытые уроки по педагогике
Биология
открытые уроки по биологии
Информатика
открытые уроки по информатике
Математика
открытые уроки по математике
Физика
открытые уроки по физике
Химия
открытые уроки по химии
Разное
открытые уроки
География
Открытые уроки по географии
русский язык