|
|
Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдану
Сынып: 9
Мерзімі: 28.01.14.
Дайындаған: Мақсұт Нұрсара Мұқатайқызы, Қарағанды қаласы, ДБМ «Дарын» мектеп-интернаты
Сабақтың тақырыбы: Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдану.
Сабақтың типі : білімді бекіту сабағы
Оқытылатын технологиялар: ақпараттық-коммуникациялық, құзыреттілікті қалыптастыруға бағытталған, модульдік оқыту технологиясы
Сабақтың әдістері мен оқыту формасы:Оқушылардың топтағы өзіндік жұмысы
- картография сызбасы
- ҚБТ: практикалық тапсырма, ашық тест
- өзіндік бағалау.
Сабақтың формасы: топтық, жеке, жұптық.
Оқытылатын технологиялар: ақпараттық-коммуникациялық, құзыреттілікті қалыптастыруға бағытталған, модульдік оқыту технологиясы.
Қажетті құрал-жабдықтар: интерактивті тақта, таратпа материалдар, маркерлер, бағалау парағы,
Қолданылған әдебиеттер: оқулық «Алгебра; Шыныбеков, Алматы "Атамұра" ,Б.Г.Зив,В.А.Гольдич "Дидактические материалы" 9 класс С.Петербург.
Мақсаты: Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді пайдаланып есептерді әр түрлі тәсілдермен шешу арқылы біліктілік дағдыларының қалыптасуын, меңгеру деңгейлерін анықтау.
Міндеттері:
- Білімдік:Негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді меңгере отырып ,оқушылардың өрнекті ықшамдай білу,тепе-теңдікті дәлелдей білу дағдысын қалыптастыру.
- Дамытушы: Тригонометрия бойынша қосымша мәліметтерді қарастыра отырып, оқушылардың құзыреттілігін қалыптастыруға бағытталған тапсырмаларды жеке, топтық және жұптық жұмыстарды орындау.
- Тәрбиелік: өзара сыйластықта тәрбиелеу,топта жұмыс істеу дағдыларын қалыптастыру. Өзін-өзі және сыныптастарының жұмыс нәтижесін бағалай білу.
Күтілетін нәтижелер:
- Тригонометриялық функциялардың қасиеттерін біледі
- Негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді біледі
- Тепе-теңдікті дәлелдей алады
- Өмірмен байланысын айтады.
- топпен жұмыс істеу арқылы өзара сыйластықта болады, жұмыс істеу дағдылары қалыптасады ,жауапкершілігі артады. Өзіне-өзі талап қояды.
Пәндік құзыреттілік: Тригонометрия тақырыбын қосымша мәліметтермен толықтыра отырып, өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдікті қолдана алу.
Құнды-мағыналық құзыреттілік: Алған білімдерін өмірмен байланысын түсіну,өзіндік білім алу және іздену арқылы білім қалыптастыру.
Ақпараттық құзыреттілік: Қосымша материалдарды өз бетімен салыстыра отырып, талдау жасай алу, қажетті мәліметтерді жинақтау.
Коммуникативтік құзыреттілік: Топта және жеке жұмыс жасай білу, басқа оқушылармен ынтымақтастықта жұмыс жасау, қойылған мақсатқа жету жолдарын бірлесе отырып қарастыру, дұрыс сұрақтар қоя отырып, тақырыптың мәнін аша білу.
Өзіндік менеджмент құзыреттілігі:Туындаған проблемалық сұрақтарға жауап бере алу және күрделі құрылымды тапсырмаларды орындаудың жолын таңдай алу.
Сабақтың құрылымы
1 кезең. Жинақтау кезеңі
Сабақ кезеңдері |
Мұғалім іс-әрекеті |
Оқушы іс-әрекеті |
модуль |
Ұйымдастыру 1 мин |
|
1 тілек айтады. |
Жас ерекшелігін ескеру
Ынтымақтастық орнату |
|
2.Топқа бөлу «сурет» арқылы. дыбыссыз қадамды сақтаймыз. 1 топ: синус - көк түсті 2 топ: косинус - қызыл түсті 3 топ: тангенс,котангенс-жасыл түсті
|
3 топқа бөлінеді.Топ ережесін сақтау-сабаққа кешікпеу уақытты үнемдеу -дыбыссыз қадам бір -бірімізді тыңдау, құрметтеу -пікірмен санасу,бір шешімге келу әр топ мүшесі өз ісіне жауапкершілікпен қарау шығармашыл, іскер белсенді болу нәтиже шығару |
Ынтымақтастық орнату |
сабаққа кіріспе 2 мин
Білу 4мин
Түсіну 3 мин
2 кезең. Ұғыну кезеңі.
Қолдану 5 мин |
3.Миға шабуыл тақырыпқа шығу Полиглот -ребус Үш -три - 0т-огонь 2341 Ұзындық өлшемі-метр және-и мен-я Тригонометрия еліне хош келіпсіздер. 3."Сен -маған, мен-саған" Топ бір-біріне хат жолдайды. 4.Бос орынды толтырыңыз. Сабақтың тақырыбы? Сабақты немен айналысамыз?
НЕГЕ? Ауызша мадақтау: жарайсың, керемет, өте жақсы
Сонымен, бүгінгі сабағымыздың тақырыбын атай аласыз ба? Мақсатымызды анықтайық.
Оқушылар таңдап А,В,С топқа жиналып жұмыс жасайды |
Логикалық ойлау қабілетін дамытады
сұрақтарға жауап береді.бір оқушы тақтада жазады. ТРИГОНОМЕТРИЯ
Топ мүшелері жауап береді.
Таратпа материал кесте Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдану. Сабақ мақсатын айтады.
Деңгейлік тапсырмалар орындау. 1.А.Өрнекті ықшамда: (1- cos2 α)(1+ tg2 α ) = 2.В.Есепте:cos 300+1/2tg(-п/3)-cos п 3.С.Дәлелде: |
Топпен жұмыс / бірін-бірі бағалау АКТ мүмкіндіктері Формативтік
- пәндік құзыреттіліктің дамуы; -жазбаша және ауызша құзыреттілікті дамыту;
Сын тұрғысынан ойлау.Бірін-бірі бағалау.
Формативтік
Топта жұмыс жасайды.
- пәндік құзыреттіліктің дамуы; -жазбаша және ауызша құзыреттілікті дамыту;
|
|
Тепе-теңдікті дәлелдеңіз: |
Есепті шығару алгортмін "картография" картасына жазыңыз.
|
|
|
Сергіту сәті |
Оқушының денсаулығын ескеру Өз орнына барады
|
|
Талдау 6 мин |
Берілген тапсырмаларды орындау барысында өз шешіміңді жаса. Егер tg 2 α=2 мәнін табыңыз |
Есептеңіз:
|
Топпен жұмыс , ақпарттық құзіреттілік(оқушылар прблеманы шешу,коммуникативтік құзіреттілікті дамытуға арналған тапсырма) үйге беру. |
Жинақтау 10 мин
5 мин |
өмірде қолданысын пайымдай отырып, есепті шығару. Альфа сүйір бұрышқа жоғары лақтырылған доптың ұшу уақыты мына формуламен өрнектеледі: ,-бастапқы жылдамдық. Альфа бұрышының қандай мәнінде доптың көтерілу уақыты 1,7 с болады? ,=17 м/с Еркін түсу үдеуі g=10 м/с
тригонометрияның қолданысы
|
Жеке жұмыс
Топппен жұмыс
|
Сын тұрғысынан ойлау Өмірде қолдану
Жеке жұмыс / өзін-өзі бағалау + мұғалімнің бағасы
Өмірде қолдану
Презентация Құнды-мағыналық құзыреттілік Коммуникативтік құзыреттілік Өзіндік менеджмент құзыреттілігі |
3 кезең. Рефлксия кезеңі. 2 мин |
|
Сабақты, өзін-өзі бағалауНені білдім?Нені біле алмадым? түсінбедім |
|
Бағалау парағы .Аты-жөні:
№ |
Тапсырма мазмұны
|
білдім |
Үйрендім,үйренгім келеді |
қиналдым |
1 |
Полиглот -ребус
|
|
|
|
2 |
"Сен -маған, мен-саған" |
|
|
|
3 |
Бос орынды толтырыңыз. |
|
|
|
4 |
ДЕҢГЕЙЛІК ТАПСЫРМА А В С |
|
|
|
5 |
Салыстыру,жетіспейтін ақпарат |
|
|
|
6 |
Өдік жұмыс |
|
|
|
7 |
Презентация |
|
|
|
Соңғы жарияланған материалдар тізімі
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.
История открытые уроки по истории |
Педагогика открытые уроки по педагогике |
Биология открытые уроки по биологии |
Информатика открытые уроки по информатике |
Математика открытые уроки по математике |
Физика открытые уроки по физике |
Химия открытые уроки по химии |
Разное открытые уроки |
География Открытые уроки по географии |
русский язык |