Ұстаздар сайты u-s.kz Сайттың атауы www.u-s.kz
» » Тікбұрышты үшбұрыштарды шешу.


Тікбұрышты үшбұрыштарды шешу.

 Тікбұрышты үшбұрыштарды шешу.

  1. Синустың, косинустың, тангенстің және котангенстің мәндерін кестені пайдаланып табу.
  2. Тікбұрышты үшбұрыштың қабырғаларының және бұрыштарының мәндерін микрокалькуляторды қолданып есептеу.

Сабақтың мақсаты:

Білімділігі: Оқушыларға сүйір бұрыштардың синусын, косинусын,

                    тангенсін және котангенсінің мәндерін «Төрт таңбалы

математикалық кесте» және микрокалькулятордың көмегімен есептеуді үйрету.

Дамытушылығы: Тікбұрышты үшбұрыштың сүйір бұрыштарының

тригонометриялық функцияларын есептеуді және қабырғаларын табудыды  меңгерту, білім, білік дағдысын

қалыптастыру.

Тәрбиелілігі: Математикалық және ақпараттық сауаттылығын арттыра

                   отырып ұқыптылыққа, дәлдікке, еңбексүйгіштікке

                   тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: аралас сабақ

Сабақтың әдісі:практикум элементі бар аралас

Сабақтың көрнекілігі: В.М.Брадис кестесі, ДЭЕМде «Калькулятор» қолданбасы, слайд

Пәнаралық байланыс: Информатика

Сабақтың барысы:

  1. Ұйымдастыру: Оқушылардың сабаққа қатысы мен дайындығын тексеру.

 

  1. Өткен тақырыптарға бақылау сұрақтары арқылы шолу:
  2. Тікбұрышты үшбұрыштың сүйір бұрышының синусы, косинусы, тангенсі және котангенсі неге тең?
  3. Тікбұрышты үшбұрыштың қабырғаларының арасындағы қатынасты өрнектейтін теорема қалай оқылады?
  4. 300, 450 және 600 бұрыштары үшін синустың, косинустың, тангенстің және котангенстің мәндері неге тең?
  5. Сыңарын тап

Формуланын екінші бөлігін дұрыс орналастыру

 

  • Жаңа сабақтың негізгі мазмұны және оны түсіндіру:

А. Біз алдыңғы сабақта 300, 450 және 600 бұрыштары үшін тригонометриялық функциялардың мәндерін есептеп шығардық. Бірақ бұл әдістерді пайдаланып барлық сүйір бұрыштарды есептей алмаймыз. Ол үшін Брадистің «Төрт таңбалы математикалық кестесін» қолданамыз. Мұнда сүйір бұрыштардың синусының, косинусының, тангенсінің және котангенсінің мәндері берілген. Біз қазір cүйір бұрыштың синусының, косинусының, тангенсінің және котангенсінің мәндерін кестеден табайық.

 

  1. α=200

sin200=0,3420                   cos200=0,9397             

tg200=0,364             ctg200=2,747

 

  1. α=42036` (градуспен минут аралас келгенде «градус» жолынан горизонталь /көлденең/, «минуттар» бағанынан вертикаль түсу арқылы қиылысуындағы санды аламыз)

sin42036`=0,6769              cos42036`=0,7385                 

tg42036`=0,9195               ctg42036`=1,0951

Егер «минуттар» бағанында жоқ минут кездессе қосымшы оң жақтағы қосымша бағанды қолданамыз.

Мысалы, sin3501`=sin350+sin10

 

  1. sinα=0,9063 болса, сүйір бұрыш неге тең?

Ол үшін синустар кестесінен 0,9063 санын іздейміз. Ол санның сол жағында 65 саны табылады. Бұдан sin650=0,9063 екендігі шығады.

В. Сүйір бұрыштардың мәнін микрокалькулятордың көмегімен де есептеп шығаруға болады.

  1. Калькуляторда котангенстің сан мәнін есептей алмаймыз. Сондықтан ctgα=1/ tgα екендігін ескеріп есептеуді орындаймыз.
  2. Сүйір бұрыш градус пен минут аралас келген уақытта оны ондық бөлшек түрінде жазамыз. Мысалы, 42030`=42,5 деп аламыз.

Калькулятордың индикаторына алдымен 42,5 енгізіп, содан соң sin батырмасын басамыз.  Индикаторды тазалап сол сияқты сos, tg функциясының мәндерін есептейміз.

сtg-ты есептеу үшін тангенстің сан мәнін MS батырмасы арқылы жадқа сақтап, 1/MR= деп мәнін аламыз. МС батырмасы арқылы жадты тазалап, 0 батырмасымен индикаторды тазалаймыз.

 

 

  1. Есептер шығару:

Оқулықтан №159 есеп

sin350=0,5736                                cos350=0,8192

sin18036`=0,3189                                     cos18036`=0,9477

sin40056`=0,6551                                     cos40056`=0,7653

sin750=0,9659                                cos750=0,2588

sin85012`=0,9965                                     cos85012`=0,0732                 

№160

tg20030`=0,3739                             ctg20030`=2,675

tg350=0,7002                                  ctg350=1,4281

tg40015`=0,8466                             ctg40015`=1,1606

tg580=1,6003                                  ctg580=0,6249

tg80045`=6,1402                                        ctg80045`=0,1703

  1. Бекіту

№162 есеп.

  1. Кестені пайдаланып шығарады.

sin370=cos530

0,6018=0,6018

tg48036`=ctg41024`

1,1343=1,1343

 

  1. 10тағы 7,9 формулаларды қолданып теңдікті түсіндіру.

sin370=sin(900-530)=cos530

tg48036`=tg(900-41024`)=ctg41024`

№163

  1. sin400<sin700
  2. cos200>cos600
  3. sin300<tg450

Бұдан, сүйір бұрыштың мәні артқан сайын синус пен тангенстің мәнін артатынын, ал косинус пен котангенстің мәні кемитінін көрдік.

№165

Калькулятордың көмегімен есептеу.

  1. Үйге тапсырма: §12, №164, 166
  • Бағалау
  • Қорытындылау

Не білеміз?

Не үйренгіміз келді?

Нені үйрендік?

     

 

sin2α+cos2α=  1

 

 

 

 

 

 


Соңғы жарияланған материалдар тізімі
Тікбұрышты үшбұрыштарды шешу.
ПИФАГОР ТЕОРЕМАСЫНЫҢ ДӘЛЕЛДЕУЛЕРІ
Үшбұрыштарды шешу
Үшбұрыштар тарауын қайталау
Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе – теңдіктерді қолдану
Үшбұрыштар тарауын қайталау
Тригонометриялық функциялардың көбейтіндісін қосындыға түрлендіру
Негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктер. Ашық сабақ
Үшбұрыштың бұрышын табу
ИНТЕЛЛЕКТУАЛДЫҚ ОЙЫН «ОЗЫҚ ОЙЛЫ ОҚУШЫ»
Бөлім: Уроки / Математика | Көрсетілім: 11638 | Қосты: Рысбаева Галия Сериковна | Ілмек сөздер:
Информация
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.
Бөлімдер
История
открытые уроки по истории
Педагогика
открытые уроки по педагогике
Биология
открытые уроки по биологии
Информатика
открытые уроки по информатике
Математика
открытые уроки по математике
Физика
открытые уроки по физике
Химия
открытые уроки по химии
Разное
открытые уроки
География
Открытые уроки по географии
русский язык