Сабақ тақырыбы: Үшбұрыштың бұрыштарын табуға есептер шығару
Мақсаты:
- үшбұрыштардың бұрыштарын табуға есептер шығару арқылы теориялық білімдерін практикада қолдана білу бейімділіктерін дамыту;
- оқушыларды жүйелі түрде жұмыс істеуге, топпен және жеке жұмыс жасауға дағдыландыру;
- ұйымшылдыққа, сыйластыққа, жинақылыққа тәрбиелеу.
Көрнекілігі: слайдтар, бағалау парағы, кестелер, смайликтер
Сабақ әдісі: топпен, жеке жұмыс, өз-өзін және бір-бірін бағалау.
Сабақ барысы:
1. Ұйымдастыру
а) Сыныпты үшбұрыш пен шеңбер арқылы екі топқа бөлу .
Психогеометриялық типология арқылы мінездеме беру. (слайд)
Үшбұрыш: Бұл фигура лидерлікті білдіреді. Ол адам мақсатына жету үшін барлығын жасайды. Олар белсенді, салмақты, күшті мақсат қоя біледі. Үшбұрыштар ұсақ-түйекке, детальдарға мән бермейді. Бұл адамдар өздеріне сенімді, үнемі бірінші болғылары келеді. Сонымен қатар қателесуден қорқады, қателессе оны мойындаулары қиынға соғады.
Шеңбер: оны таңдаған адам жақсы, бейбіт қарым-қатынасты қалайды. Оның сезімталдығы жоғары, басқаның қайғысы мен қуанышын терең сезінеді, өз тобы үшін жанын салады. Шеңберлер әр адамға ұнағысы келеді, біреудің көңілін қалдырудан қорқады.
ә) Топ жетекшісін анықтау, міндетімен таныстыру.
б) Топ ережесімен таныстыру (слайд)
- бір-бірімізді сыйлаймыз
- бір-бірімізді қолдаймыз
- бір-бірімізді әділ бағалаймыз
в) Смайлик тарату: оқушылардың көңіл күйлерін, психологиялық ахуалын реттеу.
в) Бағалау парағы
р\с
Оқушының аты-жөні Үй тапсырмасы
Есеп шығару (топпен жұмыс) Тест (жеке жұмыс) Қорытынды баға
Теорема дәлелдеу Семантикалық карта Сызбамен жұмыс
1
2
3
2. Үй тапсырмасын тексеру.
а) Теорманы дәлелдеу (әр топтан бір-бір оқушы тақтаға шығады)
Үшбұрыштар тобына: Үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы туралы теореманы дәлелдеу.
Шеңберлер тобына: Үшбұрыштың сыртқы бұрышы туралы теореманы дәлелдеу.
Қалған оқушылар тақтадағы оқушылар дайындалғанша семантикалық карта толтырады. (слайд)
Семантикалық карта
№ Сұрақтар сыртқы бұрыш вертикаль бұрыштар бұрыштар 600-тан сыбайлас бұрыштар тұтас бұрыштардың қосындысы 1800 екі түзу параллель
1 Қосындысы 1800 -қа тең бұрыштар
2 Екі түзуді үшінші бір түзу қиғанда пайда болған айқыш бұрыштар тең болса
3 Бұрыштар өзара тең
Семантикалық карта
№ Сұрақтар сыртқы бұрыш вертикаль бұрыштар бұрыштар 600-тан сыбайлас бұрыштар тұтас бұрыштардың қосындысы 1800 екі түзу параллель
1 Үшбұрыштың кез келген бұрышымен сыбайлас бұрыш
2 Барлық қабырғалары тең үшбұрыштың
3 Екі түзу өзара параллель
Баға: 3 дұрыс жауап-"5" 2 дұрыс жауап-"4" 1 дұрыс жауап-"3"
Тақтадағы оқушылардың жауаптары тыңдалып, бағаланады.
3. Сызбамен жұмыс. Әр топқа дайын сызбалар таратылады. Топ жетекшісі топ мүшелеріне таратып береді. Оқушылар сызба бойынша дайындалып, жауап береді. Топ жетекшісі бағалап отырады. (слайд)
300 ?
1000
?
<А=500 А
<В,<С-?
В С <А:<В:<С=5:6:7
<А,<В,<С-? А
В С
14см
?
А
Д
В С
<А-800, <ВДС=1100, <В-?
3. Сергіту сәті. Музыкамен жаттығу.
4.Есеп шығару. (слайд)
Топпен жұмыс. Екі топқа екі есеп беріледі. Топ мүшелері бірлесіп шығарады да, ментальды карта жасайды. Бір оқушы тақтаға шығып қорғайды.
1-топқа.
АВС - тікбұрышты үшбұрыш, мұндағы <С=900. <В=200. СД - биіктік, СК - биссектриса. ДСК бұрышын табыңдар.
Жауабы: 250
2-топқа.
РКЕ - тікбұрышты үшбұрыш, мұндағы <К=900. КС - биіктік, КЕ=10дм.
Р бұрышының сыртқы бұрышы 1500. СЕ-ні табыңдар.
Жауабы: 5 дм.
5. Тест. (слайд)
1-нұсқа
1. Қабырғаларына қарағанда үшбұрыштар қанша түрлі болады?
А. 4 Ә. 2 Б. 3
2. Вертикаль бұрыштардың біреуі 600 болса, онда екіншісінің градустық өлшемі қаншаға тең?
А. 450 Ә. 600 Б. 900
3. Екі түзу қиылысқанда пайда болатын екі бұрыштың қосындысы 1000-қа тең. Осы бұрыштар қандай бұрыштар?
А. сүйір Ә. доғал Б. тік
4. Тең бүйірлі үшбұрыштың табанындағы бұрыштар тең. Бұл не?
А. салдар Ә. анықтама Б. теорема
5. Екі түзуді үшінші бір түзу қиғанда неше бұрыш пайда болады?
А. 5 Ә. 8 Б. 4
2-нұсқа
1. Бұрыштарына қарағанда үшбұрыштар қанша түрлі болады?
А. 4 Ә. 2 Б. 3
2. Сыбайлас бұрыштардың біреуі 800 болса, онда екіншісінің градустық өлшемі қаншаға тең?
А. 800 Ә. 1000 Б. 1600
3. Екі түзу қиылысқанда пайда болатын екі бұрыштың қосындысы 2400-қа тең. Осы бұрыштар қандай бұрыштар?
А. доғал Ә. тік Б. сүйір
4. Бір жазықтықта жаттын және ортақ нүктесі жоқ түзулер параллель түзулер деп аталады. Бұл не?
А. салдар Ә. теорема Б. анықтама
5. Екі түзу қиылысқанда неше бұрыш пайда болады?
А. 8 Ә. 4 Б. 6
Жауаптары:
1. Б
2. Ә
3. А
4. Б
5. Ә
6.Бағалау. Топ жетекшісі қойған бағаларын қорғайды. Топ жетекшісіне мұғалім баға қояды.
7. Сабақты қорытындылау.
Екі жұлдыз, бір арман.
*
*
!
Оқушылар өздеріне сабақтың ұнаған тұстарын, үйренгендерін, келешекте нені қалайтындарын жазады.
8. Үйге тапсырма:
Соңғы жарияланған материалдар тізімі
Бөлім: Материалы / Математикадан ашық сабақтар |
Көрсетілім: 7788 |
|
|
|
Үшбұрыштың бұрышын табу
Мақсаты:
- үшбұрыштардың бұрыштарын табуға есептер шығару арқылы теориялық білімдерін практикада қолдана білу бейімділіктерін дамыту;
- оқушыларды жүйелі түрде жұмыс істеуге, топпен және жеке жұмыс жасауға дағдыландыру;
- ұйымшылдыққа, сыйластыққа, жинақылыққа тәрбиелеу.
Көрнекілігі: слайдтар, бағалау парағы, кестелер, смайликтер
Сабақ әдісі: топпен, жеке жұмыс, өз-өзін және бір-бірін бағалау.
Сабақ барысы:
1. Ұйымдастыру
а) Сыныпты үшбұрыш пен шеңбер арқылы екі топқа бөлу .
Психогеометриялық типология арқылы мінездеме беру. (слайд)
Үшбұрыш: Бұл фигура лидерлікті білдіреді. Ол адам мақсатына жету үшін барлығын жасайды. Олар белсенді, салмақты, күшті мақсат қоя біледі. Үшбұрыштар ұсақ-түйекке, детальдарға мән бермейді. Бұл адамдар өздеріне сенімді, үнемі бірінші болғылары келеді. Сонымен қатар қателесуден қорқады, қателессе оны мойындаулары қиынға соғады.
Шеңбер: оны таңдаған адам жақсы, бейбіт қарым-қатынасты қалайды. Оның сезімталдығы жоғары, басқаның қайғысы мен қуанышын терең сезінеді, өз тобы үшін жанын салады. Шеңберлер әр адамға ұнағысы келеді, біреудің көңілін қалдырудан қорқады.
ә) Топ жетекшісін анықтау, міндетімен таныстыру.
б) Топ ережесімен таныстыру (слайд)
- бір-бірімізді сыйлаймыз
- бір-бірімізді қолдаймыз
- бір-бірімізді әділ бағалаймыз
в) Смайлик тарату: оқушылардың көңіл күйлерін, психологиялық ахуалын реттеу.
в) Бағалау парағы
р\с
Оқушының аты-жөні Үй тапсырмасы
Есеп шығару (топпен жұмыс) Тест (жеке жұмыс) Қорытынды баға
Теорема дәлелдеу Семантикалық карта Сызбамен жұмыс
1
2
3
2. Үй тапсырмасын тексеру.
а) Теорманы дәлелдеу (әр топтан бір-бір оқушы тақтаға шығады)
Үшбұрыштар тобына: Үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы туралы теореманы дәлелдеу.
Шеңберлер тобына: Үшбұрыштың сыртқы бұрышы туралы теореманы дәлелдеу.
Қалған оқушылар тақтадағы оқушылар дайындалғанша семантикалық карта толтырады. (слайд)
Семантикалық карта
№ Сұрақтар сыртқы бұрыш вертикаль бұрыштар бұрыштар 600-тан сыбайлас бұрыштар тұтас бұрыштардың қосындысы 1800 екі түзу параллель
1 Қосындысы 1800 -қа тең бұрыштар
2 Екі түзуді үшінші бір түзу қиғанда пайда болған айқыш бұрыштар тең болса
3 Бұрыштар өзара тең
Семантикалық карта
№ Сұрақтар сыртқы бұрыш вертикаль бұрыштар бұрыштар 600-тан сыбайлас бұрыштар тұтас бұрыштардың қосындысы 1800 екі түзу параллель
1 Үшбұрыштың кез келген бұрышымен сыбайлас бұрыш
2 Барлық қабырғалары тең үшбұрыштың
3 Екі түзу өзара параллель
Баға: 3 дұрыс жауап-"5" 2 дұрыс жауап-"4" 1 дұрыс жауап-"3"
Тақтадағы оқушылардың жауаптары тыңдалып, бағаланады.
3. Сызбамен жұмыс. Әр топқа дайын сызбалар таратылады. Топ жетекшісі топ мүшелеріне таратып береді. Оқушылар сызба бойынша дайындалып, жауап береді. Топ жетекшісі бағалап отырады. (слайд)
300 ?
1000
?
<А=500 А
<В,<С-?
В С <А:<В:<С=5:6:7
<А,<В,<С-? А
В С
14см
?
А
Д
В С
<А-800, <ВДС=1100, <В-?
3. Сергіту сәті. Музыкамен жаттығу.
4.Есеп шығару. (слайд)
Топпен жұмыс. Екі топқа екі есеп беріледі. Топ мүшелері бірлесіп шығарады да, ментальды карта жасайды. Бір оқушы тақтаға шығып қорғайды.
1-топқа.
АВС - тікбұрышты үшбұрыш, мұндағы <С=900. <В=200. СД - биіктік, СК - биссектриса. ДСК бұрышын табыңдар.
Жауабы: 250
2-топқа.
РКЕ - тікбұрышты үшбұрыш, мұндағы <К=900. КС - биіктік, КЕ=10дм.
Р бұрышының сыртқы бұрышы 1500. СЕ-ні табыңдар.
Жауабы: 5 дм.
5. Тест. (слайд)
1-нұсқа
1. Қабырғаларына қарағанда үшбұрыштар қанша түрлі болады?
А. 4 Ә. 2 Б. 3
2. Вертикаль бұрыштардың біреуі 600 болса, онда екіншісінің градустық өлшемі қаншаға тең?
А. 450 Ә. 600 Б. 900
3. Екі түзу қиылысқанда пайда болатын екі бұрыштың қосындысы 1000-қа тең. Осы бұрыштар қандай бұрыштар?
А. сүйір Ә. доғал Б. тік
4. Тең бүйірлі үшбұрыштың табанындағы бұрыштар тең. Бұл не?
А. салдар Ә. анықтама Б. теорема
5. Екі түзуді үшінші бір түзу қиғанда неше бұрыш пайда болады?
А. 5 Ә. 8 Б. 4
2-нұсқа
1. Бұрыштарына қарағанда үшбұрыштар қанша түрлі болады?
А. 4 Ә. 2 Б. 3
2. Сыбайлас бұрыштардың біреуі 800 болса, онда екіншісінің градустық өлшемі қаншаға тең?
А. 800 Ә. 1000 Б. 1600
3. Екі түзу қиылысқанда пайда болатын екі бұрыштың қосындысы 2400-қа тең. Осы бұрыштар қандай бұрыштар?
А. доғал Ә. тік Б. сүйір
4. Бір жазықтықта жаттын және ортақ нүктесі жоқ түзулер параллель түзулер деп аталады. Бұл не?
А. салдар Ә. теорема Б. анықтама
5. Екі түзу қиылысқанда неше бұрыш пайда болады?
А. 8 Ә. 4 Б. 6
Жауаптары:
1. Б
2. Ә
3. А
4. Б
5. Ә
6.Бағалау. Топ жетекшісі қойған бағаларын қорғайды. Топ жетекшісіне мұғалім баға қояды.
7. Сабақты қорытындылау.
Екі жұлдыз, бір арман.
*
*
!
Оқушылар өздеріне сабақтың ұнаған тұстарын, үйренгендерін, келешекте нені қалайтындарын жазады.
8. Үйге тапсырма:
Соңғы жарияланған материалдар тізімі
Автор Канапиянова Зауреш Сапановна
ШҚО Глубокое ауданы Ушанов орта мектебі
Информация
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.
Бөлімдер
Авторлық бағдарлама |
Коучинг жоспарлары |
Мектеп әкімшілігі |
Мектептен тыс мекемелер |
Сыныптан тыс жұмыс |
Оқушымен жұмыс |
Тәрбие сағаты |
Ата-аналармен жұмыс |
Қосымша жинақтар |
Бастауыш сыныпқа арналған ашық сабақтар |
Қазақ тілінен ашық сабақтар |
Әдебиеттен ашық сабақтар |
Открытие уроки по русскому языку |
Уроки литературы |
Ағылшын тілінен ашық сабақтар |
Биологиядан ашық сабақтар |
Химиядан ашық сабақтар |
Физикадан ашық сабақтар |
Математикадан ашық сабақтар |
Информатикадан ашық сабақтар |
Тарихтан ашық сабақтар |
Географиядан ашық сабақтар |
Адам және қоғам пәнінен ашық сабақтар |
Психологиядан ашық сабақтар |
АӘД пәнінен ашық сабақтар |
Өзін-өзі тану пәнінен ашық сабақтар |
Құқықтан ашық сабақтар |
Экономикадан ашық сабақтар |
Музыкадан ашық сабақтар |
Технологиядан ашық сабақтар |
Дене шынықтыру пәнінен ашық сабақтар |
Сызу сурет пәндерінен ашық сабақтар |