Ерболатова Айгерім Мәлікқызы
Ж.Жүсібалиев атындағы Ойыл
қазақ орта мектебінің математика
пәні мұғалімі
Пәні: Математика
Сыныбы: 5 «А»
Сабақтың тақырыбы: Координаталық сәуледе ондық бөлшектерді салыстыру
Мақсаты:Оқушылардың координата бойында берілген нүктелерді салыстыруды еркін меңгерту
Міндеттері: 1. Білімділік: Берілген ондық бөлшектерді өз беттерінше координаталық сәуле бойынан салыстыра алу
2.Дамытушылық: ондық бөлшектердің разрядтық үлестерін салыстыру
3.Тәрбиелік: бірлікке, достыққа, ұйымшылдыққа тәрбиелеу
Сабақтың көрнекілігі: Слайд, карта, сөзжұмбақ, таратпа материалдар
Жабдығы: Интерактивті тақта,А3 кағаздар, сызғыш, маркер, түрлі түсті бор, алтын теңгелер,оқулық
Сабақтың түрі: Ашық сабақ
Типі: Саяхат сабақ
Пәнаралық байланысы: Информатика, жаратылыстану, қазақ тілі, ағылшын тілі, тарих
Сабақтың әдісі: Топтық жұмыс, жеке жұмыс
Барысы: I.Ұйымдастыру бөлімі
I.Ұйымдастыру бөліміМ: Саламатсыздарма, оқушылар!
Сыныпта кім кезекші?, түгелміз ба?
М: Оқушылар, ортадан келип стикерлерді таңдай қойыңыздар
Стикерлердің артында ондық, жүздік, мыңдың разрядты ондық бөлшектер жасырылады. Оқушылар осы жазылған сандар бойынша 3 топқа болінеді
Ондық разрядты 2Жүздік разрядты3 Мыңдық разрядты
Балалар, біз қандай тарауды өтіп жатырмыз?
О:
Иа, ендеше бәріміз сол Ондық бөлшек атты үлкен ақсақалдың балаларымыз солай ма? Үлкен ұлы ондықтар,ортаншы ұлы ұлы жүздіктер, кенже ұлы мыңдықтар. Сіздерге ондық бөлшек әкелерің мұра қалдырып кеткен. Сол мұраға қол жеткізу үшін әрбір ұлдарыңа картаның бір бөліктерін берген, сол картаны біріктіріп, араздаспай карта бойынша жорыққа шығуға тапсырма беріп кеткен.
Сол тапсырмасын оқып беруге рұқсат етіңіздер!
Балаларым, менің сендерге қалдырған мұрама қол жеткізгілерің келсе , төмендегі аталған тапсырмаларды орындаңыздар!
Өздеріңе берілген карта бөлшегінің артында жазылған тапсырмаларды орындап, бауырларыңмен бірігіңдер. Сабақтың барысы жазылған карта 4 ке киылып әр топтың алдында жатады.Картаның артында жасырылған тапсырмаларды орындай отырып, оны қалыпқа келтіреді. (Үй тапсырмасы)
Әрмен қарай қартадағы нұсқаулық бойынша жүріңдер!
«СӨЗЖҰМБАҚ» бар білгендеріңді бір-біріңнен жасырмай ортаға салыңдар.
«Ондық бөлшектерді координаталық сәуледе салыстыру» аралы
«Тасқала»
«Күміс шаһар»
«Сергіту сәті»
«Алтын шаһар»
«Алтын сандық»
«Олжа»
Оқушылар әр тапсырманы орындаған сайын ауқаттануға ас алу үшін 1 алтын ділдадан беріліп отырады.
топ тапсырмалары
жай бөлшектерді ондық бөлшекке айналдырыңдар
1/2, 3/20, 7/200; 6/125; 8/25
топ тапсырмалары Разрядтық үлестердің қосындысы ретінде жазыңдар 0,18; 8,731; 6,44, 7,93125; 0,8627
топ тапсырмалары
Жай бөлшекті ондық бөлшекке айналдырып, ондық бөлшектерді салыстырыңдар.
0,3 * 2/5; 0,75 * 4/5; 1/4 * 0,9
Балалар тапсырманы орындау арқылы картаны біріктіреді. Саяхаттың тоқталатын пунктерімен танысады.
II. «Сөзжұмбақ» ауылы Сұрақтары:
Есепті шығару реттілігі, тәртібі қалай аталады?
2*5 ?
Кобейткіштердің орнын ауытырғанмен, көбейтіндінің мәні өзгермейді. Көбейтудің қандай қаситеі?
Егер, бөлшектің алымы бөлімінен кіші болатын болса, қандай бөлшек болады?
2 немесе одан да көп бөлгіштері бар санды
Егер, бөлшектің алымы бөлшектің бөлімінен артық болса...
Шеңбердің боялған бөлігің қалай атаймыз?
Алымы 1- ге тең бөлшек
Бөлшектердің бөлімін ортақ бөлімге келтіру үшін бөлшектің алымын да бөліміне де көбейтілетін көбейткішті...
Құрамында әрпі бар, және сол айнымалыны табу керек болатын теңдікті
III. Бізге таныс емес аралға барамыз ол аралдың атауы «Координаталық сәуледе ондық бөлшектерді салыстыру» деп аталады.
Балалар, біз жай бөлшектерді салыстырғанда координаталық сәулге салдық солай ма? Координаталық сәуленің жай сауледен айырмашылығы неде?
Оқушылар, бізге координаталық сәуленің оң жағында орналасқан сандардың сол жағындағы сандардан артық болатынын білеміз. Яғни 0,6 нүктесіне сәйкес келетін нүкте 1,3 нүктесінің сол жағында орналасқандықтан 0,6<1,3
Координаталық сәуледе бір-біріне тең ондық бөлшектер бір ғана нүктемен белгіленеді. 3 топқа А3 қағаздарға тапсырма беріледі
IV. Тасқала
3 топқа А3 қағазға координаталық сәуле сызылған қағаздар тапсырмаларымен беріледі.
V. «Күміс шаһар»
VI. «Сергіту сәті»
VII. «Алтын шаһар»
VIII. «Алтын сандық» (Бағалау) Бағалау Жиналған ділдалар саны бойынша жүзеге асырылады
IX. «Олжа» (Үй тапсырмасы)
Соңғы жарияланған материалдар тізімі
Бөлім: Материалы / Математикадан ашық сабақтар |
Көрсетілім: 4547 |
|
|
|
Координаталық сәуледе ондық бөлшектерді салыстыру
Ж.Жүсібалиев атындағы Ойыл
қазақ орта мектебінің математика
пәні мұғалімі
Пәні: Математика
Сыныбы: 5 «А»
Сабақтың тақырыбы: Координаталық сәуледе ондық бөлшектерді салыстыру
Мақсаты:Оқушылардың координата бойында берілген нүктелерді салыстыруды еркін меңгерту
Міндеттері: 1. Білімділік: Берілген ондық бөлшектерді өз беттерінше координаталық сәуле бойынан салыстыра алу
2.Дамытушылық: ондық бөлшектердің разрядтық үлестерін салыстыру
3.Тәрбиелік: бірлікке, достыққа, ұйымшылдыққа тәрбиелеу
Сабақтың көрнекілігі: Слайд, карта, сөзжұмбақ, таратпа материалдар
Жабдығы: Интерактивті тақта,А3 кағаздар, сызғыш, маркер, түрлі түсті бор, алтын теңгелер,оқулық
Сабақтың түрі: Ашық сабақ
Типі: Саяхат сабақ
Пәнаралық байланысы: Информатика, жаратылыстану, қазақ тілі, ағылшын тілі, тарих
Сабақтың әдісі: Топтық жұмыс, жеке жұмыс
Барысы: I.Ұйымдастыру бөлімі
I.Ұйымдастыру бөліміМ: Саламатсыздарма, оқушылар!
Сыныпта кім кезекші?, түгелміз ба?
М: Оқушылар, ортадан келип стикерлерді таңдай қойыңыздар
Стикерлердің артында ондық, жүздік, мыңдың разрядты ондық бөлшектер жасырылады. Оқушылар осы жазылған сандар бойынша 3 топқа болінеді
Ондық разрядты 2Жүздік разрядты3 Мыңдық разрядты
Балалар, біз қандай тарауды өтіп жатырмыз?
О:
Иа, ендеше бәріміз сол Ондық бөлшек атты үлкен ақсақалдың балаларымыз солай ма? Үлкен ұлы ондықтар,ортаншы ұлы ұлы жүздіктер, кенже ұлы мыңдықтар. Сіздерге ондық бөлшек әкелерің мұра қалдырып кеткен. Сол мұраға қол жеткізу үшін әрбір ұлдарыңа картаның бір бөліктерін берген, сол картаны біріктіріп, араздаспай карта бойынша жорыққа шығуға тапсырма беріп кеткен.
Сол тапсырмасын оқып беруге рұқсат етіңіздер!
Балаларым, менің сендерге қалдырған мұрама қол жеткізгілерің келсе , төмендегі аталған тапсырмаларды орындаңыздар!
Өздеріңе берілген карта бөлшегінің артында жазылған тапсырмаларды орындап, бауырларыңмен бірігіңдер. Сабақтың барысы жазылған карта 4 ке киылып әр топтың алдында жатады.Картаның артында жасырылған тапсырмаларды орындай отырып, оны қалыпқа келтіреді. (Үй тапсырмасы)
Әрмен қарай қартадағы нұсқаулық бойынша жүріңдер!
«СӨЗЖҰМБАҚ» бар білгендеріңді бір-біріңнен жасырмай ортаға салыңдар.
«Ондық бөлшектерді координаталық сәуледе салыстыру» аралы
«Тасқала»
«Күміс шаһар»
«Сергіту сәті»
«Алтын шаһар»
«Алтын сандық»
«Олжа»
Оқушылар әр тапсырманы орындаған сайын ауқаттануға ас алу үшін 1 алтын ділдадан беріліп отырады.
топ тапсырмалары
жай бөлшектерді ондық бөлшекке айналдырыңдар
1/2, 3/20, 7/200; 6/125; 8/25
топ тапсырмалары Разрядтық үлестердің қосындысы ретінде жазыңдар 0,18; 8,731; 6,44, 7,93125; 0,8627
топ тапсырмалары
Жай бөлшекті ондық бөлшекке айналдырып, ондық бөлшектерді салыстырыңдар.
0,3 * 2/5; 0,75 * 4/5; 1/4 * 0,9
Балалар тапсырманы орындау арқылы картаны біріктіреді. Саяхаттың тоқталатын пунктерімен танысады.
II. «Сөзжұмбақ» ауылы Сұрақтары:
Есепті шығару реттілігі, тәртібі қалай аталады?
2*5 ?
Кобейткіштердің орнын ауытырғанмен, көбейтіндінің мәні өзгермейді. Көбейтудің қандай қаситеі?
Егер, бөлшектің алымы бөлімінен кіші болатын болса, қандай бөлшек болады?
2 немесе одан да көп бөлгіштері бар санды
Егер, бөлшектің алымы бөлшектің бөлімінен артық болса...
Шеңбердің боялған бөлігің қалай атаймыз?
Алымы 1- ге тең бөлшек
Бөлшектердің бөлімін ортақ бөлімге келтіру үшін бөлшектің алымын да бөліміне де көбейтілетін көбейткішті...
Құрамында әрпі бар, және сол айнымалыны табу керек болатын теңдікті
III. Бізге таныс емес аралға барамыз ол аралдың атауы «Координаталық сәуледе ондық бөлшектерді салыстыру» деп аталады.
Балалар, біз жай бөлшектерді салыстырғанда координаталық сәулге салдық солай ма? Координаталық сәуленің жай сауледен айырмашылығы неде?
Оқушылар, бізге координаталық сәуленің оң жағында орналасқан сандардың сол жағындағы сандардан артық болатынын білеміз. Яғни 0,6 нүктесіне сәйкес келетін нүкте 1,3 нүктесінің сол жағында орналасқандықтан 0,6<1,3
Координаталық сәуледе бір-біріне тең ондық бөлшектер бір ғана нүктемен белгіленеді. 3 топқа А3 қағаздарға тапсырма беріледі
IV. Тасқала
3 топқа А3 қағазға координаталық сәуле сызылған қағаздар тапсырмаларымен беріледі.
V. «Күміс шаһар»
VI. «Сергіту сәті»
VII. «Алтын шаһар»
VIII. «Алтын сандық» (Бағалау) Бағалау Жиналған ділдалар саны бойынша жүзеге асырылады
IX. «Олжа» (Үй тапсырмасы)
Соңғы жарияланған материалдар тізімі
Автор Ерболатова Айгерім Мәлікқызы
Ж.Жүсібалиев атындағы Ойыл қазақ орта мектебі
Информация
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.
Бөлімдер
Авторлық бағдарлама |
Коучинг жоспарлары |
Мектеп әкімшілігі |
Мектептен тыс мекемелер |
Сыныптан тыс жұмыс |
Оқушымен жұмыс |
Тәрбие сағаты |
Ата-аналармен жұмыс |
Қосымша жинақтар |
Бастауыш сыныпқа арналған ашық сабақтар |
Қазақ тілінен ашық сабақтар |
Әдебиеттен ашық сабақтар |
Открытие уроки по русскому языку |
Уроки литературы |
Ағылшын тілінен ашық сабақтар |
Биологиядан ашық сабақтар |
Химиядан ашық сабақтар |
Физикадан ашық сабақтар |
Математикадан ашық сабақтар |
Информатикадан ашық сабақтар |
Тарихтан ашық сабақтар |
Географиядан ашық сабақтар |
Адам және қоғам пәнінен ашық сабақтар |
Психологиядан ашық сабақтар |
АӘД пәнінен ашық сабақтар |
Өзін-өзі тану пәнінен ашық сабақтар |
Құқықтан ашық сабақтар |
Экономикадан ашық сабақтар |
Музыкадан ашық сабақтар |
Технологиядан ашық сабақтар |
Дене шынықтыру пәнінен ашық сабақтар |
Сызу сурет пәндерінен ашық сабақтар |