Сабақтың тақырыбы: Ахмет Байтұрсынұлы «Өгіз бен Бақа»
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Ахмет Байтұрсынұлының өмірі мен шығармашылығы туралы мағлұмат беру.Мысалдың мазмұнын меңгерте отырып идеясын ашу;
Дамытушылық: Оқушылардың мәнерлеп оқу дағдысын, ой –өрісін, таным, шығармашылық
қабілеттерін дамыту, топпен жұмыс жасауға,топта бір-бірін тыңдай білуге, өз ойларын көркем тілмен жеткізуге дағдыландыру;
Тәрбиелік: Оқушыларды сауаттылыққа, мәдениеттілікке, адамгершілікке баули отырып,
көрсеқызарлық, мақтаншақтық, көреалмаушылық, жағымсыз қылықтардан өздерін аулақ ұстауға
тәрбиелеу;
Сабақтың түрі : Жаңа сабақты меңгерту
Сабақтың әдіс- тәсілдері : мәнерлеп оқу, баяндау,салыстыру, сұрақ-жауап,жинақтау, топтастыру
Көрнекілігі : интерактивті тақта, слайд,оқулық, үлестірмелі парақшалар
Пәнаралақ байланыс : қазақ тілі, бейнелеу өнері
Сабақтың барысы:
І.Ұйымдастыру кезеңі:
А)Амандасу, түгендеу, сабаққа дайындығын тексеру, сабақтың мақсатын хабарлау.
Ә)Психологиялық дайындық. Шаттық шеңбері.3 топқа бөліп отырғызамыз.
Үлестірмелі парақшаларда : 1.Қанағат қарын тойғызар,..... «Ақылдылар»тобы
2.Бидайдың басын көтергені дақылы жоқтығы...... «Білгірлер» тобы
З.Кең болсаң,.... «Ойшылдар» тобы.
Суырып алған бала әрі қарай жалғастырып, сол топқа отырады.
ІІ.Үй тапсырмасын тексеру:
«Толағай секілді ер болу сенің қолыңнан келе ме?» Ой толғау жазып келу. Дәптер жинау.
Үй тапсырмасын пысықта . 1-слайд
1-тапсырма. Толағайға мінездеме, портрет жазу.
Толағай ертегісінен адам бойында кездесетін жақсы қасиеттерді теріп жазу
(еңбексүйгіштік, адал,батыр, ел үшін жанын береді,кең пейіл)
2-тапсырма. «Керқұла атты Кендебай» мен «Толағай» ертегілерін салыстыру.
Антонимнің ережесін айтамыз
3 –тапсырма . Ертегіні бөлімдерге бөліп, әр бөлімге ат қою.
Қарама –қарсы сөздерді, адам бойындағы жаман қасиеттерді тауып жазамыз.
(жалқаулық, еріншек, қорқақ,өтірікші,сатқын, қызғаншақ, күншіл, көрсеқызар).
ІІІ.Жаңа сабақ.
2-слайд. Сабақтың тақырыбы, мақсаты хабарланады.
Оқулықпен жұмыс. А.Байтұрсыновтың өмір баяны, мысал, «Өгіз бен Бақа»өлеңімен танысу.
1 . «Ақылдылар»тобы Топтастыру стратегиясы бойынша А.Байтұрсынов кім?
2 . «Білгірлер» тобы Мағлұмат беру. А.Байтұрсыновтың өмір жолы шығармалары.
3. «Ойшылдар» тобы. «Анықтама жасау» Мысал дегеніміз не?
1-топ жауабы:Тірек сызба
2-топ жауабы: Сызбамен шығару
3-топ.Анықтама жасау.
Мысалда аңдар, құстар хайуанаттар, өсімдіктер, іс-әрекеті, мінезі арқылы адам бойындағы мінді кемшілікті тұспалдап, әжуа –күлкі етеді.Мысалдар өлеңмен де, қарасөзбен де жазылады. Осындай
шағын көлемді, оқиғалы, адамға сабақ болатын тағылымдық шығарманы мысал дейді.Мысалдар еңбек-сүйгіштік, әділдік, адалдық, қарапайымдылық сияқты жақсы мысқыл түрінде күлкі ете отырып, одан сақтандырады.
Мысалдарда жануарлар мен жәндіктер адам істейтін әрекеттерді жасайды. Бұлай көрсетуді аллегория дейді
ІV.Бекіту.
Топ бойынша орындалған тапсырманы оқушылар дәптерге түртіп алу әдісі бойынша жазып отырады.
V.Жаңа сабақты бекітіп, пысықтау.
Осы сұрақтарға жауап алғаннан кейін компазициялық құрылымын талдау.
• Кейіпкер мінезін ашу
• Ой- тұжырым жасату
• Тілі мен суреттеу тәсілін тапқызу
• Мысал өлеңнің тақырыбы мен идеясын ашу
• Ақынның өлең жолын оқытта отырып, оқушылардың өз ойын айтқызу.
• Шығарманың суретін салдыру
№ Композициялық
элементтер Композициялық
жоспар Ой –пікір
мінездеме Ой-тұжырым,
мақал-мәтел,
нақыл сөздер Тілі Суреттеу
тілі шумақ
1 Оқиғаның басталуы Шөлдеген Өгіздің
көлге келуі эпитет 1-2
2 Байланысы Қызғаншақ Бақаның Өгізге жолығуы Күншіл,
іштар Күншілдің
өлімі таяу
Монолог
3-4
3 Оқиғаның дамуы Мақтаншақ Бақаның жолдасымен пікірлесуі Мақтаншақ,
қызғаншақ Қызғаншақты
Қарақшы ұрады теңеу Диалог 5
4 Шиеленісуі Бақаның Өгізге
ұқсап қарнын керуі Мақтаншақ,
Ойы таяз Ғылым таппай мақтанба теңеу Диалог 6
5 Шарықтау шегі Бақаның
Ісіп - қабынуы Көрсеқызар Азап шеккің келмесе, көрсе қызар болма теңеу 7
(1,2тармақ)
6 Оқиғаның шешімі Бақаның жарылып өлуі Ақымақ,
әлін білмеу Әлін білмеген әлек 7
(3,4тармақ
7 Автордың түйінді сөзі «Таласпа жаным-ай.
Қолыңнан келмеске.
Боларсың бақадай,
Көп түссең егеске»
8 Идеясы Күншілдіктен,
қызғаншақтықтан
көрсеқызарлықтан
аулақ болу
9 Оқиғаны қылқаламмен
суреттеу Иллюстрация әдісі Жақсыдан үйрен,жаманнан жирен Сурет бойынша әңгімеле
Сұрақ –жауап тәсілі. Үлестірмелі парақшалар. Топ басшысы келіп, сұрақты таңдап алады.
1 . «Ақылдылар»тобы Мысалда қандай мінезді адамдар сыналады?
2 . «Білгірлер» тобы Бақаның өгіздей бола алмауына не себеп?
3 . «Ойшылдар» тобы. Шығарманың сіздер үшін тәрбиелік мәні қандай?
VІ. Қорыту: Рефлексия (кері байланыс)
Мысал өлеңнен алған әсерім Менің пікірім
VІІ.Үйге тапсырма: А.Байтұрсынұлының өмірі мен шығармашылығын оқу.
«Өгіз бен Бақа» жаттау
VІІІ.Бағалау: Бағалау парағы. Топқа кесте жібереміз әр бала өз-өзін бағалайды және топ басшысының
бағасын тыңдайды. Мұғалім ортақ қорытындысын шығарып, бағалайды.
Қожанова Гүлшара Жақсылыққызы
Ақтөбе облысы,Темір ауданы,Шұбарши орта мектебі
Соңғы жарияланған материалдар тізімі
Бөлім: Материалы / Әдебиеттен ашық сабақтар |
Көрсетілім: 3139 |
|
|
|
Ахмет Байтұрсынов "Өгіз бен бақа"
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Ахмет Байтұрсынұлының өмірі мен шығармашылығы туралы мағлұмат беру.Мысалдың мазмұнын меңгерте отырып идеясын ашу;
Дамытушылық: Оқушылардың мәнерлеп оқу дағдысын, ой –өрісін, таным, шығармашылық
қабілеттерін дамыту, топпен жұмыс жасауға,топта бір-бірін тыңдай білуге, өз ойларын көркем тілмен жеткізуге дағдыландыру;
Тәрбиелік: Оқушыларды сауаттылыққа, мәдениеттілікке, адамгершілікке баули отырып,
көрсеқызарлық, мақтаншақтық, көреалмаушылық, жағымсыз қылықтардан өздерін аулақ ұстауға
тәрбиелеу;
Сабақтың түрі : Жаңа сабақты меңгерту
Сабақтың әдіс- тәсілдері : мәнерлеп оқу, баяндау,салыстыру, сұрақ-жауап,жинақтау, топтастыру
Көрнекілігі : интерактивті тақта, слайд,оқулық, үлестірмелі парақшалар
Пәнаралақ байланыс : қазақ тілі, бейнелеу өнері
Сабақтың барысы:
І.Ұйымдастыру кезеңі:
А)Амандасу, түгендеу, сабаққа дайындығын тексеру, сабақтың мақсатын хабарлау.
Ә)Психологиялық дайындық. Шаттық шеңбері.3 топқа бөліп отырғызамыз.
Үлестірмелі парақшаларда : 1.Қанағат қарын тойғызар,..... «Ақылдылар»тобы
2.Бидайдың басын көтергені дақылы жоқтығы...... «Білгірлер» тобы
З.Кең болсаң,.... «Ойшылдар» тобы.
Суырып алған бала әрі қарай жалғастырып, сол топқа отырады.
ІІ.Үй тапсырмасын тексеру:
«Толағай секілді ер болу сенің қолыңнан келе ме?» Ой толғау жазып келу. Дәптер жинау.
Үй тапсырмасын пысықта . 1-слайд
1-тапсырма. Толағайға мінездеме, портрет жазу.
Толағай ертегісінен адам бойында кездесетін жақсы қасиеттерді теріп жазу
(еңбексүйгіштік, адал,батыр, ел үшін жанын береді,кең пейіл)
2-тапсырма. «Керқұла атты Кендебай» мен «Толағай» ертегілерін салыстыру.
Антонимнің ережесін айтамыз
3 –тапсырма . Ертегіні бөлімдерге бөліп, әр бөлімге ат қою.
Қарама –қарсы сөздерді, адам бойындағы жаман қасиеттерді тауып жазамыз.
(жалқаулық, еріншек, қорқақ,өтірікші,сатқын, қызғаншақ, күншіл, көрсеқызар).
ІІІ.Жаңа сабақ.
2-слайд. Сабақтың тақырыбы, мақсаты хабарланады.
Оқулықпен жұмыс. А.Байтұрсыновтың өмір баяны, мысал, «Өгіз бен Бақа»өлеңімен танысу.
1 . «Ақылдылар»тобы Топтастыру стратегиясы бойынша А.Байтұрсынов кім?
2 . «Білгірлер» тобы Мағлұмат беру. А.Байтұрсыновтың өмір жолы шығармалары.
3. «Ойшылдар» тобы. «Анықтама жасау» Мысал дегеніміз не?
1-топ жауабы:Тірек сызба
2-топ жауабы: Сызбамен шығару
3-топ.Анықтама жасау.
Мысалда аңдар, құстар хайуанаттар, өсімдіктер, іс-әрекеті, мінезі арқылы адам бойындағы мінді кемшілікті тұспалдап, әжуа –күлкі етеді.Мысалдар өлеңмен де, қарасөзбен де жазылады. Осындай
шағын көлемді, оқиғалы, адамға сабақ болатын тағылымдық шығарманы мысал дейді.Мысалдар еңбек-сүйгіштік, әділдік, адалдық, қарапайымдылық сияқты жақсы мысқыл түрінде күлкі ете отырып, одан сақтандырады.
Мысалдарда жануарлар мен жәндіктер адам істейтін әрекеттерді жасайды. Бұлай көрсетуді аллегория дейді
ІV.Бекіту.
Топ бойынша орындалған тапсырманы оқушылар дәптерге түртіп алу әдісі бойынша жазып отырады.
V.Жаңа сабақты бекітіп, пысықтау.
Осы сұрақтарға жауап алғаннан кейін компазициялық құрылымын талдау.
• Кейіпкер мінезін ашу
• Ой- тұжырым жасату
• Тілі мен суреттеу тәсілін тапқызу
• Мысал өлеңнің тақырыбы мен идеясын ашу
• Ақынның өлең жолын оқытта отырып, оқушылардың өз ойын айтқызу.
• Шығарманың суретін салдыру
№ Композициялық
элементтер Композициялық
жоспар Ой –пікір
мінездеме Ой-тұжырым,
мақал-мәтел,
нақыл сөздер Тілі Суреттеу
тілі шумақ
1 Оқиғаның басталуы Шөлдеген Өгіздің
көлге келуі эпитет 1-2
2 Байланысы Қызғаншақ Бақаның Өгізге жолығуы Күншіл,
іштар Күншілдің
өлімі таяу
Монолог
3-4
3 Оқиғаның дамуы Мақтаншақ Бақаның жолдасымен пікірлесуі Мақтаншақ,
қызғаншақ Қызғаншақты
Қарақшы ұрады теңеу Диалог 5
4 Шиеленісуі Бақаның Өгізге
ұқсап қарнын керуі Мақтаншақ,
Ойы таяз Ғылым таппай мақтанба теңеу Диалог 6
5 Шарықтау шегі Бақаның
Ісіп - қабынуы Көрсеқызар Азап шеккің келмесе, көрсе қызар болма теңеу 7
(1,2тармақ)
6 Оқиғаның шешімі Бақаның жарылып өлуі Ақымақ,
әлін білмеу Әлін білмеген әлек 7
(3,4тармақ
7 Автордың түйінді сөзі «Таласпа жаным-ай.
Қолыңнан келмеске.
Боларсың бақадай,
Көп түссең егеске»
8 Идеясы Күншілдіктен,
қызғаншақтықтан
көрсеқызарлықтан
аулақ болу
9 Оқиғаны қылқаламмен
суреттеу Иллюстрация әдісі Жақсыдан үйрен,жаманнан жирен Сурет бойынша әңгімеле
Сұрақ –жауап тәсілі. Үлестірмелі парақшалар. Топ басшысы келіп, сұрақты таңдап алады.
1 . «Ақылдылар»тобы Мысалда қандай мінезді адамдар сыналады?
2 . «Білгірлер» тобы Бақаның өгіздей бола алмауына не себеп?
3 . «Ойшылдар» тобы. Шығарманың сіздер үшін тәрбиелік мәні қандай?
VІ. Қорыту: Рефлексия (кері байланыс)
Мысал өлеңнен алған әсерім Менің пікірім
VІІ.Үйге тапсырма: А.Байтұрсынұлының өмірі мен шығармашылығын оқу.
«Өгіз бен Бақа» жаттау
VІІІ.Бағалау: Бағалау парағы. Топқа кесте жібереміз әр бала өз-өзін бағалайды және топ басшысының
бағасын тыңдайды. Мұғалім ортақ қорытындысын шығарып, бағалайды.
Қожанова Гүлшара Жақсылыққызы
Ақтөбе облысы,Темір ауданы,Шұбарши орта мектебі
Соңғы жарияланған материалдар тізімі
Автор Қожанова Гүлшара Жақсылыққызы
Ақтөбе облысы Темір ауданы Шұбарши орта мектебі
Информация
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.
Бөлімдер
Авторлық бағдарлама |
Коучинг жоспарлары |
Мектеп әкімшілігі |
Мектептен тыс мекемелер |
Сыныптан тыс жұмыс |
Оқушымен жұмыс |
Тәрбие сағаты |
Ата-аналармен жұмыс |
Қосымша жинақтар |
Бастауыш сыныпқа арналған ашық сабақтар |
Қазақ тілінен ашық сабақтар |
Әдебиеттен ашық сабақтар |
Открытие уроки по русскому языку |
Уроки литературы |
Ағылшын тілінен ашық сабақтар |
Биологиядан ашық сабақтар |
Химиядан ашық сабақтар |
Физикадан ашық сабақтар |
Математикадан ашық сабақтар |
Информатикадан ашық сабақтар |
Тарихтан ашық сабақтар |
Географиядан ашық сабақтар |
Адам және қоғам пәнінен ашық сабақтар |
Психологиядан ашық сабақтар |
АӘД пәнінен ашық сабақтар |
Өзін-өзі тану пәнінен ашық сабақтар |
Құқықтан ашық сабақтар |
Экономикадан ашық сабақтар |
Музыкадан ашық сабақтар |
Технологиядан ашық сабақтар |
Дене шынықтыру пәнінен ашық сабақтар |
Сызу сурет пәндерінен ашық сабақтар |