7-сынып
Пән: алгебра
Тақырыбы: Көпмүшені көпмүшеге көбейту.
Мақсаты:
• Ұқыптылыққа, шыдамдылыққа тәрбиелеу.
• Оқушыларды көпмүшені көпмүшеге көбейту ережесімен таныстыру, мысалдар арқылы түсіндіру;
• Ізденімпаздық дағдыларын, ақпаратты іздеу, байқауғыштық, салыстыру, қорытынды шығара алу қабілеттерін дамыту;
Сабақ барысы:
І.Ұйымдастыру.
ІІ. Ауызша жаттығулар:
1) 3х2 ∙ (4х2 -3х + 5)
2) -2а2 ∙ (7а5 - 0,11а4)
3) 4ху ∙ (х2 -2ху + у2)
4) -1,6n2m ∙ (-2n + 5m)
5) 0,5y ∙ (10y3 - 4y2 + 100y) 6) -3x ∙ (x2 - 2x + 4)
7) c ∙ (2c2 - d + 4d2)
8) (4y3 - 5z3) ∙ yz
9) bc ∙ (b2 - bc)
10) (a + b) ∙ (-3a2b2)
IІI. Жаңа тақырыпқа кіріспе. Көбейтіңдер:
1. 10 ∙ 23 = ... . /230/. Бұл - ... /натурал сандарды/ көбейту.
2. = ... . /3/. Бұл - ... /аралас сандарды/ көбейту.
3. 1,4 * 0,2 = ... . /0,28/. Бұл - ... /ондық бөлшектерді/ көбейту.
4. 5 * ( -12) = ... . / -60/. Бұл - ... /оң сан мен теріс санды/ көбейту.
5. 8х5 ∙ 3х2 = ... . /24х7/. Бұл - ... /бірмүшелерді/ көбейту.
6. -4а ∙ (3а2 - 12а5) = ... . /-12а3 + 48а6/. Бұл - ... /бірмүшені көпмүшеге/ көбейту.
7. (a + 5b) ∙ (1-3ab) = ? Бұл - ... /көпмүшені көпмүшеге/ көбейту.
Ендеше жаңа тақырып: Көпмүшені көпмүшеге көбейту.
IV. Жаңа тақырыпты оқулықтағы тақырыпқа сәйкестендіріп құрастырып, түсіндіру. Жазып, түсіндіру үлгісін мынадай түрде көрсетуге болады:
(a - b) ∙ (c - d) = ac – ad – bc - b ∙ (- d) = ac – ad – bc + bd.
Міндетті түрде көрсетіп кетуге болады: егер бірінші көпмҝше m мүшеден, ал екінші көпмүше n мүшеден тұрса, шыққан көбейтіндіде (m∙n) мүшелі көпмҝше шығады. Бўл көпмүшелерді көбейтуде кететін қателіктердің бірінен сақтайды.
Мысалы: (-х-у3 + z2) ∙ (p-q).
Бірінші көпмүшеде 3 мүше бар.
Екінші көпмүшеде 2 мүше бар.
Шыққан көпмүшеде 3 ∙ 2=6 мүше болады.
V. Есептер шығару: 109 (3,4,5,6), 117, 123, 126(3,4).
2х(х+3) – х(2х+4) = 6 – х
VІ. Үйге тапсырма: §6. № 109(5,6), 123 (2,3)
VІI . Сабақты қорытындылау.
Соңғы жарияланған материалдар тізімі
Бөлім: Материалы / Математикадан ашық сабақтар |
Көрсетілім: 3847 |
|
|
|
Көпмүшені көпмүшеге көбейту
Пән: алгебра
Тақырыбы: Көпмүшені көпмүшеге көбейту.
Мақсаты:
• Ұқыптылыққа, шыдамдылыққа тәрбиелеу.
• Оқушыларды көпмүшені көпмүшеге көбейту ережесімен таныстыру, мысалдар арқылы түсіндіру;
• Ізденімпаздық дағдыларын, ақпаратты іздеу, байқауғыштық, салыстыру, қорытынды шығара алу қабілеттерін дамыту;
Сабақ барысы:
І.Ұйымдастыру.
ІІ. Ауызша жаттығулар:
1) 3х2 ∙ (4х2 -3х + 5)
2) -2а2 ∙ (7а5 - 0,11а4)
3) 4ху ∙ (х2 -2ху + у2)
4) -1,6n2m ∙ (-2n + 5m)
5) 0,5y ∙ (10y3 - 4y2 + 100y) 6) -3x ∙ (x2 - 2x + 4)
7) c ∙ (2c2 - d + 4d2)
8) (4y3 - 5z3) ∙ yz
9) bc ∙ (b2 - bc)
10) (a + b) ∙ (-3a2b2)
IІI. Жаңа тақырыпқа кіріспе. Көбейтіңдер:
1. 10 ∙ 23 = ... . /230/. Бұл - ... /натурал сандарды/ көбейту.
2. = ... . /3/. Бұл - ... /аралас сандарды/ көбейту.
3. 1,4 * 0,2 = ... . /0,28/. Бұл - ... /ондық бөлшектерді/ көбейту.
4. 5 * ( -12) = ... . / -60/. Бұл - ... /оң сан мен теріс санды/ көбейту.
5. 8х5 ∙ 3х2 = ... . /24х7/. Бұл - ... /бірмүшелерді/ көбейту.
6. -4а ∙ (3а2 - 12а5) = ... . /-12а3 + 48а6/. Бұл - ... /бірмүшені көпмүшеге/ көбейту.
7. (a + 5b) ∙ (1-3ab) = ? Бұл - ... /көпмүшені көпмүшеге/ көбейту.
Ендеше жаңа тақырып: Көпмүшені көпмүшеге көбейту.
IV. Жаңа тақырыпты оқулықтағы тақырыпқа сәйкестендіріп құрастырып, түсіндіру. Жазып, түсіндіру үлгісін мынадай түрде көрсетуге болады:
(a - b) ∙ (c - d) = ac – ad – bc - b ∙ (- d) = ac – ad – bc + bd.
Міндетті түрде көрсетіп кетуге болады: егер бірінші көпмҝше m мүшеден, ал екінші көпмүше n мүшеден тұрса, шыққан көбейтіндіде (m∙n) мүшелі көпмҝше шығады. Бўл көпмүшелерді көбейтуде кететін қателіктердің бірінен сақтайды.
Мысалы: (-х-у3 + z2) ∙ (p-q).
Бірінші көпмүшеде 3 мүше бар.
Екінші көпмүшеде 2 мүше бар.
Шыққан көпмүшеде 3 ∙ 2=6 мүше болады.
V. Есептер шығару: 109 (3,4,5,6), 117, 123, 126(3,4).
2х(х+3) – х(2х+4) = 6 – х
VІ. Үйге тапсырма: §6. № 109(5,6), 123 (2,3)
VІI . Сабақты қорытындылау.
Соңғы жарияланған материалдар тізімі
Автор Кадирова Шынар Абаевна
Көбенсай орта мектебі математика пәнінің мұғалімі
Информация
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.
Бөлімдер
Авторлық бағдарлама |
Коучинг жоспарлары |
Мектеп әкімшілігі |
Мектептен тыс мекемелер |
Сыныптан тыс жұмыс |
Оқушымен жұмыс |
Тәрбие сағаты |
Ата-аналармен жұмыс |
Қосымша жинақтар |
Бастауыш сыныпқа арналған ашық сабақтар |
Қазақ тілінен ашық сабақтар |
Әдебиеттен ашық сабақтар |
Открытие уроки по русскому языку |
Уроки литературы |
Ағылшын тілінен ашық сабақтар |
Биологиядан ашық сабақтар |
Химиядан ашық сабақтар |
Физикадан ашық сабақтар |
Математикадан ашық сабақтар |
Информатикадан ашық сабақтар |
Тарихтан ашық сабақтар |
Географиядан ашық сабақтар |
Адам және қоғам пәнінен ашық сабақтар |
Психологиядан ашық сабақтар |
АӘД пәнінен ашық сабақтар |
Өзін-өзі тану пәнінен ашық сабақтар |
Құқықтан ашық сабақтар |
Экономикадан ашық сабақтар |
Музыкадан ашық сабақтар |
Технологиядан ашық сабақтар |
Дене шынықтыру пәнінен ашық сабақтар |
Сызу сурет пәндерінен ашық сабақтар |