Тақырыбы: Жер- шар тәріздес дене. Глобус- Жердің дәл үлгісі
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Ғарыш денелері, глобус – Жердің үлгісі деген
ұғымдарын қалаптастыру, кеңейту.
Ә)Тәрбиелік: Оқушыларды қарым- қатынас мәдениетін, бір-
бірлерін тыңдауға, әркімнің ойымен санасуға баулу және
ұқыптылыққа, көпшілік ортада, сыныпта дұрыс сөйлеуге
тәрбиелеу.
Б)Дамытушылық: Оқушыларға глобус жайлы мағлұмат бере
отырып,ой-өрісін,есте сақтау қабілеттерін, дүниетанымын дамыту.
Сабақтың типі: жаңа материалды меңгерту
Сабақтың түрі: Саяхат сабақ
Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, баяндау, түсіндіру, көрнекілік.
Көрнекілігі: оқулық, глобус, карта, жұлдызды аспан суреті.
Пәнаралық байланыс: ана тілі, музыка.
Сабақтың барысы:
Мұғалім және оқушының итнерактивті тақтамен жұмысы
І. Ұйымдастыру кезеңі:
Сыныпты 4 топқа бөлу:
1. Тынық мұхиты
2. Атлант мұхиты
3. Үнді мұхиты
4. Солтүстік мұзды мұхит 1бет жұмыс түрі эффект «Басқа файлға сілтеме»-флешті қосу – бағыттағыш бойынша екінші бет
- Балалар бүгінгі сабақта барлықтарын зерттеуші болып ғарыш әлеміне , Жер планетасына саяхатқа шығамыз. Ол үшін алдарындағы жолдамаға аты- жөндерінді жазыңдар. Енді Барлығымыз тақтаға назар аударайық.
- Суреттегі ғарышкерлер кім? (Т. Әубәріров, Т. Мұсабаев, Ю. Гагарин)
- Біз сапарға шықпас бұрын, ғарышкерлердің тапсырмаларын орындайық.
2. Жоспар
1. Сапарға дайындық (6 мин)
2. Ғарыш әлемі. Жер планетасы (5 мин)
3. Мұхитта... (3 мин)
4. Материкте....
(25 мин)
Аустралия;
Африка;
Солтүстік Америка;
Оңтүстік Америка;
Антарктида;
Еуразия.
5. Рефлексия.Бағалау (5мин) 2 бет. Жоспар
Бағыттағыш бойынша келесі бет
ІІ. Үй тапсырмасын пысықтау
Сапарға дайындық
Ю. Гагарин тапсырмасы
Сұрақтан шашу шашайық
3 бет Сұрақтан шешу шашылды: 2мин.
1.Ғарыш деген не?
Ж: ғалам
2.Жердің серігін ата?
Ж: ай
3.Ғарыштық қашықтық қандай өлшем бірліктерді көрсетеді?
Ж: жарықтың қашықтығы
4.Қай жылы ғарышқа адам ұшты? Ж: 1961 жылы Ю. Гагарин
5.Күн жүйесі деген не?
Бағыттағыш бойынша келесі бет
3.Оқушылардың білімін жан-жақты тексеру.
Т. Әубәкіров тапсырмасы: Кестені толтыру
4 бет: кесте толтыру
Бағыттағыш бойынша келесі бет
Аспан денесі Сыртқы белгілері Беткі температурасы Адам өмірі үшін пайдасы Адамға келтірер зияны
Күн
Т. Мұсабаев тапсырмасы: Ойын: «Планеталарды орналастыр» 5 бет: Интерактивті тақтадан күн жүйесіндегі ғаламшарларды берілген пішіндерге сәйкестендіріп қою. Бағыттағыш бойынша келесі бет
ІV. Мақсатын қою кезеңі: Тақырыбын,мақсатын хабарлау.
Ғарыш әлемі. Жер планетасы 6 бет: (Видео тамашалау, жер шары,ғарыштан көрініс 5 мин)
Тақырыбын, мақсатын хабарлау. Жер-шар тәрізді дене. Глобус—Жердің дәл үлгісі.
Бағыттағыш бойынша келесі бет
V.Жаңа материалды түсіндіру кезеңі:
Мұхитта...
Материктер...
7 бет: Жер-Күн жүйесіндегі Күннен бастап санағандағы үшінші планета. Күнді айналып жүрген 9 планетаның ішінде Жер мөлшері мен массасы бойынша 5 орында. Жер-шар тәрізді екенін бұрынғы адамдар білген жоқ. Олар бұған дәлел ретінде Ай тұтылғанда оны қалқалаған Жер көлеңкесінің дөңгелек болатындығын келтіреді.
Орта ғасырлардағы дүние жүзін айналу саяхаттары Жердің шар тәрізді екенін дәлелдеді.Еуропадан шыққан теңізшілер үнемі шығыстан батысқа қарай жүзіп отырды.Сонда өзінің шыққан жеріне қайта оралған. Барлық Жердің шар тәрізді екенін дәлелдейтін мысалдарды айтып,түсінік беру.
Глобус –латын тілінен аударғанда шар деген мағына береді. Жердің барынша кішірейтіліп жасалған дәл үлгісі ГЛОБУС деп аталады.Глобуста Жер шары ондаған млн. есе кішірейтіліп алынады. Глобусты алғаш рет неміс географ ғалымы Мартин Бехайм 1492 жылы ойлап тапты. Ол оны «жер алмасы» деп атаған. Бірақ оның глобусында Солтүстік пен Оңтүстік Америка жоқ еді. Себебі, олар әлі ашылған жоқ еді. Бағыттағыш бойынша келесі бет
8 бет. Жер бетінің су басып жатқан аса ірі кеңістіктерін мұхит дейміз.
9 бет: Материк алтау,оларды айтып ,картадан көрсету. Қазақстан қай материкте орналасқанын айтып , түсіндіру. Глобустан көрсету.
Бағыттағыш бойынша келесі бет
10 бет: Дәптерге күнді, «Сынып жұмысы», сабақтың тақырыбын жазу. Бағыттағыш бойынша келесі бет
VІ .Жаңа материалды меңгергенін тексеру кезеңі:
Аустралия 11 бет: Оқулықпен жұмыс.
Дауыстап тізбектей оқу.
Глобустан мұхиттарды, құрлықтарды оқушылардың өздеріне көрсету.
Бағыттағыш бойынша келесі бет
Сарамандық жұмыс
Африка
Солтүстік Америка 12 бет: Сызбаны толтыру: (инт.тақта арқ. Жауаптары тексеру.)
1-2 топ: «Мұхиттар», 3-4 топ: «Құрлықтар»
Бағыттағыш бойынша келесі бет
13 бет: Ребусты шеш: Қазақстан қай материкте орналасқан? Бағыттағыш бойынша келесі бет
€ ' 'қаз ия . Жауабы: Еуразия
Бағыттағыш бойынша келесі бет
Сергіту сәті:
Оңтүстік Америка 14 бет: «Айгөлек» музыкалық қимыл
Бағыттағыш бойынша келесі бет
Бекіту
Антарктида
15 бет:
1.Топтар өзара бір – біріне сұрақтар қояды.
«Сен - маған, мен – саған»
2. Біздің Жоба: Глобус бейнесіндегі ғимарат... (Әр топ оқушылары бірігіп глобус бейнесін салады)
Бағыттағыш бойынша келесі бет
ҮІІ. Қорыту.
Еуразия
- Жер күн жүйесінің ғаламшары,
- Жер күнді айналып қозғалады,
- Күн жанып тұрған газды шар, жұлдыз.
- Картадан жан-жағынан 4 бірдей мұхит қоршап жатқан Еуразия 16 бет: Мұғалім сөйлемдерді оқиды, оқушылар кестеге осы сөйлемдерде айтылған жауаптарын көрсетілген белгімен белгімен қояды.
Иә (+) Жоқ (−) Білмеймін (?)
Бағыттағыш бойынша келесі бет
VІІІ. Үйге тапсырма беру кезеңі: 17 бет: 119-122-беттерді оқу,мазмұны. Алғашқы саяхатшылар туралы ізденіп қосымша мәліметтер оқу.
Бағыттағыш бойынша келесі бет
ІХ.Бағалау. 18 бет: Рефлексия (Смайликтер)
Маған бүгінгі сабақ.... (оқушылар сабақтан алған әсерін айтады )
Соңғы жарияланған материалдар тізімі
Бөлім: Материалы / Бастауыш сыныпқа арналған ашық сабақтар |
Көрсетілім: 6306 |
|
|
|
Жер- шар тәріздес дене. Глобус- Жердің дәл үлгісі
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Ғарыш денелері, глобус – Жердің үлгісі деген
ұғымдарын қалаптастыру, кеңейту.
Ә)Тәрбиелік: Оқушыларды қарым- қатынас мәдениетін, бір-
бірлерін тыңдауға, әркімнің ойымен санасуға баулу және
ұқыптылыққа, көпшілік ортада, сыныпта дұрыс сөйлеуге
тәрбиелеу.
Б)Дамытушылық: Оқушыларға глобус жайлы мағлұмат бере
отырып,ой-өрісін,есте сақтау қабілеттерін, дүниетанымын дамыту.
Сабақтың типі: жаңа материалды меңгерту
Сабақтың түрі: Саяхат сабақ
Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, баяндау, түсіндіру, көрнекілік.
Көрнекілігі: оқулық, глобус, карта, жұлдызды аспан суреті.
Пәнаралық байланыс: ана тілі, музыка.
Сабақтың барысы:
Мұғалім және оқушының итнерактивті тақтамен жұмысы
І. Ұйымдастыру кезеңі:
Сыныпты 4 топқа бөлу:
1. Тынық мұхиты
2. Атлант мұхиты
3. Үнді мұхиты
4. Солтүстік мұзды мұхит 1бет жұмыс түрі эффект «Басқа файлға сілтеме»-флешті қосу – бағыттағыш бойынша екінші бет
- Балалар бүгінгі сабақта барлықтарын зерттеуші болып ғарыш әлеміне , Жер планетасына саяхатқа шығамыз. Ол үшін алдарындағы жолдамаға аты- жөндерінді жазыңдар. Енді Барлығымыз тақтаға назар аударайық.
- Суреттегі ғарышкерлер кім? (Т. Әубәріров, Т. Мұсабаев, Ю. Гагарин)
- Біз сапарға шықпас бұрын, ғарышкерлердің тапсырмаларын орындайық.
2. Жоспар
1. Сапарға дайындық (6 мин)
2. Ғарыш әлемі. Жер планетасы (5 мин)
3. Мұхитта... (3 мин)
4. Материкте....
(25 мин)
Аустралия;
Африка;
Солтүстік Америка;
Оңтүстік Америка;
Антарктида;
Еуразия.
5. Рефлексия.Бағалау (5мин) 2 бет. Жоспар
Бағыттағыш бойынша келесі бет
ІІ. Үй тапсырмасын пысықтау
Сапарға дайындық
Ю. Гагарин тапсырмасы
Сұрақтан шашу шашайық
3 бет Сұрақтан шешу шашылды: 2мин.
1.Ғарыш деген не?
Ж: ғалам
2.Жердің серігін ата?
Ж: ай
3.Ғарыштық қашықтық қандай өлшем бірліктерді көрсетеді?
Ж: жарықтың қашықтығы
4.Қай жылы ғарышқа адам ұшты? Ж: 1961 жылы Ю. Гагарин
5.Күн жүйесі деген не?
Бағыттағыш бойынша келесі бет
3.Оқушылардың білімін жан-жақты тексеру.
Т. Әубәкіров тапсырмасы: Кестені толтыру
4 бет: кесте толтыру
Бағыттағыш бойынша келесі бет
Аспан денесі Сыртқы белгілері Беткі температурасы Адам өмірі үшін пайдасы Адамға келтірер зияны
Күн
Т. Мұсабаев тапсырмасы: Ойын: «Планеталарды орналастыр» 5 бет: Интерактивті тақтадан күн жүйесіндегі ғаламшарларды берілген пішіндерге сәйкестендіріп қою. Бағыттағыш бойынша келесі бет
ІV. Мақсатын қою кезеңі: Тақырыбын,мақсатын хабарлау.
Ғарыш әлемі. Жер планетасы 6 бет: (Видео тамашалау, жер шары,ғарыштан көрініс 5 мин)
Тақырыбын, мақсатын хабарлау. Жер-шар тәрізді дене. Глобус—Жердің дәл үлгісі.
Бағыттағыш бойынша келесі бет
V.Жаңа материалды түсіндіру кезеңі:
Мұхитта...
Материктер...
7 бет: Жер-Күн жүйесіндегі Күннен бастап санағандағы үшінші планета. Күнді айналып жүрген 9 планетаның ішінде Жер мөлшері мен массасы бойынша 5 орында. Жер-шар тәрізді екенін бұрынғы адамдар білген жоқ. Олар бұған дәлел ретінде Ай тұтылғанда оны қалқалаған Жер көлеңкесінің дөңгелек болатындығын келтіреді.
Орта ғасырлардағы дүние жүзін айналу саяхаттары Жердің шар тәрізді екенін дәлелдеді.Еуропадан шыққан теңізшілер үнемі шығыстан батысқа қарай жүзіп отырды.Сонда өзінің шыққан жеріне қайта оралған. Барлық Жердің шар тәрізді екенін дәлелдейтін мысалдарды айтып,түсінік беру.
Глобус –латын тілінен аударғанда шар деген мағына береді. Жердің барынша кішірейтіліп жасалған дәл үлгісі ГЛОБУС деп аталады.Глобуста Жер шары ондаған млн. есе кішірейтіліп алынады. Глобусты алғаш рет неміс географ ғалымы Мартин Бехайм 1492 жылы ойлап тапты. Ол оны «жер алмасы» деп атаған. Бірақ оның глобусында Солтүстік пен Оңтүстік Америка жоқ еді. Себебі, олар әлі ашылған жоқ еді. Бағыттағыш бойынша келесі бет
8 бет. Жер бетінің су басып жатқан аса ірі кеңістіктерін мұхит дейміз.
9 бет: Материк алтау,оларды айтып ,картадан көрсету. Қазақстан қай материкте орналасқанын айтып , түсіндіру. Глобустан көрсету.
Бағыттағыш бойынша келесі бет
10 бет: Дәптерге күнді, «Сынып жұмысы», сабақтың тақырыбын жазу. Бағыттағыш бойынша келесі бет
VІ .Жаңа материалды меңгергенін тексеру кезеңі:
Аустралия 11 бет: Оқулықпен жұмыс.
Дауыстап тізбектей оқу.
Глобустан мұхиттарды, құрлықтарды оқушылардың өздеріне көрсету.
Бағыттағыш бойынша келесі бет
Сарамандық жұмыс
Африка
Солтүстік Америка 12 бет: Сызбаны толтыру: (инт.тақта арқ. Жауаптары тексеру.)
1-2 топ: «Мұхиттар», 3-4 топ: «Құрлықтар»
Бағыттағыш бойынша келесі бет
13 бет: Ребусты шеш: Қазақстан қай материкте орналасқан? Бағыттағыш бойынша келесі бет
€ ' 'қаз ия . Жауабы: Еуразия
Бағыттағыш бойынша келесі бет
Сергіту сәті:
Оңтүстік Америка 14 бет: «Айгөлек» музыкалық қимыл
Бағыттағыш бойынша келесі бет
Бекіту
Антарктида
15 бет:
1.Топтар өзара бір – біріне сұрақтар қояды.
«Сен - маған, мен – саған»
2. Біздің Жоба: Глобус бейнесіндегі ғимарат... (Әр топ оқушылары бірігіп глобус бейнесін салады)
Бағыттағыш бойынша келесі бет
ҮІІ. Қорыту.
Еуразия
- Жер күн жүйесінің ғаламшары,
- Жер күнді айналып қозғалады,
- Күн жанып тұрған газды шар, жұлдыз.
- Картадан жан-жағынан 4 бірдей мұхит қоршап жатқан Еуразия 16 бет: Мұғалім сөйлемдерді оқиды, оқушылар кестеге осы сөйлемдерде айтылған жауаптарын көрсетілген белгімен белгімен қояды.
Иә (+) Жоқ (−) Білмеймін (?)
Бағыттағыш бойынша келесі бет
VІІІ. Үйге тапсырма беру кезеңі: 17 бет: 119-122-беттерді оқу,мазмұны. Алғашқы саяхатшылар туралы ізденіп қосымша мәліметтер оқу.
Бағыттағыш бойынша келесі бет
ІХ.Бағалау. 18 бет: Рефлексия (Смайликтер)
Маған бүгінгі сабақ.... (оқушылар сабақтан алған әсерін айтады )
Соңғы жарияланған материалдар тізімі
Автор Тәжит Манат Жанатқызы
№6 ЖББОМ Қарағанды қаласы
Информация
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.
Бөлімдер
Авторлық бағдарлама |
Коучинг жоспарлары |
Мектеп әкімшілігі |
Мектептен тыс мекемелер |
Сыныптан тыс жұмыс |
Оқушымен жұмыс |
Тәрбие сағаты |
Ата-аналармен жұмыс |
Қосымша жинақтар |
Бастауыш сыныпқа арналған ашық сабақтар |
Қазақ тілінен ашық сабақтар |
Әдебиеттен ашық сабақтар |
Открытие уроки по русскому языку |
Уроки литературы |
Ағылшын тілінен ашық сабақтар |
Биологиядан ашық сабақтар |
Химиядан ашық сабақтар |
Физикадан ашық сабақтар |
Математикадан ашық сабақтар |
Информатикадан ашық сабақтар |
Тарихтан ашық сабақтар |
Географиядан ашық сабақтар |
Адам және қоғам пәнінен ашық сабақтар |
Психологиядан ашық сабақтар |
АӘД пәнінен ашық сабақтар |
Өзін-өзі тану пәнінен ашық сабақтар |
Құқықтан ашық сабақтар |
Экономикадан ашық сабақтар |
Музыкадан ашық сабақтар |
Технологиядан ашық сабақтар |
Дене шынықтыру пәнінен ашық сабақтар |
Сызу сурет пәндерінен ашық сабақтар |