Сабақтың тақырыбы: Түбір мен қосымшаның жазылуы. ( к, қ, п )
Сабақтың мақсаты: түбір мен қосымшаның жазылуы туралы түсінігін кеңейту;
к, қ, п дыбыстарының қосымшасы дауысты дыбыстан басталса сөз
соңында өзгеруін түсіндіру;
Сабақтың әдісі: түсіндіру; көрнекілік; сұрақ-жауап, «Сәйкестендіру» стратегиясы; «Сиқырлы сандық», «Ой толғау» стратегиясы.
Сабақтың барысы:
1. Өтілген материалды қайталау.
а) «Сәйкестендіру» стратегиясы-сөздерді сызбалармен сәйкестендіру.
( білімдінің, жәндіктермен, өнер, қобызшы.)
ә) Сұрақ-жауап.
1. Туынды сөздер қалай жасалады?
2. Түбірлес сөздер деп қандай сөздерді айтамыз?
3. Қосымшалар нешеге бөлінеді?
4. Олар қалай аталады?
5. Жұрнақ пен жалғаудың атқаратын қызметтері қандай?
2.Дәптермен жұмыс.
а) сөздерді әдемілеп жазу. ( ізеттілік, жақсылық, жамандық )
ә) жақсылық, жамандық, сөздеріне түсінік беру.
б) жақсылық+ы жамандық+ы
жақсылығы жамандығы
3. Жаңа сабақты түсіндіру.
а) «Түбір мен қосымшаның жазылы»
1-ж. 18-бет. ( жазбаша орындау )
ә) 18-беттегі ережені оқу.
б) 2-жаттығу. ( мәтінді оқу, мағынасын ашу, сөздерді теріп жазу ) .
сұрағына – сұрақ.
ұзындығы – ұзындық ( биіктігі).
жоғары жағына – жақ (биігіне).
аумағы – аумақ ( көлемі ).
көкірегіңді – көкірек ( кеудеңді ) .
«Бәйтерек», Астана туралы қысқаша әңгімелеу.
Сергіту сәті
в) . 3-жаттығу. Өлеңнің мағынасын ашу.
Өлеңде кім туралы айтылған?
Ол қандай бала? ( жалақор, сенімсіз ).
г). 5-ж. 19-бет. «Ой толғау» ( мақалдардың мағынасын ашу).
Өткелге жетпей, ертегіңді шешпе.
Ағаш өзегінен шіриді.
көшіріп жазу: ( ертігіңді, өзегінен, серігі сөздерінің астын сызу ).
д). тестік тапсырма ( 2 сұрақтан ).
е). «Сиқырлы сандық» ойыны ( сабақты қорытындылау ).
көйлек-көйлегі, мысық-мысығы, доп-добы, балық- балығы, жүрек-жүрегі, шелек-шелегі.
( сөйлемдер құрастыру ).
ж). Жүректен шыққан жылы лебізімізбен аяқтау, сабағымызға қатысқан қонақтарға жақсылық тілеу.
4. Бағалау.
5. Үйге тапсырма. 4-жаттығу. 19-бет.
лақ-лағы, өсімдік-өсімдігі, арғымақ-арғымағы.
Соңғы жарияланған материалдар тізімі
Бөлім: Уроки / Бастауыш сынып |
Көрсетілім: 3569 |
|
|
|
Түбір мен қосымшаның жазылуы. ( к, қ, п )
Сабақтың мақсаты: түбір мен қосымшаның жазылуы туралы түсінігін кеңейту;
к, қ, п дыбыстарының қосымшасы дауысты дыбыстан басталса сөз
соңында өзгеруін түсіндіру;
Сабақтың әдісі: түсіндіру; көрнекілік; сұрақ-жауап, «Сәйкестендіру» стратегиясы; «Сиқырлы сандық», «Ой толғау» стратегиясы.
Сабақтың барысы:
1. Өтілген материалды қайталау.
а) «Сәйкестендіру» стратегиясы-сөздерді сызбалармен сәйкестендіру.
( білімдінің, жәндіктермен, өнер, қобызшы.)
ә) Сұрақ-жауап.
1. Туынды сөздер қалай жасалады?
2. Түбірлес сөздер деп қандай сөздерді айтамыз?
3. Қосымшалар нешеге бөлінеді?
4. Олар қалай аталады?
5. Жұрнақ пен жалғаудың атқаратын қызметтері қандай?
2.Дәптермен жұмыс.
а) сөздерді әдемілеп жазу. ( ізеттілік, жақсылық, жамандық )
ә) жақсылық, жамандық, сөздеріне түсінік беру.
б) жақсылық+ы жамандық+ы
жақсылығы жамандығы
3. Жаңа сабақты түсіндіру.
а) «Түбір мен қосымшаның жазылы»
1-ж. 18-бет. ( жазбаша орындау )
ә) 18-беттегі ережені оқу.
б) 2-жаттығу. ( мәтінді оқу, мағынасын ашу, сөздерді теріп жазу ) .
сұрағына – сұрақ.
ұзындығы – ұзындық ( биіктігі).
жоғары жағына – жақ (биігіне).
аумағы – аумақ ( көлемі ).
көкірегіңді – көкірек ( кеудеңді ) .
«Бәйтерек», Астана туралы қысқаша әңгімелеу.
Сергіту сәті
в) . 3-жаттығу. Өлеңнің мағынасын ашу.
Өлеңде кім туралы айтылған?
Ол қандай бала? ( жалақор, сенімсіз ).
г). 5-ж. 19-бет. «Ой толғау» ( мақалдардың мағынасын ашу).
Өткелге жетпей, ертегіңді шешпе.
Ағаш өзегінен шіриді.
көшіріп жазу: ( ертігіңді, өзегінен, серігі сөздерінің астын сызу ).
д). тестік тапсырма ( 2 сұрақтан ).
е). «Сиқырлы сандық» ойыны ( сабақты қорытындылау ).
көйлек-көйлегі, мысық-мысығы, доп-добы, балық- балығы, жүрек-жүрегі, шелек-шелегі.
( сөйлемдер құрастыру ).
ж). Жүректен шыққан жылы лебізімізбен аяқтау, сабағымызға қатысқан қонақтарға жақсылық тілеу.
4. Бағалау.
5. Үйге тапсырма. 4-жаттығу. 19-бет.
лақ-лағы, өсімдік-өсімдігі, арғымақ-арғымағы.
Соңғы жарияланған материалдар тізімі
Информация
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.
Бөлімдер
История открытые уроки по истории |
Педагогика открытые уроки по педагогике |
Биология открытые уроки по биологии |
Информатика открытые уроки по информатике |
Математика открытые уроки по математике |
Физика открытые уроки по физике |
Химия открытые уроки по химии |
Разное открытые уроки |
География Открытые уроки по географии |
русский язык |