Сыныбы: 9 «Б»
Пәні: Қазақтілі
Сабақтыңтақырыбы: Қазақ- қонақжай халық.Етістік.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік:Тыңдаушыларға етістік және оның түрлері туралы жалпы мағлұмат беру.«Қазақ - қонақжай халық» деген тақырыпта тыңдаушылармен ой бөлісу.
Дамытушылық: Шығармашылық белсенділігін, танымдық дербестігін арттыру, өз ойларын дұрыс айта білуге жаттықтыру. Жазу арқылы сөз байлығын молайта отырып, логикалық ойлау, іздену қабілеттерін дамыту.
Тәрбиелік: Қазақ халқының қонақ күтудегі басқа елдерден айырмашылығы, ерекшеліктері жөнінде тыңдаушыларға мәлімет бере отырып, қонақжайлылыққа тәрбиелеу
Сабақтың түрі: Саяхат сабақ
Сабақтың типі: Жаңа білім беру
Сабақтың әдісі: Түсіндіру, талдау, жаттығу орындау, ойлау, дәлелдеу, топтық жұмыс.
Сабақтың көрнекілігі: интербелсенді тақта, слайдттар,кластер
Пәнаралық байланыс:тәнтану, әдебиет, әдеп.
САБАҚ БАРЫСЫ:
І. Ұйымдастыру кезеңі
ІІ. Кіріспе
Отан туралы түсінік
Психологиялық дайындық
ІІІ. Үй тапсырмасын тексеру
ІY. Жаңа сабақ
-Оқулықпен жұмыс
-Мәтінмен жұмыс
Y. Қорытындылау
YІ. Үйге тапсырма
YІІ. Бағалау
Психологиялық дайындық
Қазақтілі - өзтілім, анатілім,
Абай, Мұхтарсөйлегенданатілім.
Қастерлейдіұл-қызыңмәңгісені
Болашағым, бақытым , дара тілім .
Міне, балалар, кемеңгер, ғұламаақындарымыздыңтілітуғантілімізқазақтіліміздібастаймыз.
Үй тапсырмасы
І. «Ойнайық та, ойлайық» тапсырмалары
Есімдік дегеніміз?
Есімдіктің мағыналық түрлерін ата, мысал келтір.
Мен өз елімді қорғаймын
Әсемпаз болма әрнеге
Барлығының тілегі – бейбітшілік
ІІ .Жұмбақшешу.
1.Аяғыжоқжүреді
Сылқ – сылқкүледі. (су)
2. Сөзүйретсеңқайталайды,
Өздігіненайтаалмайды. (тотықұс)
3.Тілдерімен жүреді,
Уақыттыбіледі. (сағат)
4. Қалқиғанұзынқұлағы.
Елеңдепқорқыптұрады (қоян)
5.Адамға серік,
Күзеткеберік(ит)
Жаңа сабақ.Қазақ – қонақжай халық. Етістік.
1 топ 2 топ 3 топ
Қазақ Қонақжай Халық. Әр топ өздерін қорғап шығады.Етістік туралы білетіндерін жазып шығады.
Етістік - заттың қимылын, іс- әрекеті мен амалын білдіретін сөз табы.Сұрақтары: не істеді?не қылды? қайтті?
Етістің түрлері:
1.Өздік етіс
1) –ын, ін, н: киінді
2)-ыл, іл, л: қосылды
2.Ортақ етіс
-ыс, іс, с: жинасты
3.Ырықсыз етіс
–ыл, іл,л: берілді
4.Өзгелік етіс
-т, тыр, тір,дыр,дір, қыз, ғыз: оқытты
Есімшенің жасалу жолдары:1) –ған, ген, қан, кен: барған
2) –атын, етін, итын, итін: баратын
3)-ар,ер, р: барар
4)-с: көрмес
Көсемшенің жасалу жолдары: 1) –ып, іп, п: айтып
2) –а, е,й: айта
3)- ғалы, гелі, қалы, келі: айтқалы
Етістіктің шақтары: Өткен шақ ,Келер шақ ,Осы шақ
Етістіктің райлары: Ашық рай,Бұйрық рай, Қалау рай, Шартты рай
Оқулықпен жұмыс
1 – тапсырма. Мәтінді оқып, ішінен етістікті табыңыздар.Сөздікпен жұмыс жүргіземін.
Қазақ халқы – ежелден қонақ десе ішкен асын жерге қоятын халық. Үй иесі бұрын танысын, танымасын «Құдайы қонақпын» десе болды, жылы шыраймен қарсы алып отырған. Халқымыз қонақты қарсы алу, шығарып салуға ерекше мән берген. Қонақты үй иесі, қарсы алып, есікті өзі ашып, үйге енгізіп, соңынан өзі кіріп есікті жабады. Бұл – қонақпен еріп келген «құт» бірге кірсін дегені.Қонақты жақсы қарсы алған үйді «мырза үй», ал дұрыс қарсы алмаған үйді «сараң» дейді. Осы дәстүр қазір де бар.Шетелден келген қонақтар «қазақ халқы- қонақжай халық» деп бекер айтпайды.
Қ.Мырзалиев «Қазақ осы» өлеңін үнтаспадан тыңдатамын.Оқушылар «Қазақстан» туралы білетіндерін айтып береді.
С.Торайғыров «Мен - қазақ» өлеңі. Өлеңдегі етістікті табу
Мен- қазақ, қазақпын деп мақтанамын,
Ұранға «Алаш» деген атты аламын.
Сүйгенім қазақ өмірі, өзім қазақ,
Мен неге қазақтықтан сақтанамын?
2- тапсырма.Отан, туған жер, халық туралы мақал- мәтелдер құрау.
Ж.Молдағалиев «Мен қазақпын» өлеңіненетістікті табу
Мен - қазақпын мың өліп, мын тірілген.
Жөргегімде таныстым мұң тілімен.
Жылағанда жүрегім, күн тұтылып,
Қуанғанда күлкімнен түн түрілген.
Мен - қазақпын, ажалсыз анамын мен,
Құрсағыма сыйдырам даланы мен.
Пәк сәбимін бесікте уілдеген,
Дәуірлермен құрдаспын, данамын мен.
3- тапсырма. «Қазақстан –туған ел» эссе жазу
ІҮ.Қорытынды: Күннің шашақтарын толтыру өздері бүгін қандай сөздер естіді соны жазып плакатка жапсырады.
ҮІ. Үйге тапсырма беру: «Қонақжай - қазақ» шығарма жазу, ереже жаттау
ҮІІ. Бағалау. Жетондар арқылы бағалау
Осымен ашық сабағымыз аяқталды. Сау болыңыздар!
Соңғы жарияланған материалдар тізімі
Бөлім: Уроки / Қазақ тілі |
Көрсетілім: 3792 |
|
|
|
Қазақ - қонақжай халық. Етістік
Пәні: Қазақтілі
Сабақтыңтақырыбы: Қазақ- қонақжай халық.Етістік.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік:Тыңдаушыларға етістік және оның түрлері туралы жалпы мағлұмат беру.«Қазақ - қонақжай халық» деген тақырыпта тыңдаушылармен ой бөлісу.
Дамытушылық: Шығармашылық белсенділігін, танымдық дербестігін арттыру, өз ойларын дұрыс айта білуге жаттықтыру. Жазу арқылы сөз байлығын молайта отырып, логикалық ойлау, іздену қабілеттерін дамыту.
Тәрбиелік: Қазақ халқының қонақ күтудегі басқа елдерден айырмашылығы, ерекшеліктері жөнінде тыңдаушыларға мәлімет бере отырып, қонақжайлылыққа тәрбиелеу
Сабақтың түрі: Саяхат сабақ
Сабақтың типі: Жаңа білім беру
Сабақтың әдісі: Түсіндіру, талдау, жаттығу орындау, ойлау, дәлелдеу, топтық жұмыс.
Сабақтың көрнекілігі: интербелсенді тақта, слайдттар,кластер
Пәнаралық байланыс:тәнтану, әдебиет, әдеп.
САБАҚ БАРЫСЫ:
І. Ұйымдастыру кезеңі
ІІ. Кіріспе
Отан туралы түсінік
Психологиялық дайындық
ІІІ. Үй тапсырмасын тексеру
ІY. Жаңа сабақ
-Оқулықпен жұмыс
-Мәтінмен жұмыс
Y. Қорытындылау
YІ. Үйге тапсырма
YІІ. Бағалау
Психологиялық дайындық
Қазақтілі - өзтілім, анатілім,
Абай, Мұхтарсөйлегенданатілім.
Қастерлейдіұл-қызыңмәңгісені
Болашағым, бақытым , дара тілім .
Міне, балалар, кемеңгер, ғұламаақындарымыздыңтілітуғантілімізқазақтіліміздібастаймыз.
Үй тапсырмасы
І. «Ойнайық та, ойлайық» тапсырмалары
Есімдік дегеніміз?
Есімдіктің мағыналық түрлерін ата, мысал келтір.
Мен өз елімді қорғаймын
Әсемпаз болма әрнеге
Барлығының тілегі – бейбітшілік
ІІ .Жұмбақшешу.
1.Аяғыжоқжүреді
Сылқ – сылқкүледі. (су)
2. Сөзүйретсеңқайталайды,
Өздігіненайтаалмайды. (тотықұс)
3.Тілдерімен жүреді,
Уақыттыбіледі. (сағат)
4. Қалқиғанұзынқұлағы.
Елеңдепқорқыптұрады (қоян)
5.Адамға серік,
Күзеткеберік(ит)
Жаңа сабақ.Қазақ – қонақжай халық. Етістік.
1 топ 2 топ 3 топ
Қазақ Қонақжай Халық. Әр топ өздерін қорғап шығады.Етістік туралы білетіндерін жазып шығады.
Етістік - заттың қимылын, іс- әрекеті мен амалын білдіретін сөз табы.Сұрақтары: не істеді?не қылды? қайтті?
Етістің түрлері:
1.Өздік етіс
1) –ын, ін, н: киінді
2)-ыл, іл, л: қосылды
2.Ортақ етіс
-ыс, іс, с: жинасты
3.Ырықсыз етіс
–ыл, іл,л: берілді
4.Өзгелік етіс
-т, тыр, тір,дыр,дір, қыз, ғыз: оқытты
Есімшенің жасалу жолдары:1) –ған, ген, қан, кен: барған
2) –атын, етін, итын, итін: баратын
3)-ар,ер, р: барар
4)-с: көрмес
Көсемшенің жасалу жолдары: 1) –ып, іп, п: айтып
2) –а, е,й: айта
3)- ғалы, гелі, қалы, келі: айтқалы
Етістіктің шақтары: Өткен шақ ,Келер шақ ,Осы шақ
Етістіктің райлары: Ашық рай,Бұйрық рай, Қалау рай, Шартты рай
Оқулықпен жұмыс
1 – тапсырма. Мәтінді оқып, ішінен етістікті табыңыздар.Сөздікпен жұмыс жүргіземін.
Қазақ халқы – ежелден қонақ десе ішкен асын жерге қоятын халық. Үй иесі бұрын танысын, танымасын «Құдайы қонақпын» десе болды, жылы шыраймен қарсы алып отырған. Халқымыз қонақты қарсы алу, шығарып салуға ерекше мән берген. Қонақты үй иесі, қарсы алып, есікті өзі ашып, үйге енгізіп, соңынан өзі кіріп есікті жабады. Бұл – қонақпен еріп келген «құт» бірге кірсін дегені.Қонақты жақсы қарсы алған үйді «мырза үй», ал дұрыс қарсы алмаған үйді «сараң» дейді. Осы дәстүр қазір де бар.Шетелден келген қонақтар «қазақ халқы- қонақжай халық» деп бекер айтпайды.
Қ.Мырзалиев «Қазақ осы» өлеңін үнтаспадан тыңдатамын.Оқушылар «Қазақстан» туралы білетіндерін айтып береді.
С.Торайғыров «Мен - қазақ» өлеңі. Өлеңдегі етістікті табу
Мен- қазақ, қазақпын деп мақтанамын,
Ұранға «Алаш» деген атты аламын.
Сүйгенім қазақ өмірі, өзім қазақ,
Мен неге қазақтықтан сақтанамын?
2- тапсырма.Отан, туған жер, халық туралы мақал- мәтелдер құрау.
Ж.Молдағалиев «Мен қазақпын» өлеңіненетістікті табу
Мен - қазақпын мың өліп, мын тірілген.
Жөргегімде таныстым мұң тілімен.
Жылағанда жүрегім, күн тұтылып,
Қуанғанда күлкімнен түн түрілген.
Мен - қазақпын, ажалсыз анамын мен,
Құрсағыма сыйдырам даланы мен.
Пәк сәбимін бесікте уілдеген,
Дәуірлермен құрдаспын, данамын мен.
3- тапсырма. «Қазақстан –туған ел» эссе жазу
ІҮ.Қорытынды: Күннің шашақтарын толтыру өздері бүгін қандай сөздер естіді соны жазып плакатка жапсырады.
ҮІ. Үйге тапсырма беру: «Қонақжай - қазақ» шығарма жазу, ереже жаттау
ҮІІ. Бағалау. Жетондар арқылы бағалау
Осымен ашық сабағымыз аяқталды. Сау болыңыздар!
Соңғы жарияланған материалдар тізімі
Информация
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.
Бөлімдер
История открытые уроки по истории |
Педагогика открытые уроки по педагогике |
Биология открытые уроки по биологии |
Информатика открытые уроки по информатике |
Математика открытые уроки по математике |
Физика открытые уроки по физике |
Химия открытые уроки по химии |
Разное открытые уроки |
География Открытые уроки по географии |
русский язык |