|
|
Сабақтың тақырыбы Лиро-эпостық жырлар туралы
«Қыз Жібек»жыры-рухани асыл
қазына
Мақсаты: Лиро-эпостық жырлар туралы біледі.
«Қыз Жібек»жырының шығу тарихымен
танысады. Мазмұнын түсінеді.
Міндеттері:
Мазмұнға байланысты:
Жырды оқиды.Мазмұнын түсінеді.Кейіпкерлерді таниды,олар туралы мәлімет алады.
СТО-ға байланысты:
Жырды оқи отырып,талдайды,бағалайды.Өзінің алға қойған мақсатына еңбек ету арқылы жететінін түсінеді.
Бағалау.
1.Топтағы қорытынды жауаптар.
2.Жекелеген жауаптар.
Сабақтың түрі.Жаңа ұғымды қалыптастыру.
Сабақтың көрнекілігі.Суреттер,сөздер жазылған бетшелер,сабақтың жоспары,кубиктер
Сабақтың барысы:
I Ұйымдастыру кезеңі.
II Үй тапсырмасын сұрау.
1.«Ер Тарғын» жырының тақырыбы,идеясы қандай?
2. «Ер Тарғын»жырының кейіпкерлері кімдер?
3.«Ер Тарғын жырының тәрбиелік мәні қандай?
4.Жыр қандай жырға жатады?
5.Эпостық жыр дегеніміз не?
6.Қандай эпостық жырларды білесіңдер?
Қызығушылығын ояту.
«Қыз Жібек»кинофильміне түсуші әртістер Қ.Тастанбеков пен М.Өтекешованың суреттері көрсетіледі.
Сұрақ:1.Мына суретте кімдерді көріп отырсыңдар?
2.Бұл әртістер сендерге қай кинофильмнен таныс?
3.Әртістер туралы не білесіңдер?
Мағынаны тану.
I Лиро-эпостық жырлар-ауыз әдебиетінің мол әрі рухани асыл қазынасы.
II Әдеби мұралардың көркем үлгісі -«Қыз Жібек»жыры.
1.Жыр туралы бірер сөз.
2.Жырдың тарихы.
3.Жырдағы кейіпкерлер топтамасы.
III Жырдың мазмұны.
1.Зарыға күткен бір перзент.
2.Жар таңдау.
3.Ақ Жайыққа сапар.
4.Жібекпен кездесу.
5.Қыз әкесінің келісімін алу.
6.Елге қайту.
7.Уәдеде тұру.
8.Төлегенге жасалған қастандық.
9.Хореннің лаңы.
10.Сансызбай.
Оқулықпен жұмыс.
«Кубизм» стратегиясы бойынша жұмыс.
1.Зерттеңіз.
1.Жырдың тақырыбы қандай?
2.Жырдың негізгі ойы қай бейнелер арқылы көрінген?
3.Жыр қай ғасырда шыққан?
4.Жыр қандай ұйқаспен жазылған?
2.Суреттеңіз.
1.Оқулықтан Жібектің келбетін суреттейтін жерлерді
тап.
2.Жібектің сұлулығын беруде жыршы қандай көркем-
дегіш тәсілдерді қолданған?
3.Салыстыр.
1.Тарғын мен Төлегенді салыстыр.
2.Ақжүніс пен Жібекті салыстыр.
4.Қолданыңыз.
1.Жырда қазақтың қандай салт-дәстүрлері көрініс береді
2.Жырдан түсініксіз сөздерді тап.
5. Талқылаңыз.
(Пікірді қолдаңыз немесе қарсы шығыңыз)
1.Жібектің Төлеген түскен үйге өз аяғымен келуі дұрыс па?
2.Сансызбайға қосылуына қалай қарайсың,оның түп
тамыры неде жатыр?
Ой толғаныс.
1.Бүгінгі таңда Қыз Жібек пен Төлегеннің махаббатындай махаббат бар ма?
2.Сен жырдың қалай аяқталғанын қалар едің?
3.Төлеген мен Жібек басынан өткен жағдай бүгінгі таңда қаз-қалпында қайталануы мүмкін бе?
4.«Жырдан алған әсерім» әссе жазу.
Бекіту.
1.Лиро-эпостық жырлар мен эпостық жырлардың айырмашылығы қандай?
2.Лиро-эпостық жырларға жататын қандай жырларды білесіңдер?
3. «Қыз Жібек»жыры қай ғасырдың оқиғасын баяндайды?
4.Жыр неше бөлімнен тұрады?
5. «Қыз Жібек»фильмі қай бөлім бойынша түсірілген,режиссері кім,қай жылы?
6.Жырды зерттеушілер кімдер?
7.Біздің жазба әдебиетімізде сақталған нұсқа қай жыраудың нұсқасы,жалпы нұсқа санының мөлшеріне қарай өзге жырлардан айырмашылығы бар ма?
8.С.Сейфуллинннің жыр туралы айтқан сыни пікірі қандай?
9.Жырдың 500 жылдығы қашан атап өтілді?
10.Жыр оқиғасы қай кейіпкерлер бейнесі арқылы берілген?
Үйге тапсырма:
1.Жырдың мазмұнын оқу.
2.Жырдан үзінді жаттау.Жібектің сұлулығын суреттейтін жерін және Төлегеннің алты қазбен қоштасатын жерін жаттау.
3.Эссені аяқтау.
Соңғы жарияланған материалдар тізімі
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.
История открытые уроки по истории |
Педагогика открытые уроки по педагогике |
Биология открытые уроки по биологии |
Информатика открытые уроки по информатике |
Математика открытые уроки по математике |
Физика открытые уроки по физике |
Химия открытые уроки по химии |
Разное открытые уроки |
География Открытые уроки по географии |
русский язык |