|
|
Бунақденелілер .
Сабақтың тақырыбы: Бунақденелілер
Сабақтың мақсаты: 1. Білімділік: оқукшылардың білім, білік дағдысын
қалыптастыру. Оқушыларға бунақденелілердің сан алуандылығын олардың тіршілік ету ортасы және дамуы туралы түсінік беру.
2. Дамытушылық: Оқушылардың пәнге деген қызығушылығын ояту. Оқушылардың өзін- өзі дамытуына жетелеу және оқушылардың ойлау, есте сақтау қабілеттерін арттыру.
3. Тәрбиелік: тазалыққа, ұқыптылыққа тәрбиелеу және табиғатқа деген сүйіспеншілігін арттыру.
Сабақтың көрнекілігі: Плакаттар, кеспе қағаздар.
Пән аралық байланыс: Экология
Сабақтың әдісі: Өз бетінше оқып, танып білу.
Сабақтың барысы:
I Ұйымдастыру.
II Үй тапсырмасын сұрау.
III Жаңа сабақ.
IV Сабақты бекіту.
V Оқушыларды бағалау.
VI Үйге тапсырма беру.
I .Ұйымдастыру.
Оқушылармен сәлемдесіп, оларды түгелдеу. Білім алуға деген құштарлығын арттырып, жаңа сабақты бастау.
II. Үй тапсырмасын сұрау.
I. Тест жұмыстары
II. Сұрақ – жауап.
- Жәндіктер туралы не білесің ?
- Құстар туралы не білесің ?
ІІІ. Жаңа сабақ.
Сынып үш топқа бөлінеді.
- Бунақденелілер деп аталу себебі неліктен және қандай түрлері бар ?
Буынаяқтылар типі |
Бунақденелілер класы |
Класс тармағы
|
турақанаттылар |
|
- Бунақденелілердің дене құрылысы неше бөліктен тұрады ?
- Бунақденелілердің ауыз мүшелерінің сан алуандылығы.
Шыбын |
Сүзіп алу
|
Маса |
Шаншып сору
|
Тарақан, қоңыз |
Кеміруші
|
Балара |
Кеміріп жалау
|
Көбелек |
Түтік тәрізді ауызбен сорушы
|
5. Бунақденелілердің көбеюі:
а) Толық түрленіп даму дегеніміз не ?
жұмыртқа→дернәсіл→қуыршақ→имаго
б) Тура даму:
жұмыртқа→имаго
в) Шала түрленіп даму:
жұмыртқа→дернәсіл→имаго
Тура даму |
Қанатсыз бунақденелілер
|
Шала түрленіп даму |
Ақпа, инелік, дәуіт, бит, қандала, шегіртке, бұзаубас |
Толық түрленіп даму |
Қоңыздар, көбелектер, бүргелер, шыбындар, масалар, шаншарлар, құмырсқалар, баларалар,т.б. |
6. Имаго дегеніміз не?
Бунақденелілердің ересек күйге ауысу сатысы имаго деп аталынады.
Имаго ( латынша имаго- ересек құрт дегенді білдіреді ).
7. Бунақденелілерді зерттейтін ғылым қалай аталады ?
Энтомология деп аталады ( гректің « ентома » - бунақдене + « логос » - ғылым деген сөзінен шыққан ).
8. Бунақденелілердің табиғаттағы, адам өміріндегі маңызы.
V. Оқушыларды бағалау.
VI. Үйге тапсырма беру.
Бунақденелілер туралы оқып келу
Соңғы жарияланған материалдар тізімі
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.
История открытые уроки по истории |
Педагогика открытые уроки по педагогике |
Биология открытые уроки по биологии |
Информатика открытые уроки по информатике |
Математика открытые уроки по математике |
Физика открытые уроки по физике |
Химия открытые уроки по химии |
Разное открытые уроки |
География Открытые уроки по географии |
русский язык |