Ұстаздар сайты u-s.kz Сайттың атауы www.u-s.kz
» » Диаграммаларды құру, редакцияла


Диаграммаларды құру, редакцияла

Диаграммаларды құру, редакцияла

Сабақтың тақырыбы:Диаграммаларды құру, редакциялау

Сабақтың мақсаты:

Білімділік:     EXCEL-де диаграммамен жұмыс істеу, диаграммалар құру  туралы білімдерін қалыптастыру;

Тәрбиелілік:     Жан-жақты болуға, өз бетімен жұмыс істеуге тәрбиелеу;

Дамытушылық:  Оқушылардың есте сақтау және зейіндік қабілеттерін дамыту, пәнге деген қызығушылығын арттыру.

Сабақтың түрі: Практикум элементтері бар түсіндірмелі-көрнекілікті

Сабақтың әдісі: Практикум элементтерінің көмегімен демонстрациялау, баяндау арқылы түсіндіру. «Оқыта үйрену» әдісі

Сабақта қолданылатын көрнекті құралдар: компьютер, оқулық, практикум, тақта.

Сабақтың өту барысы:

  1. Ұйымдастыру кезеңі.
  2. Ой қозғау.  «Кім жүйрік, кім білімпаз?»

3.  Жаңа тақырыпты түсіндіру. Негізгі ұғымдарды уйрету

4.  Жаңа білімді қолдану. Практикалық тапсырмаларды орындау

     5. “Ізденген жетер мұратқа...” Тест жұмысы

     6. «Өз орныңды тап» шығармашылық тапсырма.

      7  Сабақты бекіту - ой түйіндеу. «65 жыл» мәтіні

     8. Қайталау-оқу анасы

     9. Үйге тапсырма беру Бағалау.

     10. Рефлексия  Сабақтың қорытындысын әр оқушымен жекеше ойластыру

1. Ұйымдастыру кезеңі.

ü  Оқушылармен амандасу

ü  Танысу

ü  Назарларын сабаққа аудару

2. “Ұшқыр ойдан-ұтымды жауап”.

Өткен сабақтар бойынша қайталау сұрақтары:

І. Excel- процессорының терезе элементтерін жазыңыз

Кестелік меңзер

Формула қатары

 

 ІІ. Сәйкестендіру тестсін орындау

3. “Білгенге маржан....”

Жаңа тақырыпты түсіндіру.

Бірақ бұл біз бұдан да нақты графиктік түрде осы ақпаратты ұсына аламыз ба, әрине, көрсете аламыз. Ол үшін EXCEL программасының арнайы мүмкіндігі Диаграмма мастерін пайдаланамыз. Балалар сендер өмірде диаграмманы көрдіңдер, диаграммалар әр түрлі пәндер бойынша кездесіп жүр,  енді осы диаграммаларды өзіміз тұрғызып үйренеміз.

Диаграмма -деп кестедегі мәліметтерді графиктік түрде ұсынуды айтады. Диаграмма құру үшін кестедегі мәлеметті белгілегеннен кейін аспаптар панелінен немесе Вставка-Мастер Диаграмм командасын таңдаймыз. Содан кейін мынандай терезе шығады.

Диаграмма тұрғызудың:

1-ші қадамы – диаграмма типін тандау. Диаграмманың 14 типі бар.

2-ші қадамы – диаграммадағы мәліметтер аралығын енгізу

3-ші қадамы – диаграмманың тақырыбын, мәнін енгізу

4-ші қадамы – диаграмманы қайда орналастыру керек екендігін таңдап аламызДөңгелек диаграммалардан басқа диаграммалардың барлығының екі осі:

  • горизонталь немесе категориялар осі
  • вертикаль немесе мәндер осі

Диаграмма мынандай элементтерден тұрады. Тор тақырып және аңыз.

Диаграммалардың көптеген түрлері бар, соның кейбірі:

4. “Тал

 пынған бала талапты құстай...”

Жаңа білімді қолдану - жаңа сабаққа практикалық жұмыстар.

1-міндетті денгей Төмендегі y=x 2  функцияға график типін таңдап диаграмма тұрғыз.

х

у

2

4

4

16

6

36

8

64

10

100

12

144

2- лайықты деңгей Төмендегі функцияға гистограмма типін таңдап диаграмма тұрғыз.

Қазақстан халқының ұлттық құрамы (%)

3. Жоғары деңгей Төмендегі кестеге

1. Дөңгелек диаграмма құрыңыз

2. Құрылған диаграмманың типін сақиналық  типке ауыстырыңыз.

3. Енгізілген диаграмманы қалауыңызша форматтаңыз.

4. Жасалынған жұмысты «Ақпарат» деген атпен сақта

Сенің жанұяң үшін қандай ақпарат көздері маңызды екенін анықта.

Нәтижені достарыңмен салыстыр

Күнделікті уақыт кететін ақпарат көздері:

 

Кітап оқу

 

Газет-журналдар оқу

Телевизор көру

Интернеттен ақпарат іздеу

Жанұя мүшелерімен қарым-қатынас

Басқа жолдармен ақпарат алмасу

 

 

 

 

 

 

5. “Ізденген жетер мұратқа...”

Тест жұмысы

1. Місrosoft Excel  программасы бұл - ...

а) Windows-тың текстік құжаттарды құратын және модификациялайтын баспаға беретін  қосымшасы.

в) Windows операциялық жүйесі бақылау жасайтын ақпаратты басқаратын жүйе.

с) Windows  операциялық жүйесі басқаратын электрондық кестені өңдеу үшін берілген арнайы бағдарлама.

2. Місrosoft Excel – құжаты ... болып табылады.

А) аты mdb түрінде берілген ерікті кеңейтілулі файл

в) аты dос түрінде берілген ерікті кеңейтілулі файл.

С). аты xls түрінде берілген ерікті кеңейтілулі файл.

3. Диаграмма – бұл ...
а. кестедегі мәліметтерді графиктік түрде ұсыну;
в. . ақпараттық технологияларда пайдаланылатын график;
с. әдемі өңделшен кесте;
4. Кестедегі  Іргелес ұяшықтардың горизонталь бірлесуі?

а) жол;                       

б) баған;                               

с) сызықтық кесте;  

д) тіктөртбұрышты кесте;                          

5. Іргелес ұяшықтардың вертикаль бірлесуі?

а) жол;                       

б) баған;                               

с) сызықтық кесте;

д) тіктөртбұрышты кесте;                          

6. Жол мен бағанның қиылысуы нені білдіреді?

а) ұяшықты;  

б) сызықтық кестені;                      

с) тіктөртбұрышты кесте;

  1. Диаграмма шебері жұмысын бастау үшін қай команданы орындайды?
    а.  [Файл ]®[Диаграмма]
    б.  [Қою ]®[Диаграмма]
    с. [Түзету ]®[Диаграмма]
    8. Электрондық кестедегі +100 мәні деректердің қандай типіне жатады?

а) мәтіндік жазбалар;           б) сандық деректер;      с) күндер;             

Электрондық кестедегі 13/11/04 15:23 мәні деректердің қандай типінежатады?

а) формулалық деректер;                б) сандық деректер;             с) күндер;

10. Ешқандай жағдайда өзгермейтін ұяшықтың адресі қалай аталады?
а) Дұрыс жауабы жоқ          б) салыстырмалы.  с). абсолюттік.

Сабақты бекіту сұрақтары:

«Санаға сапар» - ой түйіндеу. «65 жыл»

Ұлы Отан соғысының 65 жылдық мрекесін сұрақтарға жауап бере отырып, шығару және оқушыларға эссе жазуға тапсырма беру

  1. Диаграмма деген не?
  2. Диаграмманың қандай түрлері бар?
  3. Диаграмма қандай элементтерден тұрады?
  4. Аңыз деген не?
  5. Диаграмма құру неше қадамнан тұрады?

«Қайталау оқу анасы» қайталау тапсырмаларын беру. 1.

2. Артық терминді алып таста:Мәтін, құжат, кесте, сурет, абзац, логика

3. Бұл қандай қатар?

 

Үйге тапсырма беру. Практикум: 8.5

Оқулық: 8,5-тақырып.

Оқушыларды бағалау

Интерактивті тақта арқылы бағалау парақшасы толтырып, сыныптағы оқушылар түгелге жуық бағаланады.

Оқушының 

аты – жөні

 

Тапсырмалар

Қорытынды  баға

Тре

нинг

№  1

№  2

№  3

№  4

№  5

№  6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4. “Талпынған бала талапты құстай...”

Жаңа білімді қолдану - жаңа сабаққа практикалық жұмыстар.

1-міндетті денгей Төмендегі y=x 2  функцияға график типін таңдап диаграмма тұрғыз.

х

у

2

4

4

16

6

36

8

64

10

100

12

144

2- лайықты деңгей Төмендегі функцияға гистограмма типін таңдап диаграмма тұрғыз.

Қазақстан халқының ұлттық құрамы (%)

 

1926

1939

1959

1970

1979

1989

1999

 

2009

Қазақтар

57,1

38

30

32,6

36

39,4

50,7

63,3

Орыстар, украиндар, белорустар

33,1

51,5

52,1

51,1

48,1

44,3

37,7

 

23,3

Басқа ұлттар

9,9

10,5

17,9

16,3

15,9

16,3

11,6

13,1

3. Жоғары деңгей Төмендегі кестеге

1. Дөңгелек диаграмма құрыңыз

2. Құрылған диаграмманың типін сақиналық  типке ауыстырыңыз.

3. Енгізілген диаграмманы қалауыңызша форматтаңыз.

4. Жасалынған жұмысты «Ақпарат» деген атпен сақта

Сенің жанұяң үшін қандай ақпарат көздері маңызды екенін анықта.

Нәтижені достарыңмен салыстыр

 5. “Ізденген жетер мұратқа...”

Тест жұмысы

1. Місrosoft Excel  программасы бұл - ...

а) Windows-тың текстік құжаттарды құратын және модификациялайтын баспаға беретін  қосымшасы.

в) Windows операциялық жүйесі бақылау жасайтын ақпаратты басқаратын жүйе.

с) Windows  операциялық жүйесі басқаратын электрондық кестені өңдеу үшін берілген арнайы бағдарлама.

2. Місrosoft Excel – құжаты ... болып табылады.

А) аты mdb түрінде берілген ерікті кеңейтілулі файл

в) аты dос түрінде берілген ерікті кеңейтілулі файл.

С). аты xls түрінде берілген ерікті кеңейтілулі файл.

3. Диаграмма – бұл ...
а. кестедегі мәліметтерді графиктік түрде ұсыну;
в. . ақпараттық технологияларда пайдаланылатын график;
с. әдемі өңделшен кесте;
4. Кестедегі  Іргелес ұяшықтардың горизонталь бірлесуі?

а) жол;                

в) баған;                      

с) сызықтық кесте;      

д) тіктөртбұрышты кесте;                       

5. Іргелес ұяшықтардың вертикаль бірлесуі?

а) жол;                

в) баған;                      

с) сызықтық кесте;

д) тіктөртбұрышты кесте;                       

6. Жол мен бағанның қиылысуы нені білдіреді?

а) ұяшықты;       

в) сызықтық кестені;             

с) тіктөртбұрышты кесте;

  1. Диаграмма шебері жұмысын бастау үшін қай команданы орындайды?
    а.  [Файл ]®[Диаграмма]
    в.  [Қою ]®[Диаграмма]
    с. [Түзету ]®[Диаграмма]
    8. Электрондық кестедегі +100 мәні деректердің қандай типіне жатады?

а) мәтіндік жазбалар; в) сандық деректер;      с) күндер;          

Электрондық кестедегі 13/11/04 15:23 мәні деректердің қандай типінежатады?

а) формулалық деректер;               в) сандық деректер;               с) күндер;

10. Ешқандай жағдайда өзгермейтін ұяшықтың адресі қалай аталады?
а) Дұрыс жауабы жоқв) салыстырмалы.  с). абсолюттік.


Соңғы жарияланған материалдар тізімі
Диаграмма тұрғызуға байланысты практикалық тапсырмалар
Кесте және диаграмма тұрғызу
Диаграмма тұрғызу
Құрама диаграмманың тұрғызылуы
MS Excel бағдарламасын қорытындылау
MS Excel бағдарламасында диаграмма құру
MS Excel-де диаграмма құру
Excel-дегі деректермен жұмыс істеу. Енгізу, сақтау, қорғау. Excel-дің графиктік мүмкіндіктері
Дайындалған деректер бойынша диаграммалар құру
Диаграмма құру
Бөлім: Уроки / Информатика | Көрсетілім: 3327 | Қосты: NA | Ілмек сөздер:
Информация
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.
Бөлімдер
История
открытые уроки по истории
Педагогика
открытые уроки по педагогике
Биология
открытые уроки по биологии
Информатика
открытые уроки по информатике
Математика
открытые уроки по математике
Физика
открытые уроки по физике
Химия
открытые уроки по химии
Разное
открытые уроки
География
Открытые уроки по географии
русский язык