Ұстаздар сайты u-s.kz Сайттың атауы www.u-s.kz
» » Қазақстан аумағындағы мемлекеттілік тарихының зерттелуі


Қазақстан аумағындағы мемлекеттілік тарихының зерттелуі

Сабақтың тақырыбы Қазақстан аумағындағы мемлекеттілік тарихының зерттелуі

Сабақтың мақсаты:
 Көшпелілерде мемлекеттің пайда болуын, қоғамдық құрылысын көрсету, алғашқы мемлекеттік бірлестіктерді жазба, археологиялық деректер арқылы түсіндіру.
 Тарихи санасы қалыптасқан , пәнге қызығушылығы жоғары білімді азамат тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Сабақтың көрнекілігі:
1. «Б.з.б. V - б.з. І ғасырлардағы Қазақстан» картасы
2. Тірек-сызба, суреттер, кестені пайдалану.
 Сабақтың барысы:  І.Ұйымдастыру кезеңі
• Оқу құралын тексеріп түгелдеу
• Әнұран орындау, «Хабар»
• Оқушылар зейінін сабаққа аудару
 Үй тапсырмасын сұрау:
• Көшпелі өркениет дегенді қалай түсінесіңдер?
• Отырықшы өркениет дегеніміз қандай өркениет?
• Бұл өркениеттер арасындағы байланыстар қандай қажеттіліктерден туды?
• Ерте орта ғасырлардағы көшпелілер мен отырықшылар арасындағы байланыстарға тоқталу.
• Қала мәдениетінің даму себептерін атаңдар.
• Қандай ірі қалалар өсіп шықты? Олардың ішкі құрылыс жүйелерінде қандай жаңа құрылыстар салынды?
Сабақтың жоспары:
1. Көшпелілерде мемлекеттің пайда болуы.
2. Көшпелі мемлекеттерде қоғамдық таптардың пайда болуы.
3. Қазақстандағы алғашқы мемлекеттік бірлестіктер.
Қоғамдық таптардың жіктелуі
Теңсіздіктің пайда болуы
Ру ақсақалдары
Тайпа көсемі
Әскербасылары
Қолбасшылар Қауым мүшелері-
Кедейлер,
құлдар
Қоғамдық құрылысы
Патша
 Ірі ақсүйектер, байлар
 Қолбасшылар, әскербасылар
 Тәуелді адамдар, қызметшілер, жауынерлер
     Тақырыптың үшінші мәселесі-Қазақстандағы алғашқы мемлекеттік бірлестіктер.  Қазақстан аумағындағы б.з.б. V-II ғасырларда өмір сүрген сақ, сармат тайпалары мемлекет дәрежесінде өмір сүргендігін түсіндіру. Картаны пайдаланып, оқушылардың өзіндік  жұмысын ұйымдастыру.
1. Б.з.б. V ғасырда Қазақстан аумағын мекендеген тайпа бірлестіктерін атаңдар?
2. Б.з.б. ІІІ-б.з. V ғасырларында орналасқан тайпа одақтарының аусағын көрсетіңдер?
3. Ежелгі қорғандарды (обаларды) көрсетіңдер?
 Сұрақтар:
1. Әскери демократия органдары не себептен үстемдік ету органына айналды?
2. Билік етудің жаңа қандай формасы ұйымдастырылды, оған қандай қолайлы жағдай туды деп ойлайсыңдар?
 Сабақты бекіту: 
1. Қазақ мемлекеттілігі туралы еуроцентристердің ойларындағы қандай қайшылықтарды аңғардыңдар?
2. Көшпелі қоғамдағы мемлекетіліктің ерекшеліктері туралы айтып беріңдер
3. Жекелеген тайпалық одақтардың мемлекетке бірігу үшін ең басты алғышарт қандай болды?
Бағалау:
Үйге тапсырма: §16.


Соңғы жарияланған материалдар тізімі
Көшпелілер мәдениеті
Қола дәуіріндегі ру-тайпалардың шаруашылығы, қоғамдық қатынастары және мәдениеті
Қазақстанда көшпелі өркениеттің пайда болуы және оның дамуы
Қола дәуірі тайпаларының шаруашылығы, тұрмысы қоғамдық құрылысы
Сақтардың қоғамдық құрылымы және идеологиясы
Ғұндар мемлекеті. Үйсін және қаңлы мемлекеттері
Қазақ этногенезінің түркілік кезеңі
Көшпелілікті зерттеу тарихы. Қазақстан жерінде мал шаруашылығының қалыптасуы
Көшпелілердегі қоғамдық қатынастар. Көшпелі және отырықшы мәдениеттердің өзара байланысы
Қазақ жеріндегі алғашқы мемлекеттік бірлестіктер
Бөлім: Уроки / Тарих | Көрсетілім: 3064 | Қосты: NA | Ілмек сөздер:
Информация
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.
Бөлімдер
История
открытые уроки по истории
Педагогика
открытые уроки по педагогике
Биология
открытые уроки по биологии
Информатика
открытые уроки по информатике
Математика
открытые уроки по математике
Физика
открытые уроки по физике
Химия
открытые уроки по химии
Разное
открытые уроки
География
Открытые уроки по географии
русский язык