|
|
Ежелгі дәуір адамдарының бет пішіні
Қарағанды қаласы № 86 ЖББОМ тарих пәнінің мұғалімі Тәттімбетов Әділ Қанатұлы қысқа мерзімді жоспар
Сыныбы: 6
Тақырыбы: Ежелгі дәуір адамдарының бет пішіні
Мақсаты: Қазақстан жерінде мекендеген ежелгі адамдарға антропологиялық сипаттама бере отырып, оқушылардың көшбасшылық құзыреттілігін арттыру.
Міндеттер: антропология мен тараихи антропология ғылымдарына сипаттама беру, қазақстан жерінеде мекендеген тайпалар сақ, үйсін, сармат антропологиялық өзгерістері, себептері, тайпалардың қола темір дәуірлеріндегі антропологиялық ерекшеліктері, ой пікірлер қалыптастыру;
қоғамдық құрылысынның ерекшеліктерін талдау; сындарлы ойлау арқылы тақырыпқа қорытынды жасай алу және өзіндік пікірлер қосуға дағдыландыру;рөлдік ойнау қасиеттерін дамыту.
Қолданылған модульдер: «Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер», «Сыни тұрғыда ойлауға үйрету», «Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау», «Оқыту мен оқуда ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалану», «Оқытуды басқару және көшбасшылық». Стратегиялар:«Топтастыру»,«жеке жұмыс»,«жұптық жұмыс», «Миға шабуыл», «Көршіңе әңімелеп бер», «Алты қалпақ», Рефлексия: «Алты қалпақ» әдісі, сергіту сәті: «Қара жорға », «Бағалау»
Күтілетін нәтижелер: тайпалардың антропологиялық ерекшеліктерін шығу тегін анықтай біледі;қоғамдық құрылысының ерекшеліктерін талдай алады; сындарлы ойлау арқылы тақырыпқа қорытынды жасайды және өзіндік пікірлер қосуға үйренеді;рөлдік ойнау қасиеттері дамиды, бағалау жүйесін меңгереді.
Сабақ кезеңі
Жоспар мазмұны
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушылардың іс-әрекеті
Ресурстар, деректер І
Кіріспе 7 мин.
Психологиялық ахуал тудыру Ы
нтымақтастық атмосферасын құру қызыл көк ақ
Сабақтың мақсаты
Үй тапсырмасын сұрау.
Жеке жұмыс
Оқушыларды сыныпта қарсы алады, сәлемдеседі.
Топпен отырған оқушыларға өз көңіл күйлеріңді білдіруді сұрау Түрлі түсті ленталар тарату арқылы оқушыларды жаңадан топқа бөлу Оқушылармен бірлесе отырып, сабақтың мақсатын ашу.
Сұрақтар бойынша Тақырып бойынша диалог құру Әр топ өздерінің көңіл күйін ақылдаса отырып, ортақ жауаппен білдіреді. Берілген лентаның түсіне қарай топтасып отыру. Оқушылар өздері бүгінгі сабақтың мақсатын өз көзқарастары арқылы жеткізу Үздік жазғандары сыныптастарының алдында оқып береді. Дәптер, қалам, түрлі-түсті лента, интерактивті тақта, карточкалар
Тұсаукесер 10 минут
Миға шабуыл Қызығушылығын ояту.
Жұптық жұмыс Антропология дегеніміз не? Электронды оқулықтан тақырыпқа байланысты видеоролик көрсету Әр жұпқа тапсырмалар беру. «Көршіңе әңгімелеп бер» стратегиясы арқылы жұптық диалог құруға тапсырма беру. Сұраққа жауап береді. Көріністе болған оқиғаны сараптап жұптық диалог құрады. Жұптың бір оқушысы көрісіне бейнероликтегі тыңдағанын өз бетінше жеткізуге тырысады. Электронды оқулық, қалам, дәптер, интерактивті тақта 2-минут Сергіту сәті. Би: «Қара жорға» Бейнеролик
Негізгі бөлім 16 минут 5 минут Уақыт шеңбері әдісін қолдану. Талдау, жинақтау, бағалау Дарынды және талантты балалармен жұмыс
Тақырыбы: Ежелгі дәуір адамдарының бет пішіні Оқушыларға «Уақыт шеңбері» стратегиясымен шарттарымен таныстыра отырып, тапсырмалар беру. Топ ішінде әңгімені бір оқушы бастап жеткізеді, әрі қарай келесі оқушы толықтырады.
1.Қола дәірі андроновтықтар
2.Темір дәуірі сақ тайпасы
3.Темір дәірі үйсін сармат тайпалары
1.Қола дәуірі мен темір дуірінің адамдарының антропологиялық ерекшеліктерн көрсет, олардың бет пішінінің өзгеруінің себептерін ата
2. Қола дәуірінің адамдарын қалай атаған және не себепті Оқушылар «Уақыт шеңбері» стратегиясының шарттарына сай жұмыстар жасайды. Тапсырма барысында топ ішінде бір-біріне түсіндіреді.
1-топ. Андроновтықтарға антропологиялық сипаттама беру.
2-топ. Сақ тайпасына антопологиялық сипаттама беру
3-топ. Үйсін сармат тайпаларына сипаттама беру
1. Деректер бойынша адамдарын салыстыра отырып ерекшеліктерін табады және өзгеру себептерін анықтайды
2.Тайпалардың аты әзәрге белгісіз екенін анықтайды Алғашқа табылған жеріне байланысты қойылған атауын табады Слайд, интерактивті тақта, ватман, маркер бейнеролик
Қорытынды: 10 минут Рефлексия Бағалау Үйге тапсырма Қорытынды сөз «Алты қалпақ» әдісі
Бағалау парақтарын толтыруды аяқтау туралы тапсырма беріледі. Ежелгі дәуір адамдарының бет пішінің өзгеруін салыстырмалы зерттеу Жарайсыңдар!
Қанекей жалпы бүгінгі жұмысымызға қандай баға қоямыз? Барлығы түсінікті болса, бас бармағымызды жоғары көтерейік. Орташа түсінікті болса , бас бармағымызды оңға қаратайық, түсініксіз болса төмен қаратайық. Тамаша, сабағымыз осымен аяқталды.
Оқушылар «Алты қалпақ» әдісінің талаптары бойынша ролдік кейіпке еніп, өздерінің көшбасылық деңгейін көрсете отырып, откен сабақтарға қорытынды жасайды Берілген тапсырмаға сай бағалау жұмыстарын жүргізеді. Берілген тапсырманы күнделікке жазып алады. Өздерінің сабақтан алған көңіл күйлерін бармақпен көрсету арқылы жеткізеді. Алты қалпақ
Бағалау парағы.
Күнделік
Соңғы жарияланған материалдар тізімі
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.
История открытые уроки по истории |
Педагогика открытые уроки по педагогике |
Биология открытые уроки по биологии |
Информатика открытые уроки по информатике |
Математика открытые уроки по математике |
Физика открытые уроки по физике |
Химия открытые уроки по химии |
Разное открытые уроки |
География Открытые уроки по географии |
русский язык |