Сабақтың тақырыбы: №2 Зертханалық жұмыс.
«Мұздың меншікті балқу жылуын анықтау.»
Сабақтың мақсаты:
1. Білімділік мақсаты: : мұздың еруінің меншікті жылуын тәжірибе жүзінде анықтауды үйрену барысында оқушылардың құралдармен жұмыс жасау, аспап шкаласының бөлік құнын анықтау.өлшеу қатгліктерін есептеу және қорытынды жасай білу дағдыпарын қалыптастыру.
2. Дамытушылық мақсаты: Оқушылардың білім деңгейін және білім мазмұнының тұрақтылығы мен оны игерудегі іскерлік пен дағдыны бақылау.
3. Тәрбиелік мақсаты: Адамгершілікке, ұқыптылыққа, алғырлыққа, отансүйгіштікке, табиғатты аялауға, сыйластық пен әдептілікке баулу.
Сабақтың түрі: зертханалық,
Сабақтың әдіс-тәсілдері: кітаппен жұмыс, демонстрация, жаттығулар орындау
Сабақтың көрнекіліктері:плакаттар, суреттер, үлестірме қағаздар, таразы, термометр, калориметр, бір кесек мұз, сүзгі қағаз, шәугім (бүкіл сыныпқа біреу).
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі:
Сәлемдесу, отырғызу, түгендеу.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру, қайталау.
А) теориялық білімдерін тексеру.
Ә) практикалық тапсырмаларын тексеру.
Б) есептерін тексеру.
ІІІ. Оқытылып отырған оқу материалын бекіту немесе дағдыландыру жұмыстарын жүргізу.
1. Зертханалық жұмыс жасауға дайындық. (әңгіме)
a) Балқу дегеніміз не?Балқу кезінде заттың ішкі энергиясы қалай өзгереді?
b) Меншікті балқу жылуы дегеніміз не?
c) Затты балқыту үшін қажетті жылу мөлшері қалай есептеледі?
2. Техника қауіпсіздігі жөнінде нұсқау.
3. Зертханалық жұмысты оқулықтағы нұсқау бойынша орындау.
Жұмыс барысы:
1. Таразымен калориметрдің ішкі ыдысының массасың өлшендер: т1.
2. Оған су құйып және калориметрдің ыдысын суымен қоса өлшеңдер т2, судың массасын аныктаңдар: т=т2—т1
3. Ішкі ыдысты суымен сыртқы ыдыстың ішіне қойыңдар және судың t1 температурасын өлшеңдер.
4. Алдын ала оны сүзгі қағазбен кептіріп, мұзды суға салыңдар.
5. Суды термометрмен араластыра отырып, калориметрдегі ең төмен t2 температураны белгілеңдер.
6. Калориметрді қайта өлшеп жөне суға салынған мүздың тм массасын анықтаңдар.
7. Өлшеу мен есептеу нәтижелерін кестеге жазыңдар.
Стаканның массасы.
m1 кг Судың массасы
m,кг Судың бастапқы температурасы
t1,0c Қоспаның
температурасы
t2,0c Мұздың
массасы
mM, кг Мұздың
Меншікті
балқу жылуы
, Дж/кг
8. Жылу балансы тендеуінен мүздың еруінің меншікті жылуын анықтаңдар.
Q1+Q2=Q3+Q4 мүңдағы, Q1-калориметр стақанының берген жылуы, Q2-судың берген жылуы, Q3-мұздан алынған суды жылытуға кеткен жылу.
Q1= саm1(t – t2), Q2= сm(t – t2), Q3= m3
=330 кДж/кг са= 920 Дж/кг*0С Ссу = 4200 Дж/кг*0С
=
9. Қорытынды жасаңдар.
4. Жұмысты қорытындылау, жұмыс орнын тазалау.
VI. Үй тапсырмасын беру: §1-14 қайталау
Батыс Қазақстан облысы.Қаратөбе ауданы
Мұхит таындағы орта білім беретін мектебінің
Физика пәні мұғалімі Рысқали Күнсұлу Шамұратқызы
Соңғы жарияланған материалдар тізімі
Бөлім: Материалы / Физикадан ашық сабақтар |
Көрсетілім: 12716 |
|
|
|
№2 Зертханалық жұмыс. «Мұздың меншікті балқу жылуын анықтау.»
«Мұздың меншікті балқу жылуын анықтау.»
Сабақтың мақсаты:
1. Білімділік мақсаты: : мұздың еруінің меншікті жылуын тәжірибе жүзінде анықтауды үйрену барысында оқушылардың құралдармен жұмыс жасау, аспап шкаласының бөлік құнын анықтау.өлшеу қатгліктерін есептеу және қорытынды жасай білу дағдыпарын қалыптастыру.
2. Дамытушылық мақсаты: Оқушылардың білім деңгейін және білім мазмұнының тұрақтылығы мен оны игерудегі іскерлік пен дағдыны бақылау.
3. Тәрбиелік мақсаты: Адамгершілікке, ұқыптылыққа, алғырлыққа, отансүйгіштікке, табиғатты аялауға, сыйластық пен әдептілікке баулу.
Сабақтың түрі: зертханалық,
Сабақтың әдіс-тәсілдері: кітаппен жұмыс, демонстрация, жаттығулар орындау
Сабақтың көрнекіліктері:плакаттар, суреттер, үлестірме қағаздар, таразы, термометр, калориметр, бір кесек мұз, сүзгі қағаз, шәугім (бүкіл сыныпқа біреу).
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі:
Сәлемдесу, отырғызу, түгендеу.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру, қайталау.
А) теориялық білімдерін тексеру.
Ә) практикалық тапсырмаларын тексеру.
Б) есептерін тексеру.
ІІІ. Оқытылып отырған оқу материалын бекіту немесе дағдыландыру жұмыстарын жүргізу.
1. Зертханалық жұмыс жасауға дайындық. (әңгіме)
a) Балқу дегеніміз не?Балқу кезінде заттың ішкі энергиясы қалай өзгереді?
b) Меншікті балқу жылуы дегеніміз не?
c) Затты балқыту үшін қажетті жылу мөлшері қалай есептеледі?
2. Техника қауіпсіздігі жөнінде нұсқау.
3. Зертханалық жұмысты оқулықтағы нұсқау бойынша орындау.
Жұмыс барысы:
1. Таразымен калориметрдің ішкі ыдысының массасың өлшендер: т1.
2. Оған су құйып және калориметрдің ыдысын суымен қоса өлшеңдер т2, судың массасын аныктаңдар: т=т2—т1
3. Ішкі ыдысты суымен сыртқы ыдыстың ішіне қойыңдар және судың t1 температурасын өлшеңдер.
4. Алдын ала оны сүзгі қағазбен кептіріп, мұзды суға салыңдар.
5. Суды термометрмен араластыра отырып, калориметрдегі ең төмен t2 температураны белгілеңдер.
6. Калориметрді қайта өлшеп жөне суға салынған мүздың тм массасын анықтаңдар.
7. Өлшеу мен есептеу нәтижелерін кестеге жазыңдар.
Стаканның массасы.
m1 кг Судың массасы
m,кг Судың бастапқы температурасы
t1,0c Қоспаның
температурасы
t2,0c Мұздың
массасы
mM, кг Мұздың
Меншікті
балқу жылуы
, Дж/кг
8. Жылу балансы тендеуінен мүздың еруінің меншікті жылуын анықтаңдар.
Q1+Q2=Q3+Q4 мүңдағы, Q1-калориметр стақанының берген жылуы, Q2-судың берген жылуы, Q3-мұздан алынған суды жылытуға кеткен жылу.
Q1= саm1(t – t2), Q2= сm(t – t2), Q3= m3
=330 кДж/кг са= 920 Дж/кг*0С Ссу = 4200 Дж/кг*0С
=
9. Қорытынды жасаңдар.
4. Жұмысты қорытындылау, жұмыс орнын тазалау.
VI. Үй тапсырмасын беру: §1-14 қайталау
Батыс Қазақстан облысы.Қаратөбе ауданы
Мұхит таындағы орта білім беретін мектебінің
Физика пәні мұғалімі Рысқали Күнсұлу Шамұратқызы
Соңғы жарияланған материалдар тізімі
Автор Рысқалиева Күнсұлу Шамұратқызы
Батыс Қазақстан облысы, Қаратөбе ауданы Мұхит атындағы орта жалпы білім беретін мекте
Информация
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.
Бөлімдер
Авторлық бағдарлама |
Коучинг жоспарлары |
Мектеп әкімшілігі |
Мектептен тыс мекемелер |
Сыныптан тыс жұмыс |
Оқушымен жұмыс |
Тәрбие сағаты |
Ата-аналармен жұмыс |
Қосымша жинақтар |
Бастауыш сыныпқа арналған ашық сабақтар |
Қазақ тілінен ашық сабақтар |
Әдебиеттен ашық сабақтар |
Открытие уроки по русскому языку |
Уроки литературы |
Ағылшын тілінен ашық сабақтар |
Биологиядан ашық сабақтар |
Химиядан ашық сабақтар |
Физикадан ашық сабақтар |
Математикадан ашық сабақтар |
Информатикадан ашық сабақтар |
Тарихтан ашық сабақтар |
Географиядан ашық сабақтар |
Адам және қоғам пәнінен ашық сабақтар |
Психологиядан ашық сабақтар |
АӘД пәнінен ашық сабақтар |
Өзін-өзі тану пәнінен ашық сабақтар |
Құқықтан ашық сабақтар |
Экономикадан ашық сабақтар |
Музыкадан ашық сабақтар |
Технологиядан ашық сабақтар |
Дене шынықтыру пәнінен ашық сабақтар |
Сызу сурет пәндерінен ашық сабақтар |