Сабақтың тақырыбы: “Қозы Көрпеш – Баян сұлу”
Сабақтың мақсаты: 1. “Қозы Көрпеш – Баян сұлу” жырының шығу
және зерттелу тарихы, мазмұны туралы
кең мағлұмат беру.
2. Махаббатты мәңгілік аялауға,
адамгершілікке тәрбиелеу.
3. Дүниетанымын кеңейту, ғылыми
көрегендікке баулу.
Сабақтың түрі: Қалыптан тыс: ғылыми жобалар жарысы сабағы.
Әдіс-тәсілдер: проблемалық, эвристикалық талдау, жинақтау,
баяндау.
Көрнекілігі: схемалар, сызбалар, ғылыми – зерттеулер, мақалалар
т.б.
Сабақтың эпиграфы: Сейпіл – Мәлік, Жамалдай,
Бейнетіңе көнсем- ау.
Қозы- Көрпеш – Баяндай,
Бір молада өлсем – ау!
Сабақтың жоспары:
1. “Қозы Көрпеш – Баян сұлу ” жырының зерттелуі
2. “Қозы Көрпеш – Баян сұлу ” жырының көркемдік ерекшелігі.
3. “Қозы Көрпеш – Баян сұлу ” жырындағы салт – дәстүр көрінісі.
Сабақтың барысы:
Ізденімпаз, ғылымға икемі бар оқушыларға ғылыми жоба жазуға кеңес беріледі. Бірігіп тақырып таңдап, қосымша жұмыстар жүргізіледі, жоба жарысы ұйымдастырылады. Бұл ғылыми жоба жазған оқушыларды ғылыми – зерттеу жұмысына икемдесе, сабақ барысында тыңдап, көріп отырған оқушыларды ғылыми жоба жазу жұмысымен таныстырып, қызығушылықтарын оятады, ғылыми тұрғыда ойлауға тәрбиелейді. Мұғалім ғылыми жобаны сабақ үстінде қорғауға шығармас бұрын өзі алдын-ала танысып, ескертулер айтады, оқушылар қорғауға дейінгі кемшгіліктерді түзетіп үлгерулері керек. Қалған оқушылар жоспарын құруға, мазмұнын айтуға, сұрақтар дайындап қоюға ат салысады. Жоба қорғалып біткен соң оқушылар осы тақырып бойынша шағын шығарма жазады.
І. Бірінші жобаның тақырыбы: “Қозы Көрпеш – Баян сұлу ”
жырының зерттелуі.
“Қозы Көрпеш – Баян сұлу ”
кешенінің құрылысы, зерттелуі.
Топ жетекшісінің аудиториямен жұмысы, сұрақтар қойып, тиянақтайды. Басқа топ мүшелері қарсы сұрақтар қояды.
ІІ. Екінші жобаның тақырыбы: “Қозы Көрпеш – Баян сұлу ”
жырының көркемдік ерекшелігі.
( композициялық жоспар,
мінездеме, қанатты сөздер)
Топ жетекшісінің аудиториямен жұмысы, сұрақтар қойып, тиянақтайды. Басқа топ мүшелері қарсы сұрақтар қояды.
ІІІ. Үшінші жобаның тақырыбы: “Қозы Көрпеш – Баян сұлу ”
Жырындағы салт – дәстүр көрінісі.
(тезистік жоспар)
Топ жетекшісінің аудиториямен жұмысы, сұрақтар қойып, тиянақтайды. Басқа топ мүшелері қарсы сұрақтар қояды.
Тәртібі: Жобаны қорғау кезінде авторларға баяндама үшін 10
минут уақыт беріледі.
Ғылыми жобаларды орындауға қойылатын талаптар:
І. Құрылымы:
а) лауазым парағы
ә) тақырыбы
б) кіріспе
в) зерттеу бөлім(негізгі)
г) қорытынды
д) пайдаланылған әдебиеттер тізімі
ІІ. Лауазым парағында мыналар көрсетіледі:
а) жұмыс орындалған мекеме аты
ә) автордың аты-жөні, тобы
б) жұмыс тақырыбы
в) жұмыстың ғылыми бағыты
г) жетекшісінің аты-жөні
ІІІ. Ғылыми жоба көлемі
а) Кіріспе 1-2 бет
ә) Негізгі бөлім 10-12 бет
б) Қорытынды бөлім 1-2 бет
ІҮ. Пайдаланылған әдебиетке сілтемені тік жақшада беру керек.
Сілтемелер ретпен берілуі тиіс.
Ү. Қолданылған әдебиеттер жұмыс соңында мынандай ретпен
беріледі:
а) Автордың аты-жөні
ә) Мақала тақырыбы, әдебиет, не журнал атауы.
б) Баспа атауы
в) Басылым жылы, шығу нөмірі, беті.
ҮІ . Бағалау. Сайланған әділ-қазылар алқасы еңбектерді бағалап, өз
пікірлерін білдіреді.
Қалыптан тыс: ғылыми жобалар жарысы сабағы
Соңғы жарияланған материалдар тізімі
Бөлім: Уроки / Әдебиет |
Көрсетілім: 5201 |
|
|
|
"Қозы Көрпеш - Баян сұлу" жыры
Сабақтың мақсаты: 1. “Қозы Көрпеш – Баян сұлу” жырының шығу
және зерттелу тарихы, мазмұны туралы
кең мағлұмат беру.
2. Махаббатты мәңгілік аялауға,
адамгершілікке тәрбиелеу.
3. Дүниетанымын кеңейту, ғылыми
көрегендікке баулу.
Сабақтың түрі: Қалыптан тыс: ғылыми жобалар жарысы сабағы.
Әдіс-тәсілдер: проблемалық, эвристикалық талдау, жинақтау,
баяндау.
Көрнекілігі: схемалар, сызбалар, ғылыми – зерттеулер, мақалалар
т.б.
Сабақтың эпиграфы: Сейпіл – Мәлік, Жамалдай,
Бейнетіңе көнсем- ау.
Қозы- Көрпеш – Баяндай,
Бір молада өлсем – ау!
Сабақтың жоспары:
1. “Қозы Көрпеш – Баян сұлу ” жырының зерттелуі
2. “Қозы Көрпеш – Баян сұлу ” жырының көркемдік ерекшелігі.
3. “Қозы Көрпеш – Баян сұлу ” жырындағы салт – дәстүр көрінісі.
Сабақтың барысы:
Ізденімпаз, ғылымға икемі бар оқушыларға ғылыми жоба жазуға кеңес беріледі. Бірігіп тақырып таңдап, қосымша жұмыстар жүргізіледі, жоба жарысы ұйымдастырылады. Бұл ғылыми жоба жазған оқушыларды ғылыми – зерттеу жұмысына икемдесе, сабақ барысында тыңдап, көріп отырған оқушыларды ғылыми жоба жазу жұмысымен таныстырып, қызығушылықтарын оятады, ғылыми тұрғыда ойлауға тәрбиелейді. Мұғалім ғылыми жобаны сабақ үстінде қорғауға шығармас бұрын өзі алдын-ала танысып, ескертулер айтады, оқушылар қорғауға дейінгі кемшгіліктерді түзетіп үлгерулері керек. Қалған оқушылар жоспарын құруға, мазмұнын айтуға, сұрақтар дайындап қоюға ат салысады. Жоба қорғалып біткен соң оқушылар осы тақырып бойынша шағын шығарма жазады.
І. Бірінші жобаның тақырыбы: “Қозы Көрпеш – Баян сұлу ”
жырының зерттелуі.
“Қозы Көрпеш – Баян сұлу ”
кешенінің құрылысы, зерттелуі.
Топ жетекшісінің аудиториямен жұмысы, сұрақтар қойып, тиянақтайды. Басқа топ мүшелері қарсы сұрақтар қояды.
ІІ. Екінші жобаның тақырыбы: “Қозы Көрпеш – Баян сұлу ”
жырының көркемдік ерекшелігі.
( композициялық жоспар,
мінездеме, қанатты сөздер)
Топ жетекшісінің аудиториямен жұмысы, сұрақтар қойып, тиянақтайды. Басқа топ мүшелері қарсы сұрақтар қояды.
ІІІ. Үшінші жобаның тақырыбы: “Қозы Көрпеш – Баян сұлу ”
Жырындағы салт – дәстүр көрінісі.
(тезистік жоспар)
Топ жетекшісінің аудиториямен жұмысы, сұрақтар қойып, тиянақтайды. Басқа топ мүшелері қарсы сұрақтар қояды.
Тәртібі: Жобаны қорғау кезінде авторларға баяндама үшін 10
минут уақыт беріледі.
Ғылыми жобаларды орындауға қойылатын талаптар:
І. Құрылымы:
а) лауазым парағы
ә) тақырыбы
б) кіріспе
в) зерттеу бөлім(негізгі)
г) қорытынды
д) пайдаланылған әдебиеттер тізімі
ІІ. Лауазым парағында мыналар көрсетіледі:
а) жұмыс орындалған мекеме аты
ә) автордың аты-жөні, тобы
б) жұмыс тақырыбы
в) жұмыстың ғылыми бағыты
г) жетекшісінің аты-жөні
ІІІ. Ғылыми жоба көлемі
а) Кіріспе 1-2 бет
ә) Негізгі бөлім 10-12 бет
б) Қорытынды бөлім 1-2 бет
ІҮ. Пайдаланылған әдебиетке сілтемені тік жақшада беру керек.
Сілтемелер ретпен берілуі тиіс.
Ү. Қолданылған әдебиеттер жұмыс соңында мынандай ретпен
беріледі:
а) Автордың аты-жөні
ә) Мақала тақырыбы, әдебиет, не журнал атауы.
б) Баспа атауы
в) Басылым жылы, шығу нөмірі, беті.
ҮІ . Бағалау. Сайланған әділ-қазылар алқасы еңбектерді бағалап, өз
пікірлерін білдіреді.
Қалыптан тыс: ғылыми жобалар жарысы сабағы
Соңғы жарияланған материалдар тізімі
Информация
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.
Бөлімдер
История открытые уроки по истории |
Педагогика открытые уроки по педагогике |
Биология открытые уроки по биологии |
Информатика открытые уроки по информатике |
Математика открытые уроки по математике |
Физика открытые уроки по физике |
Химия открытые уроки по химии |
Разное открытые уроки |
География Открытые уроки по географии |
русский язык |