Ұстаздар сайты u-s.kz Сайттың атауы www.u-s.kz
» » Көктем



 Көктем 

Сабақтың тақырыбы:                          Көктем

Сабақтың мақсаты:

1.Білімділік: Көктем тақырыбы бойынша 2 сыныпта алған білімдерін еске түсіру,  тақырып бойынша окушылардың білімдерін толықтыру.  Түрлі тапсырмалар орындау арқылы білімдерін  жинақтау, арттыру.

2.Дамытушылық: Оқушылардың өз ойларын толығымен жеткізе  алуға және қойылған сұрақтарға нақты да дұрыс жауап беруге дағдыландыру.

3.Тәрбиелік: Бірін-бірі тыңдауға, өздерін дұрыс ұстауға, сыпайылыққа   тәрбиелеу

Сабақтың түрі: жаңа сабақ

Сабақтың көрнекілігі: тақырыпқа байланысты суреттер, оқулық, топтастыру

Сабақтың әдіс-тәсілі: қайталау, сұрақ-жауап, түсіндіру, салыстыру, аудару,

Сабақтың барысы:

І Ұйымдастыру кезеңі

ü    Сабақта жұмыс жүргізу үшін қалыпты сыртқы жағдайды қамтамасыз ету;

ü    Оқушыларды қарым-қатынасқа  психологиялық дайындау;

ü    Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру;

ü    Оқушылардың көңілін сабаққа аударуды ұйымдастыру;

- Сәлеметсіздер ме балалар?

- Бүгін сыныпта кім кезекші?

- Өте жақсы.  Төрт көзіміз түгел болса, сабағымызды бастайық.

ІІ.Өткен сабақ пен жаңа сабақты сабақтастыру

Міндеттері:

а) өткен сабаққа шолу

ә) өткен тақырып пен жаңа сабақты байланыстыру;

б) жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсатын айту;

ІІІ. Жаңа сабақты түсіндіру.

Алдымен мына өлең шумақтарына назар аударайық:

            Қар, мұз еріп,

            Су көбейіп,

            Сай салаға ағады.

            Бүршік шашып,

            Жапырақ ашып,

            Гүл бәйшешек басады.

            Ал, балалар, айтыңдаршы

            Бұл қай кезде болады?

Балалардың жауабы: көктемде.

-  Әрине көктемде, дұрыс айтасыңдар. Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы - Көктем. Ендеше көктемінң шуақты күнінде автобусқа отырып,  саяхат жасап қайтайық.

1-аялдама. "Сұрақ - жауап" аялдамасы.

-Жыл мезгілдерін ата.

-1 жылда неше ай  бар?  Атап шық.

-Қазір қай мезгіл?

-Көктем айлары?

-Қазір қай ай? Бүгін нешесі?

-Бүгін ауа-райы қандай?

Сөздікпен жұмыс.

ü  бұлбұлдың суретін көрсету;

ü  оқыту, қайталату;

ü  сөйлем құрастыру. /Болымсыз етістікті қатыстырып сөйлем құрастыру./

2-аялдама. "Суреттер сөйлейді." Суретпен жұмыс. (Оқулықтағы суретке қарап, әңгіме құрастырамыз.)

Оқушыларға "Көктем" мезгіліне байланысты сурттер көрсетемін. Оқушылар көрсетілген сурттер бойынша әңгіме құрастырады.

Үлгі: Көктем келді. Күн жылынды. Қар еріді. Құстар ұшып келе бастады. Балалар ұя жасады. Ағаштар бүршік жарды. Жерге шөп шықты. Гүлдер өседі. Адамдар қысқы киімдерін шешеді. Жеңіл киім киеді.  

ІҮ.Тапсырмалармен жұмыс.

3-аялдама. "Мәнерлеп оқу" . Оқулықпен жұмыс.

2-тапсырма. 162-бет. "Наурыз", "Сәуір", "Мамыр" өлеңдерін мәнерлеп оқыту.

  •   өзім оқимын;
  • оқушыларға шулап оқытамын
  • бір -бірден мәнерлеп оқиды.

НАУРЫЗ - көктемнің (первый) айы.

СӘУІР - көктемнің (второй) айы.

МАМЫР - көктемнің (третий) айы.

 

Сергіту сәті

Орнымыздан тұрайық,

Алақанды ұрайық.

Бір отырып, бір тұрып,

Біз демалып алайық.

 

4-аялдама. "Көктемгі мерекелер" /"Топтастыру " әдісі арқылы мерекелерді топтастыру.   /

Оқушылар көктемгі мерекелерді атап шығады. Әр мерекеде шарлар ілініп тұрады.  Шардың ішінде сұрақтар жасырылған. Оқушылар шарды жарып, ішіндегі сұрақтарға жауап береді.

8 НАУРЫЗ ҚАНДАЙ МЕРЕКЕ?

 

22 НАУРЫЗ ҚАНДАЙ МЕРЕКЕ?

 

 

"БІРЛІК КҮНІ" қарсаңында бірлесіп келесі тапсырманы орындап көрейік.

Дәптермен, тақтамен жұмыс.

163-бет  5-тапсырма. Көп нүктенің орнына тиісті сөздерді қойып жазғызу.

 

Ү. Сабақты қорытындылау.

5- аялдама "Дұрыс-дұрыс емес" ойыны.  Жеңіске жету үшін соңғы тапсырманы орындап шығайық.

v  Мен мамырда тон киіп мектепке елдім.

v  9 мамыр - Аналар мерекесі.

v  Сәуір -көктемнің екінші айы.

v   Көктемнің алғашқы гүлі - раушан.

v  Наурыз мерекесінде наурыз көже пісіреді.

v  Ағаштарда шөп өседі.

ҮІ. Оқушыларды бағалау кезеңі.

Міндеті:  өзара бақылау; жеке оқушының және сыныптың жұмысы мен қабілеттілігіне сапалы баға беру (ынталандыру, мадақтау, ескерту, т.б.) /Жеңіске жетулерімен құттықтау./

 

Үйге тапсырма. 2-тапсырма. Өлеңдерді жаттау.

Міндеттеріоқушыларға үй тапсырмасының мақсатын, мазмұнын, орындау тәсілдерін түсіндіру

5-тапсырма. Болымсыз етістіктерге сөйлем құрастыру.

 

9. Рефлекция кезеңі

Міндеттері:

ü  Оқушының көңіл-күйін, іс-әрекетін, оқушылар мен мұғалімнің өзара қатынас рефлекциясына жағдай жасау;

ü  Оқушылардың өзін-өзі ұстай білуі және ынтымақтастық қағидаларын түсінуін қамтамасыз ету

-Сабақ ұнады ма?

 Сабақтан не үйрендің?


Соңғы жарияланған материалдар тізімі
Жыл мезгілдері өлеңдері
Тақырыбы: Көктем гүлдері
Кім болғым келеді?
Айбергенов, Ана, Аруана – бауыр дүние
Етістік
Заттың атын білдіретін сөздер. Жауқазын. Бәйшешек
Заттың атын білдіретін сөздер. "Сауысқан мен көкек"
Заттың атын білдіретін сөздер. Құстарым, келіңдер
" Заттың атын білдіретін сөздер" " Көктем аруы-2015"
Қар
Бөлім: Уроки / Ашық сабақтар | Көрсетілім: 3085 | Қосты: Акимжанова Гульжан Муратбаевна | Ілмек сөздер:
Информация
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.
Бөлімдер
История
открытые уроки по истории
Педагогика
открытые уроки по педагогике
Биология
открытые уроки по биологии
Информатика
открытые уроки по информатике
Математика
открытые уроки по математике
Физика
открытые уроки по физике
Химия
открытые уроки по химии
Разное
открытые уроки
География
Открытые уроки по географии
русский язык