|
|
Болымды және болымсыз етістік
Сабақ жоспары. Сыныбы: 6 «А» Күні 15.01.2015 ж |
|||||
Сабақтың тақырыбы |
Болымды және болымсыз етістік |
||||
Сабақтың мақсаты |
Болымды және болымсыз етістік туралы түсінік қалыптастыру.Оларды салыстыра отырып мағыналық айырмашылығын түсіндіру |
||||
Оқытудың нәтижесі |
Қимыл іс – әрекеттің жүзеге асу – аспауына қарай болымды – болымсыз болып бөлінетіндігі туралы білу. Болымды – болымсыз етістікті ажырата алу. Оқушы өз білімін өзі алуға мүмкіндік жасалады. |
||||
Сабақтың технологиясы |
СТО стратегиялары. Блум технологиясы |
||||
|
|
||||
Әдіс- тәсілдер |
Сұрақ- жауап, топтық жұмыс, жұптық жұмыс, жеке жұмыс, формативті бағалау |
||||
Негізгі ұғымдар |
Тілдік терминдер , дара –күрделі , болымды – болымсыз , құранды |
||||
Ресурстар |
Үлестірмелі материалдар, презентация. (электрондық оқулық) қағаздар,бағалау парағы, интерактивті тақта |
||||
Өткен материалмен байланысы |
Пәнішілік және пәнаралық байланыстар |
||||
Сабақтың барысы |
|||||
Сабақ кезеңдері |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
||
Қызығушылығын ояту |
Ұйымдастыру кезеңі. «Гүл өсіру » ынтымақтастық ты орнату. |
Оқушылар әртүрлі түстегі гүлдерді алып, тақтаға жабыстырады. Жасыл- өзіне сенімділік, жаңалық ашу, қуаныш Қызыл- қуаныш Сары- үрей, |
Жеке жұмыс. Аралық рефлексия |
||
Сабақтың тақырыбын анықтау мақсатында «Ой тастау » әдісін қолдану. |
Интерактивті тақтада Жазылған сөйлемдер (оқушыларға ой салады) Оқушылар сабақтың тақырыбын болжайды.
|
||||
Сабақтың мақсатын анықтауға, табыс критерийін құруға мүмкіндік береді. |
Сабақтың мақсатын анықтайды. Табыс критерийін құрайды. |
Критерийлерді анықтауды. Табыс критерийлерінің қортыныдысы шығады. |
|||
Мағананы ұғу |
Топтық жұмысты ұйымдастырады. |
Оқушылар топ басшысын, спикерді және тайм кипер сайлайды. |
Әр тапсырма уақытпен белгіленеді. |
||
Блум таксономиясымен таныстырады (слайдта) |
Оқушылар «өзін-өзі бағалау» парағымен танысады
|
(В критерийі бойынша бағалау білімді қолдана алу дағдысы тексеріледі С критерийі сыни ойлау және жоғары деңгейлі тапсырма орындау дағдысын тексеру ) |
|||
1.Білу. Бар білімдерін көрсету |
Презинтация қорғау. Етістік ( Шапалақ әдісі бойынша бағалау.) Тест ( үш топ дәптерін ауыстыру арқылы бағалау. )
|
||||
2. Түсіну Жаңа ақпаратты меңгереді
|
Электронды оқулықпен жұмыс. «+ Жаңа ақпарат» бөлімі бойынша оқушылар мәтінді жекелей оқып, алдымен жұпта кейін топта талқылайды. «Автобус аялдамасы» стратегиясы арқылы ауысып бір-біріне түсіндіреді. |
Топтық жұмыс. топаралық тексеру. Түсіндірген достарына топ мүшелері 2 жұлдыз 1 ұсыныс айтады. |
|||
3.Қолдану.
|
Электронды оқулықтан 19 тапсырманы орындау. Әр топқа оқулықпен жұмыс І топ 228- жаттығу жазбаша ВЕНН диаграммасы
|
Топтық жұмыс. «Бағдаршам» әдісі арқылы топаралық бағалау. |
|||
4. Талдау. |
Шығармашылық тапсырмалар
|
Жұптық жұмыс.
«Бас бармақ» әдісі арқылы топаралық бағалау. |
|||
5.Жинақтау.
|
«Кесте толтырады » дайындап бір-біріне ауыстырады. |
Топтық жұмыс. «Бағдаршам» әдісі арқылы топаралық бағалау. |
|||
6. Бағалау |
Бағалау дескрипторлары арқылы өзін- өзі бағалау,бірін-бірі бағалау іске асады.
|
Формативті бағалау іске асады |
|||
Рефлексия
Үйге тапсырма
|
Бүгін сабақ ұнады ма? |
Сабақтың ұнаған,ұнамаған жерлерін ауызша айтып, Сабақта кездескен қиындықты қалай жеңгені туралы ойларын білдіреді. |
Рефлексивті өзін- өзі бағалау. |
||
Сабақ соңындағы рефлексия. «Гүл өсіру »
Болымды , болымсыз етістікті қолдана отырып мәтін құрау.
|
Сабақ соңындағы көңіл- күйлеріне байланысты гүлдің түсін өзгертеді, немес сол қалпында қалдырады
Оқулықтан 230, 232 – жаттығу Болымдыжәне болымсыз етістіктерді пайдалана отырып «Пайдалы кеңес жазу» .
|
Күнделікке жазып алу. |
Төмендегі нақыл сөздерден болымды етістікті
көкпен (--------)
болымсыз етістікті жасылмен ( ----------) сызыңдар .
Есікті қатты ашпа .
Қатты серпіп жаппа .
Таяққа сүйенбе,
Бүйіріңді таянба .
Малды теппе ,
Ақты төкпе .
Құдайым жарылқасын , бай қылсын !
Төрт түлігін сай қылсын !
Кетпес дәулет берсін,
Кең пейіл берсін !
ІІ топ. Болымсыз етістік дегеніміз не ?
Дәлелдеп бер.
ІІІ топ. Болымсыз етістік жасауға негіз болатын сұрақтарды ата ? Мысал келтір
Бағалау парағы
Құрылымын тап |
Миға шабуыл |
Бірге ойлаймыз |
Әрекет кестесі |
Қоржындағы сұрақ |
Тінтуір терминологиясы |
Тест |
Қорытынды |
1 тапсырма. Мәтінді оқи отырып, кестені толтырыңдар.
INSERT (түртіп алу)
Ү- бұрыннан таныс |
-(Ойлағаныма қарсы) |
+ (жаңа ақпарат) |
?- сұрақ тудырады |
Қосымша мәліметтерді қайдан аламын? |
|
|
|
Бекітемін: Тексердім:
Мектеп директоры Оқу ісі меңгерушісі
Шемпаев М.Е. Абраимова Г.Ж.
«М.Ломоносов атындағы орта мектеп» КММ
Lesson study
« Болымды және болымсыз етістік »
6 «А» сынып
Қазақ тілі пәнінің мұғалімі: Аманкелди А
Мамай батыр ауылы. 2015ж.
Тест жұмысы
1.Етістік нені білдіреді ? А. заттың атын білдіреді Б. заттың сапасын білдіреді В. заттың қимылын,іс-әрекетін білдіреді 2. Етістік тұлғасына қарай нешеге бөлінеді ? А. 1 Б. 4 В. 2 3. Дара етістіктерді табыңдар А. оқып отыр Б. жүгірді В. айтар-айтпас 4. Туынды етістікті көрсет А. шегеледі Б. жүр В. айт 5. Етістік құрамына қарай неше бөлінеді ? А. 5 Б. 2 В. 3 |
6. Негізгі етістікті тап А. Келеді Б. Екен В. Еді 7. Дара етістікті көрсет А. Барып кел Б. Баста В. Уәде берді 8. Етістіктің сұрақтарын тап А. кімге ? неге ? Б. не істеді ? қайтеді ? В. қашан ? қалай ? 9. Көмекші етістікті көрсет А. оқыды Б. екен В. жазды 10. Күрделі етістікті тап А. әңгімелесті Б. айтысты В. жығылып қалды |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
10 |
В |
В |
Б |
А |
Б |
А |
Б |
Б |
Б |
В |
Соңғы жарияланған материалдар тізімі
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.
История открытые уроки по истории |
Педагогика открытые уроки по педагогике |
Биология открытые уроки по биологии |
Информатика открытые уроки по информатике |
Математика открытые уроки по математике |
Физика открытые уроки по физике |
Химия открытые уроки по химии |
Разное открытые уроки |
География Открытые уроки по географии |
русский язык |