|
|
Дара және күрделі етістік
Тақырыбы: Дара және күрделі етістік
Мақсаты:
Білімділік: - оқушыларға етістік құрамына қарай дара және күрделі туралы мәлімет беру, етістік жайында білімдерін нығайту, оқушылардың білімін нақтылап, өздігінше ізденуге жетелеу мен ойлау қабілеттерін жетілдіру.
Дамытушылық: Жаңа сөздер арқылы сөз байлығын , сөйлеу дағдыларын дамыту және өздігінен тұжырымдай білуге, саралауға, талдауға, ой ұшқырлығының дамыту.
Тәрбиелік: Сабақтағы оқушылардың ауызша, жазбаша жұмыстарын орындай отырып, оқушыларды іздемпаздыққа, өз бетінше ой қорыта білуге, есте сақтауға, еңбектенуге, тиянақтылыққа, қоршаған ортаданы қорғауға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Аралас сабақ
Сабақтың әдісі: Ауызша, жазбаша, сұрақ – жауап, топпен жұмыс.
Құрал – жабдықтар: интерактивті тақта, тірек - сызба, үлестірмелі қима қағаздар, суреттер, слайттар, бағалау парағы, оқулық, түрлі-түсті фломастер, маркерлер, интербелсенді тақта, стикер.
Пән аралық байланыс: әдебиет , математика , география , этнопедагогика.
Қолданатын әдістер: топпен жұмыс, жұптық жұмыс,жеке жұмыс , спикердің қорғауы
Сабақтың кезеңдері |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Уақыт |
Ұйымдастыру |
1. «Көңіл-күй» тренингін өткізу. 2. Кім жылдам ? ойыны 3. Етістік құрамына қарай қалай бөлінеді ? Сабағымыздың тақырыбы «Дара күрделі етістік » 4. Табыс критерийін құрау |
«Көңіл-күй сөздігінен» өздерінің сабақ басындағы көңіл-күйлерін таңдайды. Дара . Күрделі . Табыс критерийін құрайды. |
2 мин
3 мин |
Білу |
1. «Микрафон ұсынамын» 2. Презинтатция қорғау 3. Тест |
1) Етістік тақырыбына Презинтатция қорғалды. 2) Тест тапсырмасын орындайды. |
2 мин
2-мин |
Түсіну |
Электронды оқулық Мәтінді тыңдау |
Топтар тақырыпты оқып, талдайды. |
3-4 мин |
Қолдану |
Электронды оқулықтан тапсырманы орындау |
Тапсырма № 22 Қорғайды |
5 мин 1-2 мин |
Талдау |
Оқулықпен жұмыс Топтық тапсырма
|
І топ 223 – жаттығу . ІІ топ 224 – жаттығу ІІІ топ 226 – жаттығу ВЕНН диаграммасы |
3 мин |
Жинақтау |
Шығармашылық тапсырма 1) «Түйінді сөздер» |
Кестемен жұмыс |
2 мин |
Бағалау |
«Ақылдың алты қақпағы» әдісі арқылы сабақты қорытындылау. |
«Ақылдың алты қақпағының» 4-түсі бойынша өз ойларын ортаға салады:сары, көк, жасыл, ақ. Топ басшысы жауап парағына бағалайды. Жабысатын бағалар арқылы, бағаларын талдау. |
3 мин |
Рефлекия |
Көңіл- күй сөздігі арқылы көңіл-күйлерін білдіру. |
Көңіл – күй сөздігі арқылы көңіл-күйлерін білдіреді. |
4-5 мин |
Үй тапсырмасы |
114 - беттегі 227 – жаттығуды орындау қалауы бойынша реферат жазу не презентация жасау.«Адам өмірінде тыйым сөздің рөлі» эссе жазу. |
Тапсырманы күнделіктерін жазып алу. |
2 мин |
Бағалау парағы
Құрылымын тап |
Миға шабуыл |
Бірге ойлаймыз |
Әрекет кестесі |
Қоржындағы сұрақ |
Тінтуір терминологиясы |
Тест |
Қорытынды |
Бағалау парағы
Құрылымын тап |
Миға шабуыл |
Бірге ойлаймыз |
Әрекет кестесі |
Қоржындағы сұрақ |
Тінтуір терминологиясы |
Тест |
Қорытынды |
1.Етістік нені білдіреді ? А. заттың атын білдіреді Б. заттың сапасын білдіреді В. заттың қимылын,іс-әрекетін білдіреді 2. Етістік тұлғасына қарай нешеге бөлінеді ? А. 1 Б. 4 В. 2 3. Дара етістіктерді табыңдар А. оқып отыр Б. жүгірді В. айтар-айтпас 4. Туынды етістікті көрсет А. шегеледі Б. жүр В. айт 5. Етістік құрамына қарай неше бөлінеді ? А. 5 Б. 2 В. 3
|
6. Негізгі етістікті тап А. Келеді Б. Екен В. Еді 7. Дара етістікті көрсет А. Барып кел Б. Баста В. Уәде берді 8. Етістіктің сұрақтарын тап А. кімге ? неге ? Б. не істеді ? қайтеді ? В. қашан ? қалай ? 9. Көмекші етістікті көрсет А. оқыды Б. екен В. жазды 10. Күрделі етістікті тап А. әңгімелесті Б. айтысты В. жығылып қалды |
|
|
1.Етістік нені білдіреді ? А. заттың атын білдіреді Б. заттың сапасын білдіреді В. заттың қимылын,іс-әрекетін білдіреді 2. Етістік тұлғасына қарай нешеге бөлінеді ? А. 1 Б. 4 В. 2 3. Дара етістіктерді табыңдар А. оқып отыр Б. жүгірді В. айтар-айтпас 4. Туынды етістікті көрсет А. шегеледі Б. жүр В. айт 5. Етістік құрамына қарай неше бөлінеді ? А. 5 Б. 2 В. 3
|
6. Негізгі етістікті тап А. Келеді Б. Екен В. Еді 7. Дара етістікті көрсет А. Барып кел Б. Баста В. Уәде берді 8. Етістіктің сұрақтарын тап А. кімге ? неге ? Б. не істеді ? қайтеді ? В. қашан ? қалай ? 9. Көмекші етістікті көрсет А. оқыды Б. екен В. жазды 10. Күрделі етістікті тап А. әңгімелесті Б. айтысты В. жығылып қалды |
|
|
1.Етістік нені білдіреді ? А. заттың атын білдіреді Б. заттың сапасын білдіреді В. заттың қимылын,іс-әрекетін білдіреді 2. Етістік тұлғасына қарай нешеге бөлінеді ? А. 1 Б. 4 В. 2 3. Дара етістіктерді табыңдар А. оқып отыр Б. жүгірді В. айтар-айтпас 4. Туынды етістікті көрсет А. шегеледі Б. жүр В. айт 5. Етістік құрамына қарай неше бөлінеді ? А. 5 Б. 2 В. 3 |
6. Негізгі етістікті тап А. Келеді Б. Екен В. Еді 7. Дара етістікті көрсет А. Барып кел Б. Баста В. Уәде берді 8. Етістіктің сұрақтарын тап А. кімге ? неге ? Б. не істеді ? қайтеді ? В. қашан ? қалай ? 9. Көмекші етістікті көрсет А. оқыды Б. екен В. жазды 10. Күрделі етістікті тап А. әңгімелесті Б. айтысты В. жғылып қалды |
|
|
Ашық сабақ № 2
Сабақтың тақырыбы : Дара және күрделі етістік
Сабақтың мақсаты : Дара және күрделі етістік туралы толық түсінік беру , жасалу жолы мен айырмашылығын меңгеру. Топпен жұмыс істеп , бір – біріңді дұрыс бағалап үйрену.
Сабақ барысы : 1 . Топқа бөлу « Сандар арқылы » 3 топ болып бөліну.
- Сәлемдесу І өлең жолдарымен сәлем жолдайды. Жақсы оқып сабақты
Әдеп сақтау сәніміз, Сәлем бердік сіздерге, Басымызды иіп бәріміз.
Топ ережесін сақтау . Топтың ұраны . Бағалау парағын тарату.
- « Етістік құрамына қарай қалай бөлінеді. » арқылы тақырыпты анықтау. Топты бағдаршам арқылы бағалау.
- Сабақ мақсатын айту .
- Табыс критерийін құру. Дәптерге ай , күн тақырып жазу
- Кім жылдам ? ойыны . Басбармақ арқылы бағалау . 7. Электронды оқулықпен жұмыс »беріледі. Шапалақ арқылы бағалау .8. Оқулықпен жұмыс (Сағат т ілі бойынша топтар мәтінді бір – біріне түсіндіру. Бағалау .бағдаршам 9. Берілген етістікті 2 бағынға бөліп жаз
- оқулықтан 224 ,225, 226 – жаттығу
- Жеке оқушымен жұмыс
11 ВЕНН диаграммасы
12 Кестемен жұмыс
- Тест
18.Бағалау
19. Рефлексия 20 . Көңіл – күй сөздігі
Үй жұмысы
Соңғы жарияланған материалдар тізімі
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.
История открытые уроки по истории |
Педагогика открытые уроки по педагогике |
Биология открытые уроки по биологии |
Информатика открытые уроки по информатике |
Математика открытые уроки по математике |
Физика открытые уроки по физике |
Химия открытые уроки по химии |
Разное открытые уроки |
География Открытые уроки по географии |
русский язык |