Ұстаздар сайты u-s.kz Сайттың атауы www.u-s.kz
» » Тұңғыш ғалымдар


Тұңғыш ғалымдар

Тұңғыш ғалымдар

Алғы сөз
Бул кітапшада 9 сынып бойынша сабақтар әзірлемері ұсынылған. Сабақтардың тақырыбы «Тұңғыш ғалымдар». Бұл сабақтар модульдің оқыту технологиясы негізінде құрылған.
9 сыныптағы  «Тұңғыш ғалымдар» тақырыбы бойынша тұңғыш ғалымдар туралы мағлумат беру, грамматикалық білімді  игеру, тілдік, қарым-қатынастық біліктерін арттыру мақсатын көздейді.
Модульдің құрамына 6 сабақ кіреді.
Кіріспе бөліміне – 1 сағат,
Сөйлесу бөліміне – 4 сағат.
Қорытынды бөліміне – 1 сағат.
Сабақтардың нәтижесінде оқушылар нені білуі тиіс:
- оқулық  деңгейінде берілген тұнғыш ғалымдар туралы мағлұматтарды айта білу;
- шығармашылықтары туралы әңгімелей – байланыстырып сөйлей білу;
- сабақтас құрмалас сөйлемнің түрлерін және жасалу жолдарын білу.
Нені меңгеруі қажет:
- тақырып бойынша жаңа сөздер мен сөз тіркестерін меңгеру;
- оларды сөйлемде сабақтас құрмалас сөйлемдер арқылы қолдану;
- сөздік қоры байып, сөздерді айтуға дағдылану.
Лексикалық тақырып: «Тұңғыш ғалымдар»
Грамматикалық тақырып: «Сабақтас құрмалас сөйлем»
Бөлімі Сабақ саны Сабақтың мазмұны Уақыты
Кіріспе 1 Модульдік құрамын түсіндіру. Лексикалық тақырып. 
 
 
1 сабақ – кіріспе бөлімі
Сабақтың барысы
І. Кіріспе.
Халқымның Ұлы ғалымы,
Артық туған дарынды
Атқарған істер алымды
Өзіне тартар бәріңді.
Эпиграфты оқыту.
- оқушылар, сабағымыздың кілт сөзінің мағынасын қалай түсіндіңдер?
Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы «Тұңғыш ғалымдар».
Модульдің құрамын түсіндіремін, сабақтың мақсатын баяндаймын.
 
 
Мына сызбаға сүйене отырып, осы оқу модулінің барлық уақытына  есептелген   оқу материалын қысқаша айтып беремін.
2. Тыңдаған мәтін бойынша сөздерді сөздікке жазу.
Тілші – 
Оқу құралы –
Ерекше –
Табиғат күші –
Жаңа сөздермен сөз тіркес,  сөйлем құрастыру.
 
ІІ. Грамматикалық тақырып.
Тақтада тірек сызба графопроектормен көрсетіледі.
 
 
Сызба арқылы грамматикалық тақырып түсіндіріледі. 
ІІІ. Қорытынды.
Үйге тапсырма: сызба бойынша ережені білу, сөздерді жаттап алу.
 
 
2 сабақ
Сабақтың мақсаты:
1. Білімділік: Ахмет Байтұрсынұлы туралы түсінік бере отырып, оқушылардың сөздік қорын молайту.
2. Дамытушылық: тақырып бойынша түсініп оқу, байланыстырып сөйлеу, баяндау машықтарын дамыту.
3. Тәрбиелік: қазақ халқының белгілі тұлғаларын білуге тәрбиелеу.
Сабақтың көрнекіліктері: интерактивті тақта, суреттер, сызба, кесте. 
Сабақтың типі: жаңа сабақ.
Сабақтың әдісі: баяндау, сұрақ-жауап, кластер құру, іздену, ақпараттық- коммуникативтік.
Сабақтың барысы.
І. Ұйымдастыру кезеңі: интерактивті тақтада  мақал-мәтелдер көрсетіледі.
Ғылым теңіз – білім қайық.
Кітап – ғылым, тілсіз мұғалім
Бүгінгі тақырыбымыз «Тұңғыш ғалымдар»
ІІ. Топтастыру әдісі.
«Ғалым» деген сөздің сырына үңілейік, балалар. Оқушыларды  үш топқа бөлемін. «Ғалымдар» тақырыбына кластер жасау.
 
Әр топтап бір оқушы шығып, жазғандарын қорғайды. Сабақ барысында бұл кластерді толықтырып отырады.
ІІІ. Жаңа сабақты игеру.
1. Мағынаны ажырату сайысы.
«Ахмет Байтұрсынұлы» мәтінмен жұмыс.
«+» - білемін
«?» - мен үшін жаңа
«+» - менің ізденістерім.
Мәтінді оқу барысында  оқушылар әр топта пікірлесіп, білгендерімен бөлісіп, білгісі келгендерін сұрайды. Сол сұрақтар бойынша сөздік жұмысы жүргізіледі. Жаңа сөздер: көрнекті, оқу құралы, ағартушы айналысады, басылып шықты, бітірген соң. Жаңа сөздерді сөздік дәптерлеріне жазып алады, хормен қайталайды. Жаңа сөздермен сөз тіркес, сөйлем құрастырады.  
Мына сөйлемдердің дұрыс, бұрыстығын анықтаңдар.
Интерактивті тақтамен жұмыс.
Сөйлем Дұрыс Бұрыс
1. Ахмет Байтұрсынұлы қазіргі Торғай облысындағы Сартүбек деген жерде туған.
2. Әкесі оны оқуға бермейді.
3. Ахмет Байтұрсынұлы – көрнекті географ, саяхатшы.
4. «Тіл құрал» деп аталатын оқулығы 1914-1928 жылдар аралығында алты-жеті рет басылып шықты.
 
IV.Бекіту кезеңі.
 Деңгейлік тапсырмаларды орындау.
  ІІІ- деңгей.
Мәтін бойынша сұрақ-жауап.  Жұптық жұмыс.
1. Ахмет Байтұрсынұлы – кім?
2. Ол қай жылдары өмір сүрген?
3. Ол қай жерде дүниеге келген?
4. Мектеп бітірген соң, қай қалада оқиды?
5. Оқуды бітірген соң немен айналысады?
6. 1914 жылы басылып шыққан оқулығы қалай аталады?
ІІ-деңгей
Мәтінге тірек сызба дайындау. 
 
І-деңгей
Мәтін бойынша күрделі жоспар құрап жазыңдар.
Мына жоспар бойынша А. Байтұрсынұлы туралы әңгімелеңдер.
V. Рефлексия.
Мағынаны ажырату мақсатымен, терең ойды қысқа сөзбен қамту әрі қазақ тілімен байланыстыру үшін оқушылар көмегімен бес жолды өлең пайдаланамын.
1. Бір зат есім.
2. Екі сын есім.
3. Үш етістік.
4. Мағыналы сөйлем
5. Синоним.
Ғалым
Көрнекті, дарынды
Зерттеді, жазды, сабақ береді
Дарынды ғалым оқу құралдарын жазды.
Ғұлама 
Үйге тапсырма. «Ахмет Байтұрсынұлы – қазақ тілі  емлесінің реформаторы»  деген тақырыпқа  реферат жазу, жаңа сөздерді жаттау.

Соңғы жарияланған материалдар тізімі
Ахмет Байтұрсынұлы «Оқуға шақыру»
Шоқан Уәлиханов – ғалым
Ыбырай Алтынсарин
Тұңғыш ғалымдар
Нәтиже сабақ
Тәрбие. Сабақтас құрмалас сөйлем
Сабақтас құрмалас сөйлемнің түрлері
Компьютер. Хабарлы, сұраулы, бұйрықты, лепті сөйлемдер
Қазақ тілін зерттеген ғалымдар
Сабақтас құрмалас сөйлем
Бөлім: Уроки / Қазақ тілі | Көрсетілім: 4505 | Қосты: NA | Ілмек сөздер:
Информация
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.
Бөлімдер
История
открытые уроки по истории
Педагогика
открытые уроки по педагогике
Биология
открытые уроки по биологии
Информатика
открытые уроки по информатике
Математика
открытые уроки по математике
Физика
открытые уроки по физике
Химия
открытые уроки по химии
Разное
открытые уроки
География
Открытые уроки по географии
русский язык