|
|
Сөйлемнің тұрлаулы мүшелері.
Cабақтың тақырыбы: Сөйлемнің тұрлаулы мүшелері. Бастауыш
Сабақтың мақсаты:
- Білімділік: оқушылардың тұрлаулы мүшелер және бастауыш туралы білімдерін еске түсіру. Бастауыштың жасалу жолдарымен таныстыру, сөйлем мүшесіне талдай білуге үйрету;
- Дамытушылық: жаттығуларды, тапсырмаларды орындата отырып, танымдық ізденушілік, есте сақтау, ойлау, шығармашылық қабілеттерін дамыту;
- Тәрбиелілік: қазақ тілін құрметтеуге, өз тілін терең түсініп, дұрыс, жүйелі түрде сөйлей білуге баулу, ұлтжандылыққа тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: жаңа сабақты меңгерту;
Сабақтың типі: дәстүрлі сабақ;
Сабақтың әдісі: түсіндірмелі-илюстративті;
Сабақтың көрнекілігі: слайд, оқулық, сызбалар, алма ағашының суреті, қоржын
Пәнаралық байланыс: әдебиет, музыка, математика, информатика
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі:
1. Оқушылармен сәлемдесу;
2. Сынып тазалығына көңіл бөлу;
3. Оқушылардың зейіндерін сабаққа аудару;
4. Оқушылардың сабаққа қатысын тексеру;
5. Психологиялық дайындық жасау.
ІІ. Үй тапсырмасын пысықтау:
Өткен сабағымызға қысқаша шолу жасайық.
48-жаттығу. «Әл-Фараби бабамыз геометрияға қандай үлес қосқан?» деген тақырыпта пікірталас ұйымдастыру. «Әл-Фараби – екінші ұстаз» тақырыбында реферат даярлау.
«Алма ағашы» ойыны
Ойынның шарты: тақтаға қағаздан суреттеліп жасалған алма ағашы ілінеді. Әрбір алма жемісінің артында өткен тақырыптар бойынша сұрақтар бар.
1-сұрақ: Грамматикалық норма дегеніміз не?
2-сұрақ: Тілдік норма дегеніміз не?
3-сұрақ: Грамматикалық норманың үш кезеңі
4-сұрақ: Нормадан жөнімен ауытқу дегеніміз не? Мысал келтір.
5-сұрақ: Сөйлем. Сөйлем түрлері
6-сұрақ: Сөйлем мүшелері. Құрамына қарай қалай бөлінеді? Атқаратын қызметіне қарай қалай бөлінеді?
ІІІ. Жаңа тақырыпты түсіндіру
Тіл – ұлттың басты негізі. (бейне-ролик 2 минут)
Балалар, бүгінгі өтетін ашық сабағымыздың тақырыбы: Сөйлемнің тұрлаулы мүшелері. Бастауыш
|
Бастауыш – сөйлемде атау септігінде тұрып, іс-оқиғаның иесін білдіріп, негізгі ұйытқы болып тұратын тұрлаулы мүше. Бастауышқа қойылатын негізгі сұрақтар кім? не?
Құрылысына қарай |
Сұрақтары: Кім? Не? Кімдер?Нелер? Кімім? Нем? Кімің? Нең? |
Дара |
Омар қырман басында жүр. Мен жазбаймын өлеңді ермек үшін. |
Күрделі |
Туған жерім - әйгілі Шалқар өңірі. Күле беру ыңғайсыз. |
Үйірлі |
Жұмысы жоқтық аздырар адам баласын. Билеті барлар орындарына жайғасты |
Бастауыш болатын сөз таптары |
Сөйлемдер |
Зат есім |
Абайлар Қарашоқыға түс ауа жетті |
Есімдік |
Өзіміз де жүргелі отырмыз. |
Сын есім |
Көп қорқытады,терең батырады. |
Сан есім |
Берерменге бесеу көп. |
Есімше |
Әке көрген – оқ жонар, Ана көрген – тон пішер. |
Тұйық етістік |
Тыңдау – мәдениеттіліктің белгісі. |
Үстеу |
Аз көпке бағынады. |
Одағай |
«Бәрекелді!» - оның мәтелге айналған сөзі |
ІҮ.Жаттығу жұмысы:
49-жаттығу. Берілгені: Мәтінді көшіріп жазып, бастауыштарды тауып, астын сызыңдар. Бастауыштың қай сөз табынан жасалғанын айтыңдар.
50-жаттығу. Берілгені: Кім көп мысал тауып жаза алады? Төмендегі үлгі бойынша бастауышы бар сөйлемдер құрап жазыңдар.
Үлгі: Бастауышы зат есімнен болған сөйлем |
Ақнұр баяндама оқыды. |
Бастауышы есімдіктен болған сөйлем |
Бұл – үлкен үй. |
Бастауышы сан есімнен болған сөйлем |
Үшеуі сыртқа шықты. |
Бастауышы тұйық етістіктен болған сөйлем |
Оқу – сүйікті ісім. |
Бастауышы есімшеден болған сөйлем |
Білмеген мың пәлеге тұтылар, Білген мың пәледен құтылар. |
Бастауышы күрделі сөзден болған сөйлем |
Біз екеуміз ертең мұражайға барамыз ба? |
Бастауышы үстеуден болған сөйлем |
Еріншектің ертеңі бітпес |
Сергіту сәті
Тақырыбы: «Көңілді күн» (интерактивті тақтадан видео-ролик көрсетіледі)
Сергіту сәті 2 минут 15 секундқа жалғасады. Оқушылар би билеп, ән шырқап, бір серпіліп қалады.
Ү. Жаңа тақырыпты бекіту:
«Қожанасыр қоржыны» ойыны
Ойынның мақсаты: оқушылардың логикалық ойлау қабілеттерін дамыту. Қазақ тілі пәніне деген қызығушылықтарын арттыру.
Ойынның шарты: тақтаға қоржын ілінеді. Оның ішінде сыйлықпен бірге тапсырма бар. Егер оқушы тапсырманы дұрыс орындаса, қоржыннан сыйлық ұтып алады.
1-сұрақ: (1788+212)-155=1845
1845 жылы дүниеге келген қазақтың ұлы ақыны кім? (Абай Құнанбаев)
2-сұрақ: Тұрлаулы мүше, бастауыш дегеніміз не? Мысал келтір
3-сұрақ: Бастауыш қай сөз таптарынан болады?
«Кері байланыс» стратегиясы
- Бүгінгі сабақтан қандай әсер алдыңдар?
- Бүгінгі сабақтан не үйрендіңдер?
ҮІ. Бағалау:Үй тапсырмасын орындап келгеніне және жаңа сабаққа белсене қатысып отырғандарына байланысты бағалаймын және марапаттаймын.
ҮІІ. Үйге тапсырма:
- Сөйлемнің тұрлаулы мүшелері. Бастауыш (қайталау)
- 51-жаттығу. Берілгені: көркем әдебиеттен 5 сөйлем жазып, сөйлем мүшелеріне талдаңдар.
- 52-жаттығу.Берілгені: «Сөйлем иесі» тақырыбында шағын пікір жазыңдар.
- Ереже дәптермен жұмыс жасау.
Соңғы жарияланған материалдар тізімі
|
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.
История открытые уроки по истории |
Педагогика открытые уроки по педагогике |
Биология открытые уроки по биологии |
Информатика открытые уроки по информатике |
Математика открытые уроки по математике |
Физика открытые уроки по физике |
Химия открытые уроки по химии |
Разное открытые уроки |
География Открытые уроки по географии |
русский язык |