|
|
Өтебай Тұрманжанов «Қаңбақ пен жантақ»
Сабақтын тақырыбы: Өтебай Тұрманжанов «Қаңбақ пен жантақ»
Мақсаты:
а) Оқушыларға «Қаңбақ пен Жантақ» мысалымен таныстыру, кейіпкерлерді салыстыруға үйрету
Түрі: Топтық жұмыс. Тапсырмалар: Сөзжұмбақ, Карточкалар, постер қорғау, Венн диограммасы, Блум әдісі
Әдісі: топтық жұмыс, ойын, Венн диограммасы, сұрақ-жауап Блуш таксаномиясы.
Көрнекілігі: Автор суреті, мақал-мәтел, қаңбақ пен жантақтың суреті. Постер, маркер.
Барысы:
Сабқтың кезеңдері |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Кіріспе І.Ұйымдастыру бөлімі |
Психологиялық дайындық а) Сәлемдесу рәсімі.
ә) Дөңгелене күн жасап, достық шеңберіне тұрайық. - Бір-біріміздің қолдарымыздан ұстайық . Не сездіңдер? - Достарымыздан жылу алып, көңіл-күйіміз қандай болды? - Олай болса, орнымызға 2 топқа бөлініп отырайық. I – топ «Бірлік» II – топ «Достық» (әр топтан топ басшысын сайлап алу) |
Үлкенге де сіз, Кішіге де сіз, Бар адамға құрметпен, Бас иеміз біз.
Жылылық
Керемет
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
ІІ Үй тапсырмасын тексеру |
І топ «Көл басында» әңгімесінің мазмұнын айтады. ІІ топ І-ші топтың қойған сұрақтарына жауап береді? - Самат көлге қандай дайындықпен барды? - Самат үйректі қалай ұстамақ болды? - Салт атты кісі болған жайды қалай түсіндірді? |
- тұзақ есіп, қолына таяқ ұстады. - шөптің қасынан ұзақ құрды. - Шағалалар жылан бар деп қиқулап жүрген жоқ. Қамыстың арасында олардың ұясы бар. Ұясына жақындасақ лар шуылдап, қорқытады-дейды. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тұсаукесер Қызығышылығын ояту. |
Сөз жұмбақ шешу.
Көшірер комбаға Айналар ұңға да, Айналар нанға да.
Іші құс мамығы.
Бірі-жүріске керек - Қандай сөз шықты? - Бүгінгі өтетін тақырыбыз «Қаңбақ пен Жантақ» мысалы |
- Қатты - Бидай
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Негізгі бөлім |
* Күннің жадын жаздыру * Сабақтың тақырыбын, мақсатын нәтіжесін айту. * Бағалау критерийлерін таныстыру: Мәнерлеп, дұрыс оқу. Сұраққа толық жауап беру. Тақырыптың мазмұнын ашу. Сабаққа белсенділікпен қатысу. (тақтаға іліп қою) Топ басшыларын сайлау, осы критерий бойынша қарап отырасыңдар, соңында бағаландар. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқулықпен жұмыс |
а) Автор туралы мағлумат. - Өтебай Тұрманжанов кім? - Оның қандай еңбегімен таныстық? б) Мысал туралы. «Қаңбақ пен жантақ» мысалын мәнерлеп оқу. (Әр топтан бір- бір оқушы мәнерлеп оқиды) - 148 бетте мысал дегеніміз не екендігі жазылған. Сіздер сол тұсты оқып, карточкадағы сұрақтарға жауап бересіңдер. І топ: 1) Мысал дегеніміз қандай шығарма?
2) Мысалда қандай кейіп керлерді байқауға болады? 3) Мысалды оқи отырып бізден нені ұғамыз? ІІ топ: 1) Мысал жазатын адамды кім дейміз? 2) Ақын Қаңбақ неліктен әдепсіз санайды?
3) Жантақ пен қаңбақтың қайсысының ісі дұрыс? |
Ақын, жазушы, аудармашы. «Сіз», «Біз» деген жылы сөз.
(оқушылар мысал д\з не дегенді оқиды)
-Аң, хайуанат, заттарды кейіпкер етіп, солардың әрекеті арқылы адамның бойындағы кемшілікті келеке ете отырып көрсететін шығарманы айтады. - Ақымақ, қызғаншақ, алдамшы т.б. - Ақыл, өсиет
- Мысамшы. - Қаңбақ. Құраға, кезде желмен ұшып жүреді. Домалап кетіп бара жатқаңда олар әр түрлі заттарға соғылып әрі қарай домалай жөнеледі. - Қаңбақтың ісі дұрыс емес. Себебі, қаңбақ Жантақты қағып кетіп кешірім сұрамай, оған жолыша тұрып алдың, бетімді тырнап алдың деп бірінші тиісті. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сергіту сәті ойын |
-Барлығымыз шаршап қалған боларсыңдар. Бойымызды сергіп алайық. |
Бір екі тұрайық Алақанды ұрайық, Аяқтың ұшынан басайық Саңырауқұлақтай отырып, Емендерше тұрайық. Тұрайық отырайық, Тұрайық отырайық Партамызға тып-тыныш жайғасайық. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Шығармашылық жұмыс
Қорытынды |
Балалар сіздерге қосымша материал беремін. Сіздер бүгінгі өтіп жатқан мысалға ұқсас екінші мысалды оқи отырып, екі мысалдағы кейіпкерлерлерге сипаттама жазасыңдар. Ол үшін сіздердің алдарына постер таратамын. Сіздерге 7 минут уақыт беремін. Белгі бергенде аяқтайсыңыз. - Қаңбақ қандай? - Бидай қандай? - Жантақ қандай?
* Венн диограммасы Жантақ Қаңбақ
* «Блум» таксаномиясы бойынша сұрақтар: - Мысалда нелер туралы айтылады? - Қаңбақ қандай кейіпкер? - Осы мысалға байланысты қандай мақал-мәтілдер білесіңдер? - Өмірде Қаңбаққа, Жантаққа ұқсас адамдар бар ма? - Жантақ пен Қаңбақ мінездес досын болса оларға не дер едің? - Мысал соңындағы екі шумақ туралы не айтар едіңдер? Неде олай дейді? |
Оқушылар жұмыстанады.
Жантақ Қаңбақ
өзімшіл Жеңіл Әдепс Ақымақ Мақтаншақ
- Қаңбақ пен жантақ туралы айтылады. - Мақтаншақ, тентек, өзімшіл т.б. - Әдепті бала арлы бала Әдепсіз бала сорлы бала. - ия, бар.
- |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау |
- Әр топ басшыларынан сұрайық, қай оқушы тақтада ілулі тұрған критерий бойынша жұмыстанды? Сол оқушыға неше деген баға қояр едің? Олар сол бағаға лайық па? |
(Әр топ басшылары өз тобындағы белсенді қатысқан оқушыларға өздері баға қояды.) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Үйге тапсырма |
148-149 мәнерлеп оқу. Мазмұны бойынша сүрет салу |
|
Соңғы жарияланған материалдар тізімі
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.
История открытые уроки по истории |
Педагогика открытые уроки по педагогике |
Биология открытые уроки по биологии |
Информатика открытые уроки по информатике |
Математика открытые уроки по математике |
Физика открытые уроки по физике |
Химия открытые уроки по химии |
Разное открытые уроки |
География Открытые уроки по географии |
русский язык |