Нұрсұлу Әшімтаева
Е.Қашағанов атындағы орта мектептің тарих пәні мұғалімі
Қордай ауданы
Сабақтың тақырыбы: 1867-1868 жылдардағы «Басқару туралы уақытша
ережелер»
Мақсаты: 1867-1868жж Қазақстанда жүргізілген әкімшілік басқарудағы өзгерістер сұлтандар тобын өкімет билігінен біржолата ығыстырып, жалпыимпериялық басқару тәртібін енгізгені туралы білім қалыптастыру
Оқушылар үшін нәтижесі: 1867-1868 жылдардағы «Басқару туралы уақытша ережелер», облыс, уезд, болыс жəне ауылдардағы əкімшілік басқарудағы өзгерістер туралы оқып біледі. Тарихи деректерді салыстыра отырып, қорытынды шығаруға, еске сақтау қабілетін жетілдіруге үйренеді
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Әдісі: Өзара белсенділікті арттыру әдісі, СТО стратегиялары
Көрнекілік: Кесте, үлестірмелер, интерактивті тақта, эо, карта
Сабақтың барысы:
Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру
Мұғалім музыка әуенімен сыныпқа жайлап позитивті ой шақыратын сөздер айтады
Көздерін жұмып отырып, мұғалімнің айтқанын ой електерінен өткізеді.
Қызығушылықты ояту.
4 топқа бөлу: «алғырлар, ойшылдар, тапқырлар, зеректер» сөздері арқылы
Миға шабуыл: 1.«Аяқталмаған тезис» - өткен сабақтарда таныс болған ұғымдарды анықтау
1тапсырма- Патша үкіметі 1867-1868 жылдары Қазақстан аумағында әкімшілік реформа жүргізді. Оның мақсаты------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
2 тапсырма- 1822,1824 ж жүргізілген реформалар ХІХ ғ 60 ж қарай --------------------------------------------------------------------------------------------------------------
3 тапсырма - Өлкенің өзіндік ерекшеліктерін зерттеу үшін және оны басқару ----------------------------------------------------------------------------------------------------
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
«Кілт сөздерді тап» ойыны:
1865 ж------------ Гирстың басшылығымен ----------------------------------------------------------------------------------------------------------- құрылды
Жаңа ережені ------------------------------------------------------------------------- қатыстырылмады.
1867 ж ----------------------------------------------------------------------------------------қол қойды.
1868ж--------------------------------------------------------------------------------------------------бекітті.
Басқарудың---------------------------------------------------------------енгізу көзделді.
----------------------------------реформалар------------------------------------------------------қамтыды.
Облыстардың басына ----------------------------------------------------------------------- тағайындалды.
Әкімшілік басқарудың ең төменгі сатысында ----------іріктеліп алынған-------------------------------------------------------------------тұрды.
Сұлтандар ---------------------------------------------------- босатылып, --------------тағайындалды.
Ойымдағыны тап: 2,3,5 сандарды оқиғамен байланыстырып айтады.
Сергіту сәті «жаңбыр жауды»
Қызығушылықты ояту.
Топтарға бөлу « мәжіліс, қазына, денсаулық,жер комитеті, тарихшы
Жаңа сабақ Мағынаны тану:
Сынып оқушыларын топтарға бөліп тапсырма беремін
1 Мәжіліс тобы- Сайлау жүйесіндегі өзгерісті ашып көрсетеді.
2 Қазына тобы- Қазыналық жүйе және міндетті атқарылатын борыштар
3 Денсаулық – Денсаулық сақтау саласындағы өзгерістерді топтастырады
4 Жер комитеті тобы– Жерді пайдалану тәртібі
5 Тарихшылар- Реформаның отаршылдық сипатын анықтайды
Соңғы жарияланған материалдар тізімі
Бөлім: Материалы / Тарихтан ашық сабақтар |
Көрсетілім: 6060 |
|
|
|
1867-1868ж " Басқару туралы уақытша ережелер"
Е.Қашағанов атындағы орта мектептің тарих пәні мұғалімі
Қордай ауданы
Сабақтың тақырыбы: 1867-1868 жылдардағы «Басқару туралы уақытша
ережелер»
Мақсаты: 1867-1868жж Қазақстанда жүргізілген әкімшілік басқарудағы өзгерістер сұлтандар тобын өкімет билігінен біржолата ығыстырып, жалпыимпериялық басқару тәртібін енгізгені туралы білім қалыптастыру
Оқушылар үшін нәтижесі: 1867-1868 жылдардағы «Басқару туралы уақытша ережелер», облыс, уезд, болыс жəне ауылдардағы əкімшілік басқарудағы өзгерістер туралы оқып біледі. Тарихи деректерді салыстыра отырып, қорытынды шығаруға, еске сақтау қабілетін жетілдіруге үйренеді
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Әдісі: Өзара белсенділікті арттыру әдісі, СТО стратегиялары
Көрнекілік: Кесте, үлестірмелер, интерактивті тақта, эо, карта
Сабақтың барысы:
Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру
Мұғалім музыка әуенімен сыныпқа жайлап позитивті ой шақыратын сөздер айтады
Көздерін жұмып отырып, мұғалімнің айтқанын ой електерінен өткізеді.
Қызығушылықты ояту.
4 топқа бөлу: «алғырлар, ойшылдар, тапқырлар, зеректер» сөздері арқылы
Миға шабуыл: 1.«Аяқталмаған тезис» - өткен сабақтарда таныс болған ұғымдарды анықтау
1тапсырма- Патша үкіметі 1867-1868 жылдары Қазақстан аумағында әкімшілік реформа жүргізді. Оның мақсаты------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
2 тапсырма- 1822,1824 ж жүргізілген реформалар ХІХ ғ 60 ж қарай --------------------------------------------------------------------------------------------------------------
3 тапсырма - Өлкенің өзіндік ерекшеліктерін зерттеу үшін және оны басқару ----------------------------------------------------------------------------------------------------
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
«Кілт сөздерді тап» ойыны:
1865 ж------------ Гирстың басшылығымен ----------------------------------------------------------------------------------------------------------- құрылды
Жаңа ережені ------------------------------------------------------------------------- қатыстырылмады.
1867 ж ----------------------------------------------------------------------------------------қол қойды.
1868ж--------------------------------------------------------------------------------------------------бекітті.
Басқарудың---------------------------------------------------------------енгізу көзделді.
----------------------------------реформалар------------------------------------------------------қамтыды.
Облыстардың басына ----------------------------------------------------------------------- тағайындалды.
Әкімшілік басқарудың ең төменгі сатысында ----------іріктеліп алынған-------------------------------------------------------------------тұрды.
Сұлтандар ---------------------------------------------------- босатылып, --------------тағайындалды.
Ойымдағыны тап: 2,3,5 сандарды оқиғамен байланыстырып айтады.
Сергіту сәті «жаңбыр жауды»
Қызығушылықты ояту.
Топтарға бөлу « мәжіліс, қазына, денсаулық,жер комитеті, тарихшы
Жаңа сабақ Мағынаны тану:
Сынып оқушыларын топтарға бөліп тапсырма беремін
1 Мәжіліс тобы- Сайлау жүйесіндегі өзгерісті ашып көрсетеді.
2 Қазына тобы- Қазыналық жүйе және міндетті атқарылатын борыштар
3 Денсаулық – Денсаулық сақтау саласындағы өзгерістерді топтастырады
4 Жер комитеті тобы– Жерді пайдалану тәртібі
5 Тарихшылар- Реформаның отаршылдық сипатын анықтайды
Соңғы жарияланған материалдар тізімі
Автор ашимтаева нурсулу абдалимовна
Жамбыл облысы Қордай ауданы Кенен ауылы № 42 орта мектебі
Информация
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.
Бөлімдер
Авторлық бағдарлама |
Коучинг жоспарлары |
Мектеп әкімшілігі |
Мектептен тыс мекемелер |
Сыныптан тыс жұмыс |
Оқушымен жұмыс |
Тәрбие сағаты |
Ата-аналармен жұмыс |
Қосымша жинақтар |
Бастауыш сыныпқа арналған ашық сабақтар |
Қазақ тілінен ашық сабақтар |
Әдебиеттен ашық сабақтар |
Открытие уроки по русскому языку |
Уроки литературы |
Ағылшын тілінен ашық сабақтар |
Биологиядан ашық сабақтар |
Химиядан ашық сабақтар |
Физикадан ашық сабақтар |
Математикадан ашық сабақтар |
Информатикадан ашық сабақтар |
Тарихтан ашық сабақтар |
Географиядан ашық сабақтар |
Адам және қоғам пәнінен ашық сабақтар |
Психологиядан ашық сабақтар |
АӘД пәнінен ашық сабақтар |
Өзін-өзі тану пәнінен ашық сабақтар |
Құқықтан ашық сабақтар |
Экономикадан ашық сабақтар |
Музыкадан ашық сабақтар |
Технологиядан ашық сабақтар |
Дене шынықтыру пәнінен ашық сабақтар |
Сызу сурет пәндерінен ашық сабақтар |