|
|
Реттік сан есімдер. Біздің сынып.
Сабақтың тақырыбы: Реттік сан есімдер. Біздің сынып.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Сан есімнен алған білімдерін пысықтау. Сан есімді сөйлем ішінен тауып, оған дұрыс сұрақ қоя білуге үйрету. Сауатты, таза жазуға дағдыландыру. Цифрмен берілген сан есімдерді жазумен жаза білуге үйрету.
Дамытушылық: Сөз таптары туралы ой өрісті дамыту. Аударма жұмысына көңіл бөліп, әр түрлі тапсырмалар орындату арқылы оқушылардың қисынды ойлау қабілетін дамыту.
Тәрбиелік: Оқушыларды ұйымшылдыққа, ізденімпаздылыққа, шығармашылықпен жұмыс істеуге тәрбиелеу.
Сабақтың көрнекілігі: слайдтар, тірек-сызбалар.
Сабақтың түрі: қайталау сабағы.
Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, көрнекілік, ізденіс
Пәнаралық байланыс: Әдебиеттік оқу, математика
Сабақтың барысы:
І.Ұйымдастыру кезеңі
а) Сәлемдесу, балалардың көңіл- күйлерін жинақтау. Сабаққа деген құлшылықтарын ыңғайландыру.
-Сәлеметсіздер ме, балалар.
-Бүгін нешесі?
-Аптаның қай күні?
-Сейсенбі аптаның нешінші күні?
-бүгін ауа райын қандай?
Тақтаға назарларыңды аударыңдар. Сөздерді мәнерлеп оқимыз, аударамыз.
Бір, мектеп, алты, жаңа, шырын, алғыс, күнде, спортзал, жылқы, мысық, ағаш, парта, айран, үзіліс, сүт, кітап, он, қалам, гүл, сегіз, дәптер, доп, терезе, жеті, қатар, үш.
ІІ. Жаңа сабақ
Тапсырма:
Сөздерді қалауларың бойынша бірнеше қатарға топтастырып жазыңдар, не себептен солай топтастырдыңдар, түсіндіңдер.
(Сгруппируйте слова, разделив на столбцы)
Бір алты он сегіз жеті үш |
мектеп парта спортзал кітап терезе дәптер үзіліс қалам гүл қатар |
айран шырын сүт |
мысық жылқы |
доп |
алғыс жаңа ағаш күнде |
ІҮ. Бір, алты, он, сегіз, жеті, үш (тақтада жазылған сөздерді оқиды, орыс тіліне аударады)
Тапсырма:
Бұл қандай сан есімдер? Оларды реттік сан есімдерге айналдырыңдар.
Жұрнақтарын белгілеңдер. Сан есімдермен сөйлемдерді құрастырып, орыс тіліне аударыңдар.
Какие это числительные? Преобразуй их в порядковые. Составьте предложения.
Сурет бойынша әңгіме құрау.
Ү. Жаттығуларды орындау:
- 30 бет, 3-тапсырма
- 31 бет, 2-тапсырма
ҮІ. Шығармашылық жұмыс.
1.Бір ғасырда ... жыл бар.
Бір тәулікте ... сағат бар.
Бір жылда ... ай бар.
Бір айда ... күн бар.
Бір аптада ... күн бар.
ҮІІ. Сергіту сәті
ҮІІІ. Сабақты қорытындылау:
Сабақта біз не істедік?
- Топпен жұмыс жасадық
- Сөздерді топтарға бөлдік
- Есептік және реттік сан есімдердмен жұмыс жасадық
- Сурет бойынша әңгіме құрастырдық
- Жаттығуларды орындадық.
|
Тема и основные цели и результаты урока Сабақтың негізгі мақсаты мен нәтижелері |
Активные формы работы (ГР, ПР, ИР) Белсенді жұмыс түрлері (ТЖ, ЖЖ, ЖДЖ) |
Использование ОдО ОО қолдану |
Вовлечение всех учеников в классе (талантливых и одарённых) Сыныптағы барлық оқушыларды жұмылдыру (дарынды балалар) |
Помощь в преодолении языкового барьера Тілдік кедергілерді жеңуге үйрету |
Установление, что все ученики научились тому, что запланировано и что от них ожидали Барлық оқушылардан жоспарлағанын және алған білім-біліктерін айқындау |
|
Сабақтың тақырыбы: Реттік сан есімдер. Біздің сынып. Тақырып бойынша өз ойын жүйелі түрде әңгімелеуге үйрету, реттік сан есімдерді өз орнымен пайдалана білуге машықтандыру. Аударма жұмысына көңіл бөліп, әр түрлі тапсырмалар орындату арқылы оқушылардың қисынды ойлау қабілетін дамыту. Сынып ішіндегі жабдықтарды ұқыпты пайдалана білуге, оларды сақтауға баулу.
|
Пішіндер арқылы топтарға бөлініп отырғызу Мәселені шешуге жағдай туғызу. Тақтаға назарларыңды аударыңдар. Сөздерді мәнерлеп оқыту, аударартқызу. Тапсырма: Сөздерді қалауы бойынша бірнеше қатарға топтастырып жаздыру Бір, алты, он, сегіз, жеті, үш. Тапсырма: Бұл қандай сан есімдер? Оларды реттік сан есімдерге айналдыр. Жұрнақтарын белгіле. Сан есімдермен сөйлемдерді құрастырып, орыс тіліне аудар. Сурет бойынша әңгіме құрау Өз жұмыстарын ұсынып қорғау
Жаттығуларды орындау:
Сергіту сәті
|
Оқушылардың арасынан экспертті сайлап, бағалау.
Презентация жасаған кезінде мұғалім өз пікірін ұсынады |
интербелсенді жұмыс түрлері барлық оқушыларды оқу үрдісіне жұмылдырады.
Дарынды балалар басқа оқушыларға көмегін көрсетеді |
Оқушыларға сурет бойынша әңгіме құрауға тапсырма беру
Сөздік жұмыс |
Жасаған презентациялар арқылы өз байқағандарын әңгімелеу, сабақтың жаңа түріне көзқарастарымен бөлісу |
3 «В» сыныбында қазақ тілі пәнінен
«Реттік сан есім. Біздің сынып»тақырыбы бойынша өткізілген сабағына мұғалімнің өзіндік сараптамасы
Сыныптың қысқаша мінездемесі:
Білім сапасы: 50%
үлгерімі: 100% сыныптағы оқушылардың тәртіптері оңтайлы, ұқыпты.
Сабақтағы оқушылар саны: (см.)
Осы сабақ 45 минутқа жоспарланған
Сабақтың типі:
Алған білімдерін қайталау, пысықтау
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Сан есімнен алған білімдерін пысықтау. Сан есімді сөйлем ішінен тауып, оған дұрыс сұрақ қоя білуге үйрету. Сауатты, таза жазуға дағдыландыру. Цифрмен берілген сан есімдерді жазумен жаза білуге үйрету.
Дамытушылық: Сөз таптары туралы ой өрісін дамыту. Аударма жұмысына көңіл бөліп, әр түрлі тапсырмалар орындату арқылы оқушылардың қисынды ойлау қабілетін дамыту.
Тәрбиелік: Оқушыларды ұйымшылдыққа, ізденімпаздылыққа, шығармашылықпен жұмыс істеуге тәрбиелеу.
Сабақтың көрнекілігі: слайдтар, тірек-сызбалар.
Сабақтың түрі: қайталау сабағы.
Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, көрнекілік, ізденіс
Пәнаралық байланыс: Әдебиеттік оқу, математика
Сабақтың негізгі кезеңдері:
- Ұйымдастыру кезеңі
- Жаңа сабақ
- Тапсырмаларды орындау
- Жаттығуларды орындау:
- Шығармашылық жұмыс.
- Сергіту сәті
- Сабақты қорытындылау , бағалау
Сөздік диктант, сөздерді топтастыру, топтастырған себептерін дәлелдеу. Сынып бөлмесін сипаттау, тындалым, айтылым, ауызша сөйлеу, сурет бойынша әңгіме құрау. Теориялық білімдерін жеткізе білу, аударма жұмысы, сөздерді талдау, сөздердің жұрнақтарын ажырату. Оқушылардыі ұжымдық, топтық, жұптық жұмыстары, дидактикалық материалдардың мәні мен мағынасы жағынан тиімділігі, түрлі жұмыстар арқылы сабақтың міндеттері жүзеге асырылды
Сабақтың әдіс- тәсілдері:
Жартылай ізденіс жұмысы (мұғалімнің жетекшілігімен топтық жұмысы орындалды, оқушылар өздерінің алған білімдерін суретпен, сызбамен, демек еркін түрде жеткізе білді), берілген тапсырмаларды толығымен орындады.
Сабақтың көрнекілігі:
Сабаққа деген қызығушылықтарын ояту, білмге деген құзырлығын арттыру, зейіндерін, есте сақтау қабілеттерін дамыту мақсатында мен мультимедиялық презентацияны таңдадым.
Осы сабақта келесі технологиялардыі элементтері пайдаланылды:
- Оқушылардың денсаулықтарын арттыратын технологисы;
- Ұжымдық оқыту әдісі;
- Жеке, тұлғаға бейімделген оқыту технологиясы;
- Ақпараттық- коммуникациялық технологиясы
Сабақтың құрымдылық кезеңдері көздеген міндеттерге және білім мазмұнына сәйкес айқындалған
- Балалардың сабаққа ынталандырылды, психологиялық- техникалық, санитарлық жағдай жасалды.
- Білімдерінің айқындалуы (теориялық тақырыпты шолу)
- Оқушыларға мақсат пен міндеттерін айқындау
- Сабақтың қайталау және жаңа тақырыптың мазмұнын өзіндік ашу, топтық жұмыс арқылы сыныптастары алдында даярлаған жұмыстарын жеткізу, дәлелдеу
- Емлелерге байланысты тапсырмаларды орындау (жұрнақтарды белгілеу)
- Сабақтың қорытындысын шығару, өзіндік бағалау, жасаған жұмыстарын сараптау, талдау
- Үй тапсырмасы берілді, талданды.
- Қоршаған ортамен және пәнаралық байланыс іске асырылды (сынып бөлмесін сипаттау, терезелердің санын, ауа райы мен жыл мезгілін айқындау).
Сабақ барысында оқушыларға тиімді жағдай жасалды, «мұғалім- оқушы, оқушы- оқушы» қарым-қатынас болды.
Сабақтың олқылықтары:
- Үй тапсырмасын тексеру кезінде уақытты үнемдеу;
- Топтағы жұмыстың жетіспеушіліктері.
Самоанализ
урока казахского языка в 3 «В» классе
«Порядковые числительные, наш класс»
учителя казахского языка Сагинтаевой А.К.
Краткая характеристика класса:
процент качества знаний: 50%
процент успеваемости: 100% класс организован, дисциплинирован.
На уроке присутствовало (см.)
данный урок рассчитан на 45 минут, является 2-ым в теме
Тип урока:
Повторение и обобщение усвоенного материала.
Оборудование урока:
интерактивная доска, мультимедийные презентации с содержанием темы и необходимыми грамматическими заданиями.
Содержание урока:
Соответствует учебной программе, поставленным задачам, способствовало формированию умения грамматического разбора.
Тип и структура урока:
Комбинированный, работа в группах.
Задачи урока:
Образовательные: по лексической теме - расширить знания о классе, как помещении, по грамматической теме- повторить и обобщить понятия о числительных, порядковых числительных.
Развивающие: Создавать мотивационную основу для восприятия учебного материала. Формировать коммуникативные умения учащихся перевода слов, предложений, текстов с русского на казахский и с казахского на русский язык, развивать внимание, память и мышление.
Воспитательные: воспитывать у учащихся культуру общения, взаимоуважение, прививать интерес к казахскому языку.
Задачи урока реализовались:
Образовательные- в работе по группированию слов из словарного диктанта, описанию классной комнаты
Развивающие- через монологическую речь при воспроизведении теоретического материала, комментировании ответов, составление рассказа, перевод текста с одного языка на другой, разбор слов по составу (обозначение суффиксов), преобразование числительных в порядковые с помощью суффиксов -ыншы, -інші, -ншы, -нші
Воспитательные- через подбор дидактического материала, через групповую форму работы на уроке.
Метод урока:
Частично- поисковый (знания не давались в готовом виде, их необходимо было добывать самостоятельно по руководством учителя), осуществлён творческий характер познавательной деятельности (через составление и предложений)
Форма урока:
Мною была выбрана форма урока с использованием мультимедийной презентации с целью повышения мотивации познавательного интереса учеников к уроку, развития их воображения, внимания, видов памяти.
На данном уроке использвались технологии:
- Здоровьесберагающие технологии;
- Технологии коллективного сотрудничества;
- Технологии ЛОО;
- ИКТ
Все структурные элементы урока были выдержаны в соответствии с поставленными целями и содержанием материала
- Организационный момент, характеризовался внешней и внутренней психологической готовностью учащихся к уроку
- Актуализация знаний (повторение теоретического материала)
- Постановка учебной задачи (создание проблемной ситауции)
- Открытие учащимися нового материала (самостоятельная презентация собственной продукции, отражение лексического и грамматического материала через групповую работу на плакате в произвольной форме)
- Грамматические разборы (обозначение суффиксов, образующих порядковые числительные)
- Итог урока, рефлексия и оценивание групп (по листу суммативного оценивания работы в группах), самооценивание членов групп, «разбор полетов»
- Дано домашнее задание.
- Осуществлена связь с окружающим миром, межпредметная связь.
Работа на уроке была построена на фоне благоприятного психологического микроклимата, доброжелательного характера общения: «учитель- ученик, ученик- ученик».
Недочёты в работе:
- Неррациональное использование времени при проверке домашнего задания;
- Несовершенная форма работы в группе.
Соңғы жарияланған материалдар тізімі
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.
История открытые уроки по истории |
Педагогика открытые уроки по педагогике |
Биология открытые уроки по биологии |
Информатика открытые уроки по информатике |
Математика открытые уроки по математике |
Физика открытые уроки по физике |
Химия открытые уроки по химии |
Разное открытые уроки |
География Открытые уроки по географии |
русский язык |