|
|
М. Мақатаев «Аққулар ұйықтағанда»
Сабақтың тақырыбы: М. Мақатаев «Аққулар ұйықтағанда»
Сабақтың мақсаты:
Білімділігі: М. Мақатаевтың өмірі мен шығармашылығымен таныстырып «Аққулар ұйықтағанда» поэмасының, тақырыбын, идеясын ашу
Тәрбиелік: қазақ халқының өмірге, халықтық салт-дәстүрге бай халық екендігін баса айту мейірімділікке тәрбиелеу.
Дамытушылық: оқушылардан мәтін мазмұнын көркемдеп өз сөздерімен жеткізуге, еркін сөйлеуге, мәнерлеп оқуға, тіл байлығын дамытуға көңіл бөлу
Сабақтың түрі: дәстүрлі емес
Сабақтың типі: аралас (І кезең-5 минут, ІІ кезең-25 минут, ІІІ кезең-15 минут)
Сабақтың мазмұны: І-ІІІ кезеңдік тапсырмалар (төменде оқушының жұмыс дәптерінде және мұғалімге арналған жауаптар- кілтінде берілген)
Сабақтың әдісі-тәсілі
І кезеңде: сұрақ-жауап;
ІІ кезеңде:
- а) оқулықпен жұмыс;
- ә) семантикалық карта;
- б) топтастыру;
- в) шығармашылық жұмыс
ІІІ кезеңде: үш деңгейлік тапсырмаларды өз бетімен біртіндеп орындату арқылы бағалау әдістері
Формасы:
І кезеңде – фронтальды, жеке;
ІІ кезеңде
- а) топтық
- б) Фронтальдық
- в) ұжымдық
ІІІ кезеңде – жеке
Көрнекіліктер:
І кезеңде: слайдтар
ІІ кезеңде: а) оқулық слайдтар;
б) оқулық, жұмыс дәптері;
в) оқулық, жұмыс дәптері, тақта, бор.
ІІІ кезеңде: жұмыс дәптері, тақтадағы «ашық журнал», мұғалім мен оқушылардың жеке журналдары.
Тақырыбы: М.Мақатаев «Аққулар ұйықтағанда»
Сабақтың кезеңдері |
Оқушыларға берілетін тапсырмалар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
І Ұйымдастыру кезеңі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Көпір тапсырмалары |
Ой шақыру Төмендегі сұрақтарға жауап беріңіз
Жауабы: М.Мақатаев Алматы облысы, Райымбек ауданына қарасты Қарасаз деген жерде дүниеге келген.
Жауабы: «Қош махаббат», «Райымбек», «Аққулар ұйықтағанда»
Жауабы: Поэманың негізгі кейіпкері – көл еркесі аққулар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Теориясы «Білу» (кім? не? қашан? қайда? не істеді?) |
Бос орынған өажет сөзді жаз
Аққулар аман-есен қайтқанынша, Суына жетімкөлдің шөлдейтұғын, Суымен сырқаттарын емдейтұғын.
«Аққуменен баланы аластаңдар» Деді-дағы жәйімен жөнеп кетті.
Апырай қалай, қалай барам? Атармын аққу құсты қалай ғана?
Адуынды жан екен алған жары: Жалғыз ұлдан артық па, жалған бәрі? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Теориясы «Түсіну» (неге? себебі? неліктен? не үшін?) |
Сұрақтарға жауап беріңіз Аққуды неге қасиетті құс деп атайды?
Өрген мол, өскен-шырша абайлаған, Барлығы қасиетке қарайлаған.
Себебі: Баласы үшін өлімге де баратын ана қасиетке – аққуға оқ атты. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Теориясы «Талдау» (салыстыр айырмашылығы неде?)
|
Кестені толтырыңыз
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Теориясы «Жинақтау» (қорытынды шығар, анықтама бер) |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Практикасы «Қолдану» (өзгертілген жағдайдағы тапсырмалар болу керек)
|
Мәтіннен эпитетті табыңдар Құс аппақ, айдын аппақ, нұр да аппақ, Айдын көл астан-кестен лайланды Жаны сұлу ақ еркем, ары сұлу. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Практикасы Бағалау (сен қалай ойлайсын? Не істер едін)
|
Ақын ойына қосыласың ба? Өз ойынды жаз |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Теориясы «Білу» (кім? не? қашан? қайда? не істеді?) |
ІІІ. Бағалау кезеңі (жеке жұмыс) Деңгейлік тапсырмаларды орындап, балл жинаңыз. 1 деңгей Тест
а) 1931 ж 18 наурыз ә) 1931 ж 9 ақпан б) 1931 ж 23 қаңтар
а) Мақпал ә) Зере б) Тиын
а) Махаббат ә) Қош, махаббат б) Садақ иген
а) Мұқағали ә) Мұқағали б) Мұқамбетқали
а) Мовр ә) Аққулар ұйықтағанда б) Алтай-Атырау
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Теориясы «Қолдану» (өзгертілген жағдайдағы тапсырмалар болу керек)
|
Оқулықпен жұмыс Поэманың әр бөліміне ат қойыңдар «Ақын және Аққу», «Жетімкөлдің аққулары», «Ана-мерген», «Бала-аққу-ана» |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Теориясы «Түсіну» Неге? себебі? Неліктен? не үшін?
|
ІІ деңгей Көл неге «Жетімкөл» деп атанған? Жауабы: «Аққуы жоқ көл жетім»-дегендей, аққуынан айырылған көл жетімсіреп «Жетімкөл» атанды. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Теориясы «Жинақтау» (салыстыр, айырмашылығы неде? Деген сұрақтар қатыстырылған тапсырмалар болу керек) |
Топтастыру Журналист Ақын
Мұқағали
Әдебиетші Ұстаз Ақиық Ақын |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Практикасы «Қолдану» (өзгертілген жағдайдағы тапсырмалар болу керек) |
Поэмадағы түсініксіз сөздерді жазып шық? Налытпасын – ренжітпеген Бошалаған – көрінген |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Теориясы «Жинақтау» Қорытынды шығар, анықтама бер |
ІІІ деңгей Шығарманың компазициялық құрылысына талдаңыз
Жетімкөл, оның маңы аққулар
Бала ауырып жатыр
Табиғаттың сұлулығына кереметіне таң қалған ана.
Ананың ойы, баласының есіне түсуі, келген мақсатын ойлауы
Ананың екі жақты көңіл күйі
Ананың аққуды атуы
Баланың қайтыс болуы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Практикасы «Баға беру» (сен қалай ойлайсың? Не істер едің?) |
Ананың іс-әрекетіне баға беріңіз «Көлдің сәні-аққулар» ойтолғау |
Тақырыбы: М.Мақатаев «Аққулар ұйықтағанда»
Сабақтың кезеңдері |
Оқушыларға берілетін тапсырмалар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
І Ұйымдастыру кезеңі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Көпір тапсырмалары |
Ой шақыру Төмендегі сұрақтарға жауап беріңіз
Жауабы: М.Мақатаев .............................................................................. деген жерде дүниеге келген.
Жауабы: ..........................................................
Жауабы: Поэманың негізгі кейіпкері – ......................................... |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Теориясы «Білу» (кім? не? қашан? қайда? не істеді?) |
Бос орынған өажет сөзді жаз
Аққулар ............................ қайтқанынша, Суына .............................. шөлдейтұғын, Суымен ......................... емдейтұғын.
«Аққуменен баланы ............................» Деді-дағы .......................... жөнеп кетті.
Апырай қалай, қалай .................? Атармын ............. құсты қалай ғана?
.............. жан екен алған жары: Жалғыз ұлдан артық па, жалған бәрі?
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Теориясы «Түсіну» (неге? себебі? неліктен? не үшін?) |
Сұрақтарға жауап беріңіз Аққуды неге қасиетті құс деп атайды?
Өрген мол, өскен-шырша абайлаған, Барлығы қасиетке қарайлаған.
Себебі: .................................. өлімге де баратын ана ................. – аққуға ....... атты. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Теориясы «Талдау» (салыстыр айырмашылығы неде?)
|
Кестені толтырыңыз
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Теориясы «Жинақтау» (қорытынды шығар, анықтама бер) |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Практикасы «Қолдану» (өзгертілген жағдайдағы тапсырмалар болу керек) |
Мәтіннен эпитетті табыңдар .......... аппақ, айдын .............., нұр да аппақ, ..................... көл астан-кестен лайланды ................ сұлу ......... еркем, .......... сұлу. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Практикасы Бағалау (сен қалай ойлайсын? Не істер едін)
|
Ақын ойына қосыласың ба? Өз ойынды жаз |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Теориясы «Білу» (кім? не? қашан? қайда? не істеді?) |
ІІІ. Бағалау кезеңі (жеке жұмыс) Деңгейлік тапсырмаларды орындап, балл жинаңыз. 1 деңгей Тест 1. Мұқағалидың туған күні, жылы? а) 1931 ж 18 наурыз ә) 1931 ж 9 ақпан б) 1931 ж 23 қаңтар 2. Ақынның әжесі кім? а) Мақпал ә) Зере б) Тиын
а) Махаббат ә) Қош, махаббат б) Садақ иген
а) Мұқағали ә) Мұқағали б) Мұқамбетқали
а) Мовр ә) Аққулар ұйықтағанда б) Алтай-Атырау
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Соңғы жарияланған материалдар тізімі
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.
История открытые уроки по истории |
Педагогика открытые уроки по педагогике |
Биология открытые уроки по биологии |
Информатика открытые уроки по информатике |
Математика открытые уроки по математике |
Физика открытые уроки по физике |
Химия открытые уроки по химии |
Разное открытые уроки |
География Открытые уроки по географии |
русский язык |