|
|
Сөйлем. Сөйлемнің түрлері.
Тақырыбы: Сөйлем. Сөйлемнің түрлері
Қолданылған модульдер: Сыни тұрғыдан ойлау, оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер, оқыту үшін оқуда АКТ-ны пайдалану, талантты және дарынды балаларды оқыту, оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту оқу, оқытуды басқару және көшбасшылық, оқыту үшін бағалау және оқытуды бағалау.
Стратегиялар: Шеңбер стратегиясы, миға шабуыл, жұптық әңгіме, жеке, жұптық, топтық жұмыстар, «Жиынтық бағалау», «Топтастыру» әдісі, «Серпілмелі сауал» стратегиясы
Мақсаты: Оқушылардың сыни тұрғыдан ойлауы арқылы сөйлем және сөйлемнің түрлері жайлы білімдерін молайту.
Міндеттері: 1. Берілген тапсырмаларды топпен талдай отырып, өз ойларын жинақтай білуге итермелеу.
2. Тақырып төңіргінде оқушылардың көзқарасын дамыту.
3. Әділ бағалауға тәрбиелеу
Сабақтың кезеңдері Уақыт |
Мазмұны |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушылардың іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар: іс-әрекеттер үшін маған не керек? |
Кіріспе 3 мин
Тұсау кесер 5 мин
Негізгі бөлім 27 мин
Қорытынды 10 мин |
Психологиялық ахуал. «Шаттық шеңбері».
Өткенді қайталау.
Топқа бөліу. Оқушылар бірлесе жұмыс істеу үшін топқа бөлінеді. (Оқушылар әртүрлі қима қағаздарын таңдап, әр топқа бөлінеді). Қима қағаздарда жасырынған әріптерді Ретімен орналастыру арқылы сөз құрап шығарады.
Ой қозғау. Сөйлем. Сөйлемнің түрлері Алтын ережелерді қайталау
Оқулықпен жұмыс. Сөздерді салыстырып оқу. Қайсысы сөздер, қайсысы сөйлемдер екенін анықтау.
Ережемен жұмыс Сөйлем аяқталған ойды білдіреді.Сөйлемнен соң не нүкте (.), не сұрау беелгісі (?), не леп белгісі (!) қойылады.
АКТ-мен жұмыс 165-жаттығу Қызылмен берілген сөздерді сөйлемнің мазмұнына қарай өзгертіп жазу.
Сергіту сәті
«Топтастыру» стратегиясы Топтық жұмыс 166-жаттығу Берілген қима қағаздардағы сөздерді ретімен орналастырып, сөйлемдер құрастырып, дәптерге жазу. Дыбыстық талдау жасау жұмысы 1-топ: теуіп 2-топ: Ақан 3-топ: қалды 4-топ: төмен Сөздеріне дыбыстық талдау жасайды.
Шығармашылық тапсырма Суреттер бойынша әр топ 3 сөйлем құрастырады.
«Сөз ойла, көп ойла!» 1-топ: Кемпірқосақ 2-топ: Адыраспан 3-топ: Сауысқан 4-топ: Қарқаралы Сөздерінің әріптерін қолданып, түрлі сөздер құрастырады.
«Адасқан әріптер» ойыны Әр топқа тапсырмалар үлестіріліп беріледі.
Бекіту 167-жаттығу Берілген сөйлемдерді соңына қойылған тыныс белгісіне сай ырғақпен оқы. Бұл сөйлемдердің айтылу мақсаты әр түрлі екенін дәлелде.
Рефлексия «2 жұлдыз, 1 тілек»
Бағалау Формативті бағалау. Жиынтық бағалау.
Үйге Тапсырма 168-жаттығу. Ребусты шешіп, шешуіндегі сөзге әңгіме құру
|
Сәлемдесемін, оқушыларды шаттық шеңберіне тұрғызуға әрекет жасаймын.
Оқушыларды ішкі, сыртқы шеңберге тұрғызамын.
Оқушыларға 4 түсті қима қағаздар ұсынылады.
Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен таныстырамын.
Тапсырманы түсіндіремін. Тапсырманың орындалуын қадағалаймын.
Ережемен оқушыларды таныстырамын.
Тапсырманы ұсынып, оның орындалуын қадағалаймын.
Таныстырылымды әуенімен қосамын. Өзім де қимылдарды жасаймын.
Әр топқа тапсырма үлестіремін
Оқушылардың тапсырманы дұрыс орындауын қадағалайды.
Мұғалімнің басшылығымен оқушылар тапсырманы орындайды.
Оқушылардың тапсырманы орындауын қадағалайды.
Тапсырманың орындалуын қадағалайды.
Оқушыларға тапсырманы түсіндіріп, орныдалуын қадағалайды.
Диалогті өрбіту үшін қосымша сұрақтар береді. Стикерлер таратады.
Оқушалрдың сабақ бойы жинаған смайликтері арқылы бағалау
Күнделікпен жаттығуды жаздырту
|
Шеңберге тұрады. Әуен ырғағымен тербетіліп билейді.
Оқушылар бір-біріне доп лақтыру арқылы өткен материалдарды сұрақ қою арқылы еске түсіреді.
Әр оқушы қима қағазын алады, өз түстеріне қарай топтарға орналасады. Сөз құрастырады
Оқушылар сабаққа өз мақсаттарын қояды.
Оқушылар тапсырманы орныдайды.
Оқтап түсініп оқиды, жаттап алады.
Оқушылар тапсырманы орындайды.
Оқушылар би қимылдарын қайталайды.
Әр топ топта талдайды, жұптасып жұмыс істейді.
Оқушылар тақтаға шығып, тапсырманы орындайды.
Оқушылар параққа сөйлемдерді жазады.
Оқушылар топтаса, ақылдаса жұмыс жасайды.
Оқушылар топсырманы топтаса, ақылдаса орындайды.
Оқушылар тапсырманы орындайды.
Оқушылар сабақ бойы алған әсерлерін стикерлерге жазады.
Оқушылар смайликтерин санайды.
Оқушылар күнделікке берілген жаттығуды жазады. |
Жарайсыңдар!
Мадақтау.
Жарайсыңдар!
Жарайсыңдар!
Бәрекелді!
Жарайсыңдар!
Мадақтау
Бәрекелді!
Жарайсыңдар!
Жарайсыңдар!
Жарайсыңдар!
Бәрекелді!
Жарайсыңдар!
Бәрекелді!
Жарайсыңдар!
Өте жақсы! |
АКТ Аудио музыка
доп
Түсті қима қағаздар
АКТ (таныстырылым)
Оқулық
АКТ (таныстырылым)
АКТ, оқулық
АКТ
Қима қағаздар, тақта, бор
Тақта, бор
А4 қағаздары, маркерлер
А4 қағаздары, маркерлер
А4 қағаздары, маркерлер
АКТ, оқулық
Стикерлер
Смайликтер
Күнделік |
Соңғы жарияланған материалдар тізімі
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.
История открытые уроки по истории |
Педагогика открытые уроки по педагогике |
Биология открытые уроки по биологии |
Информатика открытые уроки по информатике |
Математика открытые уроки по математике |
Физика открытые уроки по физике |
Химия открытые уроки по химии |
Разное открытые уроки |
География Открытые уроки по географии |
русский язык |