Ұстаздар сайты u-s.kz Сайттың атауы www.u-s.kz
» » Қысқарған сөздер,жасалу жолдары.


Қысқарған сөздер,жасалу жолдары.

Қысқарған сөздер,жасалу жолдары.


Мақсаты:  Қысқарған сөздер  туралы білімді меңгеру.
Міндеттері:
- қысқарған сөздердің жасалу жолдарын меңгеру;
- алған білімдерін пысықтау , деңгейлік тапсырмалар арқылы дамыта оқыту;
- топ ішінде бір-бірінің ойын тыңдау және бір-біріне деген  сыйласымдылық қасиеттер  қалыптастыру;
Қолданылған модульдері: оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер, сын тұрғысынан оқыту,  оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау, АКТ-ны қолдану, талантты және дарынды оқушыларды оқыту, жас ерекшеліктеріне қарай оқыту және оқу, оқытудағы көшбасшылық және басқару.
Стратегиялар:   Шаттық шеңбері «Бір тілек»,  «Өлең жолдары»,«Ыстық орындық», «Бір айналым сөйлесу», «ДЖИГСО» стратегиясы,  «+,-, қызықты»,  «Қара жорға» биі, «Семантикалық  карта», «Блиц-турнир»,  «Бір сурет,үш сөз»

Сабақ кезеңдері
Уақыты    
Жоспар мазмұны    
Мұғалімнің іс-әрекеті    
Оқушының іс-әрекеті    
Бағалау    Ресурстар: осы іс-әрекет үшін маған қандай құралдар қажет?
Кіріспе:
5мин

Ұйымдастыру кезеңі.

Шаттық шеңбері “Бір тілек» тренингін жүргізу.  
Мақсаты: тұлғааралық байланыс қалыптастыру.    Психологиялық ахуал тудыру.
  “Бір тілек»  
Шеңбер  құрып, тек қимыл қозғалыс арқылы бір-біріне тілек айтуларын сұрау.
Сынып оқушыларын өлең жолдары арқылы топтастыру.
(өлең жолдарын  құрау арқылы топтасады)

Топ ережесін қайталап оқу.    Бір-біріне қимылмен келтіру арқылы тілек айтады, сәлемдеседі. Мұғаліммен көңіл күйлерімен бөліседі.

Сынып оқушылары 4-5оқушыдан 3 топқа бөлінеді.

Оқушылар  іштерінен ережені оқып шығады.
    
Тамаша

Жарайсыңдар, жақсы

Қиынды қағаздар.

Топ аттары жазылған қағаздар.
Тұсауке
сер:
7мин
    Қызығушы
лықты ояту сатысы
«Ыстық орындық» стратегиясы
Мақсаты: оқушылардың алған білімдерін жинақтау, қорытындылау, бекіту;    
«Ыстық орындық» стратегиясының шарты: топтар бір-біріне сұрақтар қояды, қойылған сұрақтарға жылдам жауап беру керек.    
Оқушылар үйде әзірлеп әкелген сұрақтарын топтарға арқылы қояды. Сұрақ «Ыстық орындық» болғандықтан, онда көп отыруға болмайды. Ойыншы жауап бере алмаса, топ ішінен бір бала жауап береді немесе топ болып жауап беруі қажет.
    
Ауызша кері байланыс
Смайликтер арқылы    
Орындық.

Интерактивті тақтадағы Power Point таныстырылымы
Негізгі бөлім:  25мин    Мағынаны ажырату сатысы:
«ДЖИКСО»
Мақсаты:
топта жұмыс жасау дағдыларын қалыптастыру.
«+,-,қызықты»
Мақсаты:
қорытынды жасауға дағдыландыру.
«Бір айналым сөйлесу» стратегиясы:
Мақсаты:
Сөйлеу тілдері мен танымдық және логикалық ойлау қабілеттерін дамыту;
Сергіту сәті.
«Қара жорға» биі
Мақсаты:
оларды жылдамдыққа, ептілікке, алғырлыққа үйрету.    «Джиксо» стратегиясы:
Газет материалдарынан қысқарған сөздерді теріп жазу арқылы , қосымшаның жазылуы  туралы  кластер құрып басқа топтармен бөлісу.


«+,-,қызықты» рефлексия жазғызу.
Қысқарған сөздерді қолданып, «Бір айналым сөйлесу» стратегиясы бойынша мәтін құрастыру.
«Менің арманым» тақырыбы бойынша.

Сергіту сәті.
«Қара жорға» биін интерактивті тақтаға шығарамын, соны қайталап билейді, бойларын жазадыру
Семантикалық  картамен жұмыс жасату    Газет материалдарын пайдалана отырып қысқарған сөздерді теріп жазып, топтармен бөлісе отырып,қосымшаның жазылуы жөнінде кластер жасап  топ алдында  қорғайды


Рефлексия жазады.
Қысқарған  сөздерді қолданып, топтағы әр оқушы тақырыпқа байланысты бір сөйлемнен жалғастырып, «Менің арманым» тақырыбы бойынша
логикалық байланысқан мәтін құрастырады.


«Қара жорға» биін билейді

Оқушылар интерактивті тақтадан семантикалық картаны толтырады.    
Ауызша кері байланыс

Ұнаған жауаптарды мадақта

Тамаша
Ойы ұшқыр оқушыларды формативті бағалау.    Газет,маркер, ватман қағаздары, стикерлер

Интерактивті тақтадағы Power Point таныстырылымы,

стикерлер

терактивті тақта

«ара жорға»  клипі.

Қорытынды:
8мин    Ой толғаныс сатысы
Блиц-турнир
Мақсаты:
     Тақырыпқа байланысты Блиц-турнир жүргізу:
-Қысқарған сөздер дегеніміз не?
- Күрделі атаулар қандай жолдармен қысқартылады?
-Қысқарған сөздердің жасалу жолдарына тоқтал.    Сұрақтарға жауап береді, алған білімді бекітеді.


Кері байланыс

Бармақ белгілері бойынша    

Бағалау

Рефлексия : 1сурет,3сөз;
    Оқушылардың қатысу деңгейіне қарай бағалаймын.

1 сурет,3 сөз.    Оқушылар күнделіктеріне бағаларын қойғызады.

Өзіне ұнаған 1 сурет салып,соның жанына өткен тақырып бойынша 3 сөз жазу.    
    Стикерлер,смайликтер,маркерлер.
    Үйге тапсырма беру.    1. 90-жаттығу.    Күнделіктеріне үй тапсырмасын жазып алады


Соңғы жарияланған материалдар тізімі
Үлгі сызба,сұрақ бойынша сөйлем құрау.
Татулығы жарасқан ұлттар
Қасқыр мен түлкі.
Қысқарған сөздер
Етістіктен өткенді қайталау
Біріккен сөздер
Қос сөздердің түрлері. Қайталама қос сөздер және қосарлама қос сөздер
Зат есім. Жалқы есім және жалпы есімдер.
Біліміңді пайдаға асыр
Оттегі-химиялық элемент және жай зат. Оттектің қасиеттері, алынуы және қолданылуы.
Бөлім: Уроки / Қазақ тілі | Көрсетілім: 8409 | Қосты: NA | Ілмек сөздер:
avatar
• 21 декабря 2014 07:59
маган катты унады
Информация
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.
Бөлімдер
История
открытые уроки по истории
Педагогика
открытые уроки по педагогике
Биология
открытые уроки по биологии
Информатика
открытые уроки по информатике
Математика
открытые уроки по математике
Физика
открытые уроки по физике
Химия
открытые уроки по химии
Разное
открытые уроки
География
Открытые уроки по географии
русский язык