|
|
Сабақтың тақырыбы: Абайдың қара сөзінен
Мақсаты:
а) білімділігі: Абайдың жас ұрпаққа өмір сүруді үйрету туралы нақыл сөздерін
оқыта отырып, оқушы бойына дарыту, қара сөз мазмұнын
түсіндіру;
ә) дамытушылығы: әр оқушының өзіндік ой-қиялына ерік беріп, өзінше ой
қорытуға, ой түюге, шығармашылық жұмысқа жұмылдыру
арқылы таным-түсініктерін дамыту;
б) тәрбиелігі: адами қасиеттерді бойына сіңіру, адамгершілікке тәрбиелеу
Әдіс-тәсілдері: ой шақыру, семантикалық карта, топтастыру, эссе.
Көрнекілігі: интербелсенді тақта, слайд-таныстырылым , Абай Құнанбаев
портреті, кітаптар, нақыл сөздер, қағаз, маркерлер.
Пәнаралық байланыс: қазақ тілі, дүниетану, бейнелеу.
Сабақтың барысы:
І.Ұйымдастыру
Қызығушылықты ояту:
1,2,3,4 – слайд «Туған қандай ғажапсың!» туған жер табиғатының қөріністері
ІІ. Үй тапсырмасы Ой шақыру
1. 5-слайд Туған жерім – тұғырым,
Өскен елім – өзегім бөлімін бойынша сұрақтар:
- Бұл бөлімдегі шығармалар несімен ұнады?
- Ақын –жазушылардың еліне, жеріне деген сүйіспеншілігін, табиғаттың сұлулығын, еңбек адамдарының іс-әрекетін көркем сөз бейнесінде баяндауымен таныстық.
2. 6- слайд Семантикалық карта
Тақырыптардан үзінділер оқи отырып авторы мен шығармалар атын табу
3. Шығармашылық жұмыс
-туған жер туралы мақал-мәтел айту;
-жазған шығармаларын оқу;
-салған суреттерін қорғау;
-«Бес жол өлең» құрастыру;
4. 7-слайд Ассоцация құру
Туған жер
5. Қорытындылау
- Балалар, туған жерін қамқорлайтын, сағынатын, қорғайтын, туған жерімен мақтана алатын адам бойынан қандай қасиеттерді көреміз?
- Адамгершілік, әдептілік, инабаттылық
ІІІ. Мағынаны тану
-Ендеше, көпті көрген атамыздың әңгімесі әрі қарай адамдық, инабаттылық, ізеттілік жайында екен. Онымен «Әдептілік ар-ұят адамдықтың белгісі» бөлімінде оқып танысамыз.
1. Поэззия минуты
«Адам болам десеңіз...» өлеңін тыңдату
- Бұл кімнің өлеңі?
- Абай
2. Абай портретітоптамалысуреттері 8- слайд
МынатұрғанАбайдыңсуретіме?
Өлеңсөздіңұқсағанқұдіретіне,
Ақыл, қайрат, білімдітеңұстаған,
ӨрАбайдыңтөтегенкімбетіне? – депжыралыбы Жамбыл Жабаеваталардыңайтқанекен.
3. 9-слайд ХронологияАбайдыңөмірі мен еңбегін слайд арқылыталдау
4. Мұғалімтүсіндірмесі:
-Абай – дана, Абай – дара қазақтадептеккеайтпаған. Абай қазақхалқыныңқамынойлаған, туғанжерін, елін, тілінқастерлеп, сыйлапөткен. Ұлағаттысөздер, өлеңдер, әңгімелержазуменқатар, адамдардыадамшылыққашақыратын, тәрбиелікмәні мол 45 қарасөздерінжазғанекен.
- Солқарасөздермынакітаптажинақталған, «Абайдыңқарасөздері»
ІV. Жаңасабақ.
1. Кітаптыоқушыларғатаратып беру.
2. 38-ші қарасөзіненберілгенүзіндініоқыту.
3. сұрақ – жауап.
- Абайдыңайтқанынешіншіқарасөзіненалынғанекен?
- қарасөздің осы бөлімдеберілуіндеқандайнегіз бар?
- надандық, еріншектік, залымдыққасиеттерденқашық болу үшінайтылғанұлағаттысөз.
- мәтіннен Абай атаған жат қылықтардысанамалапайтыпбер.
4. Дәптерменжұмыс
- тақырыпжазу.
-санамалапжазу.
-сөздікжұмыс.
Хисабына – қатарына, есебіне.
V. Шығармашылықжұмыс.
1) Адам бойындағыкездесетінқасиеттердісалыстыружазу.
2) Эссе жазу
«Адам атыналайық болу борышым »
VI. Қорытындылау.
1. Абай кім? Топтастыру
Абай
2. 31-ші қарасөзіноқу.
- Абай атамызайтқандайоқығанымыздызерделептүйсек, нағыз, бойындаадамгершілігі мол адамболамыз.
VІІ Үйгетапсырма 1)Жаттау
2) 31-ші қарасөзіноқу
3) Адамгершіліктуралымақал-мәтелжаттау
VІІІ Бағалау
Соңғы жарияланған материалдар тізімі
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.
История открытые уроки по истории |
Педагогика открытые уроки по педагогике |
Биология открытые уроки по биологии |
Информатика открытые уроки по информатике |
Математика открытые уроки по математике |
Физика открытые уроки по физике |
Химия открытые уроки по химии |
Разное открытые уроки |
География Открытые уроки по географии |
русский язык |