|
|
Кенге жатпатын пайдалы қазбалар.
Сабақтың тақырыбы: Кенге жатпатын пайдалы қазбалар.
Сабақтың мақсаты: Мәтіннің мазмұнына түсінік
І Білімділігі: Кенге жатпайтын пайдалы қазбалардың қасиеттерімен, оны игеру жолдарымен таныстыру. Балаларды кенге жатпайтын пайдалы қазбалармен, оның қасиеттерімен, өндіру, пайдалану жолдарымен таныстырып, танымдық белсенділігін, Қазақстан картасымен жұмыс істеу білігін жетілдіру.
ІІ Дамытушылығы: Оқушылардың сөздік қорын, логикасын, ойлау қабілеттерін, есте сақтау қабілетін,дүниетанымын, ой-өрістерінің дамуына жағдай туғызу.
ІІІ Тәрбиелігі: Айнала қоршаған ортаны, табиғатты, жер бетіндегі тіршілікті сүюге, қорғауға, қамқор, әрі бауырмал болуға, білімпаз, табиғаттың қорғаушылары болуға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Аралас сабақ.
Сабақтың әдіс- тәсілдері: Сын тұрғысынан ойлау элементтерін қолдану, сұрақ-жауап, әңгімелеу, түсіндіру, баяндау, сұрақ-жауап, топпен жұмыс.
Көрнекілігі: пайдалы қазбалардың үлгілері, мұнай, карта.
Пәнаралық байланыс: әдебиеттік оқу, еңбекке баулу.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі:
. Сәлемдесу
. Оқушыларды тексеру, сабаққа келмеу себебін анықтау. Жұмыстың жүргізілу түріне қарай топтастырып отырғызу.
. Оқушылардың көңілін, назарын, сабаққа бейімдеу, ыңғайлау.
. Ойға шақыру.
ІІ. Өткен материалды еске түсіру/ Жалпылау:
1. Үй тапсырмасын сұрау, тексеру.
2. Оқушылардың өткен сабақты қаншалықты меңгергенін, түсінгенін байқау, анықтау.
3. Оқушының сөйлеу қабілетін, сөйлеу тілін сөздік қорын байқау.
4. Неге көңіл аудару қажеттілігін анықтау, ескеру. Жан-жақты тексеру.
ІІІ. Жаңа сабақ:
Сабақтың тақырыбы: Кенге жатпайтын пайдалы қазбалар.
Сұрақ – жауаптар арқылы білімдерін тексеру:
- Пайдалы қазбалар адамға қандай пайда әкеледі?
- Картадан пайдалы қазбалар игеретін кен орындарын көрсетіңдер?
- Олардың кен орындарын картадан көрсетіңдер.
- Қандай кенді пайдалы қазбаларды білесіңдер?
- Кенсіз пайдалы қазбалар қандай екі топқа бөлінеді?
Пайдалы қазбалар туралы алған білімдерін сызбаға толықтыру.
Пайдалы қазбалар |
||
Кенді |
Кенге жатпайтын пайдалы қазбалар |
|
Құрылыс |
Жанғыш |
|
Темір кені |
Гранит, әктас, құм, сазбалшық |
Таскөмір, мұнай, табиғи газ |
Сөздік диктант жүргізу.
ІV. Сергіту сәті:
Қорбаңдаған аюдың, Теріп – теріп алайық,
Құлпынайы көп екен. Қалтамызға салайық!
V. Проблемалық сұрақтар:
- Пайдалы қазбалардың қандай түрлері болады?
- Кенді пайдалы қазбалар туралы не білесің?
- Түсті металл кендерін ата. Олардан не жасалады?
- Адам осы байлықтардың бәрін игеріп, жойып жібермей ме? Егер пайдалы қазбалар болмаса, онда не болар еді?
Таскөмір, мұнай, газдың пайда болуы
- Шартты белгілер
- Қасиеттері
- Игеру жолдары
- Өніріс пен шаруашылықта пайдалану.
Сарамандық жұмыс:
Картамен жұмыс.
VII. Үй жұмысы: 35-36 беттегі мәтінді оқып, мәліметтер іздеп, жалпы шолу жасау. Зерттеу жұмысын толықтыру.
VIII. Бағалау: Сабаққа белсене қатысқан оқушыларды мадақтап, жеткен жетістіктерін айта отырып білімдерін бағалау.
Соңғы жарияланған материалдар тізімі
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.
История открытые уроки по истории |
Педагогика открытые уроки по педагогике |
Биология открытые уроки по биологии |
Информатика открытые уроки по информатике |
Математика открытые уроки по математике |
Физика открытые уроки по физике |
Химия открытые уроки по химии |
Разное открытые уроки |
География Открытые уроки по географии |
русский язык |