Ұстаздар сайты u-s.kz Сайттың атауы www.u-s.kz
» » Пифагор теоремасы


Пифагор теоремасы

Пифагор теоремасы

Сабақтың тақырыбы: Пифагор теоремасы

Мақсаты:1. Пифагор теоремасының тұжырымдамасын айта білу, есептер шығару барысында формуланы қолданып білу,  

2. Ой-ұшқырлығын, таным қабілеттерін: зейінін, ойлауын дамыту, өрісін жетілдіру, белсенділігін таныту, сабаққа деген қызығушылықтарын арттыру;

3. Өздігінен жұмыс істеуіне ықпал ету, шапшаңдылыққа, жылдамдыққа баулу, көпшіл, ұйымшыл болуға тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: Білім, білік, дағдыларын бекіту

Сабақтың әдісі: тәжірибелік

Сабақтың тәсілі: сұрақ-жауап, есеп шығару

Сабақтың типі: аралас

Сабақтың формасы: жеке-дара

Көрнекілігі:интерактивті тақта, слайд, карточкалар, өзіз-өзі бағалау парағы, сызғыш, «баға» парақшасы

Сабақ барысы: І. Ұйымдастыру

а) дайындығын тексеру

ә) назарын аударту

б) сабақ мақсатымен таныстыру

ІІ.Білімді бекіту

а) психологиялық дайындық

Пифагор деген кім?

/Пифагор жайында мәлімет/

Пифагор –б.д.д. VІ ғасырда өмір сүрген грек ғалымы.

Пифагор туындысы

/Пифагор теоремасын дәлелдеу/ тақтаға бір оқушы шығып теореманы дәлелдеп береді.

Ауызша есептеу

Мына үштіктердің қайсысы тікбұрышты үшбұрыш қабырғаларының ұзындықтары бола алады:

12; 16; 20 +       1; 2;  +                   10;  20;  26 -

9; 13; 14 –          7; 24;25 +                  6; 8; 10 +

Деңгейлік тапсырмалар

«3» - І деңгей

«4» ІІ деңгей

«5» - ІІІ деңгей

Т-1.

І-деңгей

Тікбұрышты үшбұрыштың катеттері 3см және 4см, гипотенузасын тап. (5см)

3+ 42  25

ІІ- деңгей

Теңбүйірлі үшбұрыштың биіктігі 15см, ал табаны 40см. Үшбұрыштың бүйір қабырғаларын тап. (25см)

Шешуі: 202 + 15400+225

ІІІ-деңгей

Тікбұрышты трапецияның табандары 5см және 8см, ал биіктігі 2см. Трапецияның бүйір қабырғасын тап. (2,5см)

Т-2

І-деңгей

Тікбұрышты үшбұрыштың гипотенузасы 26см, ал катетінің үлкені 24см. Кіші катетін табыңдар. (10см)

Шешуі: bсм

ІІ-деңгей

Ромбының қабырғасы 7дм, ал диагональдарының бірі 4дм. Ромбының екінші диагоналін тап. (10дм)

Шешуі: АС және ВD-диагональдары

ВС2

АОдм                             

ВО22 - ОС2

ВО2 72 - 2

ВО

DB=5+5=10дм

ІІІ-деңгей

Теңбүйірлі үшбұрыштың периметрі 16дм, бүйір қабырғасы табанынан 1дм-ге кіші болса, биіктігін тап. (4дм)

І-деңгей

Қабырғалары 5см және 12см болатын тіктөртбұрыштың диагоналін тап. (13см)

Шешуі: с52+12225+144

ІІ-деңгей

Тікбұрышты үшбұрышқа диаметрі 10дм болатын шеңбер сырттай сызылған. Үшбұрыштың бір катеті 6дм. Екінші катеті неге тең? (8дм)

Шешуі: Диаметр – тікбұрышты үшбұрыштың гипотенузасы болады.

10– 6= 100-36= =8дм

ІІІ-деңгей

Теңбүйірлі үшбұрыштың табанына параллель және ұзындығы 6дм-ге тең орта сызық жүргізілген. Егер үшбұрыштың периметрі 32дм болса, онда биіктігін тап. (8дм)

Шешуі: Табаны – 6*2=12дм, 1\2 =6дм

Бүйір қабырғалары - 32-12=20дм:2=10дм

Биіктігі – 102 - 6=100-36==8дм

Қосымша.

Қорытынды: - Пифагор теоремасы қалай оқылады?

-Оны қай уақытта қолдануға болады?

Үйге: қосымша мәлімет дайындап әкелу.

 Бағалау.

Өзін – өзі бағалау парағы

Аты – жөні___

деңгейлер

тапсырмалар

   І деңгей

ІІ  деңгей

ІІІ деңгей

Т-1

 

 

 

Т-2

 

 

 

Т-3

 

 

 

Қорытынды

 

 

 

Нәтижесін шығару арқылы бағалау


Соңғы жарияланған материалдар тізімі
Тікбұрышты үшбұрыштарды шешу.
Үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы
ТРАПЕЦИЯНЫ ШЕШУ ТӘСІЛДЕРІ
ПИФАГОР ТЕОРЕМАСЫНЫҢ ДӘЛЕЛДЕУЛЕРІ
Призма және оның қасиеттері
Үшбұрыштарды шешу
Үшбұрыштар тарауын қайталау
Үшбұрыштар тарауын қайталау
Тереңдетіп оқыту- білім сапасын арттырудың бастауы
Үшбұрыштар мен төртбұрыштардың аудандарын табуға арналған есепте
Бөлім: Уроки / Математика | Көрсетілім: 5119 | Қосты: Бетенова Гүльнара Сапаровна | Ілмек сөздер:
Информация
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.
Бөлімдер
История
открытые уроки по истории
Педагогика
открытые уроки по педагогике
Биология
открытые уроки по биологии
Информатика
открытые уроки по информатике
Математика
открытые уроки по математике
Физика
открытые уроки по физике
Химия
открытые уроки по химии
Разное
открытые уроки
География
Открытые уроки по географии
русский язык