Ұстаздар сайты u-s.kz Сайттың атауы www.u-s.kz
» » Теңдеуді шешу


Теңдеуді шешу

Теңдеуді шешу

Сабақтың тақырыбы: Теңдеуді шешу

Сабақтың мақсаты:

Б. Құрылымы күрделі өрнекті жазып, мәнін таба білуге үйрету.

Д.Ой-өрісін есте сақтау қабілетін дамыту. 

Т.Ұқыптылыққа , алғырлыққа тәрбиелеу.

Сабақтың көрнекіліктері: оқулық, үлестірмелер бойынша,слайд

Сабақтың әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, өзіндік, іздену.

Сабақтың түрі: аралас.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі

Сабаққа әзірлік.

-Қазір қай мезгіл?

-Қыс.

-Қыста қандай мереке бар?

-Жаңа жыл мерекесі.

-Жаңа жыл мерекесінде бізге кім келеді?

-Аяз ата.

-Олай болса бүгін біздің сабағымызға аяз ата келіп отыр. Ол өзінің тапсырмаларымен келіп отыр.Аяз атаның берген тапсырмасын орындайық. Мына қағаздардан бір-бірден алың,осы бойынша ата сендерді топқа бөлмек.

Фигураларды таратып сол бойынша топқа бөлу.

  1. Үшбұрыш тобы
  2. Шаршы тобы
  3. Тік төртбұрыш

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру

№ 7,103  бет

ІІІ. Өткенді пысықтау.

Ойын: «Кім жылдам?»

  1. Үш бұрыш тобы – үшбұрыштың периметірін тап - 2см, 2см, 3см.
  2. Шаршы тобы – шаршының периметірін тап –3см, 3см, 3см, 3см  
  3. Тік төртбұрыш тобы – тік төртбұрыштың периметірін тап – 4см, 4см, 2см, 2см

Ойын: «Сиқырлы үшбұрыш»

-Осы желтоқсанның 16-сында қандай мереке бар еді?

-Тәуелсіздік күні.

-Тәуелсіздік жолында құрбан болған ағаларымыздың бірі кім еді?

-Талғат Рысқұлбеков.

ІҮ. Жаңа сабақ.   Теңдеу шешу.

 Оқулық бойынша жұмыс.

№ 1 .Теңдікті жаз.

а) 6 - 2 = 4

Азайтуды қосумен тексер

4 + 2 = 6

ә) сынап көру тәсілімен х – 30 = 7  теңдеуін шешу.

Х=7+30

Х=37

37-30=7

7=7. Тура санды теңдік шықты.

№ 2. теңдеуді жазу.

Х – 40 = 9

Х = 40 + 9

Х = 49

49 – 40 =9

9 =9  тура санды теңдік.

Дәптерге күннің жадын жазу.

Ү. Білімдерін тексеру.

Ойын: «Ойлы болсаң озып көр»

№3. Үш топқа бөліп орындату.

а) Сатылды-30кг

    Қалды-?,7кг артық             Болды-?

/30 + 7 /+ 30 = 67 кг          

Жауабы: 67кг

ә) Сатылды-30кг

 Қалды-7кг                     Болды-?

30кг+7кг=37 кг

жауабы: 37 кг

б) Қағаздан-25 о.                        Барлығы-?

Матадан-? 10 о.кем

(25-10)+25=40 о.

Жауабы: 40 ойыншық

Ойын: «Кім тапқыр?»

№ 4. Үш топқа бөліп орындату.

38  + / 40 + 20 / = 98          56 + /30 + 10 / = 96            45 + /20+30/ =95

ҮІ.Сергіту сәті. 

Ойын: «Ойлан тап»

№ 5.   Мәні 12, 18, 14-ке тең болатындай бір таңбалы екі санның қосындысын жаз. Үш топқа бөліп орындату.

6 + 6        12 – 6            9 + 9 = 18    18 – 9 = 9      5+9=14        14-9=5

7+ 5         12 – 5                                                       6+8=14        14-8=6

8 + 4        12 - 4                                                        7+7=14        14-7=7

9 + 3        12 – 3

Ойын: «Тапқыр болсаң тауып көр»

№ 6. Мысалдарды шығар. Үш топқа бөліп орындату.

(57-7)+40=90                20+(45-5)=60              35-(28-8)=55

(20+60)-10=70              60-(39-9)=30               44+(30-10)=64

(60+9)-40=29                70+(16-6)=80              80-(67-7)=20

ҮІІ. Шығармашылық тапсырма.

Жұмбақ  шешу.

1.Жоқ өзінде бас та, қас та, мойын да,

   Ұзындығы жазулы тұр бойында.       (Сызғыш)

2.Аяғы біреу, қолы жоқ,

   Шиыр-шиыр жолы көп.     (Қалам)

3.Қабат-қабат қаптама,

  Ақылың болса аттама.       (Кітап)

ҮІІІ.Қорыту.

Ойын: «Қар жинау»

Теңдеуді тап және оны шеш:

15+7            20-5=15           8+а           х+30=40

2+8=10           2+х=7           80+х             х-6=2

 -Бүгін не өттік?

-Қосуға кері амал қандай амал?

ІХ.Үйге тапсырма:№ 6 , 115бет.

Х.Бағалау. Сабаққа белсенді араласқан топтарды мадақтау және бағалау.


Соңғы жарияланған материалдар тізімі
Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу
8 санын қосу және азайту
Теңдеу және оны шешу
Теңдеуді шешу х-30=7
Теңдеу, оны шешу. Жанама түрде тұжырымдалған есептерді теңдеу арқылы шығару.
Ауызша қосу және азайту тәсілдері.
Теңдеуді шешу.
Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйелері. Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін алмастыру тәсілімен шешу
Квадрат теңдеу түбірлерінің формулалары. Ашық сабақ
Айнымалысы модуль таңбасының ішінде берілген теңдеулер
Бөлім: Уроки / Математика | Көрсетілім: 4015 | Қосты: Танатарова Разия | Ілмек сөздер:
Информация
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.
Бөлімдер
История
открытые уроки по истории
Педагогика
открытые уроки по педагогике
Биология
открытые уроки по биологии
Информатика
открытые уроки по информатике
Математика
открытые уроки по математике
Физика
открытые уроки по физике
Химия
открытые уроки по химии
Разное
открытые уроки
География
Открытые уроки по географии
русский язык