Сабақтың тақырыбы: Туынды және оның қолданылуы(қайталау сабағы)
Сабақтың мақсаты:Білімділік: Туынды есептеу ережелерін, күрделі функцияның туындыларын, туындының физикалық, геометриялық мағынасын, жанама теңдеуі, тригонометриялық функциялардың туындылары туралы алған білімдерін тереңдету.
Тәрбиелік:Оқушыларды шапшаңдыққа, ұжымдық жұмыс жүргізу арқылы бірлесіп жұмыс атқаруға, өзін және басқа оқушыларды бағалай білуге үйрету
Дамытушылық:Оқушылардың ойлау қабілетін арттырып, қорытынды жасай білу қабілетін дамыту
Сабақтың көрнекілігі: Ноутбук, кеспе қағаздар.
Сабақтың түрі: топтық әдіс
Сабақтың барысы:
І Оқушыларды туынды табу бойынша топпен отырғызу
((x^7 )/,u/+v/ , (u+v)/, (u/v)/ т.б )
Оқушы зейінін тұрақтандыру мақсатында ойсергек ұйымдастыру.
Есім- акроним ( әр оқушы өз есімінің бастапқы әрпінен өзін сипаттайтын сын есімдер келтіру: Әдемі-әдепті, Мерхан –мейірімді, Саламат – салмақты)
ІІҚайталау білім –анасы. (тақтада екі топтан екі оқушы шығып формулалар жазу керек)Бірін-бірі толықтыру
І топ. Туынды ережелері формуласын
ІІ топ.Тригонометриялық функцияның туындысы. Жанама теңдеу
ІІІ.Білім теңіз түбі де шегі де жоқ. (карточкада берілген есептер)(Постер қорғау)
І топ а)f(x)=5x3-6x2-3 ә) f(x)=(2x-1)/(4x+3)
б)f(x)=3x-x3. f/(x)≥0 b)f(x)=√(х^4+2х)г)f(x)=4tg3x
ІІ топ а)f(x)=x3-4x2-7 ә)f(x)=(5+x)/(x-2)б)f(x)=x3-3x2;f/(x)>0
b)f(x)=√(2x+) х^2г)f(x)=cos(3-2x)
IV.Білекті бірді жығады, білімді мыңды жығады. (Деңгейлік тапсырма) (екі топқа ортақ)
А. Абсциссасы х=-2 болатын нүктеде y= 〖3x〗^(2 )-7 функциясының графигіне жүргізілген жанаманың теңдеуін жаз
В1. Нүкте х(t)=3t3+9t2+5 заңы бойынша түзу сызықты қозғалады. T уақыт мезетіндегі жылдамдықты есептеу формуласын жазып,t=2 с-ғы жылдамдығын табыңдар.
2.f(x)=(x5-2x2)191 х0=1 нүктесіндегі туындының мәнін табыңдар.
С. а)f(x)=3ctg2xf/(-π/4)
V. Сөзжұмбақ «Туынды» (наутбукте)
VI. Тест тапсырмасы
І топ
1) у=2x7a)14x7b)14x6c)9x6
2) y=1-x2 a)-x2b)x2c)-2x
3) y= 4x3-х5a) 12x2 – 5х4b)7x3-5хc)12x2-5х5
4) y=x3/3-4хa)x2-4b)x3-4х c)x3-4
5).y=x4 +2√xa)4x3+1/√xb)4x3+4/√xc)4x3+4√x
1 2 3 4 5
b c a a a
II топ
1)y=7x3a) 21x3 b)21x2c)10x2
2)y=2-x5a) -5x4b)-5x5 c)-x5
3)y=3х-5x2a)х-10x2 b)3-10x c)3-7х
4) y=x6+3√xa)6х5+3/√хb)6х5+3/2√хc)6х5+6√х
5) у=1/х2a)-2/х3b)-х/2c)1/2х
1 2 3 4 5
b a b b a
Соңғы жарияланған материалдар тізімі
Бөлім: Материалы / Математикадан ашық сабақтар |
Көрсетілім: 3309 |
|
|
|
туынды
Сабақтың мақсаты:Білімділік: Туынды есептеу ережелерін, күрделі функцияның туындыларын, туындының физикалық, геометриялық мағынасын, жанама теңдеуі, тригонометриялық функциялардың туындылары туралы алған білімдерін тереңдету.
Тәрбиелік:Оқушыларды шапшаңдыққа, ұжымдық жұмыс жүргізу арқылы бірлесіп жұмыс атқаруға, өзін және басқа оқушыларды бағалай білуге үйрету
Дамытушылық:Оқушылардың ойлау қабілетін арттырып, қорытынды жасай білу қабілетін дамыту
Сабақтың көрнекілігі: Ноутбук, кеспе қағаздар.
Сабақтың түрі: топтық әдіс
Сабақтың барысы:
І Оқушыларды туынды табу бойынша топпен отырғызу
((x^7 )/,u/+v/ , (u+v)/, (u/v)/ т.б )
Оқушы зейінін тұрақтандыру мақсатында ойсергек ұйымдастыру.
Есім- акроним ( әр оқушы өз есімінің бастапқы әрпінен өзін сипаттайтын сын есімдер келтіру: Әдемі-әдепті, Мерхан –мейірімді, Саламат – салмақты)
ІІҚайталау білім –анасы. (тақтада екі топтан екі оқушы шығып формулалар жазу керек)Бірін-бірі толықтыру
І топ. Туынды ережелері формуласын
ІІ топ.Тригонометриялық функцияның туындысы. Жанама теңдеу
ІІІ.Білім теңіз түбі де шегі де жоқ. (карточкада берілген есептер)(Постер қорғау)
І топ а)f(x)=5x3-6x2-3 ә) f(x)=(2x-1)/(4x+3)
б)f(x)=3x-x3. f/(x)≥0 b)f(x)=√(х^4+2х)г)f(x)=4tg3x
ІІ топ а)f(x)=x3-4x2-7 ә)f(x)=(5+x)/(x-2)б)f(x)=x3-3x2;f/(x)>0
b)f(x)=√(2x+) х^2г)f(x)=cos(3-2x)
IV.Білекті бірді жығады, білімді мыңды жығады. (Деңгейлік тапсырма) (екі топқа ортақ)
А. Абсциссасы х=-2 болатын нүктеде y= 〖3x〗^(2 )-7 функциясының графигіне жүргізілген жанаманың теңдеуін жаз
В1. Нүкте х(t)=3t3+9t2+5 заңы бойынша түзу сызықты қозғалады. T уақыт мезетіндегі жылдамдықты есептеу формуласын жазып,t=2 с-ғы жылдамдығын табыңдар.
2.f(x)=(x5-2x2)191 х0=1 нүктесіндегі туындының мәнін табыңдар.
С. а)f(x)=3ctg2xf/(-π/4)
V. Сөзжұмбақ «Туынды» (наутбукте)
VI. Тест тапсырмасы
І топ
1) у=2x7a)14x7b)14x6c)9x6
2) y=1-x2 a)-x2b)x2c)-2x
3) y= 4x3-х5a) 12x2 – 5х4b)7x3-5хc)12x2-5х5
4) y=x3/3-4хa)x2-4b)x3-4х c)x3-4
5).y=x4 +2√xa)4x3+1/√xb)4x3+4/√xc)4x3+4√x
1 2 3 4 5
b c a a a
II топ
1)y=7x3a) 21x3 b)21x2c)10x2
2)y=2-x5a) -5x4b)-5x5 c)-x5
3)y=3х-5x2a)х-10x2 b)3-10x c)3-7х
4) y=x6+3√xa)6х5+3/√хb)6х5+3/2√хc)6х5+6√х
5) у=1/х2a)-2/х3b)-х/2c)1/2х
1 2 3 4 5
b a b b a
Соңғы жарияланған материалдар тізімі
Автор Сахипова Мәншүк
БҚО, Бөкей орда ауданы, Б.Жаникешев ЖББОМ математика пәні мұғалім
Информация
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.
Бөлімдер
Авторлық бағдарлама |
Коучинг жоспарлары |
Мектеп әкімшілігі |
Мектептен тыс мекемелер |
Сыныптан тыс жұмыс |
Оқушымен жұмыс |
Тәрбие сағаты |
Ата-аналармен жұмыс |
Қосымша жинақтар |
Бастауыш сыныпқа арналған ашық сабақтар |
Қазақ тілінен ашық сабақтар |
Әдебиеттен ашық сабақтар |
Открытие уроки по русскому языку |
Уроки литературы |
Ағылшын тілінен ашық сабақтар |
Биологиядан ашық сабақтар |
Химиядан ашық сабақтар |
Физикадан ашық сабақтар |
Математикадан ашық сабақтар |
Информатикадан ашық сабақтар |
Тарихтан ашық сабақтар |
Географиядан ашық сабақтар |
Адам және қоғам пәнінен ашық сабақтар |
Психологиядан ашық сабақтар |
АӘД пәнінен ашық сабақтар |
Өзін-өзі тану пәнінен ашық сабақтар |
Құқықтан ашық сабақтар |
Экономикадан ашық сабақтар |
Музыкадан ашық сабақтар |
Технологиядан ашық сабақтар |
Дене шынықтыру пәнінен ашық сабақтар |
Сызу сурет пәндерінен ашық сабақтар |