Соңғы жарияланған материалдар тізімі
Бөлім: Уроки / Қазақ тілі |
Көрсетілім: 7311 |
|
|
|
Айтыс және көркемдік ерекшелігі
Сабақтың тақырыбы: Айтыс және көркемдік ерекшелігі
Сабақтың мақсаты:
3. Білімділік 4. Дамытушылық 3.Тәрбиелік
Айтыс, оның түрлері мен ерекшеліктері туралы оқушылардың білімдерін жинақтау, кеңейту, толықтыру .Өз пікірлерін ортаға салу, іздендіру арқылы логикалық ойлау қаблеттерін, танымдық белсенділіктерін арттыру, шешен сөйлеуге шыңдау. Оқушыларды адамгершілікке, шыдамдылыққа, өз елінің өнерін, мәдениетін құрметтеуге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі:
- Жаңа оқу материалын беру сабағы
- Білім, білік, дағдыны қалыптастыру сабағы
- Білімдерін жалпылау және жүйелеу, қайталау сабағы
- Білімдерін бағалау, тексеру және бағыттау сабағы
- Білім, білік, дағдыны қолдану, аралас сабақ
Сабақтың әдіс-тәсілдері: іздендіру, талдау, баяндау, қорғау, жинақтау, салыстыру, шығармашылық тапсырма, ой қозғау
Пәнаралық байланыс: қазақ тілі, география
Жаңа технология
Сабақтың жабдығы: электронды оқулық, бейнетаспа материалдары, плакаттар, буклет, мәнжазбалар
Сабақтың барысы
І. Ұйымдастыру кезеңі
3. Оқушыларды түгендеу;
4. Сабаққа дайындықтарын бақылау;
ІІ.Үй тапсырмасын тексеру
ІІІ. Жаңа білімді меңгерту кезеңі. Электрондық оқулықтан айтыстан үзінді тамашаланады.
1.Ой шақыру
-Не тамашаланды?
-Кімдер айтысты?
-Олай болса, бүгінгі сабақтың тақырыбы; «Айтыс –өнердің бір түрі».
Айтыстақырыбы бойынша өткен материалдарды еске түсіріп, ізденіс жұмыстары сараланып, білімдеріміз жинақталады.
2.Ой қозғау
Айтыс дегеніміз не?
Атыс- халық ауыз әдебиетінің бір түрі. Екі ақынның өлеңмен тартысы, өнер жарысы, сөз сайысы. Халық өмірінің көрінісі. Әр түрлі иақырыпты қамтиды.
3.Сабақтың топтық формада өтетіндігі хабарланады.
Әр топқа ізденіс, зерттеу жұмысына тақырып, тапсырма алдын ала берілгендігі хабарланады.
Әр топқа өз тақырыбын қорғауға 10 минут уақыт беріледі.
4.Жобаны қорғау бағыттары
1. Білім (тақырыпты зерттеу, аша білу)
2.Тапсырма( тақырыпқа сай көрнекіліктің әзірленуі)
3.Бәсеке (айтыстың практикада қолданылуы)
4Нәтиже (шығармашылық жұмыспен қортындылау)
5.Сарапшылармен таныстыру
Реті1 Қорғау бағыттары 1-топ 2-топ 3-топ
1
2
3
4 Тақырыптың ашылуы, зерттеу деңгейі
Айтыстың практикада қолданлуын көрсету шеберлігі
Көрнекіліктің тақырыпқа сай болуы, оны қорғау деңгейі
Қойылған сұрақтың деңгейі
Уақытты пайдалануы
6. Жобаның қорғалуы
1-топ. «Айтыс-халық ауыз әдебиетінің ерекше түрі»
2-3 топ сұрақтарына жауап беру.
Буклет қорғау
Жұмбақ айтысынан үзінді.
Шығармашылық қорыту (өлең шумақтары)
2-топ. «Ақындар айтысының үздік туындысы-«Біржан мен «Сара айтысы»
1,3 топ сұрақтарына жауап беру.
Суретті плакат (қорғау)
3 топ. «Осы күнгі айтыстар»
1,2 топ сұрақтарына жауап беру
Суретті фотомонтаж қорғау
Шығармашылық қорыту. ІҮ. Бекіту жұмыстары 1. Сарапшылар сөзі
Ү. Сабақтың қорытындысы, ой қорыту (рефлексия) Мұғалімнің қорытынды сөзі
Айтысқа ерекше елдің көзқарасы,
Қазақтың сыйып жатқан боз даласы
Бүгінгі сабаққа біз атсалыстық,
Айтыс бұл –екі ақынның сөз додасы.
Біржан сал –туған дара, ақын, дарын,
Арнаған алқалы елге татымды әнін.
Сара да бостандыққа шықты жырмен,
Ежелден сүйген елміз ақындарын...
ҮІ. Үйге тапсырма беру «Өз ойың...» тақырыбында ойтолғау жазу
ҮІ. Бағалау
Соңғы жарияланған материалдар тізімі
Информация
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.
Бөлімдер
История открытые уроки по истории |
Педагогика открытые уроки по педагогике |
Биология открытые уроки по биологии |
Информатика открытые уроки по информатике |
Математика открытые уроки по математике |
Физика открытые уроки по физике |
Химия открытые уроки по химии |
Разное открытые уроки |
География Открытые уроки по географии |
русский язык |