Соңғы жарияланған материалдар тізімі
Бөлім: Уроки / Қазақ тілі |
Көрсетілім: 8924 |
|
|
|
Буын түрлері
Буын түрлері
Сабақтың мақсаты: Буын түрлері туралы білімдерін кеңейту.Буынға тән негізгі белгілерді ажырата алу дағдыларын қалыптастыру.
Сабақтың дамытушылық мақсаты: Буын түрлерін ажыртау дағдыларын дамыту.
Сабақтың тәрбиелік мақсаты:Ана тілін құрметтеуге,адамгершілікке тәрбиелу.
Сабақтың түрі: жаңа
Сабақтың әдісі: сөз,дәлелдеу, талдау, салыстыру.
Сабақтың көрнекілігі: Интербелсенді тақта, қазақ әдебиеті оқулығы.
Сабақтың ұйымдастыру формасы: жеке-дара, жұппен, топпен.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі: сәттілік тілеу
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау: «Жаңа достар» әңгімесінен бір, екі, үш, ең көп буынды сөздерді теріп жазып келу.
ІІІ. Жаңа сабақ: Өткен тақырыпты қайталау сұрақ жауап әдісі арқылы.
а/буын дегеніміз не?
ә/ қандай дыбыстар буын құрайды? т.б.
1. Интербелсенді тақтамен жұмыс: тақтада презентация арқылы Буын түрлерін ажыратып, жаңа сабақты өздігімен меңгеруге жағдай туғызамын.
Мына мысалдардың қайсысы ашық, бітеу, тұйық буын екендігін, не себепті олай екенін дәлелдетіп, ереже шығару.
2. 304- жаттығу орындау. Ауызша. Мәтіндегі ұлағатты сөздердің мәнін түсініп оқыңдар.
Күллі адам баласын қор қылатын үш нәрсе бар,содан қашпақ керек: әуелі надандық, екіншісі-еріншектік, үшіншісі зұлымдық.
(Абай)
Сөйлемдегі әр сөздің құрамындағы буындардың түрлерін ажыратыңдар.
Айбар- тек тұйық буынды сөздерді, Аспандияр - ашық буынды сөздерді, Ақгүл- бітеу буынды сөздерді тауып жазады.
3. Адасқан буындарды тауып, сөздер құрастыру:
Ға, тық, ба, кар, қы, ұ, қа, тан, дос, лет, шақ,тор, сұл, та, пыш, рыш.
(Ғарыш, достық, балет, ұшақ, сұлтан, пышқы, торқа, карта)
2. «Ғарыш» сөзіне фонологиялық және математикалық талдау жасау
ІҮ.Бекіту
1.305- жаттығуды орындау. Жазбаша. Сөйлемдердегі сөздерді буын түріне байланысты бағандарға бөліп жазу. Дәптерде және интербелсенді тақтада орындайды.
Ашық буын Тұйық буын Бітеу буын Аралас буынды
А-на ең шарт А-дам,
ал-ды-мен
Мәтінен басқа тілден енген сөздерді табу: мектеп, әдебиет
Ү. Бақылау:Тест.
ҮІ. Рефлексия: Доп лақтыру стратегиясы. Доп лақтырып тұрып, бір-біріне тақырып бойынша сұрақ қою Мысалы:
Буынның неше түрі бар? /3/
Төл дыбыстардың саны қанша? /9/
Дауысты дыбыстардың саны қанша /12/ т.б.
ҮІІ. Бағалау: Топ басшысы бағалайды.
ҮІІІ.Үй тапсырмасы: Ереже. 302 –жаттығу. С.Бегалиннің «Бала Шоқан» әңгімесінен тек ашық, тұйық, бітеу буынды сөздер теріп жазып келу.
Соңғы жарияланған материалдар тізімі
|
Информация
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.
Бөлімдер
История открытые уроки по истории |
Педагогика открытые уроки по педагогике |
Биология открытые уроки по биологии |
Информатика открытые уроки по информатике |
Математика открытые уроки по математике |
Физика открытые уроки по физике |
Химия открытые уроки по химии |
Разное открытые уроки |
География Открытые уроки по географии |
русский язык |