|
|
Сабақтың тақырыбы: Арифметикалық прогрессия тақырыбына есептер шығару.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: арифметикалық прогрессия тақырыбы бойынша оқушылардың тірек білімдерінің деңгейі мен тиянақтылығын тексеру және бағалау
Дамытушылық: оқушылардың логикалық ойлау қабілетін, зейіні мен зердесін дамыту.
Тәрбиелік: дұрыс және нақты жауап беруге, тиянақтылыққа тәрбиелеу.
Сабақ түрі: білімді бастапқы деңгейде тексеру және бағалау сабағы
Сабақ әдісі: ішінара ізденушілік, деңгейлік, ой қозғау
Көрнекілігі: формулалар, кесте, слайд
Сабақ барысы:
І. Ұйымдастыру
ІІ. Сөзжұмбақ шешу
Прогрессия
- Санның жүзден бір бөлігі қалай аталады? (пайыз)
- Екінші мүшенің бірінші мүшеден азайтқанда шығатын теңдігі қалай аталады? (айырма)
- Ѕn арифметикалық прогрессияның n мүшесінің ..... деп аталады? (қосынды)
- формуласын енгізген атақты неміс математигі кім? (Гаусс)
- Архимед қай елдің ғалымы? (Грек)
- Мүшелерін нөмірлеп шығуға болатын шексіз сандар жиынын қалай атаймыз? (тізбек)
- Ұлы ағылшын ғалымы, математигі, физигі (Исаак)
- Әріпті өрнекті енгізген математик? (Франсуа Виет)
- Арифметикалық прогрессия мүшелерінің қосындысының формуласын дәлелдеген грек оқымыстысы? (Диофант)
- Ерте заманда қолданған ұзындық өлшемі? (ярд)
ІІІ. «Кім жылдам?»
n – мүшесінің формуласын пайдаланып прогрессияның мүшесін табу.
- a1=-2, d=3, a6 =?
- a1=3, d=5, a7 =?
- a1=21, d=-3, a8 =?
- a4=7, d=1,5, a11 =?
IV. Деңгейлік тапсырмалар
1-нұсқа.
- a1=-40, d=1,5, a8 =?
- a5=-4,5, a7 =-7,5, a1=?
- a4=4, a17 =-17. S17=?
2-нұсқа.
- a1=-25, d=6, a32 =?
- a4=14,5, a6 =12, d=?
- a4=1, a9 =11, S20=?
V. «Сәйкестікті тағайындаңыздар»
Формула |
Есептеу үшін қолданылады |
1. |
А. Арифметикалық прогрессияның n – ші мүшесін |
2. an=a1+(n-1)d |
В. Квадрат теңдеудің түбірлері мен коэффициенттерінің ара қатынасын |
3. |
С. Екі өрнектің айырымы мен қосындысының квадратын |
4. |
Д. Квадрат теңдеудің түбірлерін |
Виет теоремасы |
Е. Арифметикалық прогрессияның қосындысын |
VI. Сергіту ойыны. «Математикалық вальс»
1 – ші топқа есеп беріледі, екінші топқа есептің жауабы беріледі. Берілген есептер бойынша қарсы топтан есептің жауабын табу арқылы әр оқушы өзінің парын табады.
- an+1= неге тең?an+d
- a1, d арқылы a50өрнекте? a1+49
- an= неге тең? a1+(n-1)d
- a1=20, d=3 тең болса, ондаa5есепте?32
- a1=2, a10=92, d=?10
- a6+a9+a10+a15=20, S19=? 95
VII. Бағала
Соңғы жарияланған материалдар тізімі
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.
История открытые уроки по истории |
Педагогика открытые уроки по педагогике |
Биология открытые уроки по биологии |
Информатика открытые уроки по информатике |
Математика открытые уроки по математике |
Физика открытые уроки по физике |
Химия открытые уроки по химии |
Разное открытые уроки |
География Открытые уроки по географии |
русский язык |