|
|
Бірқалыпты түзусызықты қозғалыс графигі
Сабақтың тақырыбы: |
Бірқалыпты түзусызықты қозғалыс графигі |
|||
Мақсаты: |
Бірқалыпты түзусызықты қозғалыс туралы түсініктерін кеңейте отырып, қозғалыс графигі жөнінде деректерді беріп практикалық түрде қолдана алу дағдысын қалыптастыру |
|||
Сабақтың түрі: |
Түсіндірмелі-практикалық |
|||
Күтілетін нәтижелер: |
А. бірқалыпты түзусызықты қозғалыс график арқылы анықтай алады; В. Бірқалыпты қозғалысты берілген шамаларға тәуелді графигін сала алады; С. әртүрлі жағдайларға байланысты қозғалыстың графигі қандай болатындығын және теңдеуін құру арқылы дәлелдей алады. |
|||
Керекті жабдықтар: |
Шыны ыдыс, қағаздан жасалған балық, қармақ, ақ беттер, бояу, деңгейлі тапсырмалар, бағалау парағы, рефлексия парағы |
|||
Қолданылатын әдіс-тәсілдер |
Жеке, жұптық, топтық, «Алтын балыққа арналған аквариум», «Айналмалы бекет», «Ыстық орындық» |
|||
Тапсырмалар |
Сұрақтар мен тапсырмалар, А,В,С деңгейлі тапсырма |
|||
Сабақ барысы: |
||||
Сабақ кезеңдері: |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
||
Кіріспе 5минут
|
1. Тұлға аралық байланысты орнату. 2. Сыныппен амандасу. 3. Оқушыларды шеңберге шақыру
|
-мұғаліммен сәлемдесу; - кезекшілік қызметін атқару; - шербер құрып орналасады
|
||
Тұсаукесер |
Үй тапсырмасын «Алтын балыққа арналған аквариум» әдісінде әрекетті үш рет қайталату арқылы 3 оқушыға қалған оқушыларға сұрақтар қойдырту арқылы тақырыпты сұрау. |
оқушы өтілген тақырып бойынша қойылған тапсырмалар мен сұрақтарға жауап береді. Алтын балықты ұстаған оқушы, сыныптастарының қойған сұрақтарына жауабын айтады. |
||
Негізгі бөлім |
Жаңа сабақтың мазмұнын меңгерту үшін жетелеу сұрақтарын қоя отырып, топтың мәтінді оқып, талдауына ықпал ету. Тақырыпқа сай мысалдарды басқа қырынан ұсыну үшін топқа тапсырма беру:
Топтың ұсынуы бойынша сыныптағы оқушылардың меңгеруін білу үші «Бармақ» әдісін қолдану |
Берілген мысалдарды флипчартка орындап ұсыну Топ бірін-бірі басбармақтары арқылы бағалайды |
||
Қорытынды |
Сабақты топтаса қортындылау үшін«Айналмалы бекет» әдісі қолданылады. 3 топқа деңгейлі 3 есеп беріп, топтардың топтаса жүріп орындауына мүмкіндік беру, жауаптарының дұрыстығын тексеру үшін шешуі жазылған парақты беру, дұрыс бұрыстығын қарап төмендегі фигуралар бойынша бағалайды. Жеке жұмыс: Кім жылдам? |
Сағат тілі бағытымен оқушылар топтаса жүріп бір бетке 3 топта берілген есептерді шығарады және берілген шығару жолы бойынша қызыл қаламмен тексеріп бағалау критерийіне сәйкес баға қояды. |
||
Келесі сабақта енгізетін өзгертулер |
|
|
Сабақта қолданылатын дидактикалық және көрнекі материалдар
Үй тапсырмасы:
- Денеге еш нәрсе әрекет етпесе ол қандай күйде болады?
- Инерция деп нені айтады?
- Көлік оңға немесе солға бұрылғанда ондағы жолаушы қалай қарай қисаяды? Неліктен?
- Жылдам келе жатқан көліктің алдынан кесе көлденең өту қауіпті болатыны неліктен?
- Бір дененің екінші денеге әрекеті қалай байқалады?
- Физикада күш деген сөзді қалай түсінеміз?
- Күш дененің қозғалыс сипатына қалай әрекет етеді?
- Күш немен сипатталады?
- Күш бірлігі ретінде не қабылданған?
- Қандай күш 1Н-ға тең болады?
- Сүрінгенде адам қай жаққа қарай және неге құлайды?
- Ордан неге жүгіріп барып секіру неге жеңіл?
- Аққу, шортан, хамшаян мысалындағы арбадағы жүк неге қозғалмайды?
Жүкке түсірілген күш туралы не айта аласыз?
- бірқалыпты қозғалыс деп қандай қозғалысты айтамыз?
- инерцияның пайдасы жайлы не айтасың?
- инерцияның зияны жайлы не айтасыз?
С Ә Т Т І Л І К
А-1. Бірқалыпты түзусызықты қозғалатын дененің орын ауыстыруын оның қозғалыс жылдамдығы мен уақыт арқылы қалай өрнектеуге болады? Формуласын жаз.
А-2. Орын ауыстыруды координаталар айырымы арқылы қалай өрнектеуге болады?Формуласын жаз.
В-1. егер бастапқы координата -10м, қозғалу жылдамдығы 5м/с болса, бір қалыпты түзусызықты қозғалыстың координатасының сызығы қандай болар еді?
В-2. Суретте көрсетілген бір қалыпты қозғалысқа сай бөліктерді таңдап алып, сондағы жылдамдықты табыңдар. ОА бөлігіндегі қозғалыс сипатының ВС бөлігінен айырмасы неде?
Соңғы жарияланған материалдар тізімі
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.
История открытые уроки по истории |
Педагогика открытые уроки по педагогике |
Биология открытые уроки по биологии |
Информатика открытые уроки по информатике |
Математика открытые уроки по математике |
Физика открытые уроки по физике |
Химия открытые уроки по химии |
Разное открытые уроки |
География Открытые уроки по географии |
русский язык |