|
|
Бейорганикалық қосылыстар тарауын қорытындылау.
Сабақ тақырыбы: |
Бейорганикалық қосылыстар тарауын қорытындылау |
Мақсаты: |
Бейорганикалық қосылыстардың маңызды кластарының негізгі ерекшеліктері жайлы теориялық білімдерін практикамен ұштастыра отырып салыстыру, анализдеу, есеп шығару арқылы логикалық қабілеттерін дамыту, білімдерін жүйелеу. |
Оқыту нәтижелері: |
- Бейорганикалық қосылыстардың маңызды кластарының негізгі ерекшеліктерін салыстырып, анализдейді - Есеп шығару арқылы логикалық қабілетін дамытады - шығармашылықпен жұмыс істеуге дағдыланады, өзбетінше ізденеді; - білімдерін жүйелейді, жетілдіреді; |
Әдіс-тәсілдері: |
Мозайка, Кластер, Венн диаграмасы, Фишбоун, Синквейін, Эссе, Досыма хат, Болжау кестесі, Ойлаудың алты қалпағы |
Сабақтың түрі: |
Білімді жүйелеу сабағы |
Көрнекі құралдары: |
АКТ, постерлер, таратпа қазғаздар, карточкалар, |
Негізгі ресурстар: |
Химия оқулығы 8 сынып Н.Нұрахметов, К,Сарманова, К.Жексембина 2012ж, Д.И. Менделеевтің периодтық жүйесі |
Негізгі идеялар |
Бейорганикалық қосылыстардың маңызды кластары жайлы білімдерін жүйелеу, ерекшеліктерін саралай білуге үйрену, есеп шығару дағдылары қалыптасады. |
Қамтылған модульдер |
Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер, СТО, АКТ, ОүБ, оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту және оқу, оқытудағы басқару және көшбасшылық |
|
|
Сабақтың барысы
Кезеңдері |
Уақыты |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Ұйымдастыру кезеңі |
2 мин |
мозайка әдісі бойынша бейорганикалық қосылыстардың маңызды кластары арқылы (оксидтер, қышқылдар, тұздар , негіздер) 3 топқа бөлу |
1. Оқушылар амандасады.
2.Оқушылар мозайка әдісі бойынша бейорганикалық қосылыстардың маңызды кластары арқылы (оксидтер, қышқылдар, тұздар , негіздер топтарға бөлінеді
|
Қызығушылықты ояту |
5 мин
3 мин
|
3. Оқушыларға бейорганикалық қосылыстардың формулаларын таратылып беріліп, кластарға жіктеу. |
3. Оқушыларға бейорганикалық қосылыстардың формулаларын таратылып беріліп, кластарға жіктеу. |
4. Сәйкестендіру тапсырмасы бойынша теориялық білімдерін жүйелейді, топ басшысы тағайындалады |
4. Сәйкестендіру тапсырмасы бойынша теориялық білімдерін жүйелеу, топ басшысы тағайындау. |
||
Мағынаны тану
|
10 мин
10 мин |
5. Теориялық білімдерін, жүйелеу мақсатында топтарға тапсырмалар беріледі, жұмыстарын қорғайды
|
5. Берілген тапсырамаларды орындай отырып теориялық білімдерін жетілдіреді. I-топ. «Кластер» Оксидтер мен негіздер класы II-топ. «Венн диаграммасы» негіздер мен қышқылдар класы III-топ. Тұздар класы ІҮ топ «Фишбоун» бейорганикалық қосылыстардың негізгі кластары Топтар бір-бірін формативті бағалайды. «10 баллдық жүйе» «бутерброд» «5 шапалақ» арқылы бағалау «Смайлк арқылы бағалау» |
6. «Білім баспалдағы» деңгейлік тапсырмалар (А,В,С,) бойынша есептер беріледі.
|
6. «Білім баспалдағы» деңгейлік тапсырамаларды орындайды, топта талдайды, тақтаға шығарып қорғайды. 1 есеп: Реакция теңдеулерін жүзеге асырыңыз: S→ SO2→SO3→H2SO4→СаSO4→Са(ОН)2 2 есеп:Массасы 8,9 гфосфор (V) оксиді судың артық мөлшерімен әрекеттескенде түзілетін ортофосфор қышқылының массасын табыңдар 3 есеп: 8г мыс (ІІ) оксиді күкірт қышқылымен әрекеттескенде мыс (ІІ) сульфаты түзіледі. Массасы осындай мыс сульфатын алу үшін неше грамм мыс (ІІ) гидроксидін күкірт қышқылымен әрекеттестіру керек екенін есепте |
||
Сергіту сәті |
5 мин
|
|
7.Оқушыларға сұрақ қойылады, егер сұрақ дұрыс болса «ия» деп қолын алға созып эмоциямен жауап береді, ал «жоқ» болса басын шақап қолын оң, солға сермейді |
Ойтолғаныс
|
5 мин |
8.«Синквейін» «Эссе» «Досыма хат», «Болжау кестесі» |
8.Топтарға жеке жұмыс беріледі |
Бағалау |
2 мин |
9.Сабаққа қатысуы, тапсырмаларды орындауымен қорытынды бағасы |
9.Топ басшының бағасын ескере отырып, мұғалімнің суммативті бағасы |
Үйге тапсырма
|
1 мин |
10.Тарауды қайталап, бақылауға дайындалу |
10.Тарауды қайталап, бақылауға дайындалу |
Рефлексия |
3 имн |
11.Кері байланыс. Эдвард де Бононың «ойлаудың алты қалпағы» әдісін пайдаланып, оқушылардың ой-пікірін білу.
|
11.Эдвард де Бононың «ойлаудың алты қалпағы» әдісін пайдаланып, оқушылардың сабақ бойынша пікірлерін тыңдау.
|
Соңғы жарияланған материалдар тізімі
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.
История открытые уроки по истории |
Педагогика открытые уроки по педагогике |
Биология открытые уроки по биологии |
Информатика открытые уроки по информатике |
Математика открытые уроки по математике |
Физика открытые уроки по физике |
Химия открытые уроки по химии |
Разное открытые уроки |
География Открытые уроки по географии |
русский язык |