Ұстаздар сайты u-s.kz Сайттың атауы www.u-s.kz
» » Шектер туралы теоремалар.


Шектер туралы теоремалар.

 Шектер туралы теоремалар.

Сабақтың тақырыбы:           Шектер туралы теоремалар

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Функцияның шегін есептеу әдістерін оқып-үйрену, теоремаларды қолдана білу дағдыларын бекіту.

Дамытушылық:  Оқушылардың ойлау қабілетін, есте сақтау және зейін қою қабілеттерін дамыту. Шығармашылық белсендіктерін дамыту.

Тәрбиелік: Оқушыларды бірлесіп жұмыс істеуге үйрету, ұқыптылыққа, адалдыққа, еңбекті сүюге тәрбиелеу. Өзін-өзі басқаруға, шапшандыққа тәрбиелеу.

Әдіс-тәсілдері:

Ой -қозғау: Өткен сабақ бойынша сұрақтар, сұрақ-жауап іздендіру;

Ой- қорыту:Деңгейлік тапсырмалар орындау, есептер шығару

Ой- толғау:Сұрақ-жауап, өз пікірін білдіру, рефлексия.

Сабақтың түрі мен типі: Жаңа білімді бекіту, аралас сабақ.

Өткізу формасы: Топтық, жұптық, жекелеп.

Сабаққа керекті құрал-жабдықтар: Интерактивті тақта, слайдтар, үлестірмелі тапсырмалар, тірек сызбалар, флипчарттар, бағалау парағы.

 

Әдебиеттер:

 

  1. Алгебра және анализ бастамалары. авт.А.Е. Абілқасымова т.б
  2. Арнайы цикл математикасы. Оқу құралы. авт.А.Е. Жүнісбеков т.б
  3. Алгебра и начала анализа.Учебное пособие. авт.М.И. Каченовский т.д
  4. Математикадан практикалық тапсырмалар. Өз құрастыруыммен.

Сабақтың технологиялық картасы

 

 

 

Сабақтың кезеңдері

Ұзақтығы

           Оқытушының

             іс - әрекеті

              Оқушының

               іс - әрекеті

1

 

 

Ұйымдастыру.

3 мин

Оқушыларды түгендеу.

Сабақты тақырыбымен

таныстыру.

 

Оқу құралдарын даярлап қою.Сабаққа қажетті

анықтамалар,формулаларды қайталау.

 

2

 

 

Үй тапсырмасын тексеру.

15 мин

1.Ауызша сұрақтар қою

2.Тақтада жұмыс істеу

3.Тест тапсырмасы

Үйге берілген

тапсырмаларға жауап

береді.Оқушылардың

жауаптарын тыңдайды.Тест тапсырмасының жауабын іздеу

 

3

 

 

Жаңа тақырыпты игеру

20 мин

Шектер туралы теоремаларын қарастыру.Оқушыларға ізденіс жұмысын беру.

Үлестірмелі карточкалар бойынша.

Қажетті мағлұматтарды

жазып алу, есте сақтау.Өз бетінше есептеп нәтиже алады.Ізденеді,жауабын тексереді.

 

4

 

 

Сергіту сәті

3 мин

Оқушылардың қызығушылықтарын ояту

 

Талдайды,нәтижесін береді

5

 

 

Жаңа тақырыптың игерілуін тексеру

20мин

Әр деңгейлі тапсырмалар

береді.Жеке жұмысты

ұйымдастырады.

№113 (а,в) №124 (а)

 Топқа бөлініп есептейді.

Тез, дұрыс жауабын іздейді.

Ережені есте сақтауға

мысалдар орындайды.

 

6

 

 

Өтілген тақырыпты бекіту

 

8 мин

Деңгейлік, жеке тапсырмалар беру, тексеру

Берілген тапсырмаларды

дұрыс орындап,жауабын

белгілеу.Өзара тексеру.

7

Қайталау - оқу анасы

 

 

5 мин

Анықтауыштарды есептеу

 

Анықтауыштарды есептеп шығарады

8

 

Үй тапсырмасын беру

2 мин

Түсіндіріп үй

тапсырмасын береді

Дәптерлеріне жазып алу,

нақтылау.

9

Оқушыларды бағалау Рефлексия

4 мин

Әр оқушыға сапалы баға

 қою

Оқушылардың өтілген сабақ туралы пікірін білу.

Тыңдайды,пікірлерін

білдіреді.

Өз ой пікірін айтады

 

 

 

 

 

1.Ұйымдастыру.

Оқушылар сабағымызды бастамас бұрын бір-біріңе және бүгінгі сабаққа келіп отырған  қонақтарға жылы жүзбен тағы бір амандасып алайық та,жұмысымызға  сәттілік тілейік!

  (Оқушылар сәлемдеседі де, бір –біріне жақсы тілектер:Сәттілік тілеймін! Табысың мол болсын! Жақсы бағаларың көп болсын т.б. тілектер айтып барып отырады).

1-слайд.Сабақтың тақырыбы: Шектерді есептеу тәсілдері

2-слайд. Сабақтың мақсаты:

3- слайд.Сабақ ұраны: Білгенің бір тоғыз, білмегенің тоқсан тоғыз

4-слайд. Әдіс-тәсілдері

5-слайд. Сабақтың түрі мен типі

6 слайд. Өткізу формасы

7 слайд. Сабаққа керекті құрал-жабдықтар.

8 слайд.  Қолданылған әдебиеттер

2. Үй тапсырмасын тексеру.

9 слайд. Ауызша сұрақтар. Функцияның шегінің анықтамасы

Анықтама. х аргументі ұмтылатын сан f(х) функциясының анықталу облысының ішінде жататын болса, онда оның сол нүктедегі мәні – функцияның шектік мәні болып табылады.

Мысалы:  х 2         f(х)=1+х2    Д (f)=R

f(2)=1+2 2=5

10 слайд. 2. Кім  осы ұғымды толық түсіндіре алады?

Анықтама: Егер кез-келге ɛ>0 саны үшін δ=δ(ɛ)>0 саны табылып, барлық х а үшін  теңсіздігі орындалғанда  теңсіздігі орындалса, онда А санын f(х) функциясының х-тің а-ға ұмтылғандығы шегі деп атайды.

11-слайд. Белгіленуі:        

12- слайд.  Мына шектерді есептеңдер:

а)        

ә)

 

Тест тапсырмалары.

Шектерді есепте:

1.                  

А) 10;           В) 25;           С) 30           Д) 17;            Е) 20

     

2.
 

А) -1;           В) 1;           С) 0;           Д) 2;            Е) – 2

 

3.                                                                                                                                                                                                                                                                           

А) 4;           В) 8;           С) 9;           Д) 10;            Е) – 12

4.              

А) 0;           В) 3;           С) 2;           Д) 1;            Е) 10

5.                

А) 0;           В) 3;           С) 2;           Д) 1;            Е) 10

6.                  

А) 1;           В) 2;           С) 0;           Д) 3;            Е) 4

13 слайд. Жауаптары:

  1. В
  2. А
  3. Е
  4. Е
  5. С
  6. Д

 

3. Жаңа тақырыпты игеру

Функция шегін табу үшін есептеулерді жеңілдететін теоремаларды келтірейік.

14слайд.

1 теорема.  Функциялар қосындысының (айырмасының) шегі шектердің қосындысына (айырмасына) тең, яғни:

g(х)

15 слайд.

2-теорема. Функциялар көбейтіндісінің шегі шектердің көбейтіндісіне тең, яғни:

g(х)

16 слайд.

Салдар. Тұрақты көбейткішті шек таңбасының алдына шығаруға болады, яғни:

17 слайд.

3- теорема. Екі функция қатынасының шегі шектердің қатынасына тең (бөлімінің шегі нөлден өзгеше болуы керек), яғни

 

Мұнда g(х) 0

18 слайд.       4.Сергіту сәті.

Есеп. Қызыл кітапқа енген мына аңдардың ішінен Қазақстанда мекендейтін ең ірі жабайы аңды атаңдар.

а) Архар            в)Құлан               б)Джейран

19  слайд. Құланның биіктігі 1,5 м, салмағы 150-170 кг, мүйіздерінің арасы 1,5м, салмағы- 20кг.

 

5. Жаңа тақырыпты игерілуін тексеру.

Міндетті деңгей. Оқулықтан № 123 (а,в), №124 (а).Қосымша тапсырма(алгоритмдік)

20 слайд. Шекті есепте.

6.Өтілген тақырыпты бекіту.

Деңгейлік тапсырмалар.

1-деңгей.

а)   

 

А) 10;           В) 2;           С) 13;           Д) 11;            Е) 12

б)

 

А) 1;           В) -3;           С) 0;           Д) 1;            Е) -1

 

2-деңгей.

а)

А) ;           В) ;           С) ;           Д) 1;            Е)

б)

 

А) ;           В)0;           С)2;           Д) 3;            Е)

3-деңгей.

 

А)4;           В) - ;           С) ;           Д) ;            Е) 9

  1. 21 слайд. Қайталау- оқу анасы.

 Есепте(ауызша)

а)                                                      б)

ә)                                                      в)

8.22- слайд. Үй тапсырмасын беру

Алгебра және анализ бастамалары. авт.А.Е. Абілқасымова  §7 № 123 (ә,б) №124 (ә,б)

9.Оқушыларды бағалау. Рефлексия.

Бағалау парағы бойынша.


Соңғы жарияланған материалдар тізімі
қосу және азайту
y= функциясы , оның қасиеттері және графигі
5 санын қосу және азайту
Тригонометриялық теңдеулерді шешу әдістері.
Сандық есептерді шығару
Жаратылыстану-математикалық бағыттағы математика курсы
Туындыны табу ережелері
Дәрежелік функцияның туындысы
Тригонометриялық тепе-теңдіктерге есептер шығару
Көрсеткіштік және логарифмдік функцияларды дифференциялдау
Бөлім: Уроки / Математика | Көрсетілім: 9262 | Қосты: Ерманова Сара Есенбаевна | Ілмек сөздер:
Информация
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.
Бөлімдер
История
открытые уроки по истории
Педагогика
открытые уроки по педагогике
Биология
открытые уроки по биологии
Информатика
открытые уроки по информатике
Математика
открытые уроки по математике
Физика
открытые уроки по физике
Химия
открытые уроки по химии
Разное
открытые уроки
География
Открытые уроки по географии
русский язык