|
|
Тригонометриялық теңдеулерді шешу әдістері.
Тақырыбы: Тригонометриялық теңдеулерді шешу әдістері.
Мақсаты: 1.Ережелер мен есептер шығару жолдарын қайталап, практикалық қолдану жолдарын білу,білімді жүйелеу,қорытындылау.
2.Тақырып бойынша ой – өрісін, тәжірибесін, ізденімпаздығын,есте сақтау қабілетін дамыту.
3.Оқушылардың топтық жұмыс арқылы өз ойларын ашық айтуға, ойланып жауап беруге, жолдастарының ойын тындап, жауабын бағалауға, сыйластық қасиеттерге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Жаңа білімді меңгеру сабағы.
Оқыту тәсілі:Жекелеп – іздену.
Сабақтың әдісі: 1. Деңгейлеп – саралап оқыту.
2. Оқу мен жазуды сын тұрғысынан ойлау.
Жұмыстың түрі: Топпен,жекелеп,жұптық,ұжымдық.
Сабақтың көрнекілігі: Формулалар мен деңгейлік тапсырмалар жазылған үлестірмелі қағаздар.
Техникалық жабдықталуы: Мультимедиалық құрылғы.
Пәнаралық және пәнішілік байланыс:Геометрия,биология,сызу,тригонометрияық функциялардың қасиеттері.
Қолданатын әдебиеттер: 1. Алгебра және анализ бастамалары авт.Әбілқасымова .А.Е т.б.
2.Республиканский научно-методический журнал. «Математика в Казахстанской школе»№3 -2012
3.Тесттер жинағы.2012
4.Практикум по математике.Богомолов Н. Г
Сабақтың технологиялық картасы
|
Сабақтың бөлімдері мен түрлері |
Ұзақтығы |
Оқытушының іс - әрекеті |
Оқушының іс - әрекеті |
1
|
Ұйымдастыру. |
3 мин |
Оқушыларды түгендеу. Сабақты тақырыбымен таныстыру.
|
Оқу құралдарын даярлап қою.Сабаққа қажетті анықтамалар,формулаларды қайталау.
|
2
|
Үй тапсырмасын тексеру. |
15 мин |
1.Ауызша сұрақтар қою 2.Тақтада жұмыс беру 3.Деңгейлік тапсырмалар тарату. |
Үйге берілген тапсырмаларға жауап береді.Оқушылардың жауаптарын тыңдайды.Өз бетінше жауабын іздеу. |
3
|
Жаңа тақырыпты игеру |
25 мин |
Тригонометриялық теңдеулерді әртүрлі әдістермен шешудің жолдарымен таныстыру.Оқушыларға ізденіс жұмысын беру. |
Қажетті мағлұматтарды жазып алу, есте сақтау.Өз бетінше есептеп нәтиже алады.Ізденеді,жауабын тексереді.
|
4
|
Жаңа тақырыптың игерілуін тексеру |
20мин |
Әр деңгейлі тапсырмалар береді.Жеке жұмысты ұйымдастырады. |
Топқа бөлініп есептейді. Тез, дұрыс жауабын іздейді. Ережені есте сақтауға мысалдар орындайды.
|
5
|
Өтілген тақырыптың игерілуін жан- жақты тексеру кезеңі |
10 мин |
Тест тапсырмаларын береді. |
Берілген тапсырмаларды дұрыс орындап,жауабын белгілеу.Өзара тексеру. |
6
|
Логикалық тапсырмалар |
3мин |
Оқушылардың қызығушылықтарын ояту. |
Талдайды,нәтижесін береді. |
7
|
Үй тапсырмасын беру |
2 мин |
Түсіндіріп үй тапсырмасын береді |
Дәптерлеріне жазып алу, нақтылау. |
8 |
Оқушыларды бағалау |
2 мин |
Әр оқушыға сапалы баға қою |
Тыңдайды,пікірлерін білдіреді |
Сабақ барысы.
I.Ұйымдастыру.
Мақсаты: Оқушыларды сабаққа даярлау.Өзара амандасу,жоқ оқушыларды белгілеу,сынып бөлмесінің тазалығын қарау,сабаққа көңіл аудару.Оқушыларды үш топқа бөліп отырғызу.
II. Ой шақыру.
Өткен тапсырманың игерілуін тексеру.
Мақсаты:Өткен тақырып бойынша оқушылардыңбілімін тексеру, толықтыру,
формулаларды есте сақтау үшін жаттығулар орындау.
1.№87 есептің шығарылуын тексеру (дәптерден)
2.Ауызша сұрақтар. Слайд
3.Тақтада тапсырмалар орындау. Слайд
4.Деңгейлік тапсырмалар. Жеке үлестірмелі тарқатпалар.
5.Жұппен жұмыс.
Бағалау критерилері
Ұпайы |
Бағасы |
0-6 |
2 |
7-10 |
3 |
11-13 |
4 |
14-15 |
5 |
Оқытушы оқушылардың жұмысын бақылайды.Уақыты болған соң өзара тексеру.
Оқытушы дұрыс жауабын көрсетеді. Слайд
II. Мағынаны ашу.
Жаңа тақырыпты түсіндіру кезеңі.
Мақсаты. Тригонометриялық теңдеулерді шешу әдістерімен танысу, теңдеулер шеше отырып, негізгі мағынаны оқып – үйрену.
Сабақтың мақсаты мен міндеттерін қою.Бұл тақырыпты игере отырып, тригонометриялық теңдеулерді әр түрлі әдістермен шешудің жолдарымен танысып,оларды шешу дағдысын дамыту. Сонымен,тригонометриялық теңдеулерді жалпы түрде шешудің әр түрлі әдістерін оқып үйренейік.
3
Проблемалық сұрақ: 2 х+3соsх=0 теңдеуі қарапайым тригонометриялық теңдеу болып табылама?
Онда бұл теңдеуді қалай шешуге болар еді?
Тригонометриялық функциялары әр аттас болғандықтан, бір аттас функцияға келтіріп аламыз.Содан кейін алгебралық теңдеуге түрлендіреміз. Тақтаға шығарып көрсету керек.
Слайд бойынша тригонометриялық теңдеулерді шешу әдістерін түсіндіру,дәптерлеріне жазып алу.
Интерактивті тақта бойынша бірнеше теңдеулердің шешілу әдістерін үйрену.
IV. Ой- толғаныс сатысы.
Жаңа тақырыптың игерілуін тексеру.
Мақсаты:Жаңа тақырып бойынша алған білімдерін меңгеру,өз бетімен жұмыс істеуге дағдылану, алғырлыққа,ұйымшылдыққа тәрбиелеу.Алған теориялық білімін практикамен ұштастыра білу.
1.Топтарға тапсырмалар беру.
Оқулықтан: 68-69 беттер. Слайд
I топ |
II топ |
III топ |
№93(а) |
№93(б) |
№93(ә) |
№94(б) |
№94(в) |
№94(ә) |
№100(а) |
№100(в) |
№101(а) |
Бұл тапсырмалардың үшеуін дұрыс орындаған оқушы 5 деген баға алады,екеуін дұрыс орындаса 4 алады.
2.Тест тапсырмаларын орындау.Жұппен тексеру.Жауабы слайдта көрсетіледі.Слайд.
3.Логикалық тапсырмалар.Слайд.
V. Қорытындылау
Нені білдім?
1.Тригонометриялық теңдеулерді шешу әдістерін.
2.Венн диаграммасы: Алгебралық және тригонометриялық теңдеулер шешудің ортақ әдістері.
VI.Үй тапсырмасы:§10 №95-97.Слайд
VII.Оқушыларды бағалау.
Бағалау парағы бойынша.
VIII.Рефлексия.
Сабақ ұнады ма? Жауап парағы таратылады.
Сабақ аяқталды.Слайд
Болашақ ел тұтқасы сендердің қолдарында.
Білімді де парасатты,әділ де турашыл, ержүректе табанды болуларыңа тілектеспін!
Теңдеулерді шешу керек
1-деңгей
2sin2x+sinx-1=
2-деңгей
6sin2x+5cosx-2=0
3-деңгей
3sin2x+4sinxcosx+ cos2x=0
Теңделеруді шешу керек
1-деңгей
2sin2x+sinx-1=0
2-деңгей
6sin2x+5cosx-2=
3-деңгей
3sin2x+4sinxcosx+ cos2x=0
Теңдеулерді шешу керек
1-деңгей
2sin2x+sinx-1=0
2-деңгей
6sin2x+5cosx-2=0
3-деңгей
3sin2x+4sinxcosx+ cos2x=0
Жұппен жұмыс
Есепте:
1.arcsin 0 6.arccos1 11. arctg1
2. arcsin 7.arccos 12. arctg (-1)
3. arcsin 8. arccos 13. arctg
4. arcsin 9. arccos 14. arctg
5. arcsin 1 10. arcsin 15. arctg
Дұрыс жауаптары:
1.arcsin0 = 0 6.arccos 1 = 0 11.arctg 1 =
2.аrcsin = 7. arccos = 12. arctg (-1)=
- arcsin = 8. arccos = 13.arctg
- arc sin = 9. аrccos = 14. arctg
- arcsin1 = 10. аrccos = 15. arctg =
Соңғы жарияланған материалдар тізімі
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.
История открытые уроки по истории |
Педагогика открытые уроки по педагогике |
Биология открытые уроки по биологии |
Информатика открытые уроки по информатике |
Математика открытые уроки по математике |
Физика открытые уроки по физике |
Химия открытые уроки по химии |
Разное открытые уроки |
География Открытые уроки по географии |
русский язык |