Ұстаздар сайты u-s.kz Сайттың атауы www.u-s.kz
» » ӘЖЕМНІҢ СЫРМАҒЫ ЗАТ ЕСІМ


ӘЖЕМНІҢ СЫРМАҒЫ ЗАТ ЕСІМ

ӘЖЕМНІҢ СЫРМАҒЫ ЗАТ ЕСІМ

Сабақтың мақсаты: Өлеңдер мазмұнын түсіне білуді, зат есім сөздеріне сұрақ қоя отыра анықтау.

Міндеттері:

1. Берілген тапсырманы талқылап, өз пікірлерімен бөліседі.

Күтілетін нәтиже:

 1. Сұрақ қоя отырып зат есім туралы білімі қалыптасады.

2. Топпен жұмыс жасау дағдысы қалыптасады.

3.Сыни ойлауы қалыптасады.

4. Белсенділігі, ауызша сөйлеуі артады.

Негізгі деректер: Интербелсенді тақта, сырмақ суреттері, торсық бөліктері, А4 қағаз, қызыл, сары, жасыл дөңгелектер, стикерлер, маркерлер.

Сабақта қолданылатын  модульдер: Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер,СТО, АҚТ-ны пайдалану, оқыту үшін және оқуды бағалау.

Сабақ барысы:

Сабақ кезеңдері, формасы

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушы іс-әрекеті

Қызығушылықты ояту

 

 

 

 

 

 

 

 

Ассосация құру

(әжесі сырмақ тіккен сурет)

Тренинг «Әке, ана, отбасы»

Тренингі

(ынтымақтастық атмосферасы)

Топқа бөлу

Алтын ереже

  • Өзгені тыңда
  • Өзіңді тыңда
  • Ойыңды ашық айт
  • Жаңалыққа құмарт

Сөз,сөйлем  туралы сұрақтар

беріледі.

Сурет бойынша

Жіп иіріп бояуға сап,

Тікті әжем сырмағын.

Алтын жіппен өрнектеп,

Сондай әсем сырмақта,

Түрлі-түрлі бейне бар.

Кім зейінді, кім жылдам

Сол бейнені табыңдар.?

 

 

 

Оқушылар «әке» дегенде шеңберге жүру

«ана» дегенде жұппен жүру

«отбасы» дегенде қалып қою

І топ

ІІ топ

ІІІ топ

Алтын ережені еске түсіру.

 

Сұрақтарға сызба бойынша жауап береді.

Қимыл атауы

Зат атауы

 

 

 

 

 

Әріптен тұрады

Дыбыс

                      Сөз

Мағынаны тану

 

Ойлан, тап

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сергіту сәті

Ойлан талқыла

Сырмақ деген не?

 

 

Атаған суреттерге сұрақ қойғызады.

Бұлар нелер?

Қайда болады?

Демек, бұл заттар бірігіп үйлесім беруде. Демек, ұйымшыл болуға шақырады.Топтастыру әдісі

Сырмақ деген не?

Қараға жорға биі

 

«Құрастыру» ұсынылады.

«Сырмақтағы бөгде зат»

Торсық деген не?

Өлең мазмұнын топтарға беру.

Теріні илеп,жібітіп

Шебер торсық тігеді.

Батыр,аңшы,малшылар,

Сусын құйып торсыққа

Белдеріне іледі.

Торсықтағы сусындар

Сақталады бұзылмай

Қымыз,айран,шұбатты

Құятын,торсық осындай.

 

І топ не? Нелер?

ІІ топ кім? Кімдер?

ІІІ топ Ұлттық тағамдар

 

Оқушылар «сырмақтағы» суреттерді атайды.

 

Тақтаға жазады.

 

 

Табиғатта кездеседі.

(ынталандыру 3 шапалақ)

 

 

 

 

 

 

Оқушылар торсық суретін құрастырады.

Тапсырманы жазбаша орындайды.

 

 

 

Қорғау

Постер сызады.

Талқылап жауап береді.

 

 

 

Ой толғаныс

 

 

 

 

Талдау

(Жұппен жұмыс)

 

Жинақтау

Зат есім туралы түсінгендерін байқайды.

Жазу ережесін сақтауды қадағалайды.

Әңгіме құрастыру.

 

 

 

Сәйкестендіру әдісі

 

 

 

 

 

 

Ереже құру

 

 

 

 

Берілген сөйлемнен 3-4 сөйлем құру.

 

 

Шебер                        не?

Сусындар                   кімдер?

Тамшылар                  нелер?

Торсық                       кім?

Сырмақ                      не?

Батыр                         кім?

Айран                         нелер?

 

Бағалау

Мұғалім әр оқушыны бағалайды.

Бағдаршам әдісі арқылы өзін-өзі бағалайды.

Үйге тапсырма

«Ұлттық тағамдар» туралы    мәнжазба жазу

 

Кері байланыс

ББҮ әдісі

«Жаңбыр даусы»

Стикерге жазып іледі.

Шапалақ ұру

 

Соңғы жарияланған материалдар тізімі
Зат есімнің жекеше, көпше түрі.
Зат есімнің жекше және көпше түрлері.
Зат есімді қайталау.
Сөйлем. Сөйлемнің түрлері.
Зат есім
Ұлттық тағамдар
Еңбекке үйрету
Көктем сәні. Заттың сынын білдіретін сөздер
Сандық және кебеже беттерін әшекейлеп оюға эскиздер дайындау
Анама қандай сыйлық сыйлаймын?
Бөлім: Уроки / Қазақ тілі | Көрсетілім: 1756 | Қосты: ЖАНДОСОВА ЛОРА | Ілмек сөздер:
Информация
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.
Бөлімдер
История
открытые уроки по истории
Педагогика
открытые уроки по педагогике
Биология
открытые уроки по биологии
Информатика
открытые уроки по информатике
Математика
открытые уроки по математике
Физика
открытые уроки по физике
Химия
открытые уроки по химии
Разное
открытые уроки
География
Открытые уроки по географии
русский язык