Ұстаздар сайты u-s.kz Сайттың атауы www.u-s.kz
» » Қ. Мырзалиев «Жеті»


Қ. Мырзалиев «Жеті»
Тақырыбы: Қ. Мырзалиев «Жеті»
Мақсаты: Оқушыларға Қ. Мырзалиев және оның еңбектері туралы нақты білім беру. Оқушылардың қызығушылығын арттырып, сыни ойлау  дағдыларын қалыптастыру.
 
Сабақтың кезеңдері, мақсаттары
 
 
Тапсырмалар
 
Сұрақтар Бағалау
 
Күтілетін нәтиже
 
Оқушы әрекеті
 
Мұғалім әрекеті
 
 
Уақыт
нақтылығы Ғылыми дәйектілігі Жеткізу формасы
1 Білу. Қадыр Мырзалиев өмірі мен шығармашылығын білу. «Миға шабуыл» әдісімен өткен тақырыптарға  сұрақтар қою. 1. Ғ.Мүсірепов  кім?
2. «Көксерек» әңгімесінің идеясы қандай?
3. «Автобиографиялық әңгіме» кімнің өмірі туралы?
4. М. Жұмабаев кім?  Оның қандай еңбектері  бар? Қ. Мырзалиев шығармашылығы туралы білімдерінің жеткілікті деңгейде болуы. Қазақтың қасиетті сандары жөніндегі біліктерінің жоғары болуы. Жеке жұмыс, ауызша жауап береді Бақылау жүргізу, ресурспен қамтамасыз ету. 5 мин
2 Түсіну.Қадыр ақынның өмірі мен еңбек жолын, ұрпаққа қалдырған өнегесін, және «Жеті» өлеңінің идеясын түсіндіру. Қасиетті сандарды сұрау, Қадырдың өлеңіндегі «Жеті» санына оқушының ойларын білу. 1. Қазақта қандай қасиетті сандар бар?
2. «7 санына байланысты» не білесіңдер?
Сұрақтарға жауап беру арқылы қасиетті сандарды қаншалықты білетіндігін көрсетіп, таныстырылым дайындайды. Топтық жұмыс Бақылау жасау, бағыт беру. 5 мин
3 Сергіту сәті Қатысушылар дөңгелене отырып, кезекпен бірден жетіге дейін санайды. Жеті санын айтатын адам «Жеті» деудің орнына, орнынан тұрып, «Мен таптым» деп айтуы керек. Кім жаңылысса, сол ойыннан шығады.
3 мин
4 Қолдану.Интерактивті тақтаны пайдаланып, «7 –қасиетті сан» сызбасын толтыру, 7 санына байланысты мақалдар айту. Ұлы ғалым Пифогор: «Әр сан өзіндік ерекшелікке ие». Әр топ 7 саны туралы өз білімдерін . Оқушылар өздері күнделіті өмірде қолданатын мақалдардың ішінен санға қатысты дегендерін айтып, мағынасын ашады. Бірін-бірін тыңдайды. Топтық, жұптық жұмыс Бақылайды, тыңдау 10 мин 
5 Талдау. Өлеңді оқып, мазмұнын айту, өлең құрлысына талдау. Ондағы көркемдегіш құралдарды табу. Әр топ өлеңдегі көркемдегіш құралдарды табады. Құрылысына талдайды. Сөздікпен танысады. 1. Эпитеттерді табу.
2. Шумақ, бунақ, ұйқас түрлерін айқындау. Оқушылар берілген сұрақтарға нақты дәлелдермен жауап беріп, өз ойларын білдіреді, саралап талдау жасайды. Топтық жұмыс Бақылау, нұсқау жасау 5 мин
6 Синтез. Алған білімдерін жүйелеу. эссе жазу
«Жеті» өлеңіндегі құпия...тақырыбында   Қадыр Мырзалиев туралы  өз ойларын, жеті саны туралы түйгендерін, қорытынды ойларын жүйелеп жеткізеді. Жеке жұмыс бақылау 7 мин
7 Бағалау. Барлық ақпарат негізінде қорытынды жасау, критерийлер негізінде идеяларды негіздеу. Жұмыс сапасын бағалау. Бүгінгі сабақта өтілген тақырыпқа әр оқушы өз ойын айтады. 1. Қадыр Мырзалиев кім?
2. Оның қандай еңбектері бар?
3. «Жеті» өлеңіндегі жетінің қандай қасиеттері туралы айтылады?
Бүгінгі алған білімдерін жинақтайды, тақырыпқа қатысты көзқарастарын білдіреді. Жеке өз ойларын айтыпбағасын интерактивті тақтаға жазу. Бағыт беру, бақылау. 10 ми

Соңғы жарияланған материалдар тізімі
Киелі жеті саны.
Мырза-Әли, Жеті өлеңі
Қазақтың киелі сандары
Біржан-айтыскер ақын
Интернет тақырыбы бойынша өткенді қайталау
Интернет тақырыбы бойынша өткенді қайталау
Интернет маған не үшін керек?
Менің Республикам өлеңі
Рационал сандарды бөлу
Қазақтың киелі сандары
Бөлім: Уроки / Бастауыш сынып | Көрсетілім: 2676 | Қосты: NA | Ілмек сөздер:
Информация
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.
Бөлімдер
История
открытые уроки по истории
Педагогика
открытые уроки по педагогике
Биология
открытые уроки по биологии
Информатика
открытые уроки по информатике
Математика
открытые уроки по математике
Физика
открытые уроки по физике
Химия
открытые уроки по химии
Разное
открытые уроки
География
Открытые уроки по географии
русский язык