|
|
Динамометр. Гук заңы. Деформация.
Сабақтың тақырыбы: Динамометр. Гук заңы. Деформация
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: оқушыларға Гук заңын, деформация, динамометр туралы ғылыми негізде түсіндіру.
Дамытушылық: оқушылардың логикалық ойлау қабілетін дамыту.
Тәрбиелігі: Адамгершілікке, ұқыптылыққа, алғырлыққа, имандылыққа баулу.
Сабақтың әдіс-тәсілдері: Әңгіме, жаттығулар орындау.
Сабақтың түрі: жаңа білімді қалыптастыру
Сабақтың көрнекіліктері: слайд – шоу, суреттер, электронды оқулық, диномометр.
I.Ұйымдастыру кезеңі:
1.Сәлемдесу.
2.Оқушыларды түгендеу
3.Оқушылардың көңілін сабаққа аудару.
Топқа бөлу:
Деформация
Динамометр
Гук заңы
I.Үй тапсырмасын сұрау.
- Күш дегеніміз не?
- Күштің түрлері?
II.Эстафеталық білім картасы.
шама |
белгіленуі |
Өлшем бірлігі |
Өлшеу құралы |
формуласы |
Жол |
||||
Масса |
||||
Жылдамдық |
||||
Тығызыдық |
||||
Көлем |
||||
Уақыт |
III. Жаңа сабақ
- Деформация.
- Деформация түрлері.
- Деформация мысалдары.
- Мына суреттер қай деформация түрлеріне жатады .
А) ә)
- Роберт Гук өмірбаяны.
- Гук заңы
- Формуласы
- Өлшем бірлігі
1.Динамометр.
2. Динамометр түрлері.
- Қол динамометрі
- Тарту динамометрі
- Градуирлеу дегеніміз – құралды нақты бөліктері бар шкаламен жабдықтау
- V.Тәжірибе жасау
IV.Есеп шығару. 10 жаттығу
- Резеңке таспаның қатаңдығы Н/м. Егер таспаға 10 кН күш әрекет ететін болса, онда ол қандай шамаға созылады.
Берілгені: шешуі:
k = 7,2*104 Н/м F= - k*x
F = 10 кН
________________
т/к х-?
- Болат серіппе 245 Н күш әрекетінен 35 мм – ге ұзарады.Серіпеннің қатаңдығын анықтаңдар.
Берілгені: шешуі:
х = 35мм F= - k*x
F = 245 Н
________________
т/к к-?
- Гук заңы орындалатын жіңішке спираль серіппе тірекке вертикаль бекітілген және 160 Н күш әрекетінен 72 мм –ге ұзарған.Серіппеге қосымша 120 Н күш түсіріледі. Серіппенің ұзаруын табыңдар.
Берілгені: шешуі:
х = 72 мм F= - k*x
F = 160 Н F1 = -kx1 F2 = -kx2 F = 120 Н
- ? х2=54 мм х/ = х1+х2 = 126 мм
V .Карточкамен жұмыс.
№1 карточка
№2 карточка
№3 карточка
№4 карточка
№5 карточка
№6 карточка
VI. Физика ғалымдарының сұрақтары.
|
|
|
|
|
|
VII.Сәйкестендіру
Диффузия |
1 Н |
Қатаңдық |
Инерция |
Бірқалыпты қозғалыс |
м/с |
F = - kx , 1H |
дене тең уақыт аралығында ұзындығы бірдей жол жүреді... |
Жылдамдық формуласы Өлшем бірлігі |
Бір зат молекулаларының,екінші зат молекулаларымен араласуы |
Гук заңы формуласы, өлшем бірлігі |
Заттың тығыздығының формуласы |
Күштің өлшем бірлігі |
R - дегеніміз не ? |
Денеге басқа денелер әрекет етпесе, онда ол тыныштық күйін сақтау ... құбылысы деп аталады. |
VIII.Тест жұмыс
1. си жүйесіне келтір. а) б) с)
2. си жүйесіне келтір. а) кг б) 10 кг с)0,001 кг
3. Күннің массасы . а) кг б) кг с) кг
4.Тығыздықты қандай әріппен білгілейміз? а) б) с)
5. 72 си жүйесіне келтір. а) 10 м/с б) с)
6. Тығыздықтың формуласы: а) р= б) m=с)
7. Көлем қандай әріппен белгіленеді: а) V б) Fс)
8. Массасы 3 кг, ал көлемі металдың тығыздығы қандай?
А) кг/ б) кг/ с) кг/
IX.Бағалау;Үйге тапсырма § 26,27,28.10-жаттығу (3)
Шығармашылық тапсырма
Бүктеме жасау (Исаак Ньютон, Роберт Гук)
Өтілген тақырыпқа байланысты мақал – мәтел, нақыл сөздер жинау
Сөзжұмбақтар, сөзтізбелер, ребустар дайындау
Кезеңдер. |
Бағасы |
I.Үй тапсырмасын сұрау. |
|
II.Эстафеталық білім картасы. |
|
III. Жаңа сабақ |
|
IV.Есеп шығару. 10 жаттығу |
|
V .Карточкамен жұмыс. |
|
VI.Тірек білгірлері |
|
VII.Сәйкестендіру |
|
VIII.Тест жұмыс |
|
Қорытынды: |
|
Соңғы жарияланған материалдар тізімі
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.
История открытые уроки по истории |
Педагогика открытые уроки по педагогике |
Биология открытые уроки по биологии |
Информатика открытые уроки по информатике |
Математика открытые уроки по математике |
Физика открытые уроки по физике |
Химия открытые уроки по химии |
Разное открытые уроки |
География Открытые уроки по географии |
русский язык |